PDA

View Full Version : حرفه ای: ساخت سیستم مدیریت محتوا با asp.net (حرفه ای ها جواب بدند)

maktab
یک شنبه 20 تیر 1389, 20:46 عصر
سلام
من می خوام یک سیستم مدیریت محتوا برای سایت درست کنم! چیزی با امکاناتی شبیه سیستم مدیریت محتوای سایت همچون جوملا. اما با استفاده از asp.net می خوام این کار را بکنم.
آنهایی که تا بحال اقدام به این کار کردند به نظر شما می ارزه؟ یعنی به زحمتش می ارزه یا اینکه مشکلات زیادی برای ساخت آن با asp وجود دارده؟
اگر اطلاعات یا کتاب هایی در این باره دارید که به دردم بخوره ممنون می شم راهنمایی کنید.

Alireza_Salehi
یک شنبه 20 تیر 1389, 22:54 عصر
مشکل خاصی ندارد ، قبلا از شما هم ساخته اند، DotNetNuke یک نمونه آن است.

mohsen507
دوشنبه 21 تیر 1389, 00:47 صبح
ساخت سیستم مدیریت محتوا با ASP.NET (حرفه ای ها جواب بدند)اين چه تيتري هست ؟مگه شما بايد تعيين كني كي جواب بده يا نده!

Mohammad.Jannesari
دوشنبه 21 تیر 1389, 08:56 صبح
سلام
اینو ببین
dropthings.codeplex.com (http://dropthings.codeplex.com)
با دات نت 3.5 هستش.یه کتاب هم داره که عالیه اما پولیه

maktab
دوشنبه 21 تیر 1389, 21:02 عصر
اين چه تيتري هست ؟مگه شما بايد تعيين كني كي جواب بده يا نده!

واقعا جالبه!!
منظور از اینکه حرفه ای ها جواب بدند. یعنی کسانی که حرفه ی این کار را دارند (تجربه و علم) جواب این پست را بدند. ضمنا این تیتر درخواست است نه امر!

از افرادی که جواب دادند ممنون

چند تا سوال دیگه :
امنیت این سیستم ها به نسبت سیستم های طراحی شده با php چطوریه؟
فقط استفاده از کنترل های آماده asp مثل loginو... برای امنیت کفایت می کنه یا باید برای چنین کنترل هایی امنیت های خاصی قرار بدم؟

mohsen507
دوشنبه 21 تیر 1389, 22:36 عصر
واقعا جالبه!!
منظور از اینکه حرفه ای ها جواب بدند. یعنی کسانی که حرفه ی این کار را دارند (تجربه و علم) جواب این پست را بدند. ضمنا این تیتر درخواست است نه امر!قطعا كساني كه در اين تالار حضور دارند با ASP.NET سر و كار دارند از مبتدي تا پيشرفته..... بگذريم:لبخندساده:

امنیت این سیستم ها به نسبت سیستم های طراحی شده با php چطوریه؟اگر منظورتون اوپن سورس هست بايد گفت مثل همه برنامه هاي اوپن سورس، سورس اين برنامه در اختيار همه هست از برنامه نويس تا هكر!

اگر بيشتر توضيح بديد هدفتون چي هست بهتر ميشه كمك كرد ؟آيا مي خواهيد خودتون AppliCation رو طراحي كنيد ودر اختيار همه قرار دهيد يا چيز ديگري ...؟

شما ميتوانيد سيستمMemberShip و ديتابيس و رول هاو... خودتون (اختصاصي) را داشته باشيد

امنيت وب سايت به عوامل ديگه اي هم بستگي داره كه اونا رو بايد رعايت كنيد مثل ايمن سازي در مقابل حملات Sqlinjection ,....

profnami
سه شنبه 22 تیر 1389, 00:49 صبح
مطرح کردن تاپیکی با همچین عنوانی درست نیست . قطعا هر کی اینجا حضور داره یه چیزی در مورد ASP شنیده !
در ضمن اگر میخواهید همچین کاری انجام بدید حتما مشتری خوبی دارید وگرنه دوباره کاری چرا ؟

aminghaderi
سه شنبه 22 تیر 1389, 01:32 صبح
خوب برادر اول بگم که من جزء حرفه ای ها نیستم!!:لبخند:
خوب از کجا برات بگم؟! آخه به یه مبحث بسیار سنگین و در عین حال قابل اجرا اشاره کردید؟!
توضیحات رو خیلی خلاصه می گم ، اینشاالله براتون نتیجه داشته باشه .
خوب Cms (سیستم مدیریت محتوا)(خارجیش رو هم که همه می دونند؟!)
از یه قالب یا چهار چوب به عنوان هسته ساخته شده که قطعه برنامه ها به صورت قطعه ای قابل افزودن و حذف از سیستم هستند که به اونها ماژول یا کامپوننت می گن.
خوب این هسته چطوری ساخته می شه؟!
اگه بخواین اصولی به قضیه نگاه کنیم اساتید اومدند و یه سری استاندارد هایی رو پیاده سازی کردند که به این صورته که برنامه باید لایه ای نوشته بشه ؟! یعنی چی ؟! من از مقاله ای که خوندم اینطوری برداشت کردم که لایه های مختلفی در یه cms وجود داره هر لایه کاری رو انجام می ده مثلا لایه ای وجود داره رابطه کاربری و برنامه نویسی رو در داخل خودش حفظ می کنه و این لایه به برنامه نویسان اجازه می ده برای برنامه کلاس تعریف کنند و از اون کلاس استفاده کنند؟!(مثلا یه تکس باکس شخصی).
cms ها بیشتر برپایه کلاس و شی گرایی هستند و اگر می خواین یه سیستم خوب داشته باشید باید مباحث شی گرایی و کلاس ها رو مسلط باشید.
خوب این از روش اصولی ، ولی از جایی که برنامه نویسان زیاد عادت ندارند اصولی کار کنند ، الان توی همین کشور خودمون شاهد cms هایی هستیم که زیاد تابع استاندارد نیستند ، بلکه خودشون استاندارد جداگانه ای دارند و سیستم های واقعا محکم و خوبی طراحی شدند.
ناگفته نماند cms ساخته شده زیاد هست ولی تعدایشون رو واقعا طراحی کردند و اکثر cms های موجود یا هسته DotNetNuke هست یا از روی اون شبیه سازی شده و یا هسته رو توسعه دادند؟!
شما باید با یه تحلیل سنگین اول یه هسته بسازی به طوری که این هسته شما 2 پنل داشته باشه (پیشنهادی) که یکی پنل مدیریت باشه و دیگری پنل سایت یا همون Index باشه و پنل مربوط به کاربر رو باید طوری طراحی کنید که قابلیت افزودن بخش های جدید رو داشته باشه (Component) و بعد پنل ایندکس رو هم باید جوری طراحی کنید که قابلیت افزودن قسمت های جدید رو داشته باشه (Panel) مثل افزودن قسمت نظر سنجی بروی اندیکس.
بعد ساخت هسته ، که اصلی ترین کار پروژه هست ، باید کامپوننت واسش تعریف کنید و بعد روش استانداری واسه نوشتن کامپوننت Release می کنید ، تا برنامه نویسان دیگر هم بتونند برای سیستم شما برنامه بنویسند و هم استانداردی داشته باشید .
به نظر من cms ها نسل امروز وبسایت های پویا هست و اگه قرار باشه مهندسی نرم افزار معنا پیدا کنه ، با این سیستم ها و یا سیستم های نظیر این ها معنا پیدا می کنه؟! و متاسفانه توی ایران ما ای موضوع زیاد جا نیفتاده (بین دات نت کار ها) چون الان سیستم های خارجی از کوچیک و بزرگش تحت ویندوز یا تحت وب ، همه ماژولار عمل می کنند؟! ( البته این نظر شخصی منه)
در ضمن یکی از نقاط اساسی طراحی cms قابلیت افزایش سرعت در توسعه سایت هست .

موفق باشی.

maktab
پنج شنبه 24 تیر 1389, 20:44 عصر
ممنون که جواب دادید.

اگر بيشتر توضيح بديد هدفتون چي هست بهتر ميشه كمك كرد؟

امنيت وب سايت به عوامل ديگه اي هم بستگي داره كه اونا رو بايد رعايت كنيد مثل ايمن سازي در مقابل حملات Sqlinjection ,....

بعضی ها وقتی که سایتی طراحی می کنند اقدامات زیادی برای حفظ امنیت آن نمی کنند!! البته منظورم اونایی که با asp طراحی می کنند. اکثرشون می گن که خود asp از امنیت بالایی برخورداره.
حالا واقعا این طوریه؟ برای حفظ بالای امنیت باید چه کار کرد؟

مطرح کردن تاپیکی با همچین عنوانی درست نیست . قطعا هر کی اینجا حضور داره یه چیزی در مورد ASP شنیده !

در ضمن اگر میخواهید همچین کاری انجام بدید حتما مشتری خوبی دارید وگرنه دوباره کاری چرا ؟

فکر نکنم عنوانش زیاد مهم باشه چون اگر دقت کنید واضحه، یکی از دوستان نوشته بودند اینجا همه با asp سروکار دارند. خب مگه من گفتم این طوری نیست! ولی عنوانش هست "ساخت سیستم مدیریت محتوا با ASP.NET (حرفه ای ها جواب بدند)" یعنی کسانی که در ساخت سیستم مدیریت محتوا کا رکردندو... امیدوارم متوجه شده باشید!

در مورد سوالی که پرسید: هدفم اولش بصورت خصوصیه! بعد که بتونم آنقدر گسترش بدم که بتونم در اختیار عموم قرارش بدم عمومیش می کنم.

mashhadpix
شنبه 15 تیر 1392, 16:35 عصر
خوب برادر اول بگم که من جزء حرفه ای ها نیستم!!:لبخند:
خوب از کجا برات بگم؟! آخه به یه مبحث بسیار سنگین و در عین حال قابل اجرا اشاره کردید؟!
توضیحات رو خیلی خلاصه می گم ، اینشاالله براتون نتیجه داشته باشه .
خوب Cms (سیستم مدیریت محتوا)(خارجیش رو هم که همه می دونند؟!)
از یه قالب یا چهار چوب به عنوان هسته ساخته شده که قطعه برنامه ها به صورت قطعه ای قابل افزودن و حذف از سیستم هستند که به اونها ماژول یا کامپوننت می گن.
خوب این هسته چطوری ساخته می شه؟!
اگه بخواین اصولی به قضیه نگاه کنیم اساتید اومدند و یه سری استاندارد هایی رو پیاده سازی کردند که به این صورته که برنامه باید لایه ای نوشته بشه ؟! یعنی چی ؟! من از مقاله ای که خوندم اینطوری برداشت کردم که لایه های مختلفی در یه cms وجود داره هر لایه کاری رو انجام می ده مثلا لایه ای وجود داره رابطه کاربری و برنامه نویسی رو در داخل خودش حفظ می کنه و این لایه به برنامه نویسان اجازه می ده برای برنامه کلاس تعریف کنند و از اون کلاس استفاده کنند؟!(مثلا یه تکس باکس شخصی).
cms ها بیشتر برپایه کلاس و شی گرایی هستند و اگر می خواین یه سیستم خوب داشته باشید باید مباحث شی گرایی و کلاس ها رو مسلط باشید.
خوب این از روش اصولی ، ولی از جایی که برنامه نویسان زیاد عادت ندارند اصولی کار کنند ، الان توی همین کشور خودمون شاهد cms هایی هستیم که زیاد تابع استاندارد نیستند ، بلکه خودشون استاندارد جداگانه ای دارند و سیستم های واقعا محکم و خوبی طراحی شدند.
ناگفته نماند cms ساخته شده زیاد هست ولی تعدایشون رو واقعا طراحی کردند و اکثر cms های موجود یا هسته DotNetNuke هست یا از روی اون شبیه سازی شده و یا هسته رو توسعه دادند؟!
شما باید با یه تحلیل سنگین اول یه هسته بسازی به طوری که این هسته شما 2 پنل داشته باشه (پیشنهادی) که یکی پنل مدیریت باشه و دیگری پنل سایت یا همون Index باشه و پنل مربوط به کاربر رو باید طوری طراحی کنید که قابلیت افزودن بخش های جدید رو داشته باشه (Component) و بعد پنل ایندکس رو هم باید جوری طراحی کنید که قابلیت افزودن قسمت های جدید رو داشته باشه (Panel) مثل افزودن قسمت نظر سنجی بروی اندیکس.
بعد ساخت هسته ، که اصلی ترین کار پروژه هست ، باید کامپوننت واسش تعریف کنید و بعد روش استانداری واسه نوشتن کامپوننت Release می کنید ، تا برنامه نویسان دیگر هم بتونند برای سیستم شما برنامه بنویسند و هم استانداردی داشته باشید .
به نظر من cms ها نسل امروز وبسایت های پویا هست و اگه قرار باشه مهندسی نرم افزار معنا پیدا کنه ، با این سیستم ها و یا سیستم های نظیر این ها معنا پیدا می کنه؟! و متاسفانه توی ایران ما ای موضوع زیاد جا نیفتاده (بین دات نت کار ها) چون الان سیستم های خارجی از کوچیک و بزرگش تحت ویندوز یا تحت وب ، همه ماژولار عمل می کنند؟! ( البته این نظر شخصی منه)
در ضمن یکی از نقاط اساسی طراحی cms قابلیت افزایش سرعت در توسعه سایت هست .

موفق باشی.

سلام
منم می خواهم همچین پنلی ایجاد کنم. از کجا باید شروع کنم؟
مدیریت محتوی با asp.net چطوری باید شروع کنم.
ممنون میشم آقای امین قادری یا هر کسی که تو این زمینه اطلاع دارد. راهنمایی کند.
با سپاس از همگی

tree1371
شنبه 15 تیر 1392, 16:44 عصر
نمیدونم ! میشه! خوب این ه حرفیه که میشه !؟ آره میشه .

بزودی هم اولین سیستم مدیریت محتوای اوپن سورس فارسی زبانان توسط خود من بیرون داده میشه البته بیس هست که قرار هست از این به بعد هم پشتبانیش کنیم هم گسترشش بدیم تا خدمتی کوچک به جامعه برنامه نویسان بزرگ ایران و فارسی زبانان و حتی دیگر کشورها کرده باشیم.

خیلی دربارش توضیح نمیدم تا اطلاع رسانی کامل زمانش ورت بگیره.

mashhadpix
یک شنبه 16 تیر 1392, 07:47 صبح
سلام
منم می خواهم همچین پنلی ایجاد کنم. از کجا باید شروع کنم؟
مدیریت محتوی با asp.net چطوری باید شروع کنم.
ممنون میشم آقای امین قادری یا هر کسی که تو این زمینه اطلاع دارد. راهنمایی کند.
با سپاس از همگی

یک مدیریت محتوی ساده از کجا باید شروع کرد ؟

aminghaderi
پنج شنبه 03 مرداد 1392, 17:23 عصر
جواب دادم دیگه عزیز ، کلیات داستان همینه .
بقیش با خودته .
من اگه بخوام موشک بسازم که با سوال کردن به جایی نمی رسم باست جستجو کنم ، تحقیق کنم ، کار کنم.
مطمئن باش به نتیجه می رسی ، چیز خواصی نیست که نشه ساختش اگر نمی شد این همه cms مثل قارچ بیرون نمی اومد .
اما قبل کار راهنمایت می کنم که کار رو گروهی انجام بدی چون نیاز به مشارکت فکری داره و یکم هم زمانبره .(اگر بخوای چیزی قابل رقابت با سیستم های ایرانی بسازی).
و مورد بعدی از روی یه سیستمی الگو بگیری برای تجربه اول خیلی بهتره چون اگه خودت بخوای یه چارچوب خلق کنی شاید الان نتونی .

iranolom
پنج شنبه 03 مرداد 1392, 21:02 عصر
من الان خودم مشغول چنین کاری هستم

مشکلات که فراونه ولی در کل تجربه آدم بالا میره وحشتناک نکات کوچیک رو آدم راحتتر متوجه میشه و خیلی محاسن داره

فقط زمان می خواد و اعصاب و اگر یه استاد یا کمکی داشته باشی خیلی فکر کنم موثر باشه که من همینو هم نداشتم تازه زمان هم محدوده برام
ولی ارزششو داره ...توصیه من بود البته