PDA

View Full Version : سوال: vb6 یا vb.net »»»کدام توابع در ویندوز های غیر Xp کار نمیکنند؟

arash020
پنج شنبه 27 خرداد 1389, 02:24 صبح
سلام

من بیشتر vb کار میکنم
از توابع api زیاد تو برنامه هام به کار میبرم چون vb6 وسعش نمیرسه
می خواستم بدونم اگه مثلا توابع Api ی رو که از بعضی فایل های dll ویندوز گرفته میشن رو استفاده کنم
برنامه توی وین های بالاتر هم قابل اجرا ست یا نه بهتره که از vb.nt استفاده کنم و vb یو بزارم کنار؟؟؟

ممنون میشم راهنماییم کنید
مرسی

Open-Source
پنج شنبه 27 خرداد 1389, 10:16 صبح
کتابخانه دات نت آنقدر قوی و گسترده هستش گه دیگه نیاز به استفاده از API رو به صفر میرسونه.

اگه از VB.Net استفاده میکنید، به نظر من دیگه نیاز به API ندارید؛ اگه از VB6 استفاده میکنید، بهتره بیخیالس بشید و به سمت .Net برید.

یه چیز دیگه:
من فکر میکنم که API ها، توی همه ویندوز ها وجود خواهند داشت؛ آخه خود دات نت هم از اونا استفاده میکنه؛

amin_iman82
پنج شنبه 27 خرداد 1389, 11:22 صبح
منم با Open-Source موافقم.
من خودم چند سال پیش که با VB6 کار میکردم کلی با API ها کار کردم ولی از وقتی با Vb.net برنامه مینویسم دیگه نیازی به استفاده از API ندیدم. (واسه هر برنامه ای که فکر کنی ، از برنامه های ساده گرفته تا پردازش تصویر و ... اصلا نیازی به API نداره)

بعدش آرش جان ، VB6 دیگه مرده ، اینو قبول کن ، منم عاشقش بودم ولی قبول کردم :لبخند: ، بخوای کامل سویچ کنی 2-3 ماه بیشتر وقتتو نمیگیره ولی به ریسکش می ارزه.

Hossis
پنج شنبه 27 خرداد 1389, 16:11 عصر
من با Amin Iman و Open-Source موافقم.
من خودم چند سال پیش که با VB6 کار میکردم کلی با API ها کار کردم ولی از وقتی با Vb.net برنامه مینویسم دیگه نیازی به استفاده از API ندیدم. (واسه هر برنامه ای که فکر کنی ، از برنامه های ساده گرفته تا پردازش تصویر و ... اصلا نیازی به API نداره)

بعدش آرش جان ، VB6 دیگه مرده ، اینو قبول کن ، منم عاشقش بودم ولی قبول کردم :لبخند: ،
[/CODE]
منم کاملا موافقم
[CODE]
بخوای کامل سویچ کنی 2-3 ماه بیشتر وقتتو نمیگیره ولی به ریسکش می ارزه.
کدوم ريسک؟؟ چرا مردمو مي ترسونيد‍؟؟ نه تنها دات نت ريسکي نداره تازه وقتي واردش شديد مي فهمي چقدر وقتتو تو دات نت براي API هاي بي خود تلف کرديد!!
شک نکن ! بياتو دات نت خيرشو ببين

morrning
پنج شنبه 27 خرداد 1389, 17:21 عصر
کدوم ريسک؟؟ چرا مردمو مي ترسونيد‍؟؟ نه تنها دات نت ريسکي نداره تازه وقتي واردش شديد مي فهمي چقدر وقتتو تو دات نت براي API هاي بي خود تلف کرديد!!
شک نکن ! بياتو دات نت خيرشو ببين

به نظر من این اشتباهه که فکر کنیم یه زبان عمرش به آخر رسیده باشه.
یه سوال میشه گفت c++ به درد نمیخوره بریم c# یاد بگیریم؟.(البته این دوتا زبان زمین تا آسمون فرق میکنن)

به نظر من اگه توی vb6 خیلی جلو رفتی و میتونی برنامه های درست و حسابی و حرفه ای بنویسی همون جا بمون ولی اگه تازه کاری و شمار پروژه هات از تعداد انگشتای دستت رد نشده بیا به سمت دات نت...

من خودم برنامه نویسی رو با c++ شروع کردم و الان هم از vb.net برای برنامه های دکستاپم استفاده میکنم.برای وب از php استفاده میکنم. همین حالا بیشتر برنامه هام رو با c++ مینویسم و این دلیل نمیشه که چون قبلا رو بورس بوده و الان نیست دیگه ازش استفاده نکنم

ashkan209
پنج شنبه 27 خرداد 1389, 20:13 عصر
به نظر من اگه توی vb6 خیلی جلو رفتی و میتونی برنامه های درست و حسابی و حرفه ای بنویسی همون جا بمون ولی اگه تازه کاری و شمار پروژه هات از تعداد انگشتای دستت رد نشده بیا به سمت دات نت...
با نظر این دوستمون موافق نیستم .
چون مولفه ها و کامپوننتهای که با VB6 هست همگی قدیمی شده اند . و نهایتا تا زمان Windows XP بدرد میخوردند. خود مایکروسافت هم اینقد سرویس پک برای VB6 داد که آخرش بیخیالش شد... فکر میکنم SP6 آخریش بود
در هر صورت فکر میکنم در حال حاضر اصلا نمیشه برنامه های قدرتمند با vb6 نوشت ، این قدرت رو البته مقایسه کنید با تکنولوژی روز مایکروسافت که دات نت فریمورک 4 هست و ویژوال استودیو 2010 .
مایکروسافت از VS2008 به بعد بد جور داره تکنولوژیهایی مثل Silverlight و WCF و یا WPF رو اشاعه میده و با ارائه ویندوزهای Vista و Seven ، خیلی جدی داره میگه که آینده از آن برنامه نویسان این تکنولوژیها و از جمله WPF هست . اینا چیزایی هستش که اگه توی VB6 و امثالهم بمونید ، باید قید یادگیری و کاربردی کردشون رو بزنید .
من خودم یکی از علاقمندان VB6 بودم و زیاد هم کدنویسی میکردم ، ولی از زمان VS2008 دیگه نتونستم بمونم و مجبور شدم بیام توی دات نت ، گرچه اوائل برام دشوار بود و غریب ،ولی حالا متوجه هستم که برنامه نویسی راحت ، قدرتمند ،کار با ADO.net در مقایسه با ADO و دهها خصیصه جدید یعنی چی ...
دوست من ، اگه قصد کد نویسی دارید ، اصلا وقتتون رو با VB6 نگذرونید و بطور جدی برید سراغ دات نت و ازش لذت ببرید . ضمنا مایکروسافت به کدنویسان تکنولوژیهای قدیم میگفت Programmer و این لقب برای کدنویسان تکنولوژی دات نت به Developer تغییر پیدا کرد (تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل ...)

morrning
جمعه 28 خرداد 1389, 10:10 صبح
با نظر این دوستمون موافق نیستم .
چون مولفه ها و کامپوننتهای که با VB6 هست همگی قدیمی شده اند . و نهایتا تا زمان Windows XP بدرد میخوردند. خود مایکروسافت هم اینقد سرویس پک برای VB6 داد که آخرش بیخیالش شد... فکر میکنم SP6 آخریش بود
در هر صورت فکر میکنم در حال حاضر اصلا نمیشه برنامه های قدرتمند با vb6 نوشت ، این قدرت رو البته مقایسه کنید با تکنولوژی روز مایکروسافت که دات نت فریمورک 4 هست و ویژوال استودیو 2010 .
مایکروسافت از VS2008 به بعد بد جور داره تکنولوژیهایی مثل Silverlight و WCF و یا WPF رو اشاعه میده و با ارائه ویندوزهای Vista و Seven ، خیلی جدی داره میگه که آینده از آن برنامه نویسان این تکنولوژیها و از جمله WPF هست . اینا چیزایی هستش که اگه توی VB6 و امثالهم بمونید ، باید قید یادگیری و کاربردی کردشون رو بزنید .
من خودم یکی از علاقمندان VB6 بودم و زیاد هم کدنویسی میکردم ، ولی از زمان VS2008 دیگه نتونستم بمونم و مجبور شدم بیام توی دات نت ، گرچه اوائل برام دشوار بود و غریب ،ولی حالا متوجه هستم که برنامه نویسی راحت ، قدرتمند ،کار با ADO.net در مقایسه با ADO و دهها خصیصه جدید یعنی چی ...
دوست من ، اگه قصد کد نویسی دارید ، اصلا وقتتون رو با VB6 نگذرونید و بطور جدی برید سراغ دات نت و ازش لذت ببرید . ضمنا مایکروسافت به کدنویسان تکنولوژیهای قدیم میگفت Programmer و این لقب برای کدنویسان تکنولوژی دات نت به Developer تغییر پیدا کرد (تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل ...)

دوست عزیز کی گفته برنامه های نوشته شده با vb6روی سیستم عامل های جدید اجرا نمیشن.
در مورد برنامه های قدرتمند هم منظورتون رو متوجه نشدم.اگه معیار ها رو بالا بگیریم فتوشاپ هم میتونه نرم افزار قدرتمندی نباشه.همین حالا هم خیلی از نرم افزار های خوب بازار با vb6 نوشته شدن.نمیخوام اسم ببرم ولی یکی از نرم افزار های حسابداری بازار که هر نسخش بالای 50 هزار تومان فروش میره با vb6 نوشته شده و با همون زبان هم داره نسخه های جدیدش به بازار میآد.و برنامه نویساش اصلا به این فکر نکردن که نسخه جدیدش رو با دات نت بنویسن.و این نشون میده اونا به کارشون به عنوان یه کد نویس vb6 تسلت کافی دارن که نیازهاشون برطرف شده.البته قبول دارم که حجم کد نویسی این دو فرق داره ولی اگه کاربلد باشی مشکلی پیش نمیآد.

با نظرتون مخالفم که باید به سمت هر چیزی که جدیده رفت... حتما شما نظرتون اینه که نسخه های جدید firefox رو با دات نت توسعه بدن:افسرده:

ashkan209
جمعه 28 خرداد 1389, 14:04 عصر
همین حالا هم خیلی از نرم افزار های خوب بازار با vb6 نوشته شدن
آره منم نرم افزارهای خوب بازار را میگم اما کدوم بازار ؟ توی ایران یا جهان ؟!!!
حتما میدونید که منظورم جهان سوم نیست !

یکی از نرم افزار های حسابداری بازار که هر نسخش بالای 50 هزار تومان فروش میره با vb6 نوشته شده و با همون زبان هم داره نسخه های جدیدش به بازار میآد.و برنامه نویساش اصلا به این فکر نکردن که نسخه جدیدش رو با دات نت بنویسن
با کمی تامل میدانید که این داستان ملاک مناسبی برای خوب بودن VB6 نیست ، چه برسه به اینکه بخواهیم تکنولوژی دات نت قیاس کنیم
بگذارید بنده هم چون شما اینچنین مثالی بزنم ، البته با همین منطق و در حوزه دیگه تکنولوژی
همسایه ما که آدم دارائی هم هستش یک عدد پیکان مدل دهه 50 داره و گاهی که به شوخی و یا جدی ازش میپرسم چرا یک ماشین با تکنولوژی جدیدتر نمیگیره ، میگه : بابا رنگش فابریکه ، قطعاتش همه جا گیر میاد ، هر روزم تصادف کنم ، خیالم نیست و میگه کار ماشین رو انجام میده اون میگه AirBag و ABS و اینجور چیزا .........

و این نشون میده اونا به کارشون به عنوان یه کد نویس vb6 تسلت کافی دارن که نیازهاشون برطرف شده.البته قبول دارم که حجم کد نویسی این دو فرق داره ولی اگه کاربلد باشی مشکلی پیش نمیآد.
حرف شما درسته ، ممکنه خیلیها کد نویس کاربلد و حرفه ای باشن توی محیطی که خودشون می نویسن ، اما احتمالا کاربلد و کدنویس حرفه ای محیطهای جدید تر نیستند که درک کنند یک نرم افزار ADO.net توی شبکه بزرگ چطور میتونه با کدنویسی مناسب راحت و ... سرویس بده و آیا ADO هم میتونه توی یک شبکه با کاربران زیاد و Server 2008 همون سرویسها رو بده ؟!!!

با نظرتون مخالفم که باید به سمت هر چیزی که جدیده رفت...
هر چیز جدید شاید زیاد هم بدرد بخور نباشه ، و اصلا بحث بر سر این نیست که سراغ هر چیز جدیدی بریم یا نه . بحث دوستمون این بود که
یا نه بهتره که از vb.nt استفاده کنم و vb یو بزارم کنار؟؟؟
و پاسخ دادیم که vb6 وقتش به سر اومده
ضمنا با این گفته آخرتون احتمالا باید تصور کنیم که شما همچنان از ویندوز 98 استفاده می کنید ؟!!!

salehbagheri
جمعه 28 خرداد 1389, 14:19 عصر
ببينيد دوستان VB6 يه خصيصه بسيار مهم داره و اون Native بودنشه ...

درسته امكانات VB.NET در VB6 نيست ولي بايد به نيازها هم توجه شود ...

تصور كنيد شما ميخواهيد برنامه اي بنويسيد كه به دات نت وابسته نباشد بنابراين مجبوريد از VB6 استفاده كنيد. (چون در اينجا بحث VB هست از Delphi و C صرفنظر ميكنم)

البته تفاوتهاي ديگه اي هم داره كه ميتونيد در بخش VB6 اونها رو درك كنيد.

پيشنهاد من هم اينه كه فعلا به سمت دات نت بريد ...

اگه نيازي هم به برنامه هايي مستقل از دات نت داشتيد ميتونيد از ++C يا Delphi استفاده كنيد ...

Hossis
شنبه 29 خرداد 1389, 08:12 صبح
ببينيد دوستان VB6 يه خصيصه بسيار مهم داره و اون Native بودنشه ...
تصور كنيد شما ميخواهيد برنامه اي بنويسيد كه به دات نت وابسته نباشد بنابراين مجبوريد از VB6 استفاده كنيد. (چون در اينجا بحث VB هست از Delphi و C صرفنظر ميكنم)
...
بله اين رو من هم قبول دارم که وي بي 6 مستقل هست و توي نصب نرم افزار روي کامپيوترهاي ديگه راحت تر عمل مي‌کنه .
ولي کمي زحمت کشيدن و حل اين مشکلات ارزششو داره
انسان بايد مشکلات رو يکي يکي حل کنه تا به پيشرفت برسه

arash020
جمعه 04 تیر 1389, 01:15 صبح
سلام
از همه دوستان تشکر میکنم

می خواستم بگم
من کلا با vb برنامه نویسی میکنم .
چون به دستوراتش بیشتر آشنام
و فکر میکنم کسی که vb6 کار کرده باشه راحت تر میتونه با گنده هاش هم کنار بیاد.
به خاطر همین
برا پروزه کاردانیم اول سعی کردم از vb6 استفاده کنم ولی دیدم حجم کد بالا میره و اون زیبایی کار هم اونطور که می خوام نمیشه!
این شد که رفتم سراغ vb.net 2005 که به سیسهای آموزشدکه مون هم بخوره
پروژه توپی شده بود...
اتفاقا 75/19 شدم
خیلی از تون ممنونم
کوچیک همتون.
Eagle computer