PDA

View Full Version : درخواست راهنمایی برای نوشتن یک سیستم مالی

rohullah
جمعه 28 خرداد 1389, 16:46 عصر
من نزدیک به سه ساله که برنامه نویسی نکردم و الان می خوام با یک پروژه عملی شروع کنم البته اون موقعها هم حرفه ای کار نکرده بودم. الان می خوام یه سیستم مالی ساده بنویسم دقیقا نمیدونم از کجا باید شروع کنم و یه چند چیز هست که میخوام تو برنامم پیادشون کنم ولی روش اصولیشو نمیدونم.
1- سطح دسترسی برای بعضی اعمال
2- چاپ فاکتور دقیقا مشابه چیزی که کاربر روی فرم داره میبینه شبیه نرم افزار quickbook اگر دیده باشین
هر راهنمایی و نظری که دارین بگین چون من تقریبا همه چیز یادم رفته.

hamid67fathi
جمعه 28 خرداد 1389, 17:44 عصر
سلام
سيستم های مالی خيلی ها حساس اند ، چون کوچکترين اشتباهی (کم يا زياد شدن يک صفر) ميتونه خطر ساز و مشکل آفرين باشه.
من تو اين ضمينه تجربه دارم .....
اگه سؤالی داشتی ميتونی روی من حساب کنی.
ولی قبلش خوب فکراتو بکن ، سيستم ملی برای شروع ، پروژه مناسبی نيست.

mmd2009
جمعه 28 خرداد 1389, 20:12 عصر
خب دوست عزیز بعد از 3 سال مشخصه با توپ پر اومدی که میخوای سیستم مالی بنویسی :چشمک:

منم هر کمکی که از دستم بر میاد بهت میکنم

برای شروع ابتدا به دو خط توضیح دادن اکتفا نکن

اصلا بگو میخوای برنامه ات رسما کاربردی بشه یا فقط میخوای بذاریش تو خونه یا اوپن سورسش کنی تو انجمن

از 3 سال پیش تا العا نرم افزار های زیادی اومدن تو بازار خصوصا vs2008 , vs2010 و همچنین SQL2008

حالا به چه نرم افزاری هایی میخوای بنویسی البته vs رو کاری نداریم منظورم بانکته

واسه چاپ فاکتور پیشنهاد میکنم حتما از کریستال ریپورت استفاده بکنی چون مانور میتونی بدی روش

rohullah
شنبه 29 خرداد 1389, 07:31 صبح
می دونم سخته ولی فکر میکنم اگر اینجوری شروع کنم سریعتر به نتیجه می رسم. من یه نمودار درست کردم که گذاشتمش تو بخش تحلیل نرم افزار. اینم لینکش:
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=228495
تصمیمم اینه که با c#2008 و دیتابیس sql server 2008 بنویسمش و در حین کار اونا رو یاد بگیرم چون syntax ها و مفاهیم رو تا حدودی بلدم. یه مرجع هم که در نظر گرفتم نرم افزار quickbook هست. بخش چاپ سندها رو می خوام مثل اون کار کنم اگه بشه . توی این نرم افزار مثلا تو بخش چاپ فاکتور فاکتور دقیقا شبیه چیزیه که کاربر روی فرم میبینه حالا نمیدونم چطوری این کارو میکنه. نمودار جاش اینجا نیست ولی اگر کسی نظری داره در موردش استقبال میکنم.

bpzone
شنبه 29 خرداد 1389, 08:40 صبح
با سلام
در مورد سال مالی کسی از دوستان اطلاعاتی داره ؟
اینکه میگن در پایان سال ، سال مالی رو می بندن و سال مالی جدید آغاز می کنن دقیقاً به چه مفهومی هست ؟
روی چه اطلاعاتی این عمل رو انجام میدن ؟
؟

nafissw
شنبه 29 خرداد 1389, 09:03 صبح
با سلام
در سيستم حسابداري دوبل ، در انتهاي سال يك سند سود و زيان (عملكرد) زده ميشود كه با اين كار حسابهاي درآمد و هزينه صفر ميشوند و سود شركت محاسبه ميگردد.
پس از آن سند اختتاميه زده ميشود يعني مانده حسابهاي بدهكار را بستانكار ، و مانده حسابهاي بستانكار را بدهكار ميكنند تا مانده همه حسابها صفر شود كه به اين كار بستن حساب ميگويند.
پس از اين كار سال مالي جديد را ايجاد كرده و سند افتتاحيه ميزنند كه اين عمل عكس سند احتتاميه ميباشد.
با زدن سند افتتاحيه ، مانده حسابهاي سال قبل به سال جديد منتقل شده و حسابداري براي سال جاري آغاز ميشود.

موفق باشيد

hamid67fathi
شنبه 29 خرداد 1389, 09:16 صبح
سلام
در مورد سال مالی بايد بگم که :
در ابتدی سال ، بودجه مشخصی رو برای مدت معينی مشخص ميکنن ، که تا اتمام اين مدت بايد تمامی حساب ها (حقوق،خريد،....) بايد شفاف و مشخص باشه،که در زمان حساب رسی مورد استفاده قرار ميگيره.
مثلاً ابتدی سال 90 ،x تومان بودجه برای 6 ماه در نظر گرفته ميشه ، پس تا اينجا يک سال مالی (6ماه) داريم که اتمام اين دوره سال مالی بسته ميشه و سال مالی جديدی شروع ميشه .
به طور مختصر ، بيشترين کاربرد سال مالی دسته بندی اسناد و .. هست.

bpzone
شنبه 29 خرداد 1389, 09:35 صبح
یک موسسه مالی رو در نظر بگیرید که به افراد دارای حساب داخل موسسه با شرایطی وام میده، و بازپرداخت این وام ها ممکن هست چند سال طول بکشه، حالا اگه برای این موسسه بخواهیم سال مالی ایجاد کنیم، تکلیف چی هست، چه منطقی رو برای این وام ها باید در نظر بگیریم ؟
برای باز پرداخت این وام ها ممکن هست که افراد در همون زمان دریافت وام، چک هایی رو با تاریخ سر رسید اقساط پرداخت کنن، این چک ها رو چگونه باید در سال مالی لحاظ کرد ؟

جان عزیزrohullah
چون سوالم در مورد سیستم مالی بود، در این تاپیک مطرح کردم
امیدوارم که بحث شما به بیراهه نره و اطلاعات کاملتری رو با هم بدست بیاریم
ممنون
:قلب:

hamid67fathi
شنبه 29 خرداد 1389, 09:59 صبح
در مورد وام ها هم مانند وارد ديگه بدهکاری و بستانکاری عمل ميکنه ،
يعنی مشخص ميکنن که تو اين سال مالی x تومان وام داده شده و y تومان هم عودت داده شده.
تفاوت خاصی نميکنه .

prgmmr
پنج شنبه 30 آذر 1391, 14:30 عصر
سلام به همگی

ممنون از مطالبتون استفاده کردم اما سوالم اینه که با چه کامپوننتی میتونم سند مالی رو طراحی کنم؟ منظورم کامپوننتی هست که باهاش بتونم فضایی شبیه excel داشته باشم که عناصر سند در اون نوشته بشه

ممنون