PDA

View Full Version : سوال: یه زبون چه شرایطی باید داشته باشه که as3 اونو نداره؟

mehdi_ahangar
پنج شنبه 10 تیر 1389, 12:50 عصر
یه زبون چه شرایطی باید داشته باشه که action script 3 اونو نداره؟ من دارم میبینم که جاوا اسکریپت که به مراتب خیلبی کوچیک تر از اکشن اسکریپت هست اینجا جا برای خودش باز کرده ولی هر کسی درخواست داده برای اکشن اسکریپت 3 سریع ردش کردن؟ در حالی که تو این چند سال آخیر به حدی رسیده که از لحاظ ابزار های برنامه نویسی اعم از air , flash media server ,mxml ... و کاربرد های گستردشون کاملا تو دنیای برنامه نویسی شناخته شده اس.
فقط لطفا به همین سوالم جواب بدین. اکشن اسکریپت چی از جاوا اسکریپت کم داره که اون تو اینجا تاپیک داره و با این مخالفت میشه؟

eshpilen
پنج شنبه 10 تیر 1389, 13:47 عصر
بنظرم اکشن اسکریپت رو باید با فلش توی یک تالار درج کرد. یعنی یک تالار به اسم فلش و اکشن اسکریپت داشته باشیم. یا احتمالا بهتره که اکشن اسکریپت یک تالار زیرمجموعه از تالار فلش باشه.
چون کاربرد عمدهء اکشن اسکریپت در فلش هست.
وگرنه بنظرم خیلی زبانهای دیگه هم هستن که جالب و قوی هستن اما کاربردهاشون و کسانی که با اونها آشنایی کافی داشته باشن عملا خیلی کم هست و نمیشه برای هرکدوم یک تالار زد.
قبول فرمایید که کاربردهای جاوااسکریپت خیلی عمومی و گسترده هستن و خیلی ها هر روزه باهاش سروکار دارن (و فریمورک های زیادی هم داره) و بنابراین میشه براش تالار جداگانه ایجاد کرد. هرچند بنظرم احتمالا بهتر بود بعنوان تالار زیرمجموعه ای از تالار توسعهء وب ایجاد میشد.
این چیزایی که شما گفتید درسته اما اگر تالاری زده بشه فکر میکنید ماهی چنتا تاپیک و چند مطلب میخواد توش درج بشه؟ چند نفر با کدوم یکی از اینها کار میکنن؟ بنده خودم رفرنس اکشن اسکریپت ۳ رو کامل خوندم؛ همینطور مال فلش رو. هر دو رفرنس رسمی رو. اما ۹۹٪ کاربردهای عملی رو تنها در swf میبینم. فکر میکنم تعداد برنامه نویسانی که مثلا بصورت کامل و انحصاری از فناوریهای ادوبی استفاده میکنن خیلی کم باشه و بیشتر کاربردها همون کاربرد در فلش هست عملا.

eshpilen
پنج شنبه 10 تیر 1389, 13:56 عصر
الان که صفحهء اول فروم رو نگاه میکنم اصلا جاوااسکریپت باید بره توی اون بخش مباحث مرتبط با توسعه وب (http://barnamenevis.org/forum/forumdisplay.php?f=9).
تقسیم کردن به زبانهای اسکریپتی ایدهء چندان جالبی نیست. بهتره بر اساس کاربرد دسته بندی کنیم نه اینکه کدوم اسکریپتی هست و کدوم کامپایل شونده و کدوم ماشین مجازی و بایت کد داره و غیره (الان مثلا PHP چرا توی بخش اسکریپتی نیست پس!).
پیشنهاد میکنم در بخش مباحث مرتبط با توسعه وب (http://barnamenevis.org/forum/forumdisplay.php?f=9) یک تالار Flash و ActionScript هم ایجاد بشه.

پایتون و پرل میتونن یک بخش جداگانه باشن. همینطور که الان هستن. اما بنظرم بهتره عنوان اسکریپتی رو از اون بخش حذف کنیم چون این معیار خوبی برای تقسیم بندی های کاربردی و کلی و اصولی نیست و طبقه بندی رو هم غیرممکن میکنه (بطور مثال جاوااسکریپت و PHP هم هردو اسکریپتی هستن).
ضمنا پایتون حیفه با پرل قاطی بشه. بهتره هرکدوم یک تالار داشته باشن.
اصلا پرل و رابی و امثالهم رو میشه توی یک تالار به اسم متفرقاتی چیزی مطرح کرد چون تعداد برنامه نویسان اونها خیلی کمه بنظرم.
ما کلی زبان داریم که هرکدوم هم مزایا و معایب و کاربردهای خودشون رو دارن. بعضیاشون زبانهای واقعا جالب و قدرتمندی هستن حداقل در کاربردهای خاص خودشون و جامعهء برنامه نویسان خاص و اکثرا محدود (از نظر تعداد) خودشون رو هم دارن. اما قرار نیست برای هر یک از این زبانها یک تالار داشته باشیم!

mehdi_ahangar
پنج شنبه 10 تیر 1389, 17:20 عصر
پیشنهاد زیر مجموعه بودن توسعه وب خیلی عالیه( البته اگر گوش شنوایی باشه) از شما تشکر میکنم.
در مورد کاربردی بودن میتونیم مقایسه کنیم اکشن اسکریپت رو با سیلور لایت که همه میدونن که سیلور لایت نتونسته در مقابل فلش عرضه اندامی بکنه و عملا سایتی غیر از سایتای مایکروسافت و زیر مجموعه ها اش از اون استفاده نمیکنن تازه در تمام موارد در صورت نصب نبودن باز هم ار فلش استفاده میکنن بخاطر اطمینان از نصب بودن فلش پلایر. ولی متاسفانه باز هم سیلور لایت جای خودش رو اینجا داره.
کسی که با اکشن اسکریپت بصورت حرفه ای آشنا باشه میدونه که اکشن اسکریپت فرا تر از نرم افزار فلش شده و داره به یه پلتفرم بزرگ تبدیل میشه :
flash
flash builder
air
live cyrcle
از جمله ابزار های فلشه و لایبرری ها و فریم ورک هایی مثل:
pv3d
pure mvc
amf
GTween
و...
هماهنگی کامل حتی بیشتراز جاوا اسکریپت با php رو هر کسی که با amf کار کرده باشه میتونه بفهمه.
و اینکه فلش محدود به ادوب هست مطرح نیست چیزی که الان هست اینه که ما با خیال راحت از فلش استفاده میکنیم و مطمنیم که در سیستم 98 درصد از کاربران وجود داره بدون باگهایی امنیتی که در جاوا اسکریپت وجود داره.
و این رو حتما میدونید که اکشن 3 oop رو بسیار خوب پشتیبانی می کنه و خیلی از کسایی که من با اونا کار کردم از این نظر اونو با c# مقایسه کردن.
اینا رو گفتم که شاید آشنایی بیشتر با قابلیت ها جدید اکشن اسکریپت باعث بشه که فلش کار ها هم یه تالار حرفه ای تو سایتای فارسی زبان داشته باشن و مجبور نباشیم برای سوال به فروم های خارجی پناه ببریم.