PDA

View Full Version : مبتدی: نمایش تاریخ امروز در dbcombobox

elena
چهارشنبه 02 تیر 1389, 12:45 عصر
سلام.می خوام تاریخ امروز رو به آیتم dbcombobox وارد کنم . ولی ارور میده لطفا راهنماییم کنید ممنون:لبخندساده:

DBComboBox1.Items:=ToDayAsStringShamsi;

ADOTable1.FieldByName('tarikh').Text:=DBComboBox1. Items;

hossein_h62
چهارشنبه 02 تیر 1389, 15:11 عصر
سلام
کدتون رو به شکل زیر اصلاح کنید :

DBComboBox1.text:=ToDayAsStringShamsi;
ADOTable1.FieldByName('tarikh').Text:=DBComboBox1. Text

pezhvakco
چهارشنبه 02 تیر 1389, 19:05 عصر
درود :
چرا dbcombobox را مقدار دهی می کنی و بعد از اون داخل بانک می ریزی . dbcombobox بیش تر برای نمایش هست .
اگه می خوای ستون بانک رو مقدار دهی کنی بهتره دستور مستقیم بنویسی و بعد خود dbcombobox مقدار را از بانک می گیره و نمایش میده .

ADOTable1.Edit;
ADOTable1.FieldByName('tarikh').AsString:='Tarikh'
ADOTable1.Post

فکر خوش .

elena
چهارشنبه 02 تیر 1389, 22:55 عصر
تابع ToDayAsStringShamsiتاریخ امروز رو نشون میده حالا میخوام تاریخ امروز رو به آیتم کامبو اضافه کنم اروری که میده مربوط به ناهماهنگی tstring,string است فکر کنم باید تبدیل انجام بدم ولی نمی دونم چه تبدیلی:افسرده:

hossein_h62
پنج شنبه 03 تیر 1389, 07:44 صبح
تابع ToDayAsStringShamsiتاریخ امروز رو نشون میده حالا میخوام تاریخ امروز رو به آیتم کامبو اضافه کنم اروری که میده مربوط به ناهماهنگی tstring,string است فکر کنم باید تبدیل انجام بدم ولی نمی دونم چه تبدیلی:افسرده:

دوست عزیز اصلا جوابها رو چک کردین ؟؟!!!
در تاپیک 2 راه حل رو به شما دادم. خروجی تابع تاریخ شمسی شما از نوع String هستش ولی شما داری اونو به خاصیت Items دیبی کمبوباکس که TString هست نسبت میدید. راهش اینه که بجای Items از خاصیت Text اون استفاده کنید.

elena
پنج شنبه 03 تیر 1389, 11:01 صبح
دوست عزیز اصلا جوابها رو چک کردین ؟؟!!!
در تاپیک 2 راه حل رو به شما دادم. خروجی تابع تاریخ شمسی شما از نوع String هستش ولی شما داری اونو به خاصیت Items دیبی کمبوباکس که TString هست نسبت میدید. راهش اینه که بجای Items از خاصیت Text اون استفاده کنید. این کدی که شما گذاشتین تاریخ رو به آیتم کامبو اضافه نمی کنه .

hossein_h62
پنج شنبه 03 تیر 1389, 12:18 عصر
اوکی ،
این کد رو امتحان کنید :

dbcombobox1.Items.Append(ToDayAsStringShamsi);

bootshow
پنج شنبه 03 تیر 1389, 17:43 عصر
dbcombobox اطلاعاتو از جدول میخونه نباید مستقیم داخل اون چیزی اضافه کنید.pezhvakco اینو گفتند ولی کسی توجه نکرد

hossein_h62
پنج شنبه 03 تیر 1389, 18:10 عصر
dbcombobox اطلاعاتو از جدول میخونه نباید مستقیم داخل اون چیزی اضافه کنید.pezhvakco اینو گفتند ولی کسی توجه نکرد

این رو فکر کنم همه میدونن که DBComboBox برای نمایش یکی از فیلدهای بانک هستش. ولی شاید ایشون (elena) خواسته باشه علاوه بر مقادیر موجود در فیلد مورد نظر، یه آیتم دیگه که در بانک نیست رو اضافه کنه، یا هر دلیل دیگه ای. به هر حال من فقط جواب مورد نظر رو دادم.

elena
جمعه 04 تیر 1389, 20:42 عصر
این رو فکر کنم همه میدونن که DBComboBox برای نمایش یکی از فیلدهای بانک هستش. ولی شاید ایشون (elena) خواسته باشه علاوه بر مقادیر موجود در فیلد مورد نظر، یه آیتم دیگه که در بانک نیست رو اضافه کنه، یا هر دلیل دیگه ای. به هر حال من فقط جواب مورد نظر رو دادم. درسته می خوام خودم به ایتم کامبو اضافه کنم اگه نخوام کد بنویسم چی؟یعنی تو خاصیت آیتم نمی تونم این تابع رو وارد کنم؟

pezhvakco
شنبه 05 تیر 1389, 08:20 صبح
درسته می خوام خودم به ایتم کامبو اضافه کنم اگه نخوام کد بنویسم چی؟یعنی تو خاصیت آیتم نمی تونم این تابع رو وارد کنم؟
میشه دقیقا بگین می خوایین چی کار کنین و چرا می خوای به دی بی کومبوباکسی که به بانک متصله و داره یه مقدار از ستون رو نمایش میده (کار اصلیش همینه) یه مقدار دیگه غیر از موارد موحود در بانک اضافه کنی تا اون رو نمایش بده ؟

فکر خوش .

elena
شنبه 05 تیر 1389, 23:20 عصر
برای حضور و غیابه.در واقع فیلد تاریخ از قبل مقدار دهی نشده که بخوام به مقادیر قبلیش اضافه کنم من فقط می خوام داخل فیلد تاریخ، تاریخ امروز باشه که این رو به آیتم کامبو اضافه کنم

pezhvakco
یک شنبه 06 تیر 1389, 08:02 صبح
خوب چرا می خوای از dbcombobox استفاده کنی .
اگه می خوای تاریخ روز رو به کاربر نشون بدی و در آخر در ردیف جدول ذخیره بشه (شاید کاربر بخواد تاریخ رو تغییر بده ) می تونی از یه combobox ، DBEdit, Edit , MaskEdit استفاده کنی .

این روش شما منطقی نیست .

فکر خوش .

elena
یک شنبه 06 تیر 1389, 22:02 عصر
خوب چرا می خوای از dbcombobox استفاده کنی .
اگه می خوای تاریخ روز رو به کاربر نشون بدی و در آخر در ردیف جدول ذخیره بشه (شاید کاربر بخواد تاریخ رو تغییر بده ) می تونی از یه combobox ، DBEdit, Edit , MaskEdit استفاده کنی .

این روش شما منطقی نیست .

فکر خوش .
قبلش از DBEdit استفاده کردم و تابع (ToDayAsStringShamsi) رو تو رویداد onclickوارد کردم جالب نبود به نظرتون این تابع رو کجا وارد کنم؟

pezhvakco
دوشنبه 07 تیر 1389, 08:16 صبح
به نظر من MaskEdit برای این کار بهتره، و این تابع رو در اولین قسمت یا حرکت قرار بده >
1 - اگه از دکمه (ثبت جدید) برای ورود به بخش وارد کردن مشخصات استفاده می کنی
2 - اگه داده ها با نمایش فرم می گیری
3 - هر رویه ای که به مرحله وارد کردن داده ها میشه

فکر خوش .

elena
دوشنبه 07 تیر 1389, 21:33 عصر
به نظر من MaskEdit برای این کار بهتره، و این تابع رو در اولین قسمت یا حرکت قرار بده >
1 - اگه از دکمه (ثبت جدید) برای ورود به بخش وارد کردن مشخصات استفاده می کنی
2 - اگه داده ها با نمایش فرم می گیری
3 - هر رویه ای که به مرحله وارد کردن داده ها میشه

فکر خوش .
خب اینجوری وقتی کاربر رو دکمه جدید کلیک می کنه فقط فیلد تاریخ پره و بقیه فیلدها خالی،تو DBGridهم فیلدهای نام و نام خانوادگی پر نشدن در حالی که فیلد تاریخ پره.انگار ظاهر جالبی نداره ولی چاره ای نیست .در ضمن وقتی از MaskEdit استفاده می کنم دیگه کاربر نمیتونه تاریخ امروز رو ویرایش کنه ولی تو DBedit میتونه:لبخندساده:

pezhvakco
سه شنبه 08 تیر 1389, 07:53 صبح
انگار ظاهر جالبی نداره ولی چاره ای نیست
ستون تاریخ همیشه جزا اولین مواردی است که پر میشه و بعد ستون های نام و ...

در ضمن وقتی از MaskEdit استفاده می کنم دیگه کاربر نمیتونه تاریخ امروز رو ویرایش کنه ولی تو DBedit میتونه:لبخندساده:
چرا نتونه ویرایش کنه !
شما تاریخ رو MaskEdit فقط نمایش بده و در مرحله آخر ، به صورت دستی تاریخ رو از اون بگیر و ذخیره کن .

فکر خوش.

elena
پنج شنبه 10 تیر 1389, 23:49 عصر
ببخشید دیر اومدم.من این کد رو استفاده می کنم ولی تاریخ تو MAskEdit رو نمی تونم ویرایش کنم

MaskEdit1.Text:=ToDayAsStringShamsi;
ADOTable2.FieldByName('tarikh').Text:=MaskEdit1.Te xt;

pezhvakco
سه شنبه 15 تیر 1389, 12:57 عصر
ولی تاریخ تو MAskEdit رو نمی تونم ویرایش کنم
شما ابتدا مقدار دهی MAskEdit رو انجام بده و در آخر دهی در بانک .
خواصیت ReadOnly رو فعال نکردی .

فکر خوش.