PDA

View Full Version : سوال: برنامه نویسی تحت وب را از کجا شروع کنم؟

elham_soudi
یک شنبه 13 تیر 1389, 10:44 صبح
دوست دارم برنامه نویسی تحت وب یاد بگیرم دانشجوی کامپیوتر ترم اول هستم فعلا هیچ کدوم از زبان های برنامه نویسی رو بلد نیستم یعنی اول راهم ولی می خوام حساب شده و با برنامه جلو برم سوالم اینه که چیکار کنم میگن باید java_ASP.net_PHP یاد بگیرم ولی چیکار باید بکنم قبل از اینکه این هارو یاد بگیرم چی باید بلد باشم ؟مهمتر از همه اینکه چطور شروع کنم کلاس یا کتاب؟؟:متفکر:

mohsen_Iran
یک شنبه 13 تیر 1389, 14:22 عصر
سلام
من می تونم بگم قبل از اینکه برنامه نویسی سمت کلاینت یاد یگیری که همونایی که خودت گفتی html و css خوب یاد بگیر و بعد جاوا اسکریپت. اگه روی اینا کار کنی کافی نیست ولی لازم است و بعد می تونی برنامه نویسی سمت سرور یاید بگیری

ramin_rp
دوشنبه 14 تیر 1389, 00:00 صبح
سلام
طبق گفته دوستمون اول html ,css یاد بگیر بعد java script و در مرحله بعدی وقت آن رسیده که از بین
زبان های server side یکی رو انتخاب کنی

hoja06101001
جمعه 18 تیر 1389, 00:32 صبح
ولی فکر کنم منظور دوستمون از java زبان java باشه نه جاوا اسکریپت .

جاوا به نظر من فوق العادست به خاطر ساختار دقیقی که داره و استفاده اون د هر زمینه کاری برنامه نویس java هم تو ایران کلا کمه البته کسی که بتونه درست برنامه بنویسه منظورم هست ولی از اون طرف دیگه اصولی داره که باید کاملا بهش مسلط بشی البته خوبیش هم می تونه باشه چون کاملا با اصول برنامه نویسی مچ میشی و این عالیه .

ولی اگه می خوای فقط وب کار کنی بهتره بین php و asp.net یکی رو انتخاب کنی .

asp.net شروعش راحت تره ولی تو php دستت بازه تر .

من خودم عاشق php ام پایه اولم هم تو کلاس های برنامه نویسی زده شد ولی از اون موقع سحت دارم کار می کنم .

storm_saeed
یک شنبه 15 مرداد 1391, 22:23 عصر
زبان برنامه نویسی مهم نیس مهم طرز فکر و خلاقیت شماست
با هر زبونی میشه یه هدف خاص رو ساخت php اولش یکم پیچیدس شاید سردرگم شید بهتره با محیط ویژوالی از قبیل سی شارپ کار کنید اینکه میگن تو php دستت بازه تقریبا درست هست ولی نباید فراموش کرد که کارنشد نداره بسته به ذهن هرکس داره چ جور کار کنه تو دات نت هم دستمون بسته نیس .بهترین کار اینه از هر دو در حد خوب یا عالی بلد باشیم. و java یا c++ اول یاد بگیرید بهتره یادگیری زبان های دیگه فقط خواندن یک سری سینتکس هست مهم ترین کار تحلیل ایده و الگوریتم شماست کد زدن کار سختی نیس زیاد:)

sahama
دوشنبه 16 مرداد 1391, 11:53 صبح
در تکمیل حرفای دوستان زبان های برنامه نویسی تحت وب گسترده تر از اینها است مثلا پایتون یا روبی یا پرل یا ...
من خودم از asp با استفاده از سی شارپ شروع کردم و بعد php و بعد از اون رفتم سراغ پایتون
یکی از زبان ها رو شروع کن و بعد به مرور زمان عیب و ایراد های اون زبان دستت میاد و یه زبان دیگه رو بررسی و انتخاب کن

aminghaderi
دوشنبه 16 مرداد 1391, 16:08 عصر
ولی می خوام حساب شده و با برنامه جلو برم
درود بر شما ، بعد از مدت ها طولانی کسی رو دیدم که می خواد توی کامپیوتر اصولی کار کند ، اون هم ترم اول نرم افزار!
خوبه اول کار هستید و برای ادامه راه وقت داید ، چون برای اصولی کار کردن (مهندسی کار کردن) راه کمی طولانی پیش رو دارید.
درباره این که چه زبانی یاد بگیرید دوستان توضیح دادند و من هم یه سری نکات رو که به ذهنم می رسه تیتر وار می گم:
1- زبان ها کلاینت ساید همه معروف و مشهور هستند و همه توسعه دهندگان وب و طراحان سیستم بهشون مسلط هستند و باید یاد بگیرید : Html - CSS -JavaScript -jQuery .{هر کدام به مقداری که مدرس بهتون درس می دهد خوب هست ، چون این ها هر کدام دنیایی هستد و یادگیری اونها خیلی زمان می بره و شخصا هنوز کسی رو ندیدم که کامل مسلط باشه ، خودم هم حدود 3 ساله کار می کنم ، هنوز کامل بلد نیستم؟! }
2- برای زبان سرور ساید باید برای هر زبان باید با اهلش مشورت کنید (دلیلش کاملا روشن هست) ، چندین زبان قوی هستند : php - python - java - Asp - Asp.net و ...
من برای asp.net راهنماییتون می کنم ، چون چند سالی هست که کارم هست . تکنولوژِی قوی که برای ارتباط دور طراحی شده و سالهاست امتحان خودش رو در سخترین امتحانات پس داده ، کلی کلاس و توابع برای کار در اختیار شما قرار می دهد که به راحتی باعث توسعه سیستم شما می شود.
قدرت Asp.net در توسعه سریع اون هست (منظورم ویزار و کامپوننت ها نیست ، منظورم تدابیر مهندسی که در ذات اون طراحی شده ، نمونه اش کلاس ها و اداره کننده هاش هست و مدیریت رویداد ها و ووو)
متاسفانه هر وقت پای asp.net وسط می یاد ، یاد چیدن پازل می افتیم که این یه تصور اشتباه هست و حاصل برداشت اشتباه دوستان تازه وارد هست که فکر می کنند همه چیز همون ابزار های ویزار هست که این طور نیست ، بهتر بگم اون ها یه دمویی از کارایی Asp.net هست که همه گان ازش خبر ندارند ، و این جای کار هست که کلاس درس و کتاب های موجود در بازار بدرد شما نمی خوره و باید سراغ مراجع دیگه مثل منابع اصلی ، وبلاگ متخصصین و مقالات و فروم های کاملا تخصصی و.... برید ، که بعدا خودتون استاد استفاده از اون های می شوید.
3- نکته آخر مهندسی نرم افزار رو جدی بگیرید ، اگر قرار هست فردا حرفی برای گفتن پیش متخصصین داشته باشید.

موفق و معید باشید .

≡ ALEX ≡
چهارشنبه 18 مرداد 1391, 23:05 عصر
در صورتیکه بطور کلی در یادگیری و درک مسایل مربوط به کامپیوتر مشکلی ندارید، برای یادگیری در سطح مقدماتی می بایست به ترتیب زیر باید جلو برید:

0. یادگیری اصول طراحی وب، مباحث هنری و روانشناسی مربوط به آن و همچنین استاندارد های مربوطه
1. یادگیری HTML (طبق استاندارد xHTML 4)
2. یادگیری CSS 2
3. یادگیری Javascript در حد پایه
4. یادگیری یکی از زبان های برنامه نویسی وب همانند: JSP ،ASP ،PHP که پیشنهاد من PHP هستش. ASP هم خواستید کار کنید با #C کار کنید نه VB.
4. یادگیری یکی از کتابخانه های Javascript که بهتره با jQuery شروع کنید
5. یادگیری HTML 5
6. یادگیری CSS 3

هر کدام از این موارد رو با کتاب هایی که بین 400 تا 1000 صفحه دارند به خوبی و در سطح قابل قبولی میتونید یاد بگیرید. انتشارات های ناقوس، کیان رایانه و نص بهترین کتاب ها رو در علوم کامپیوتری منتشر می کنند. بعد از خواندن کتاب ها که به مرور و با تمرین زیاد باید انجام بشه راه زیادی دارید تا تجربه عملی بدست بیارید و جزئیات هر کدام رو در حین کار عملی رفته رفته و از منابع معتبر اینترنتی مطالعه کرده و یاد بگیرید. در واقع کتاب ها معمولا کلیات و موارد مهم رو در بر می گیرند و در اغلب موارد شما می بایست با گذشت زمان و انجام کار عملی به علوم و فنون و تجربه های بیشتر دست پیدا کنید. همچنین بعد از یادگیری این علوم پایه می بایست با تکنیک های اصلی و روز جهت طراحی و برنامه نویسی آشنا بشید و در مورد معماری و pattern های مختلف اطلاعات کسب کنید. بعد از آن میتونید کار خود را به کمک یک ادیتور حرفه ای و نیز یک فریم ورک مناسب راحت تر کرده و سرعت بخشید. البته موارد و جزئیات زیادی هست که میشه در این رابطه بیان کرد ولی به همین میزان بسنده می کنم.