PDA

View Full Version : سوال: تاچ اسکرین

علیرضا حسن زاده
جمعه 14 خرداد 1389, 21:53 عصر
سلام
دوستان من تجربه ای در زمینه سیستم های Embedded ندارم فقط یه سری اطلاعات در این زمینه نیاز دارم اگه لطف کنید:
1- از کجا میشه یه تاچ اسکرین تقریبا اندازه A4 کرد و قیمتش حدودا چقدره؟
2- سخت افزار کار با این صفحه چیه و آیا میشه ویندوز یا سیستم عامل دیگری تو اون سخت افزار نصب کرد البته Java هم باشه مشکلی نیست؟
با تشکر؟

farzadsw
شنبه 15 خرداد 1389, 03:29 صبح
اگه فقط خود صفحه لمسی (بدون نمایشگر) منظورتونه :
2. سخت افزار ساده ای داره ، کافیه یه میکرو کنترلر که adc داره (مثل همین avr ها) رو به 4 تا سیم این صفحه وصل کنید . این میکرو کنترلر میتونه (با برنامه ای که براش نوشته شده) موقعیت نقطه فشرده شده رو تشخیص بده و در صورت لزوم به یه ویسله دیگه بفرسته ، مثلا کامپیوتر .
علت اینکه میگید سیستم عامل روی همون سخت افزار نصب بشه چیه؟ اگه لزومی به انجام این کار ندارید ، بهتره ازش صرف نظر کنید . چون اون خودش میشه یه موضوع دیگه که خیلی پیچیده تر از استفاده از تاچ اسکرینه .

1. قیمت اون اندازه ای رو ندارم

علیرضا حسن زاده
شنبه 15 خرداد 1389, 12:27 عصر
اگه فقط خود صفحه لمسی (بدون نمایشگر) منظورتونه :
بله منظورم همون خود صفحه لمسی هست چیزی هم که می خوام با اون طرحی کنم تقریبا مثل یه چک لیست هست که مثلا یه انبار دار بتونه یه گزینه هایی رو با در دست داشتن اون تیک بزنه مثل یه دفتریاداست الکترونیکی ولی مسئله ای که خیلی مهمه اینکه انو بتونم تا حد ممکن نازک بسازم یعنی یه چیز کت کلفت درنیاد و هرکسی بتونه به راحتی اونو تو دست نگه داره و سنگین نباشه روشی هم که با AVR گفتین بهتر از سیستم عامل هست ولی واسه طرحی که من دارم اگه 10000 هزار نفر بخوان اطلاعاتشون به یه کامپیوتر بفرستن جالب نیست و هرکس اگه بتونه فقط نتیجه عملیاتشو به کامپیوتر ارسال کنه سیستم توزیع شده عمل میکنه و شاید کارایی بالاتر بره
ضمنا اگه مراکزی میشناسین که چنین تجهیزاتی را می فروشن لطفا ادرس سایت یا... را بدین؟
این آدرسو پیدا کردم http://www.amtouch.com.tw/ ولی داخل کشور نمیدونم کجا از تجهزات میفروشن؟

hamid-nic
شنبه 15 خرداد 1389, 14:15 عصر
ضمنا اگه مراکزی میشناسین که چنین تجهیزاتی را می فروشن لطفا ادرس سایت یا... را بدین؟
در تهران می توانید از پاساژ های معروف قطعات برق و الکترونیک (مثل امجد و . . . ) واقع در خیابان جمهوری خریداری کنید .
موفق باشید .

farzadsw
شنبه 15 خرداد 1389, 15:09 عصر
منظور من این نبود که به صورت آنلاین اطلاعات رو روی کامپیوتر قرار بده ، میتونه این اطلاعات رو (کدوم دکمه های مجازی فشار داده شدن) تو حافظه داخلی و یا خارجی مثل مموری کارت sd قرار بده و بعدا به کامپیوتر انتقال داده بشه (مثل دستگاه هایی که برای قرائت کنتر استفاده میکنن) .
یه مورد دیگه اینه که ، شما نمیخواید از نمایشگر استفاده کنید؟ یعنی زیر صفحه تاچ کاغذ میگذارید ؟ خب البته این روش ارزونتر و آسونتر هست ولی یه محدودیت هایی داره.
اون لینکی که گذاشته بودید ، تاچ اسکرین به همراه نمایشگرش هست و تو آگهی های سایتهای تبلیغاتی تو ایران هم پیدا میشه ، قیمتش حدود 400 -500 تومن تو این تبلیغات بود (البته اندازش رو نزده بود) . من شرکت یا سایت خاصی رو توصیه نمیکنم ، چون نمیشناسمشون . ولی تو تهران ، جمهوری تقاطع حافظ ، از این جور وسایل میفروشن .
تو همین آگهی های اینترنتی ، تاچ اسکرین 15 اینچ حدود 60-70 تومنه (بدون نمایشگر).

علیرضا حسن زاده
شنبه 15 خرداد 1389, 20:20 عصر
نه نمی خوام از کاغذ استفاده کنم (ولی ایده خوبی رو پیشنهاد کردین برام) می خوام رو یه صفحه نمایشگر بزارم اطلاعات رو از سیستم مرکزی بگیرم و رو صفحه نمایش بدم Easy View یا همچین اسمی رو تو نت دیدم که امکان Wireless هم داشت سیستم عامل رو هم واسه همین نیاز دارم اگه زیاد مشکل درست نکنه در ضمن این Easy خیلی حجیم بود (عکسش که اینجوری دیده می شه) می خوام یه چیزه ظریف تر بسازم فعلا یه طرحه شاید بعدا تولید انبوه بشه

mhmmdshirazi
یک شنبه 16 خرداد 1389, 15:04 عصر
یه سوال فرزاد جان چرا پست منو پاک کردی؟؟؟؟؟؟؟

farzadsw
دوشنبه 17 خرداد 1389, 00:00 صبح
یه سوال فرزاد جان چرا پست منو پاک کردی؟؟؟؟؟؟؟
کی ؟ کجا ؟ من کاری نکردم (جدی میگم) !

نه نمی خوام از کاغذ استفاده کنم (ولی ایده خوبی رو پیشنهاد کردین برام) می خوام رو یه صفحه نمایشگر بزارم اطلاعات رو از سیستم مرکزی بگیرم و رو صفحه نمایش بدم Easy View یا همچین اسمی رو تو نت دیدم که امکان Wireless هم داشت سیستم عامل رو هم واسه همین نیاز دارم اگه زیاد مشکل درست نکنه در ضمن این Easy خیلی حجیم بود (عکسش که اینجوری دیده می شه) می خوام یه چیزه ظریف تر بسازم فعلا یه طرحه شاید بعدا تولید انبوه بشه
هرچی سعی کنید سیستمتون مستقل تر باشه ، طراحی و استفاده اون در عمل هم راحت تره . مثلا لزومی داره که اطلاعات رو به صورت بی سیم و آنلاین از یه مرکزی دریافت کنه ؟
اندازه صفحه نمایشگر کوچیکتر باشه (مثلا 4.2 اینچ) قابل قبول نیست؟
نمایشگر باید رنگی باشه یا 2 رنگ (سیاه و سفید ) ؟

این سه موردی که گفتم توی هزینه و پیچیدگی سیستمتون میتونه تاثیر زیادی داشته باشه . اگه سیستم به صورت آنلاین عمل کنه علاوه بر هزینه و پیچیده تر شدن سیستم ، بحث برد دستگاه هم مطرح میشه .
اگه سیستم رو زیاد پیچیده نکنید ، میشه هم در ابعاد کوچیک (اگر مطلوب باشه ) و هم به ضخامت نسبتا کم ، حدود 3 سانت دستگاه رو ساخت .

علیرضا حسن زاده
دوشنبه 17 خرداد 1389, 20:06 عصر
باتشكر از راهنمايي هاي شما رنگي بودن صفحه فعلا مطرح نيست و 2رنگ(سياو سفيد) هم خوبه.
ولي براي ارتباط بيسيم بايد بگم كه سيستم بايد جوري عمل كنه كه مثل يه دفتر چه يادداشت باشه مثلا كاربر براي هر گزينه اي كه تيك ميزنه تو سرور مركزي عملياتي انجام بشه مثلا افزايش موجودي انبار يا موارد ديگه...
واما بزرگي صفحه هم تقريبا مطرحه البته نه خيلي بزرگ مثلا بزرگتر از A5 باشه و حد اكثرA4 البته بخشيد كه اندازه ها رو با كاغذ مي گم چون با كاغذ كار مي كنم و نمي دونم به اينچ چقدر ميشه
ضخامت هم كه هر چقدر بتونم كم كنم جالبتر ميشه
ضمنا براي توليد نمونه كار مي تونم از حافظه براي نگهداري اطلاعات استفاده كنم ولي در عمل بايد با يكي از روش هاي بيسيم به سرور بتونه وصل بشه مثلا با بلوتوث يا WiFi چون محدوده عمل دسگاه تقريبا حدود 150 متر بيشتر نيست
ايده هاي شما برام خيلي جالبه چون تجربه اي تو اين زمينه نداشتم مثلا درباره رنگي بودن يا نبودنش با اين كه مي دونستم اصلا فكر نكرده بودم و رو سيستم رنگي فكر مي كردم:قلب:

farzadsw
دوشنبه 17 خرداد 1389, 22:23 عصر
خب پس اگه میخواید بیسیم باشه ، باید دنبال یه چیزی غیر از bluetooth , wifi باشید . چون بلوتوث که بردش خیلی محدوده و wifi هم اگه فضای باز باشه و دیوار و مانعی وجود نداشته باشه ، بیشتر از 100 متر جواب نمیده ، در حالت عادی که شاید 60 متر هم نشه . چون این سیستمها رو برای مسافت های نزدیک ولی با پهنای باند نسبتا زیاد طراحی کردن (مصرف انرژیشون هم زیاد نیست)
اگر حجم اطلاعاتی که رد و بدل میشه ، در حد همین چند تا کلیک باشه (کلا کمتر از 128 کیلو بیت در ثانیه) ، بهترین پروتکلی که میشناسم zigbee هست . اصولا برای همین کار ها طراحی شده (جمع آوری دیتا از سنسور یا ارسال فرمان) ، مصرف انرژیش فوق العاده پایینه (شاید یک صدم بلوتوث) و ماژولهایی که براش هست از برد 100 متر داره تا 10 کیلومتر. استانداردش صنعتی هست و قابلیت اطمینان بسیار بالایی داره.
lcd هم حدود 7الی 10 اینچ براتون مناسبه . اگه سیاه سفید بگیرید راه اندازی و استفادش ساده تره (قیمتش هم کمتره).
اگه از zigbee و lcd سیاه سفید استفاده کنید ، با یدونه avr (یا نهایتا at91sam7 ) میتونید پروژه رو انجام بدید و به سیستم عامل و پردازنده قویتر نیازی نیست. مصرف انرژی هم میاد پایین ، در نتیجه باتری کوچیکتر و سبکتری میتونید بگذارید و اندازه و وزن کلی دستگاه کم میشه.

علیرضا حسن زاده
سه شنبه 18 خرداد 1389, 08:20 صبح
خیلی ممنون من تا حالا تو هیچکدوم از تالارها به این سرعت و مفید جواب نگرفته بودم
لطف می کنید یه ماژول مناسب برای zigbee معرفی کنید ضمنا من تو تبریز جایی رو نمیشناسم که LCD تا تاچ اسکرین بفروشن میشه شما یه قیمت تقریبی برای اینا بدین؟
فروشگاه اینترنتی میشناسین که LCD و تاچ اسکرین و ماژول فوق رو بفروشه ؟

farzadsw
پنج شنبه 20 خرداد 1389, 01:30 صبح
خب احتمالا بقیه تالارها سرشون شلوغه ، ولی اینجا اینطور نیست:لبخندساده:
برای zigbee ماژولهای Xbee بیشتر معروف هستن . البته شرکتهای مختلفی ic برای zigbee تولید میکنن و برای همین تنوع بورد و ic زیاده .
قیمت دقیق ندارم ولی به طور حدودی lcd سیاه سفید 70 تومن (اندازه ای که شما میخواید) و تاچ اسکرینش هم حدود 50 تومن .
من سایت خاصی نمیشناسم ولی تو ایترنت آگهی زیاده که میتونید از طریق گوگل پیدا کنید . ولی در هر صورت بهتره یه بار بیاید تهران (خیابون جمهوری تقاطع حافظ) ، اونجا دیگه مثلا مرکز لوازم و قطعات الکترونیکی ایران هست (هرچند واقعا حقیرانه هست!) ولی این وسایلی که میخواید ( lcd ، صفحه تاچ ، zigbee و ... ) رو مغازه های اونجا دارن . خودتون از نزدیک اندازشون رو میبینید و بهتر میتونید تصمیم بگیرید .

aliila
سه شنبه 01 تیر 1389, 08:06 صبح
-----------------------------------------
در بازار ال سي دي رنگي تاچ اسكرين موبايل چيني n96 ( در تبريز در كوچه ارك مغازه هاي قطعات موبايل ميفروشن) 14 هزار تومنه كه از سايتهاي http://eca.ir/forum2/ , http://iranmicro.ir هم قابل تهيه است در ضمن براي راه اندازي احتياج به ميكرو 32 بيتي نياز است در ايران arm7 به قيمت 7 هزار تومن اين ميكروها فقط smd است (نمي تونين با برد برد ببنديد) توابع فقط براي n96 موجود است تو همون سايتها به تفضيل شرح دادن n96 رو

farzadsw
سه شنبه 01 تیر 1389, 16:54 عصر
در بازار ال سي دي رنگي تاچ اسكرين موبايل چيني n96 ( در تبريز در كوچه ارك مغازه هاي قطعات موبايل ميفروشن) 14 هزار تومنه كه از سايتهاي http://eca.ir/forum2/ , http://iranmicro.ir هم قابل تهيه است در ضمن براي راه اندازي احتياج به ميكرو 32 بيتي نياز است در ايران arm7 به قيمت 7 هزار تومن اين ميكروها فقط smd است (نمي تونين با برد برد ببنديد) توابع فقط براي n96 موجود است تو همون سايتها به تفضيل شرح دادن n96 رو

1. lcd های گوشی های موبایل ، 3 اینچی هستن و ایشون حدود 7 اینچی لازم دارن.
2. برای راه اندازی lcd های گوشی چینی ، نیازی به میکروی arm نیست . با avr و 8051 هم میشه استفاده کرد .

aliila
جمعه 04 تیر 1389, 23:13 عصر
2. برای راه اندازی lcd های گوشی چینی ، نیازی به میکروی arm نیست . با avr و 8051 هم میشه استفاده کرد .

ميشه نمونه كد بدين پرو[ه كامل باشه خيلي بهتره

farzadsw
شنبه 05 تیر 1389, 02:12 صبح
یه پروژه برای avr با avrstdio ضمیمه کردم .(winavr هم باید نصب باشه)
قبلا استفاده کردم ، جواب داده.