PDA

View Full Version : سوال در مورد شروع Ajax در Asp.Net

behrooz66
سه شنبه 15 تیر 1389, 23:45 عصر
دوستان سلام.
من Asp.net 2 و Asp.net 3.5 رو بلدم. میخوام کار با Ajax رو توی این محیط شروع کنم اما کمی گیج شدم. بعضی جاها یه چیزی هست به نام Asp.Net Ajax که وقتی نصبش میکنم، چهار پنچ تا کامپاننت مثل Update Panel , Script Manager و این چیزا به ویژوال استودیو اضافه میشه. یه جاهای دیگه هم Asp.Net Ajax Toolkit هستش که وقتی فایل DLL اون رو اضافه میکنم به ویژوال استودیو، یه عالمه کامپوننت که فکر کنم اولیش Accordion هستش به ابزارها اضافه میشه.

اگه میشه یه نفر برای من توضیح بده که کدوم اینا درسته ؟ اصلا قضیه چیه و اینا...

یه نفر دیگه بهم گفتش که اصلا واسه کار Ajax باید از Webservice استفاده کنی، یکی دیگه گفت باید از فایلهای ashx و خلاصه نمیدونم کلیت شروع کار کجاست/
اگه یه نفر راهنمایی کنه ولی تا حدودی مفصل، خیلی ممنون میشم.

Vahid_moghaddam
چهارشنبه 16 تیر 1389, 00:05 صبح
دوستان سلام.
من ASP.NET 2 و ASP.NET 3.5 رو بلدم. میخوام کار با Ajax رو توی این محیط شروع کنم اما کمی گیج شدم. بعضی جاها یه چیزی هست به نام ASP.NET Ajax که وقتی نصبش میکنم، چهار پنچ تا کامپاننت مثل Update Panel , Script Manager و این چیزا به ویژوال استودیو اضافه میشه. یه جاهای دیگه هم ASP.NET Ajax Toolkit هستش که وقتی فایل DLL اون رو اضافه میکنم به ویژوال استودیو، یه عالمه کامپوننت که فکر کنم اولیش Accordion هستش به ابزارها اضافه میشه.

اگه میشه یه نفر برای من توضیح بده که کدوم اینا درسته ؟ اصلا قضیه چیه و اینا...

یه نفر دیگه بهم گفتش که اصلا واسه کار Ajax باید از Webservice استفاده کنی، یکی دیگه گفت باید از فایلهای ashx و خلاصه نمیدونم کلیت شروع کار کجاست/
اگه یه نفر راهنمایی کنه ولی تا حدودی مفصل، خیلی ممنون میشم.

داستان ajax از XmlHttpRequest شروع می شه. مشکل استفاده از XmlHttpRequest نیاز به نوشتن کد سمت کلاینت هست. بعد برای ساده تر شدن پیاده سازی Ajax روش هایی مثل استفاده از ajax web service ها، استفاده از page method ها و استفاده از jQuery بوجود اومد. یکی از اهداف مشترک این روش ها، کاهش کد نویسی کلاینت هست. با update panel و script manager شما کاملا از نوشتن کد کلاینت خلاص می شید، اما این راحتی یه عیب داره و اون هم کاهش محسوس سرعت. اگه می خواید از سریع ترین روش ها استفاده کنید برید سراغ فراخوانی webservice ها به صورت ajax. اگه راحتی می خواید برید سراغ update panel.

ajax control toolkit مجموعه ای از کنترل ها است که با استفاده از script manager و update panel کار می کنند.