PDA

View Full Version : انتخاب زبان برنامه نويسي تحت وب

majid2
پنج شنبه 03 تیر 1389, 06:52 صبح
با سلام خدمت دوستان
من تازه مي خواهم برنامه نويسي تحت وب را شروع كنم.من برنامه ويندوزي را با دلفي مي نويسم
آيا به نظر شما من دلفي.نت را براي برنامه نويسي انتخاب كنم يا به سمت سي شارپ.نت بروم.

Alireza_Salehi
پنج شنبه 03 تیر 1389, 10:08 صبح
سی شارپ....

rana-writes
پنج شنبه 03 تیر 1389, 11:52 صبح
سلام
بهتره برین سراغ سی شارپ

موفق باشین

amirjalili
پنج شنبه 03 تیر 1389, 12:16 عصر
به نظر من بستگی به این داره که چقدر عمیق برنامه نویسی سمت وب رو بفهمید.
اگر وقت , حوصله, پول کافی دارید اول برید سراغ جاوا.. جاوا دنیایی از فناوری هستش و افق بی انتهایی رو به روی شما باز میکنه. با نظرات مختلف و انواع اشکال برنامه نویسی آشنا میشید. قدم به دنیایی میذارید که محدودیت توش بی معنیه. برنامه نویس قدرتمندی ازتون میسازه.
بعد برای اینکه پول در بیاری میتونی شیفت کنی روی سی شارپ. بسیار به هم شبیه هستن . فقط اگر کسی بخواد از دات نت سویچ کنه رو جاوا پدرش در میاد. بعد موهاش سفید میشه. بعد ولش میکنه چون کامپوننت هایی که اینجا واسش حاضر و آماده مایکروسافت قرار داده اونجا باید خودش مغزش رو بکار بندازه و بنویسه. البته در جاوا هم api بسیار هست(بسیار بسیار بسیار بیش تر از دات نت) اما این api ها مانع از این نمیشه که شما در اون مسئله عمیق نشید. البته jsp و jsf و .. اومده اما با این حال مدلش فرق میکنه و هیچ وقت برنامه نویس سطحی بار نمیاد.
اما اگه از جاوا روی دات نت سویچ کنی با دنیایی کوچکتر از اونچه در جاوا دیدی برخورد میکنی. کارها برات خیلی آسون میشه. syntax ها شبیه هم هست به جز موارد جزئی. اونوقت هست که در بدو ورودت به دات نت یک برنامه نویس قوی دات نت هستی. یه خورده باید با وقت بذاری و با کامپوننت هاش آشنا بشی. حداکثر 2-3 ماه.
موفق باشی.

Vahid_moghaddam
پنج شنبه 03 تیر 1389, 12:49 عصر
اگر وقت , حوصله, پول کافی دارید اول برید سراغ جاوا.. جاوا دنیایی از فناوری هستش و افق بی انتهایی رو به روی شما باز میکنه. با نظرات مختلف و انواع اشکال برنامه نویسی آشنا میشید. قدم به دنیایی میذارید که محدودیت توش بی معنیه. برنامه نویس قدرتمندی ازتون میسازه.
بعد برای اینکه پول در بیاری میتونی شیفت کنی روی سی شارپ. بسیار به هم شبیه هستن . فقط اگر کسی بخواد از دات نت سویچ کنه رو جاوا پدرش در میاد. بعد موهاش سفید میشه. بعد ولش میکنه چون کامپوننت هایی که اینجا واسش حاضر و آماده مایکروسافت قرار داده اونجا باید خودش مغزش رو بکار بندازه و بنویسه. البته در جاوا هم api بسیار هست(بسیار بسیار بسیار بیش تر از دات نت) اما این api ها مانع از این نمیشه که شما در اون مسئله عمیق نشید. البته jsp و jsf و .. اومده اما با این حال مدلش فرق میکنه و هیچ وقت برنامه نویس سطحی بار نمیاد.
اما اگه از جاوا روی دات نت سویچ کنی با دنیایی کوچکتر از اونچه در جاوا دیدی برخورد میکنی. کارها برات خیلی آسون میشه. syntax ها شبیه هم هست به جز موارد جزئی. اونوقت هست که در بدو ورودت به دات نت یک برنامه نویس قوی دات نت هستی. یه خورده باید با وقت بذاری و با کامپوننت هاش آشنا بشی. حداکثر 2-3 ماه.
موفق باشی.

از این جمله ها می شه اینطور نتیجه گرفت که
1. برنامه نویس های دات نت برنامه نویسی وب رو به قول شما عمیق نمی فهمن
2. امکان نداره مطلقا یک دات نت کار بتونه جاوا کار کنه!
3. برای اینکه یک دات نت کار قوی بود باید باید باید ابتدا جاوا یاد گرفت.
4. یک برنامه نویس جاوا در عرض 2 تا 3 ماه می تونه به تمام دات نت که از دید شما دنیای کوچیکی! هست، مسلط بشه.

حرف های جالبی بود!

amirjalili
پنج شنبه 03 تیر 1389, 15:51 عصر
از این جمله ها می شه اینطور نتیجه گرفت که
1. برنامه نویس های دات نت برنامه نویسی وب رو به قول شما عمیق نمی فهمن
2. امکان نداره مطلقا یک دات نت کار بتونه جاوا کار کنه!
3. برای اینکه یک دات نت کار قوی بود باید باید باید ابتدا جاوا یاد گرفت.
4. یک برنامه نویس جاوا در عرض 2 تا 3 ماه می تونه به تمام دات نت که از دید شما دنیای کوچیکی! هست، مسلط بشه.

از جمله های شما هم میشه فهمید که کلا اشتباه نتیجه میگیرید و سطحی ترین نتایج رو از حرف های اطرافیانتون میفهمید.

1: برنامه نویس های دات نت با توجه به کلاس هایی که در اختیارشون هست معولا نیاز پیدا نمیکنن که مثلا برن بدون کلاس smtp ایمیل بفرستن اما در جاوا با توجه به اینکه نگاهش با دات نت فرق داره و بنابر این خود به خود برنامه نویس مجبور میشه وقتی کلاسی برای فلان کارش وجود نداره خودش بره سراعش.
این چیزی هست که در سایت اوراکل چند ماه پیش در مقایسه ای بین زبان های برنامه نویسی نوشته بود. ضمن اینکه اگه به جاوا آشنا بودید بی درنگ این رو قبول میکردید.

2: من خودم برنامه نویس دات نت هستم. بعد به دلیل یه اجبار کاری رفتم جاوا کار کردم. 2 سال جاوا کار کردم. این چیزی که گفتم که از دات نت سویچ روی جاوا سخته تجربه خودم بعلاوه عده ای از دوستانه که در بخش جاوا در مورد همین مطلب بحث کرده بودن بود. اما باز شکی نیست که این کار سخته.

3:مفهوم دات نت کار قوی با برنامه نویسی که مفاهیم پایه ای چیزی مثل وب رو خوب بدونه متفاوته. لزوما برنامه نویس خوب دات نت دلیل نداره به طور کامل از CLR مطلع باشه. مفهوم برنامه نویس خوب شامل سریع کد زدن, استاندارد کد زدن , آشنایی با معماری و الگو های برنامه نویسی , تسلط اون زبان برنامه نویسی , جلوگیری از نوشتن کد های طولانی و بیهوده هست.

4: بله. دات نت در مقابل جاوا دنیایی کوچکتر هست حداقل اگه مفاهیم برنامه نویسی socket رو در سیستم عامل های متفاوت در نظر بگیریم با توجه به اینکه دات نت فقط در ویندوز کار میکنه و جاوا این محدودیت رو نداره در همین مورد که یک از هزار هست دنیایی بسیار وسیع باز میشه. ضمن این که در این شکی نیست زبان های open source دنیایی وسیع تر از بقیه دارن.

به هر حال نتایج شما برام بسیار جالب بود و البته این بحث مقایسه بین زبان ها بسیار قدیمی.

Vahid_moghaddam
پنج شنبه 03 تیر 1389, 16:07 عصر
به این جمله نگاه کنید:

از جمله های شما هم میشه فهمید که کلا اشتباه نتیجه میگیرید و سطحی ترین نتایج رو از حرف های اطرافیانتون میفهمید.

فرض کنید من کاملا مطالب شما رو اشتباه فهمیدم و سطحی ترین نتایج رو برداشت کردم. فرمایشات شما در مورد java و asp.net بود. درسته؟ شما هم (به خاطر کم سعادتی من) از اطرافیان من نیستید و همون اندازه که من از زندگی شما خبر دارم، شما هم از زندگی من خبر دارید.
برام جالبه که صحبت در مورد java و asp.net رو تعمیم دادید به تمام زندگی من! با استفاده از کلا، سطحی ترین و ...
اگه باقی نتیجه گیری های شما هم مثل این باشه، من اگه جای شما بودم توی این روشم تجدید نظر می کردم.

دلایلی هم که برای اثبات حرف های قبلیتون آوردید، چندان ارزشی نداره. مثال:

مفهوم دات نت کار قوی با برنامه نویسی که مفاهیم پایه ای چیزی مثل وب رو خوب بدونه متفاوته.

aminghaderi
پنج شنبه 03 تیر 1389, 17:15 عصر
موفق باشی. کاملا باهات مخالفم عزیزم ؟!
بنده خودم از کسایی هستم که خیلی به ندرت از کامپوننت های آماده استفاده می کنم ، وحتی تا مجبور نشم (کم بود وقت و هزینه بالا) از ابزار های ویژوال هم استفاده نمی کنم؟! و مثل بنده هم کم نیستند؟!
برای مثال بنده شخصا در یکی از پروژه یه دیتا لیست طراحی کردم ، که خیلی هم با هاش راحتم
در حالی که دات نت خودش دیتا لیست قوی داره؟!

========================
به نظر من سی شارپ خوبه ، وبی هم خوبه من پی اچ پی کار نکردم ولی شنیدم ، اونم خوبه؟!
ولی بر خلاف تصور بعضی از دوستان من معتقدم سی شارپ و ای اس پی دست برنامه نویس رو باز گزاشته؟!
موفق باشی.
عذر خواهی می کنم ، به دلیل تایپ فارسی بعضی از لغات عامه؟!
دلیلش عدم عمل کرد رایت تو لفت ادیتور تالار ، بروی کلاینت من هستش.

aminghaderi
پنج شنبه 03 تیر 1389, 17:18 عصر
داشت یادم می رفت ، جاوا هم که واقعا خوبه ولی نه اینکه بگیم همه یک طرف جاوا هم طرف دیگه؟!

hamid1988
پنج شنبه 03 تیر 1389, 19:39 عصر
دات نت فقط در ویندوز کار میکنه و جاوا این محدودیت رو نداره
جاوا هم برای کارکرد باید کامپایلرش نصب بشه که اونم برای برخی کشورها (از جمله ایران) تحریمه!
دات نت فقط مخصوص ویندوز نیست، دات نت برای لینوکس با همکاری مایکروسافت در حال آماده سازیه...
من خودم به شخصه جز وبسایت سیمانتک (http://www.symantec.com/index.jsp)وبسایت دیگه ای رو که با جاوا پیاده سازی شده باشه نمیشناسم، اگه جاوا بهتر از بقیست پس چرا کاربردش اینقد کمه؟!

aminghaderi
پنج شنبه 03 تیر 1389, 21:17 عصر
من خودم به شخصه جز وبسایت سیمانتک (http://www.symantec.com/index.jsp)وبسایت دیگه ای رو که با جاوا پیاده سازی شده باشه نمیشناسم
حمید جان سایت سیمانتکی که گفتی درسته با جاوا هست ولی جاوای ماکروسافت یعنی همون Asp خودمون.
چون انجین اصلی Jsp همون asp هستش؟!
جاوا کاربرد های خیلی خیلی بالایی داره و دوستمون amirjalili (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=66343) در مورد اون درست فرمودند.
یه نمونه از کاربرد جاوا سایت google هست (به گفته دوستان) که سیستم هاستینگ اون مبتنی بر سرور های سان هستش؟!
ولی قضاوت amirjalili (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=66343) در مورد c# و asp الل خصوص قضاوتی که درباره برنامه نویس های دات نت داشت رو قبول ندارم؟!

hamid1988
پنج شنبه 03 تیر 1389, 21:30 عصر
حمید جان سایت سیمانتکی که گفتی درسته با جاوا هست ولی جاوای ماکروسافت یعنی همون Asp خودمون.

پس چرا وب سرورش Sun هست؟!

silverfox
پنج شنبه 03 تیر 1389, 21:30 عصر
من خودم به شخصه جز وبسایت سیمانتک (http://www.symantec.com/index.jsp)وبسایت دیگه ای رو که با جاوا پیاده سازی شده باشه نمیشناسم، اگه جاوا بهتر از بقیست پس چرا کاربردش اینقد کمه؟! درصد زیادی از سایتای درست حسابی که با urlrewriting نمی ذارن شما ببینی با چی نوشته شدن...جاوا هم خیلی زبان قوییه من خودم .net کار می کنم ولی در اولین فرصت(بعد کنکور)حتما می رم سراغ جاوا در ضمن فکر کنم پر طرفدار ترین باشه و بیشترین یوزر رو داشته باشه(نقل از یه سایتی رو بچه های همینجا گذاشته بودن شایدم تو نیوزلتر codeproject بود)ولی فکر کنم برای کسی که بخواد شروع به کار بکنه .net گزینه مناسبی باشه...از طرفی vb.net از نظر من اعصاب خورد کنه!پس بهترین گزینه می شه C#‎‎‎.net در کنارش silverlight و .net cf رو هم می تونین یاد بگیرین برای وب و همینطور handheld ها(windows mobile,windows phone,windows CE) برنامه بنویسین!

amirjalili
جمعه 04 تیر 1389, 09:20 صبح
دوستان عزیز من خودم برنامه نویس دات نت هستم. بسیار دوسش دارم به چند دلیل :
برای مقاصد تجاری خیلی خوبه.. در تجارت نیاز به نرم افزاری داریم که هزینه تولیدش کم و زمان تولید اون هم کم باشه. ضمن قطعا ویژوال استدیو قوی ترین ide دنیا هست.
متاسفانه هزینه و زمان تولید در جاوا بیش از دات نت هست.
من راجع به برنامه نویس های دات نت قضاوتی نکردم اما اونچه مسلمه اینه که جاوا یادگیریش سخت تر از دات نت هست و دنیای وسیع تری رو هم در بر میگیره.