PDA

View Full Version : تمام چیزهایی که یک برنامه نویس حرفه ای قبل از شروع به برنامه نویسی دات نت بداند چه چیزهایی است.

amin_ir
شنبه 05 تیر 1389, 11:11 صبح
هر چند ممکن است به ظاهر طرح چنین سوالی تکراری بیاد ولی باور بفرمایید بنده پس از چندین روز گشت و گذار در این فروم به طور کامل جواب خودم را دریافت ننمودم . هر چند تا حدی افق دید بنده نسبت به پاسخ این سوال باز شد ولی هنوز بصورت دسته بندی و مستند نتوانستم پاسخ کامل را بگیرم که قطعا این سوال بسیاری از برنامه نویسان دیگر نیز می باشد که برای ورود با موفقیت در دنیای دات نت به چه پیش زمینه ، متدلوژی ، و معماری نیاز می باشد . به عنوان مثال درک و فهم framework. و معماری آن یکی از مواردی است که یک برنامه نویس دات نت باید بداند و با توجه به کلاسهای متنوع و بسیار زیاد آن یک برنامه نویس دات نت باید مسیر کاری خود را مشخص نماید که قصد برنامه نویسی در چه زمینه ای را دارد ( تحت وب، تحت شبکه ، تحت ویندوز و ...) و پس ازاین مسیریابی، دانشی را که می بایستی در این مسیر فرابگیرد دسته بندی نماید.
به عنوان مثال بنده برنامه نویس بانک اطلاعاتی برنامه های تحت ویندوز و کاربران شبکه ای هستم و تا کنون با vba و اکسس و تا حدی sqlserver پروژه ها را انجام می دادم و اکنون که قصد ورود به دنیای دات نت برای این نوع برنامه نویسی را دارم چه مواردی را باید بدانم : که تا اینجا framework. و Ado.net جزو ضروریات می باشد ، بقیه موارد چیست ؟

MahmoudiNik
یک شنبه 06 تیر 1389, 08:51 صبح
یک برنامه نویس دات نت باید مسیر کاری خود را مشخص نماید که قصد برنامه نویسی در چه زمینه ای را دارد ( تحت وب، تحت شبکه ، تحت ویندوز و ...) و پس ازاین مسیریابی، دانشی را که می بایستی در این مسیر فرابگیرد دسته بندی نماید.

سلام
به نظر من اگر توانایی مالی دارید دوره هایی که مربوط به مدارک مایکروسافت میشوند خیلی دسته بندی خوبی دارند در مورد این دوره ها می تونید در قسمت مباحث مرتبط با مهندسی نرم‌افزار (http://barnamenevis.org/forum/forumdisplay.php?f=172)اطلاعات بیشتری کسب کنید
و یا این که از سر فصل های اونها استفاده کنید خودتون بخونید و چیزی رو که دنبالشید بدست بیاورید
خودم سر اولین فرصت می خوام یکی از همین دوره ها رو برم

sinaone1
یک شنبه 06 تیر 1389, 09:16 صبح
دوست عزیز برنامه نویس شدن حرفه ای نیاز به چیز اولیه ای نداره ولی مربی ای که قراره شما رو به سطح حرفه ای برسونه خیلی مهمه
بسیاری از برنامه نویس ها به صورت حرفه ای برنامه نویسی رو یاد میگیرند اما مهمترین بخش برنامه نویسی یعنی ( تحلیل و پردازش یک پروژه بزرگ ) رو بلد نیستند
حتما ار مربی خودت بخواه که در آخر آموزش ها این تجزیه و تحلیل که مرسوم ترین اون تکنولوژی RUP هست رو بهت یاد بده وگرنه هرچقدر که حرفه ای شده باشی در برنامه نویسی نمی تونی یه پروژه سنگین رو انجام بدی
راستی یادت باشه هرچقدر بیشتر تمرین کنی بیشتر حرفه ای میشی

amin_ir
یک شنبه 13 تیر 1389, 19:40 عصر
خیلی ممنون از راهنمایی دو بزرگوار بنده حدود 6 سال است که بصورت حرفه ای برنامه نویس VBA + Access هستم و تیم ما تا کنون بیش از 10 پروژه بزرگ انجام داده است و قطعا با مباحث UML و تحلیل هم آشنا هستم ، اگر قرار باشد کسی در این حوزه از من سوال نماید و قصد برنامه نویسی حرفه ای در حوزه منسوخ شده ای که بنده درآن گذراندم را داشته باشد جدا از مباحث تحلیلی کافیست تنها 3 چیز را خوب بداند
1- دستورات sql
2- vba و تمامی EVENT های مربوطه
3- آشنایی کامل با اکسس و تا حدی sqlserver
همین و بس و هر برنامه نویس که تجربه برنامه نویسی بانکهای اطلاعاتی و مباحث مربوط به پایگاه داده از جمله نرمال سازی و یکپارچه سازی بانکها و تحلیل های برنامه نویسی را بداند با سه مطلب بالا می تواند در این حوزه کارهای اساسی انجام دهد
و حالا سوال من اینجاست که اگر قرار است بنده با این تفاسیر به سوی دات نت سوییچ کنم بجز دات نت فریم ورک و ADO.net و یک زبان دات نتی چه مباحث دیگه ای را در زمینه طراحی نرم افزارهای تحت ویندوز باید بدانم.

MahmoudiNik
دوشنبه 14 تیر 1389, 11:05 صبح
سلام
به نظر من برای بازار امروز ایران دات نت یک مجموعه کاملی است با این همه کلاس هایی که در
خدمت برنامه نویس هستند خیلی برنامه نویسی های تکراری کم شده و راحت!
خب گذشته از امکانات دات نت همه ی چیزهایی که قبلا بلد بودید امروز در دات نت برای شما فراهم هستش بیشترین چیزی که به نظر من باید یاد بگیرید اینه که چه کارهای رو که قبلا انجام اون خیلی سخت بود رو تو دات نت میشه انجام داد دوم اینکه اطلاعاتتون رو بغیر از یاد گیری صرفا یک زبان ببرید سمت تکنولوژی های دات نت و بتونید از اونها برای ایده هاتون استفاده کنید مثلا در دات نت مباحث و تکنولوژی هایی ارائه شده که هر کدوم دنیایی هست وقتی واردش بشید بنا به نیازتون برید سمتشون (ado.net , linq ,WPF , WCF ) و ....
(برنامه نیسی بانکهای اطلاعاتی رو معمولا با هر زبونی میتونید بنویسید اما باید ببنید در دات نت که میخواهید وارد آن بشوید چه قدر کارتان راحت میشود و اصولا برای کارهایی که انجام می دهید به صرف است یا نه)

موفق باشید