PDA

View Full Version : راهنمایی برای ایجاد یک سیستم مالی

rohullah
جمعه 28 خرداد 1389, 17:54 عصر
من میخوام یه سیستم مالی ابتدایی رو طراحی کنم . یه نمودار اولیه طراحی کردم میخوام نظرتونو بگین البته باید بگم کلاً تو دیتابیس و تحلیل تازه کارم. نمودار رو ضمیمه کردم یه توضیحاتی هم باید بدم.
پرداخت پول به vendor یا بر اساس فاکتورش هست یا به صورت پیشپرداخت
برای دریافت پول اول invoice به مشتری فرستاده میشه و بعدا مشتری پول رو پرداخت میکنه
میتونه تو هر پرداخت مقداری از مبلغ یک فاکتور یا invoice پرداخت بشه و یا همش
منظور از unit واحد کالا و از type نوع کالا هست

hamid67fathi
شنبه 29 خرداد 1389, 09:18 صبح
اگه يه توضيح برای هر جدول بدی ، فکر کنم بهتر بشه ..

whitehat
شنبه 29 خرداد 1389, 09:51 صبح
در این سناریویی که تعریف کردید روابط خوب تعریف شده، من پیشنهاد می کنم مبلغ کل Bill با اینکه یک فیلد محاسباتی است نیز ذخیره شود. احتمالا برای در نظر گرفتن انواع تخفیف ها لازم بشه. در کل بسیاری از آیتمها در نمودار اولیه نیست و بیشتر به روابط میان موجودیتها پرداخته شده؛ بعد از اینکه آنرا کاملتر کردید در مورد آن بحث خواهیم کرد.

rohullah
جمعه 04 تیر 1389, 12:35 عصر
من یه چند روزی سرو کله زدم با این سیستم و از اونجایی که هم در تحلیل هم در سیستم مالی ناشی هستم فکر می کنم نتیجه کار خیلی مشکل داشته باشه. دوستان نظرشونو بدن و اشکالات رو گوشزد کنند. یک سوال هم که برام پیش اومد اینه که وقتی دو نوع مختلف آیتم داریم و داخل یه ستون از یک تیبل باید یه مقدار از نوع آیتم1 یا 2 قرار بگیره چیکار باید کرد؟ من اینجا از bill line استفاده کردم درسته؟
توضیحات:
1- main_account_type انواع اصلی حسابات مثل payble, bank, income و چند مورد دیگه ثبت میشه.
2- account حساباتی هستند که کاربر تعریف میکنه مثل tejarat_bank, saderat_bank, payble_to_vendor1 و غیره
3- fix_asset داراییهای ثابت شرکت مثل جرثقیل شماره1 و غیره هست.
4- term زمان پرداخت و احیانا اگر تخفیفی برای زمان پرداخت داشت مثلا زودتر ار 10 روز در حالیکه مهلت 30 روزست
4- class برای جای استفاده یه آیتم هست مثل پروژه شماره 1 یا هر تفسیم بندی دیگه ای که کاربر بخواد
5- credit و debit که همون بستانکار و بدهکار هست
6- transaction هم که ثبت debit و credit مربوط به هم هستش مثلا 1000 تومن از بانک یک دبیت میشه و تو بانک 2 کردیت میشه.
7- journal هم مربوط به موقعی هست که کاربر دستی یک ثبت رو وارد میکنه مثلا اجاره خونه رو میده
8- expence هزینه هاست مثل تعمیرات و پول تلفن

rohullah
یک شنبه 06 تیر 1389, 17:55 عصر
هل من ناصر ینصرنی؟

whitehat
دوشنبه 07 تیر 1389, 09:39 صبح
ک سوال هم که برام پیش اومد اینه که وقتی دو نوع مختلف آیتم داریم و داخل یه ستون از یک تیبل باید یه مقدار از نوع آیتم1 یا 2 قرار بگیره چیکار باید کرد؟
باید در کنار فیلد مربوطه یک فیلد type هم بگیرید که اگر دو عدد باشد بهتر است از نوع بولین استفاده کنید و الا می تونه یک کلید خارجی یک جدول باشد.
در کل دلیل تعریف موجودیت هایی که یک کلید در آنها تعریف شده است را نفهمیدم ، اگه در کنار آن کلید فیلدهای دیگری هم باشد معقول به نظر می رسد والا فکر کنم آنها را با هم ادغام کنید
در مورد دارایی های ثابت آیا از آن گزارش خاصی می گیرید؟ یا به آنها اضافه یا از آنها کم می شود؟
journal برای چی گرفته شده ؟ آیا تمام تراکنش ها را نمی توان در یک قالب دید؟