PDA

View Full Version : گفتگو: Firebird یا Mysql کدامیک را پیشنهاد می کنید؟

nice boy
شنبه 08 خرداد 1389, 19:16 عصر
با توجه به اینکه قرار است دلفی 2011 با قابلیت تولید نرم افزارها به صورت Cross-Platform ارائه بشه
لزوم استفاده از بانک های اطلاعاتی که Cross-Platform باشند برای برنامه نویسان دلفی که می خواهند نرم افزار مستقل از سکو بنویسند احساس می شود.
به نظر شما کدامیک از این دو بانک اطلاعاتی برای این کار بهتر است?
Firebird یا Mysql
لطفا از لحاظ قابلیت ها، شرکتهای توسعه دهنده، راحتی در نصب و راه اندازی و مواردی از این قبیل نظر خود را بگویید.
من این دو بانک اطلاعاتی رو انتخاب کردم چون هر دو Open source هستند.

حسین شهریاری
شنبه 08 خرداد 1389, 21:57 عصر
سلام

از لحاظ قابلیت ها، شرکتهای توسعه دهنده، راحتی در نصب و راه اندازی و مواردی از این قبیل نظر خود را بگویید.

به نظر بنده MySql علاوه بر موارد فوق الذکر شناخته شده تر هست و اصطلاحا امتحانشا بیشتر پس داده البته از این نباید گذشت که Firebird هم امکانات فوق العاده ای داره!

بطور کلی باید خودتون ببینید که در اصل چیکار میخاین بکنین و بنا به نیازمندیهای پروژه و محیطی که قراره برنامه توی اون کار کنه یکی را انتخاب کنین.

vcldeveloper
شنبه 08 خرداد 1389, 22:00 عصر
Firebird به صورت آزاد توسعه داده میشه، MySQL متعلق به شرکت Oracle هست. دانلود MySQL برای کاربران ایرانی ممنوع هست. کاربرد MySQL در دنیای Open-source از Firebird بیشتر هست. ابزارهای ساخته شده برای MySQL بیشتر هستند، و مستندات بیشتری در ارتباط با آن وجود دارند.
به طور کلی Firebird قابلیت های تکنیکی بیشتری نسبت به MySQL داره، البته بعضی قابلیت ها هم هستند که MySQL داره، ولی Firebird نداره، برآیند کلی قابلیت ها به نفع Firebird هست.
پشتیبانی از Firebird در دلفی، و سازگاری این دو با هم بیشتر هست، و شما می تونید از طریق کامپوننت های اختصاصی Firebird در دلفی برای آن به راحتی کنسول مدیریتی هم بنویسید. همچنین Firebird برای کاربردهای در مقیاس مختلف، Packageهای مختلفی ارائه میکنه، که با هم سازگار هستند.

اما اینکه از کدوم باید استفاده بشه، بستگی به پروژه شما و نیازهای آن داره. از اونجایی در دنیای Open-source از MySQL خیلی زیاد استفاده میشه، باید کار با آن را بلد باشید، چون خیلی وقت ها مجبور هستید که با MySQL کار کنید، و همیشه انتخاب بانک اطلاعاتی در اختیار شما نیست.

البته این وسط Postgres هم هست. این بانک اطلاعاتی از Firebird و MySQL قابلیت های بیشتری داره، و به صورت Open-source هم منتشر میشه، ولی پیچیدگی های آن از آن دو بیشتر هست.

nice boy
دوشنبه 10 خرداد 1389, 10:07 صبح
Firebird به صورت آزاد توسعه داده میشه، MySQL متعلق به شرکت Oracle هست.
1-بنظر شما آیا ممکن در آینده نزدیک اوراکل MySQL را از حالت مجانی خارج کند؟
2-آیا این شرکت در ورژن های جدید MYSQL از تکنولوژی های بکار رفته در بانک اطلاعاتی Oracel استفاده خواهد کرد؟

vcldeveloper
دوشنبه 10 خرداد 1389, 12:47 عصر
بنظر شما آیا ممکن در آینده نزدیک اوراکل MySQL را از حالت مجانی خارج کند؟
فعلا که MySQL پا در هوا ست، و مشخص نیست Oracle چه بلایی میخواد سرش در بیاره!

nice boy
دوشنبه 10 خرداد 1389, 19:52 عصر
من جایی خوندم که FireBird را از روی Interbase ساختند و Interbase در شرکت های بزرگی مثل نوکیا و سونی و سازمانهایی مثل FBI استفاده میشه. اگه این مطلب درسته آیا FireBird هم به اندازه Interbase قدرتمند هست؟

BORHAN TEC
یک شنبه 16 خرداد 1389, 11:43 صبح
من جایی خوندم که FireBird را از روی Interbase ساختند و Interbase در شرکت های بزرگی مثل نوکیا و سونی و سازمانهایی مثل FBI استفاده میشه. اگه این مطلب درسته آیا FireBird هم به اندازه Interbase قدرتمند هست؟
تا حدود خیلی زیادی بله!
یک white paper که در سایت embarcadero تحت عنوان InterBase SMP: Proven, Low-Cost Database for your Business موجود است که به مقایسه قابلیتهای Interbase SMP 2009, Oracle 10g, SQL Server 2008, MySQL 5.1, Firebird 2.1, PostgreSQL 8.1 پرداخته شده است که پیشنهاد می کنم یک نگاهی به آن بیاندازید. از مطالب این مقاله می توان متوجه شد که Firebird بسیار شبیه Interbase است. البته آموزش های بسیار خوبی هم در این زمینه موجود است که قبلاً در تاپیک جداگانه ای به معرفی آنها پرداخته بودم. یک نکته دیگر هم این است که طبق تحقیقات خودم به این نتیجه رسیده ام که منابع آموزشی Firebird بسیار بیشتر از Interbase است. (واقعاً کتابهای بسیار خوبی در این زمینه به چاپ رسیده اند). در یک whitePaper دیگر نیز که در سایت embarcadero موجود است کار با Firebird در محیط دلفی آموزش داده شده است.(مقاله ای تحت عنوان Rapid database application development with Firebird, Delphi, and Embarcadero Change Manager). یکی از نکات جالب توجه در مورد FireBird این است که می توان با آن برنامه های بانک اطلاعاتی به صورت دسکتاپ ساخت، یعنی برنامه شما برای کار با دیتابیس تنها به دو فایل dll نیاز دارد(dbxfb.dllو fbembed.dll). و در صورتی که بخواهید همان برنامه را به صورت Client/Server در آورید مراحل کار بسیار ساده خواهد بود.(نصب سرور FireBird و استفاده از همان فایل DataBase قبلی در صورت استفاده از dbExpress). نکته دیگری که وجود دارد این است که برای کار با FireBird نرم افزار های مدیریتی خوبی ساخته شده است از جمله SQL Manager for Interbase and Firebird
و ... .

bootshow
چهارشنبه 26 خرداد 1389, 17:37 عصر
dbisam هم فکر کنم بصورت Cross Platform باشه.ولی پولیه.تو اینترنت سورسش پیدا میشه و پشتیبانی خوبی هم داره.من تا حالا فقط از این کامپوننت استفاده کرده ام.
(بصورت کلاینت و سرور).بیشتر بخاطر اینکه فارسی در اون به خوبی پشتیبانی میشه.تنها قابلیتی (قابلیت اساسی)که در اون ندیدم StoredProcedure هست ولی در ElevateDB هست.Firebird یا هر دیتابیس دیگه چه امکاناتی داره که Dbisam یا ElevateDB نداره؟مثلا اونا اطلاعات را جوری روی هارد ذخیره میکنند که لوکالیتی بیشتری داشته باشه؟؟!!

شاید سوال این مطلب توی این تاپیک درست نباشه ولی هرجا که در مورد dbisam نوشته همون مطالب تکراری هست.

AmirSky
چهارشنبه 02 تیر 1389, 18:55 عصر
dbisam هم فکر کنم بصورت Cross Platform باشه.ولی پولیه.تو اینترنت سورسش پیدا میشه و پشتیبانی خوبی هم داره.من تا حالا فقط از این کامپوننت استفاده کرده ام.
(بصورت کلاینت و سرور).بیشتر بخاطر اینکه فارسی در اون به خوبی پشتیبانی میشه.تنها قابلیتی (قابلیت اساسی)که در اون ندیدم StoredProcedure هست ولی در ElevateDB هست.Firebird یا هر دیتابیس دیگه چه امکاناتی داره که Dbisam یا ElevateDB نداره؟مثلا اونا اطلاعات را جوری روی هارد ذخیره میکنند که لوکالیتی بیشتری داشته باشه؟؟!!

شاید سوال این مطلب توی این تاپیک درست نباشه ولی هرجا که در مورد dbisam نوشته همون مطالب تکراری هست.

هر چند تاپیک در مورد Firebird و Mysql است ولی شمایی که هیچ مشکلی با Dbisam ندارید آیا می تونی یه Query ساده مثل این تاپیک بنویسی

http://barnamenevis.biz/forum/showthread.php?t=184840