PDA

View Full Version : اجرای خط به خط برنامه

Delphi7_love
سه شنبه 11 خرداد 1389, 20:56 عصر
چطور میتونم دلفی 7 رو خط به خط اجرا کنم ؟

مصطفی ساتکی
سه شنبه 11 خرداد 1389, 21:16 عصر
در منوی Run گزینه LoadProcess می تونید با قرار دادن مسیر دلفی در Host Application اونو خط به خط اجرا کنید.البته از این روش برای Debug کامپوننت استفاده میشه که با مشخص کردن SourcePath که همون مسیر اون Unit کامپوننت تون می تونید کامپوننت مورد نظر رو در حال طراحی Debug کنید

Delphi7_love
سه شنبه 11 خرداد 1389, 22:23 عصر
تو منوی Run که همچین گزینه ای نداره

Mahmood_M
سه شنبه 11 خرداد 1389, 22:41 عصر
می خواید دلفی 7 رو خط به خط اجرا کنید ! یا نرم افزاری که با دلفی ساختید رو خط به خط در محیط دلفی اجرا کنید ؟!

Delphi7_love
سه شنبه 11 خرداد 1389, 22:57 عصر
میخوام همینطور که برنامه کامپایل میشه بفهمم هر خط چه عملی انجام میشه
در حقیقت میخوام همه خط های برنامه رو چک کنم که چه عملی انجام میده

vcldeveloper
چهارشنبه 12 خرداد 1389, 00:16 صبح
چطور میتونم دلفی 7 رو خط به خط اجرا کنم ؟
سعی کنید سوال خودتان را واضح مطرح کنید. اجرای دلفی 7 به طور خط به خط با اجرای برنامه خودتان، که با دلفی 7 نوشتید، بطور خط به خط فرق میکنه!

میخوام همینطور که برنامه کامپایل میشه بفهمم هر خط چه عملی انجام میشه
در حقیقت میخوام همه خط های برنامه رو چک کنم که چه عملی انجام میده
دو راه دارید، یکی اینکه از همون اول اجرای برنامه، برنامه را خط به خط اجرا کنید، یکی دیگه اینکه وقتی برنامه به نقطه خاصی رسید، از اون نقطه به بعد را خط به خط اجرا کنید.

اگر مورد اول منظورتون هست، می تونید به جای زدن F9 برای اجرای برنامه، F7 یا F8 را بزنید. اشاره گر به ابتدای اولین خط کد شما میره، و با هر بار زدن یکی از این دو کلید، یک خط از برنامه اجرا میشه. فرقشون با هم این هست که اگر F7 را بزنید، هر جا که اجرای برنامه به تابع خاصی رسید، زدن دوباره F7 شما را به داخل کدهای آن تابع میبره. اما اگر F8 را بزنید، در صورت رسیدن به یک تابع خاص، کدهای داخل آن تابع اجرا میشند، و کنترل به خط بعد از فراخوانی اون تابع برده میشه، یعنی شما کدهای داخل تابع را بررسی نمی کنید.

معمولا لزومی نداره که شما یک برنامه از ابتدا خط به خط اجرا کنید. روش دیگه این هست که شما روی یک خط خاص از برنامه Break point میزارید، وقتی اجرای برنامه به آن خط رسید، اجرای برنامه متوقف میشه، و شما می تونید مقادیر متغیرها و فیلدها را در آن لحظه بررسی کنید. بعد از توقف، می تونید F9 بزنید، تا اجرای برنامه ادامه پیدا کنه، یا با استفاده از F7 یا F8 برنامه را از آن نقطه خط به خط اجرا کنید. مثلا شما میخواید کدهای یک تابع خاص را بررسی کنید، روی خط اول اون تابع Break point میزارید، تا هر زمان اجرای برنامه به آن تابع رسید، برنامه متوقف بشه، و شما بتونید بررسی های خودتان را انجام بدید.

معمولا در کتاب های آموزش دلفی یک فصلی برای Debugging در نظر گرفته میشه، می تونید درباره این مباحث و مباحث مرتبط با آن در همچین فصل هایی از اون کتاب ها مطالعه کنید.