PDA

View Full Version : فیلد محاسباتی در ‏Datagridview

mahnaz20
سه شنبه 01 تیر 1389, 14:16 عصر
با سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان

من توی فرمم یه دیتا گرید ویو دارم که سه ستون داره ،

قراره وقتی فرم لود میشه ، عدد موجود در ستون اول‏ ،‏ از جدولی در بانک بیاد ، ‏

عدد ستون دوم رو کاربر وارد میکنه‏

و من میخام عدد ستون سوم به صورت حاصلضرب عدد موجود در ستون اول و دوم ، در دیتا گرید ویو نمایش داده بشه

یعنی میخوام یه ستون محاسباتی درست کنم اما عدد موجود در این ستون از بانک نمیاد

کسی میتونه در این مورد منو راهنمایی کنه ؟

ricky22
سه شنبه 01 تیر 1389, 14:26 عصر
دیتا گرید رو به دیتاتیبل بایند کردید؟
خب ستون رو دستی بسازید.
با یه حلقه هم محاسبات رو انجام بدید

RIG000
سه شنبه 01 تیر 1389, 14:55 عصر
اینو ببین لبته قسمت سوم رو خودمم نمی دونم چیکار کنم یکم روش فکر کردم اما فکر نکنم چیز سختی باشه . عدد از بانک خونده میشه . در ضمن اقای ریکی 22 لطفا عملی کمک کنید نه توضیح بدین تا اینجوری همه استفاده کنن

mahnaz20
سه شنبه 01 تیر 1389, 20:11 عصر
ممنون از لطفتون ولی این برنامه که کاری انجام نمیده !! ارور هم داره !!

ببینین دوستان من با اومدن عدد اول از بانک مشکلی ندارم .

توی برنامه ای که من نوشتم ، وقتی فرمم لود میشه ، عدد اول از بانک میاد ، عدد دوم رو هم کاربر دستی وارد می کنه مشکل من اینجاست که نمیدونم چطور توی ستون سوم حاصلضرب این دو عدد رو نشون بدم:ناراحت: ؟؟

لطفا توضیحاتتون رو با کد بذارین (بازم ممنون)

iman_me
سه شنبه 01 تیر 1389, 22:50 عصر
سلام من بانک نداشتم که بهش وصل کنم واسه همین دستی بهش دادم ولی درسته

mahnaz20
پنج شنبه 03 تیر 1389, 02:50 صبح
سلام من بانک نداشتم که بهش وصل کنم واسه همین دستی بهش دادم ولی درسته

سلام و ممنون

من برنامتونو دیدم . این دقیقا همون چیزیه که من میخام .

با این تفاوت که من میخام وقتی تکست در تکست باکس9 تغییر میکنه ، وستون های دیتاگرید ویو نمایش داده میشه ،این اتفاق بیفته (البته بعد از اینکه کاربر عددی رو در ستون پنجم وارد کرد)

نمیدونم چرا این کد توی برنامه من ارور میده !؟؟

میشه یه نگاهی به برنامم بندازین ؟(با اس کیو ال سرور 2000 کار میکنم)
بازم ممنون دوست خوبم:لبخندساده:

gwbasic
پنج شنبه 03 تیر 1389, 06:17 صبح
دوست عزیز مشکلتو برطرف کردم ( خطا و فیلد محاسباتی )
ولی به چند مورد دقت کن :
1- روش کار با DataBase که البته من تغییرش ندادم خیلی اصولی و همچنین خوانا نیست که البته مجلش نیست در موردش صحبت کنم
2- نام کنترل ها رو بامعنی انتخاب کن Button1 یعنی چی؟!؟!
3- دو مورد فرم فاکتور : یک فاکتور می تونه چند قلم کالا داشته باشه ...

موفق باشی

mahnaz20
شنبه 05 تیر 1389, 00:36 صبح
دوست عزیز مشکلتو برطرف کردم ( خطا و فیلد محاسباتی )
ولی به چند مورد دقت کن :
1- روش کار با DataBase که البته من تغییرش ندادم خیلی اصولی و همچنین خوانا نیست که البته مجلش نیست در موردش صحبت کنم
2- نام کنترل ها رو بامعنی انتخاب کن Button1 یعنی چی؟!؟!
3- دو مورد فرم فاکتور : یک فاکتور می تونه چند قلم کالا داشته باشه ...

موفق باشی

سلام دوست خوبم ‏ gwbasic !

ممنون که وقت گذاشتین .(شاید سوالم خیلی ابتدایی باشه ، لطفا راهنمایی کنین)

با تغییراتی که شما دادین، وقتی فرم لود میشه حاصلضرب درست انجام میشه ولی اگه کاربر عدد موجود در ستون تعداد رو تغییر بده ،(مثلا از یک قلم جنس بخواد 5 تا بخره) ، دیگه حاصلضرب انجام نمیشه !

ولی من میخام این ضرب به ازای هر عددی انجام بشه (عدد ستون تعداد رو کاربر به صورت دستی وارد میکنه) .

بابت نکاتی که گفتین ممنونم .

در مورد ارتباط با دیتا بیس ، من یه ماهه که برنامه نویسی با سی شارپو شروع کردم ، برای همین کدها رو خیلی خوب ننوشتم .

در مورد فاکتور فروش ، منم میخام کاربر بتونه چند قلم جنس رو در فاکتور داشته باشه ولی نمیدونم چطور باید این کارو بکنم ؟

شما میتونین کدم رو درست کنین ؟

بازم ممنون :لبخندساده:

gwbasic
شنبه 05 تیر 1389, 05:30 صبح
از اینکه تو یه ماه اینقدر پیشرفت کردین واقعا خوبه ، آفرین

سلام دوست خوبم ‏ gwbasic !

ممنون که وقت گذاشتین .(شاید سوالم خیلی ابتدایی باشه ، لطفا راهنمایی کنین)

با تغییراتی که شما دادین، وقتی فرم لود میشه حاصلضرب درست انجام میشه ولی اگه کاربر عدد موجود در ستون تعداد رو تغییر بده ،(مثلا از یک قلم جنس بخواد 5 تا بخره) ، دیگه حاصلضرب انجام نمیشه !

ولی من میخام این ضرب به ازای هر عددی انجام بشه (عدد ستون تعداد رو کاربر به صورت دستی وارد میکنه) .

در این مورد اگه دقت کنی ایونت CellEndEdit رو هندل کردم و وقتی کاربر تعداد را مشخص کرد و Enter زد یا TAB قیمت محاسبه خواهد شد

در مورد فاکتور فروش ، منم میخام کاربر بتونه چند قلم جنس رو در فاکتور داشته باشه ولی نمیدونم چطور باید این کارو بکنم ؟

شما میتونین کدم رو درست کنین ؟

بازم ممنون :لبخندساده:

اگه فرصت کردم حتما

mahnaz20
شنبه 05 تیر 1389, 10:56 صبح
از اینکه تو یه ماه اینقدر پیشرفت کردین واقعا خوبه ، آفرین

در این مورد اگه دقت کنی ایونت CellEndEdit رو هندل کردم و وقتی کاربر تعداد را مشخص کرد و Enter زد یا TAB قیمت محاسبه خواهد شد

اگه فرصت کردم حتما

:لبخندساده: ممنون از تشویقتون

دوست من، من عدد ستون تعداد رو تغییر میدم و اینتر میزنم ، با تب هم امتحان کردم ، ولی بازم محاسبه نمیشه:عصبانی++:

RIG000
شنبه 05 تیر 1389, 17:45 عصر
[quote=mahnaz20;1022672]

با این تفاوت که من میخام وقتی تکست در تکست باکس9 تغییر میکنه ، وستون های دیتاگرید ویو نمایش داده میشه ،این اتفاق بیفته (البته بعد از اینکه کاربر عددی رو در ستون پنجم وارد کرد)

چندین بار خوندم ولی نفهمیدم منظورتون چیه . بیشتر توضیح میدین الان که دوستمون winform رو گذاشت فقط بانک نداشت که بانک دادنش راحته. اونی که نوشته درسته خوب این بالا چی منظورته دیگه ؟

mahnaz20
شنبه 05 تیر 1389, 22:12 عصر
[quote=mahnaz20;1022672]

چندین بار خوندم ولی نفهمیدم منظورتون چیه . بیشتر توضیح میدین الان که دوستمون winform رو گذاشت فقط بانک نداشت که بانک دادنش راحته. اونی که نوشته درسته خوب این بالا چی منظورته دیگه ؟

شما تمام پست ها رو خوندین ؟:لبخندساده:
من تمام تغییراتی که دوستمون داده بود توی کدم گذاشتم ، وقتی فرمم رو اجرا میکنم ، و عدد ستون تعداد رو تغییر میدم ، حاصلضرب انجام نمیشه !!
(عدد در ستون تعداد ،دستی وارد میشه)
دوستمون گفته اگه بعد از اینکه عدد ستون تعداد رو تغییر دادم ،اینتر یا تب رو بزنم حاصلضرب انجام میشه ،من اینم امتحان کردم ولی کار نمیکنه (خودتون ببینین)(من الآن دارم روی فاکتور فروش کار میکنم) salefactor
فرمم یه مشکل دیگه هم داره : اینکه فقط یک کالا در دیتا گرید ویو نمایش داده میشه ،در صورتی که یه فاکتور فروش ، میتونه چندین قلم جنس داشته باشه

gwbasic
یک شنبه 06 تیر 1389, 07:32 صبح
سلام
کاش دوتا تاپیک نمی زدیدو موضوع رو همیجا دنبال می کردید!
در مورد اینکه چند کالا در یک فاکتور باید باشه اون جدولی که به نام Jadval_Kala درست کردید فقط برای تعریف کالا باید استفاده بشه نه اینکه رکورد های فاکتور رو تو اون ذخیره کنید بنابراین نیاز دارید که دو جدول دیگه به نامهای Factor و FactorDetails تعریف کنید که در اولی لیست فاکتور ها و در دومی لیست جزئیات تمام فاکتورها رو ذخیره کنه و اینکه از این ساختاری که در فرم ایجاد کردید نمیشه استفاده کرد و باید کلا تغییر کنه
من فکر کنم یه گرید درست کنید که کالا را بصورت یک Combo در یک ستون بگیره و بعد از انتخاب قیمت و جزئیات اون رو نمیش بده خیلی UserFriendly تر باشه البته کد نویسیش سخت تر میشه
من یه کارایی کردم براتون منتها به علت کمبود وقت نتونستم کاملش کنم و در نتیجه کدشو نذاشتم
حالا رو این پیشنهاد من فکر کنید و بقیه دوستان هم نظر بدن ....

موفق باشید

mahnaz20
یک شنبه 06 تیر 1389, 12:00 عصر
سلام
کاش دوتا تاپیک نمی زدیدو موضوع رو همیجا دنبال می کردید!
در مورد اینکه چند کالا در یک فاکتور باید باشه اون جدولی که به نام Jadval_Kala درست کردید فقط برای تعریف کالا باید استفاده بشه نه اینکه رکورد های فاکتور رو تو اون ذخیره کنید بنابراین نیاز دارید که دو جدول دیگه به نامهای Factor و FactorDetails تعریف کنید که در اولی لیست فاکتور ها و در دومی لیست جزئیات تمام فاکتورها رو ذخیره کنه و اینکه از این ساختاری که در فرم ایجاد کردید نمیشه استفاده کرد و باید کلا تغییر کنه
من فکر کنم یه گرید درست کنید که کالا را بصورت یک Combo در یک ستون بگیره و بعد از انتخاب قیمت و جزئیات اون رو نمیش بده خیلی UserFriendly تر باشه البته کد نویسیش سخت تر میشه
من یه کارایی کردم براتون منتها به علت کمبود وقت نتونستم کاملش کنم و در نتیجه کدشو نذاشتم
حالا رو این پیشنهاد من فکر کنید و بقیه دوستان هم نظر بدن ....

موفق باشید

سلام دوست من ، من فقط میخواستم نظر بقیه دوستان رو هم بدونم :متفکر:

من تمام این توضیحاتی که شما درباره جدول ها دادید رو میدونم !

مشکل من یه چیز دیگه اس :عصبانی++:! این مراحلو بخونین :

1- یه مشتری میاد توی مغازه میخواد دو قلم جنس بخره

2- فروشنده ،فرم رو اجرا میکنه و بوسیله بارکدخوان بارکد جنس اول رو توی تکست باکس وارد میکنه ، مشخصات اون کالا از جدول میاد

3- فروشنده بارکد کالای دوم رو وارد میکنه (من میخوام مشخصات کالای دوم ، در سطر دوم دیتاگرید ویو نمایش داده بشه )

4- همزمان با اومدن مشخصات کالاها از جدول کالا ، ضرب تعداد در قیمت کالا هم محاسبه میشه و در آخرین ستون نمایش داه میشه

5- اعداد موجود در آخرین ستون با هم جمع میشن و در تکست باکس جمع کل قرار میگیره ، عدد تخفیف از عدد جمع کل کم میشه و در تکست باکس قابل پرداخت نمایش داده میشه

6- حالا اگه فروشنده دکمه ثبت یا ثبت وچاپ رو بزنه اطلاعات این فاکتور میره در دو تا جدول:

foroush_head , foroush_details

من الآن در مرحله 3 و 4 مشکل دارم( به خصوص مرحله 3)(هنوز به مرحله 5و6 نرفتم)

توی فرم من کالای دوم اصلا وارد نمیشه !

وقتی بارکد کالای دوم رو میزنم ، مشخصات کالای دوم جایگزین کالای اول میشه یعنی دیتاگریدویو توی فرم من فقط یه سطرو نشون میده !!

من در مرحله 3 فقط با ‏ jadval_kala کاردارم(جدولی که شامل اطلاعات کالا میشه ، میخوام اطلاعات کالا از اون بیاد)

در مرحله 6 به اون دو تا جدول دیگه احتیاج دارم( foroush_head , foroush_details)

‏(راجع به پیشنهادتون هم فکر کردم من نمیخام یه گرید درست کنم که کالا روبصورت یک ‏Combo در یک ستون بگیره)

من وقتم خیلی کمه ! لطفا راهنمایی کنین

مرسی

RIG000
یک شنبه 06 تیر 1389, 12:07 عصر
ببین تو چرا یه دکمه رفرش نمیزاری یه باتوم ؟ من همون محاسبه رو که دستومن گذاشته بودو دیروز درست کردم و تو بانک تغییر میده . من sql نصب ندارم کلی با بانک access ور رفتم دارم سعی رو میکنم . فردا امتحان امار دارم مثلا باید صبح میخوندم . اما این سوالت فکرمو مشغول کرده و مخصوصا این طراحیت .
یتعداد جدول هات رو باید تغییر بدی فرم تعریف کالا یک جدول فکتور ها یک جدول و ....

mahnaz20
یک شنبه 06 تیر 1389, 12:19 عصر
ببین تو چرا یه دکمه رفرش نمیزاری یه باتوم ؟ من همون محاسبه رو که دستومن گذاشته بودو دیروز درست کردم و تو بانک تغییر میده . من sql نصب ندارم کلی با بانک access ور رفتم دارم سعی رو میکنم . فردا امتحان امار دارم مثلا باید صبح میخوندم . اما این سوالت فکرمو مشغول کرده و مخصوصا این طراحیت .
یتعداد جدول هات رو باید تغییر بدی فرم تعریف کالا یک جدول فکتور ها یک جدول و ....

من اگه جای شما بودم اصلا توی ایام امتحانات سراغ کامپیوتر نمیرفتم :لبخند:!
حالا که لطف کردین برای من وقت گذاشتین تاپیکی که برای gwbasic نوشتم رو بخونین !
امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم