PDA

View Full Version : سوال: زكات العلم نشره

amirkazem
چهارشنبه 26 خرداد 1389, 02:01 صبح
باسلام وعرض خسته نباشيدخدمت تمامي اساتيدارجمند.اميدوارم ايام به كام باشد.
دوستان لطفاًبه اين سوال بنده كه سوال بسياري ازدوست داران وعلاقمندان به برنامه نويسي است جواب دهيد.قبلاًازمساعدت وراهنمايي ارزشمندتان صميمانه سپاسگزارم.
سوال:
بنده كه رشته ي ادبيات فارسي وهم اكنون دانشجوي دوره فوق ليسانس ادبيات هستم چگونه مي توانم برنامه هاي كاربردي براي امورمربوط به خودم تهيه كنم؟البته مقداري ازالفباي اكسس رامي دانم.دوستان لطف كنيدوفايل ضميمه كه توسط خودم طراحي شده راملاحظه بفرماييدوبنده رادرموردهرچه بهتريادگرفتن اكسس وكدنويسي دران راهنمايي بفرماييد.:تشویق::قلب::گریه:ا تماسA2

wolfstander
چهارشنبه 26 خرداد 1389, 07:26 صبح
سلام
شما برای یادگیری اکسس، اول یک کتاب پایگاه داده بخون
بعدش یک کتاب اکسس معمولی و کوچیک که میتونه پی دی اف هایی باشه که تو همین سایت هم هست
بعد کتاب vba در اکسس که دوجلدیه رو فقط جلد اولش رو بخون
در انتها هم یه پروژه ساده مثل دفتر تلفن یا کتابخونه برای خودت تعریف کن و بشین و باهاش سر و کله بزن
اونوقت به مشکلاتی برخورد میکنی که وقتی میای تو این تاپیک ، همه شون قبلا ً بررسی شدن
درنتیجه به راحتی میتونی مشکلت رو حل و علمت رو زیاد کنی
به همین راحتی
به همین خوشمزگی
:چشمک:

moalla
چهارشنبه 26 خرداد 1389, 08:48 صبح
من پیشنهاد میکنم بیشتر مثالها رو بررسی کنید. مثالهای این فروم خیلی بهتون کمک میکنه. میتونید یک مثال رو خوب برای خودتون تجزیه و تحلیل کنید و هر قسمت رو که متوجه نشدید بپرسید. این مثال به نظرم برای شما خوبه:
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=221938
اونچنان پیشرفته نیست اما به خوبی کار شده
مشکل عمده ای که برنامه شما داشت مدیریت منوهاش بود(البته به نظر من)
تمام گزینه ها رو بدون ترتیب خاصی روی صفحه اول ریخته بودید. به عنوان مثال گزارش هر بخش رو میتونید در انتهای فرم اون قسمت بذارید.
برای گرفتن مقار از کاربر هم از پنجره input استفاده کرده بودید. مثل گزارش فروش در تاریخ خاص
معمولا اکسس کارهای مبتدی از این روش استفاده میکنند و حرفه ای تر ها از باکسهای داخل فرم مقدار رو از کاربر میگیرند چون میتونید روی مقدار وارد شده مدیریت کنند. مثال توی اون قسمت شما روی فرمت تاریخ وروردی هیچ کنترلی ندارید اما اگه یک تکس باکس باشه میتونید بهش فرمت ورودی بدید و کاربر رو راهنمایی کنید که چطوری متن وارد کنه.
چندتا نکته دیگه هم هست که توضیحش طول میکشه
پیشنهاد من همونه که مثالی که لینک دادم رو خوب تجزیه کنید و کاملا تکنیکهایی که ایشون استفاده کردند رو برای خودتون باز کنید و جاهایی که متوجه نشدید رو از خودشون بپرسید.

zzzzzza
چهارشنبه 26 خرداد 1389, 09:32 صبح
سلام
من برنامه شما را بصورت کلی نگاه کردم
اول باید بگم که دارید شکست نفسی میکنید چون برنامه شما در حد نیمه حرفه ای طراحی شده ولی جا برای بهتر شدن هم داره.
و در تائید نظرات دوستان باید عرض کنم بعد از اینکه قابلیتهای برنامه اکسس را کاملا یاد گرفتید از همه مهمتر خلاقیت در طراحی برنامه است که بتوانید تا جائی که ممکنه:
1-گردش منطقی اطلاعات و تحلیل آن با توجه به هدف اصلی برنامه (قبلا بدانید که دقیقا چه انتظاری از برنامه دارید و اطلاعات باید از کجا وارد شوند و به کجا ارتباط داده شوند و .... و در نهایت گزارش های برنامه).
2- کاربری ساده برنامه (یک اصل در برنامه نویسی این است که خودت را جای یک اپراتور حد پائین قرار دهی تا اشتباهات اپراتور به حداقل برسه).
3-تعیین سطح دسترسی در صورت الزام دسترسی هر کاربر به یک محدوده خاص از برنامه.
4-امنیت نگهداری اطلاعات و بک آپ گیری.
5-جذابیت فرمها بطوری که در طراحی فرم از رنگهای ملایم استفاده شود(متاسفانه یکی از اشکالات برنامه ها همین نکته ظریف است).
6- دسترسی به منو ها و نوار ابزارها به سرعت امکان پذیر بوده و در پیدا کردن آنها کاربر به مشکلی برنخورد.
7-اگر لازم است برنامه تحت شبکه کار کند که باز هم شرایط دیگری دارد که اگر لازم میدانید توضیح داده شود.
8-به روز رسانی برنامه و ....
البته نکات دیگری هم هست که درصورت نیاز مطرح خواهد شد و اگر حوصله تان سر نمیرود برای هر کدام از موارد یاد شده میتوان کلی توضیحات ارائه نمود ....