PDA

View Full Version : گرفتن یک تابع ریاضی از Textbox

mohammad diba
چهارشنبه 18 خرداد 1384, 10:34 صبح
من میخواهم یک تابع ریاضی از کاربر بگیرم و نمودار آن را رسم کنم لطفا راهنمایی کنید که چگونه میء‌توان تابع را از کاربر بگیرم.

سعید قدیری مقدم
چهارشنبه 18 خرداد 1384, 11:35 صبح
دوست عزیز شما میتونی تابع رو بصورت یک متغییر String دریافت کنی و بکمک دستوراتی که رو متغییر کار میکنن تشخیص بدی که کاربر چی وارد کرده البته شاید این روش یک مقدار سخت بنظر بیاد.
من دوران دبیرستان با Qbasic یک همچین برنامه ای رو نوشته بودم اما اونجا من اومده بودم فرمول ها رو دسته بندی کرده بودم و کاربر باید نوع فرمول رو انتخاب میکرد مثلا اگه کاربر می خواست نمودار فرمول 2x^2+5x رو بدست بیاره باید تو لیست فرمولها X^2+x رو انتخاب میکرد بعد برنامه مقادیر مربوط بهX رو از کاربر میگرفت در فرمول تعریف شده قرار میداد و بعد نمودار رو رسم میکرد

البته الان تقریبا 6 - 7 سال از اون موقع میگذره اگه فرمول رو اشتباه نوشتم مشکل از حافظه من هست شما ببخشید :oops:

مهدی
چهارشنبه 18 خرداد 1384, 22:29 عصر
من این کد رو 5--6 ماه پیش برای درس مخاسبات عددی نوشته بودم. یه رشته از ورودی میگیره و انتگرال اونو به 4 روش حساب میکنه. اینش به درد تو نمیخوره اما خو ب اینکه عبارت محاسباتی رو از ورودی میگیره همونیه که میخوای! اگر مشکل داشتی بگه تا بیشتر توضیح بدم.

mohammad diba
پنج شنبه 19 خرداد 1384, 14:42 عصر
ببینید این تابع می تواند هر تابع ریاضی باشد و حتی سینوس کسینوس و حتی Lnو یا LOG باشد من از کجا تشخیص بدم :گیج:

مهدی
پنج شنبه 19 خرداد 1384, 22:56 عصر
توی این کد که من نوشتم دقیقا همین کار رو انجام میده. یعنی sinو ln و ... رو میگیره و اگر منطقشو بفهمی هر کار دیگه ای هم میتونی بکنی.
اگر توی فهم برنامه مشکل داری بگو تا برات توضیح بدم اما کلا که اول عبارت رو postfix میکنه و بعدش اون با stack محاسبه میکنه

Hamedm
یک شنبه 22 خرداد 1384, 09:38 صبح
سلام دوست عزیز

میتونی از VBScript استفاده کنی. با Script خیلی راحت این مسئله حل میشه.
درباره این موضوع قبلا در این بخش توضیح داده شده است. با کمی جستجو میتونی اطلاعات بیشتری کسب کنی.

در پناه حق موفق باشید و پرتوان