PDA

View Full Version : کمک در تجزیه و تحلیل پذیرش درمانگاه

fmfmfm
یک شنبه 23 خرداد 1389, 17:20 عصر
با سلام خدمت دوستان
نیاز فوری به راهنمایی دارم.
من برای درس مهندسی نرم 2 پروژه پذیرش درمانگاه را با رشنال رز جهت تجزیه و تحلیل گرفتم
usecase , actor ها را تمام کردم. کلاسها را هم مشخص کردم. فقط ارتباط بین کلاسها کمی گیج کننده شدهو همچنین نمودار sequence هم باید ترسیم کنم.

البته نمودار توالی فقط حدود 30% نیاز است.
در نمودار توالی باید حداقل یک کلاس مرزی و یک کلاس کنترلی و یک کلاس موجودیتی باشد.

کلاسها شامل یک مرزی (main form) و یک کلاس کنترلی مثلا با نام chek_sick_reseption و یک کلاس موجودیتی با نام bedridden که اطلاعات بیمار را نگه می دارد.
می خواهم ارتباط بین این کلاسها با کلاس پزشک (pezeshk) و کلاس داروخانه (darokhaneh) و صندوق (sandogh)و کلاسهای دیگر که در فایل ضمیمه آوردم. مشخص و همچنین در مورد نمودار توالی راهنمایی کنید.
ممنون
این پروژه برای درمانگاه است نه بیمارستان. حسابداری و بستری و.. نداریم.
http://i48.tinypic.com/25rh55i.png

http://i45.tinypic.com/xc19nd.png

whitehat
یک شنبه 23 خرداد 1389, 19:11 عصر
لطفا نمودار نهایی را قرار دهید، الان دو کلاس داروخانه دارید!
یک اشکال کلی در رابطه با طراحی شما رعایت نکردن low Coupling هست ، سعی کنید همیشه تعداد روابط میان کلاسها کم باشد (معمولا از 3 عدد تجاوز نکند)، و تمام کارها را به یک کلاس ندهید. مثلا بهتر است یک کلا مشخص کننده نحوه درمان باشد و با کلاس chek_sick_reseption مرتبط شود.
کلاس chek_sick_reseption چه کارهایی قرار است انجام دهد؟
در مورد نمودار توالی شما فقط یک کلاس مرزی دارید؟ در اینصورت مثلا صندوق فرمانی از فرم اصلی دریافت نمی کند؟ سوال دوم اینکه آیا تمام کلاسها تا پایان کار سیستم به حیات خود ادامه می دهند؟

fmfmfm
دوشنبه 24 خرداد 1389, 09:55 صبح
لطفا نمودار نهایی را قرار دهید، الان دو کلاس داروخانه دارید!
یک اشکال کلی در رابطه با طراحی شما رعایت نکردن low Coupling هست ، سعی کنید همیشه تعداد روابط میان کلاسها کم باشد (معمولا از 3 عدد تجاوز نکند)، و تمام کارها را به یک کلاس ندهید. مثلا بهتر است یک کلا مشخص کننده نحوه درمان باشد و با کلاس chek_sick_reseption مرتبط شود.
کلاس chek_sick_reseption چه کارهایی قرار است انجام دهد؟
در مورد نمودار توالی شما فقط یک کلاس مرزی دارید؟ در اینصورت مثلا صندوق فرمانی از فرم اصلی دریافت نمی کند؟ سوال دوم اینکه آیا تمام کلاسها تا پایان کار سیستم به حیات خود ادامه می دهند؟

با سلام و تشکر از محبت شما
مورد کلاسها اصلاح شد. حقیقت اینه که در طراحی بکلی دچار مشکل شدم. شایدم بخاطر اینه که خودم در یک مرکز درمانی کار می کنم.
من می خواهم روند پذیرش یک بیمار و پرداخت قبض و رفتن پیش پزشک و گرفتن دارو را در کلاس و نمودار توالی پیاده کنم. بقیه رو خودم انجام می دهم.
کلاس chek_sick_reseption (شاید اسم مناسبی نباشد) همان قسمت پذیرش است که اطلاعات بیمار را چک کرده و نوع درخواست را بررسی می کند.(یک کلاس کنترلی که کار کنترل اولیه بیمار را برعهده دارد)
در مورد کلاس مرزی هم که فرمودید. خوب برام این نمودار جا نیفتاده.
کلاسها هم که ظاهرا پایدار نیستند.
اگر لطف کنید برام توضیح بدید . ممنون میشم.

whitehat
سه شنبه 25 خرداد 1389, 19:55 عصر
من می خواهم روند پذیرش یک بیمار و پرداخت قبض و رفتن پیش پزشک و گرفتن دارو را در کلاس و نمودار توالی پیاده کنم. بقیه رو خودم انجام می دهم.
بنابراین پروسه پرداخت را از پذیرش جدا کنید، قسمت پذیرش فقط ثبت اطلاعات باید بکند و به مشتری یک id اختصاص دهد. سپس کلاس مربوط به مراحل درمانی و پزشک فعال شود ، و بعد از آن پروسه پرداخت. پس شما حداقل به سه کلاس کنترلی نیاز دارید.

در مورد کلاس مرزی هم که فرمودید. خوب برام این نمودار جا نیفتاده.
کلاس مرزی در اصل کلاسهایی است که سیستم شما را به سیستم های خارجی متصل می کند یا از آنها داده می گیرد مانند یک UI برای اطلاعات بیشتر در انجمن جستجو کنید

کلاسها هم که ظاهرا پایدار نیستند.
در نمودار توالی خاتمه کلاس با یک ضربدر مشخص می شود، در این مورد هم می توانید جستجو کنید

vahidkashefian
سه شنبه 25 خرداد 1389, 23:32 عصر
نمیشه فایلاشو بذاری ما هم استفاده :لبخند:ببریم؟

ahmad_jahangir
چهارشنبه 10 شهریور 1389, 12:52 عصر
خیلی ممنون می شم که فایل ها شو بزارین استفاده کنیم. من می خواهم که کار درمانگاه را تحلیل کنم اگه نمونه های کار شده داشته باشم کمکم می کند.

با تشکر فراوان