PDA

View Full Version : اهمیت Backward Compatibility و وظایف برنامه نویسان

eshpilen
دوشنبه 21 تیر 1389, 11:09 صبح
میدونیم که نرم افزار و برنامه نویسی خیلی سریع رشد و تغییر میکنن.
واسه من پیش اومده که بعد از تموم کردن یک رفرنس حجیم، یه مدت کوتاهی بعدش نسخهء جدید اون زبان یا ابزار اومده :عصبانی++:
هرچند آموخته های گذشته معمولا اساس هفتاد هشتاد درصد از آموخته های آینده هستن و همه چیز عوض نمیشه و ضمنا ابزارهای قدیمی معمولا حداقل تا چند سال کم و بیش قابل استفاده هستن. البته گاهی هم تغییرات سریع اساسی تری رخ میدن. مثل تغییر اساسی در ساختار و سازگاری یک زبان برنامه نویسی یا سیستم عامل یا ابزار و کتابخانه و فریمورک و غیره نسبت به نسخه های قبلی؛ اما این مسئله معمولا در دوره های زمانی طولانی تری رخ میده.

حالا وظیفهء برنامه نویس این وسط چیه.
آیا باید از آخرین نسخهء یک زبان و ابزار و سیستم عامل استفاده کنه و کاربران رو مجبور به ارتقای سیستم نرم افزاری خودشون بکنه؟
آیا درحالیکه عدهء زیادی از ملت ما هنوز از ویندوز ایکس پی سرویس پک ۲ یا اینترنت اکسپلورر نسخهء ۶ استفاده میکنن ما میتونیم طوری برنامه نویسی دسکتاپ و وب بکنیم که اونا مجبور باشن سیستم عامل یا نرم افزارهای جانبی خودشون رو ارتقا بدن؟
فکر نمیکنید به اینصورت برنامه نویس داره مشکلات طبیعی کار خودش رو گردن کاربر و مشتری میندازه؟

من مثلا الان درحال یادگیری فریمورک برنامه نویسی دات نت هستم که آخرین نسخهء اون که ظاهرا تازگی اومده نسخهء ۴ هست و نسخهء قبلی ۳.۵.
من به این نتیجه رسیدم که بهتره رفرنس نسخهء ۳.۵ رو بخونم، چون نسخهء ۴ روی ویندوز ایکس پی سرویس پک ۲ که آمار خیلی بالایی داره قابل نصب و اجرا نیست.
اما بعضی دوستان گفتن که این کار اشتباهی هست.

در این نقل قولها میتونید بحث بنده رو با اون دوست گرامی مشاهده بفرمایید:

برای نوشتن Desktop Application, دویست مگابایت (سرویس پک + دات‌نت) دگرگونی چندانی درست نمی‌کند!

منکه ببینم یه برنامه عادی برای نصب میخواد روی سیستم دو ساعت سرویس پک نصب کنه و سیستم رو چند بار ریستارت کنه و از این کارای زیادی، اصلا نصبش نمیکنم میگم طرف چقدر پرور بوده فکر کرده مردم عاشق و شیفتهء برنامهء اونن.
تغییر سرویس پک یک تغییر اساسی رو سیستم عامل هست که نباید براحتی انتظار داشت و قبول کرد. ممکنه ناسازگاریهایی رو در برنامه های از پیش نصب شده هم دربر داشته باشه. تازه بگذریم از اینکه سرویس پک 3 سنگینتره و اصلا به این خاطر من خودم یه مدت خدمات کامپیوتری کار میکردم بیشتر سیستمها رو سرویس پک 2 نصب میکردیم که شاید البته کیفیت ویندوزش هم بهتر بود.
همون نصب دات نت خودش کافیه، دیگه سرویس پک خیلی زیاده واسه یه برنامه.

روی Installer پایانی برنامه می‌توان net framework 4 را افزود.
برای راههای مثل دانلود و ارسال با ایمیل و غیره چی!

آغاز بکار با واپسین ورزیون کردن
بد نمیگی قربونت. ولی من فکر نمیکنم روی سیستم پنتیوم 3 خونه و سیستم محل کارم بخوام به این خاطر سرویس پک 3 نصب کنم.

من خودم تاحالا برنامه ای ندیدم که نیاز به نصب سرویس پک داشته باشه و سرویس پک همراهش باشه و بصورت خودکار یا حتی با کسب اجازه از کاربر سرویس پک رو نصب کنه.
مثلا فتوشاپ رو میخواستم نصب کنم خیلی ساده پیام داد که نیاز به سرویس پک 2 داره. اینطور نبود که سرویس پک هم همراهش باشه.
سرویس پک یه چیزی مربوط به سیستم عامل میشه و مثل پیکربندی یا نسخهء سیستم عامل هست. مسلما برنامه ها نباید سرخود سرویس پک نصب کنن. اگر بخوان از کاربر اجازه بگیرن باز بهتره ولی بنظر من مسخره هست که بخاطر یه برنامهء عادی طرف مجبور باشه سرویس پک نصب کنه. چون این برنامه ها ذاتا به اون سرویس پک نیاز ندارن و میشه براحتی با نسخه های پایین تر دات نت نوشتشون.
فکر میکنم به مرور که مثلا ویندوز ایکس پی آمارش اومد پایین و عدهء بیشتری ویندوز 7 نصب کردن اونوقت معقول هست که ما برنامه های عمومی رو تحت دات نت 4 بنویسیم. مگر اینکه یه شرکتی چیزی باشه که تمام سیستمهاش مال خودمونه و روشون از قبل ایکس پی سرویس پک 3 یا سیستم عامل جدیدتری رو نصب کردیم یا تصمیم داریم اینکار رو بکنیم.
خلاصه بنظر من اصلا معقول نیست برای نصب یه برنامهء عادی نیاز به نصب سرویس پک باشه.
سرویس پک 2 باثبات و دارای آمار بالایی هست و مثل سرویس پک 1 خیلی قدیمی و منسوخ بحساب نمیاد.
این مسئله منو یاد اونایی میندازه که میگفتن در برنامه نویسی وب نمیخواد IE6 رو ساپورت کنیم! درحالیکه عملا چون بسیاری کاربران ویندوز ایکس پی با اینترنت اکسپلورر نسخهء6 دارن، اینکار بنظر من مگر درموارد خاص و ضرورت درست نیست و ممکنه باعث دردسر واسه خود آدم هم بشه. مثلا من یه سایت برای شرکت طراحی کردم که ساپورت کردن IE6 رو توش لحاظ کردم و اگر نمیکردم مشکل پیش میامد چون مدیرعامل و بقیه و دوست و بستگانش کلی بودن که با IE6 میخواستن سایت رو ببینن و وقتی میدیدن اشکال داره به درستی کار من شک میکردن. فکر کنید وقتی اینهمه سایت رو میبینن که مشکل نداره و حالا مال من یکی گیر داده و منم جوابی ندارم جز اینکه مرورگر خودتون رو ارتقا بدید یا یک مرورگر دیگه مثل فایرفاکس استفاده کنید، مسلمه که و حق هم دارن نتیجه های دیگری بگیرن و پیش خودشون فکر میکنن بقیهء کاربران که میخوان به سایت اونا مراجعه کنن پس چی میشن.

در واقع در این موارد، برنامه نویس داره مشکلات طبیعی کار خودش و وظایف خودش رو از سر باز میکنه و میندازه گردن مشتری یا عدهء زیادی کاربر. درحالیکه اینکار ضرورتی نداره و اکثرا خیلی هم سخت نیست برای برنامه نویس.
بنظر من هرچیزی باید اصول صحیحی داشته باشه و خودخواهانه نباشه.
باید واقعیت های جاری و نیازها و راحتی کاربران، تاحد ممکن درنظر گرفته بشه.

حالا نظر شما چیست؟!

Mehdi Asgari
دوشنبه 21 تیر 1389, 11:43 صبح
آیا باید از آخرین نسخهء یک زبان و ابزار و سیستم عامل استفاده کنه و کاربران رو مجبور به ارتقای سیستم نرم افزاری خودشون بکنه؟
آیا درحالیکه عدهء زیادی از ملت ما هنوز از ویندوز ایکس پی سرویس پک ۲ یا اینترنت اکسپلورر نسخهء ۶ استفاده میکنن ما میتونیم طوری برنامه نویسی دسکتاپ و وب بکنیم که اونا مجبور باشن سیستم عامل یا نرم افزارهای جانبی خودشون رو ارتقا بدن؟
فکر نمیکنید به اینصورت برنامه نویس داره مشکلات طبیعی کار خودش رو گردن کاربر و مشتری میندازه؟
اون دوستانی که بهت میگن اشتباه می کنی ، هنوز وارد دنیای واقعی نشدن. باید برای هر کاری از ابزار مخصوص و مناسب استفاده کرد. مثال می زنم: من روی سیستمم VS2008 ، VS2010 ، دلفی 7 ، پایتون 2.5.4 ، پایتون 2.6.2 و چند زبان و کامپایلر دیگه دارم. کدومشون (به جز اولی) آخرین و به روز ترین محسوب میشن ؟ مشابه بحثی که مطرح کردی ، خیلی وقتا اگه قراره با دات نت کدی بنویسم ، برای فریم ورک 2.0 کامپایلش می کنم ، چون بیشتر ماشین ها ساپورتش می کنن. هنوز سیستم های زیادی وجود دارن که مثلا کوبول رو دارن اجرا می کنن؛ بسیاری از افراد در حوزۀ امنیت نرم افزار هنوز دارن از دلفی 5 استفاده می کنن و کلی از این مثال ها.
دوستی می گفت "شهوت آخرین ها رو نداشته باش". دقیقا مسئله همینه؛ تا وقتی که ابزار موجود کارم رو راه میندازن ، نیازی به آخرین ها ندارم (مگر معدود مواردی که مثلا در نسخۀ آخر فلان مشکل امنیتی برطرف شده و این برای کار من یا مشتری ام یه امتیاز یا یه الزام محسوب میشه). در واقع باید دید مشتری ، برنامه ، محیط شرکت ، مهارت خودت و .... چه چیزی رو بهت دیکته می کنن.

eshpilen
دوشنبه 21 تیر 1389, 13:48 عصر
منم با نظر شما موافقم.
ولی درمورد دات نت میکروسافت هم بدجوری رفتار میکنه (یا شاید درمورد تمام زبانهاش).
من کلی گشتم تا تونستم به زحمت رفرنس دات نت ۳.۵ رو توی MSDN پیدا کنم!!

FastCode
دوشنبه 21 تیر 1389, 16:22 عصر
، چون نسخهء ۴ روی ویندوز ایکس پی سرویس پک ۲ که آمار خیلی بالایی داره قابل نصب و اجرا نیست.
کی گفته؟
میخوای صد تا سیستم برات بیارم که خودم نصب کردم؟
روش نصب:
اول .net چهار ور میزاریم نصب بشه.
error میده میره بیرون.
بعد .net 3.5 sp1 رو نصب میکنیم.
بعد .net 4
بعد میبینیم که هر کی این و گفته اشتباه گفته.

h.alizadeh
دوشنبه 21 تیر 1389, 19:19 عصر
فریمورک 4 نصب میشه روی اکس پی پک3 ولی با ترفندی میشه رفت رجیستری و کاری کرد که روی پک2هم نصب شه.

HKEY_LOCAL...... > system > current control set \ control \ windows \ csd version
200رو به 300تغییر بده البته باید ms parserرو خودت نصب کنی بااین روش ms parser،فکر کنم نصب نمیشه.
/////////

راستی میگم این ویژوال استادیو محیط شیکی هست ولی به نظرمن داره یه مقدار اعصاب خورد کننده میشه یعنی هی داره توی هر نسخه ای حجمشو بیشتر می کنند یعنی چی؟ خب توی شرکتا این همه مییان مگه هزینه ارتقا سیستمهاشون رو بکنند؟!

eshpilen
دوشنبه 21 تیر 1389, 19:38 عصر
کی گفته؟
روش نصب:
error میده میره بیرون.
بعد .net 4

بابا تو خود MSDN نوشته از خودم که نمیگم.
حالا شما اینکار رو کردی بهش زورچپون شد از کجا معلوم تمام اجزاش درست کار میکنن؟
حتما یه محدودیت ها و باگهایی بوده که گفتن سرویس پک 3.

FastCode
دوشنبه 21 تیر 1389, 23:49 عصر
بابا تو خود MSDN نوشته از خودم که نمیگم.
حالا شما اینکار رو کردی بهش زورچپون شد از کجا معلوم تمام اجزاش درست کار میکنن؟
حتما یه محدودیت ها و باگهایی بوده که گفتن سرویس پک 3.
از اونجا که من فردا صبح یه جایی ام که 6 تا سیستم دارن همینطوری برنامه های خود من رو اجرا میکنن و خیلی هم سرعتشون خوبه.

FastCode
دوشنبه 21 تیر 1389, 23:50 عصر
خب توی شرکتا این همه مییان مگه هزینه ارتقا سیستمهاشون رو بکنند؟!
آره.
چون توی همه جای دنیا حقوق یک ماه یه برنامه نویس به اندازه 5 تا کامپیوتره.

JaguarXF
سه شنبه 22 تیر 1389, 06:56 صبح

در مواردی بله. نمیشه کیفیت نرم افزار رو پایین آورد به این بهانه که روی هر ماشین قراضه ای کار کنه .

در مواردی هم خیر. برای مثال اگه شما میگی مثلا با ویژوال استودیو 2010 برنامه رو بنویسم اما برای دات نت 1.1 کامپایلش کنم به این معنی هست که شما داری خودت و کیفیت برنامه ات رو از تمام امکاناتی که از دات نت 1.1به بعد تا 4.0 اومده محروم میکنی. مثال دم دستیش هم اینکه خیلی راحت جنریکس رو به این مهمی! از دست میدهی !
البته این یک حدس بود. من مطمئن نیستم که مثلا اگر از LINQ استفاده کنیم اما نهایتا برای دات نت 1.0 کامپایلش کنیم چه اتفاقی میافته! منطق من که میگه نباید اجرا بشه. امتحانش سادست البته.

FastCode
سه شنبه 22 تیر 1389, 07:21 صبح
درست فرمودید هیچکدوم اجرا نمیشه.

JaguarXF
سه شنبه 22 تیر 1389, 08:15 صبح
راستی میگم این ویژوال استادیو محیط شیکی هست ولی به نظرمن داره یه مقدار اعصاب خورد کننده میشه

سرعت کامپایلش که کمتر از 2008 بود. چند صد تا پروژه رو روی هادسون گذاشته بودم که با 2010 کامپایل بشوند نسبت به 2008 حدود 2 ساعت بیشتر طول کشید.
-
برای دیباگ کردن پروژه های ویژوال سی 6 هم که کانسیومر سی شارپ داشتند هم به باگ برخوردم. کرش میکرد.

فعلا دست نگه داشتم تا طبق معمول یک سرویس پک برایش بدهند بیرون

eshpilen
سه شنبه 22 تیر 1389, 09:41 صبح
از اونجا که من فردا صبح یه جایی ام که 6 تا سیستم دارن همینطوری برنامه های خود من رو اجرا میکنن و خیلی هم سرعتشون خوبه.
مطمئنی همهء اون سیستمها سرویس پک ۲ هستن؟
بعدشم مگه شما از تمام جنبه ها و امکانات دات نت ۴ استفاده کردی که میگی مطمئنی همش بدون مشکل کار میکنه.

یه نگاه به اینجا بکن: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=9cfb2d51-5ff4-4491-b0e5-b386f32c0992&displaylang=en

نوشته:

System Requirements

* Supported Operating Systems: Windows 7; Windows Server 2003 Service Pack 2; Windows Server 2008; Windows Server 2008 R2; Windows Vista Service Pack 1; Windows XP Service Pack 3

o Windows XP SP3
o Windows Server 2003 SP2
o Windows Vista SP1 or later
o Windows Server 2008 (not supported on Server Core Role)
o Windows 7
o Windows Server 2008 R2 (not supported on Server Core Role)

همونطور که میبینی مثلا بعضی سیستم عاملها فقط روی بعضی چیزا محدودیت داره.
ولی XP SP2 رو اصلا نزده که شاید به معنای بیش از حد بودن محدودیت هاش باشه.

eshpilen
سه شنبه 22 تیر 1389, 09:46 صبح

در مواردی بله. نمیشه کیفیت نرم افزار رو پایین آورد به این بهانه که روی هر ماشین قراضه ای کار کنه .

در مواردی هم خیر. برای مثال اگه شما میگی مثلا با ویژوال استودیو 2010 برنامه رو بنویسم اما برای دات نت 1.1 کامپایلش کنم به این معنی هست که شما داری خودت و کیفیت برنامه ات رو از تمام امکاناتی که از دات نت 1.1به بعد تا 4.0 اومده محروم میکنی. مثال دم دستیش هم اینکه خیلی راحت جنریکس رو به این مهمی! از دست میدهی !
البته این یک حدس بود. من مطمئن نیستم که مثلا اگر از LINQ استفاده کنیم اما نهایتا برای دات نت 1.0 کامپایلش کنیم چه اتفاقی میافته! منطق من که میگه نباید اجرا بشه. امتحانش سادست البته.

منظور من دیگه اینقدر قدیمی نبود.
دات نت ۳.۵ هنوز جدید بحساب میاد و نسخهء ۴ ظاهرا هنوز بتا هست.
از نظر امکانات و کارایی فکر نمیکنم برای بیشتر کاربردها ۳.۵ جواب نده.
اما اگر منظورتون راحتی برنامه نویس هست خب چرا؛ چون دات نت ۴ امکانات خوبی رو اضافه کرده.
حرف من اینکه که تغییرات و محدودیت های فنی مشکلات طبیعی کار برنامه نویسی هست و این درست نیست که برنامه نویس در تمام موارد و بخاطر محدودیت های خودش و کوچکترین راحتی خودش بیاد و مسئولیت و هزینهء تغییرات رو بندازه گردن کاربران یا مشتری.
مثلا وقتی الان عدهء زیادی دارن ویندوز ایکس پی سرویس پک ۲ استفاده میکنن، درست نیست من بیام یه برنامهء عادی که با نسخهء ۳.۵ دات هم میشد درستش کرد که روی SP2 کار بکنه رو بخاطر راحتی خودم با نسخهء ۴ دات نت بنویسم و بعد به مشتری یا کاربران بگم سیستمهای خودتون رو به سرویس پک ۳ ارتقا بدید.
البته اینطور که دوستان میگن ظاهرا در بیشتر موارد مشکلی نیست با دات نت ۴ روی XP SP2 ولی بهرحال این فقط یه مثال از شرایط مشابهی بود که میتونه در عمل پیش بیاد.
قاعده اینه که اگر درصد قابل توجهی از کاربران از یه نسخه ای از یک سیستم عامل استفاده میکردن باید حتی الامکان اون رو بحساب آورد. و اگر این رقم بیشتر از یک حدی باشه باید حتما اون رو درنظر گرفت. مثلا اگر نصف کاربران XP SP2 داشته باشن این درسته که شما بیای برنامه ای بنویسی که روی این نسخه از ویندوز اجرا نمیشه، درحالیکه این کار شما ضرورت خاصی نداشته؟
ولی الان عدهء معدودی هستن که مثلا بخاطر خیلی قدیمی بودن سیستمشون از ویندوز ۹۸ استفاده بکنن. بنابراین ساپورت ویندوز ۹۸ در اکثر موارد هیچ اهمیتی نداره.

eshpilen
سه شنبه 22 تیر 1389, 09:54 صبح
خب پس من میرم ویژوال استودیو ۲۰۱۰ رو میگیرم و تست میکنم ببینم دات نت ۴ روی ویندوز XP SP2 چطور کار میکنه. اگر بنظر همه چیز خوب پیش بره و کدهایی که از بخشهای مختلف رفرنس دات نت امتحان میکنم خوب جواب بده، رفرنس ۳.۵ رو رها میکنم و میرم رفرنس ۴ رو شروع میکنم.
البته هیچوقت نمیشه مطمئن بود. از کجا معلوم عدم ذکر XP SP2 بخاطر یکسری ضعف ها و باگهای پنهان نبوده؟ و از کجا معلوم تمام امکانات دات نت روی این نسخه از ویندوز در دسترس باشن؟ تست جامع کار سخت و حجیمی هست.
هرچند فکر میکنم اگر بیشتر برنامه های عادی رو اجرا کنه مشکلی نباشه.
بهرحال راه اصولی اینه که آدم درمورد این مطلب تحقیق کنه از افراد خبره تر یا مراجع رسمی (احتمالا باید توی فرومهای خارجی هم بپرسم که علتش چیه).

FastCode
سه شنبه 22 تیر 1389, 17:40 عصر
مطمئنی همهء اون سیستمها سرویس پک ۲ هستن؟
بعدشم مگه شما از تمام جنبه ها و امکانات دات نت ۴ استفاده کردی که میگی مطمئنی همش بدون مشکل کار میکنه.

یه نگاه به اینجا بکن: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=9cfb2d51-5ff4-4491-b0e5-b386f32c0992&displaylang=en

نوشته:

System Requirements

* Supported Operating Systems: Windows 7; Windows Server 2003 Service Pack 2; Windows Server 2008; Windows Server 2008 R2; Windows Vista Service Pack 1; Windows XP Service Pack 3

o Windows XP SP3
o Windows Server 2003 SP2
o Windows Vista SP1 or later
o Windows Server 2008 (not supported on Server Core Role)
o Windows 7
o Windows Server 2008 R2 (not supported on Server Core Role)

همونطور که میبینی مثلا بعضی سیستم عاملها فقط روی بعضی چیزا محدودیت داره.
ولی XP SP2 رو اصلا نزده که شاید به معنای بیش از حد بودن محدودیت هاش باشه.

من از این امکانات استفاده کردم:
پایپ
فایل
شبکه(تی سی پی و یو دی پی)
دیتاست ها(الان چند وقته ترک کردم ولی یرنامه هایی که از دیتاست استفاده میکنن رو روش اجرا کردم.)(اشتباه نکنید. دیتا ست ها Architecture dependent هستند و کمی هم platform dependent)
API های زیاد(این هم جدیدا" ترک کردم ولی تمام API ها مثل SetKeyBoardLayout SetWindowStyle و تمام API های مموری و فایل و پنجره و ... رو آزمایش کردم.)
برنامه ها رو توی تمام حالت ها به جز 64 بیت تست کردم.
sqlserver
sqlite

remoting
HTTP Server
HTTP Client
با HTML اشتباه نکنید.من وب کار نمیکنم.

راستی دقت کردید که
Prerequisites:
Windows Installer 3.1 or later
Internet Explorer 5.01 or later
پیشفرض های XP هستند؟

FastCode
سه شنبه 22 تیر 1389, 17:43 عصر
بنابراین ساپورت ویندوز ۹۸
من یه نفر رو میشناسم که به خاطر برنامش از ویندوز 95 استفاده میکنه. و میخواد یه نسخه از برنامه من رو بگیره و چند روز به شکل موازی کار کنه.
من از آخرین امکانات استفاده میکنم.

eshpilen
جمعه 25 تیر 1389, 00:56 صبح
کی گفته؟
روش نصب:
error میده میره بیرون.
بعد .net 4
منظورت اینه اول باید حتما دات نت 4 رو بذاریم که ارور بده؟ :لبخند:
من از قبل 3.5 رو نصب داشتم بعد 4 رو گذاشتم ولی زیر بار نرفت.

فریمورک 4 نصب میشه روی اکس پی پک3 ولی با ترفندی میشه رفت رجیستری و کاری کرد که روی پک2هم نصب شه.

HKEY_LOCAL...... > system > current control set \ control \ windows \ csd version
200رو به 300تغییر بده البته باید ms parserرو خودت نصب کنی بااین روش ms parser،فکر کنم نصب نمیشه.
/////////

راستی میگم این ویژوال استادیو محیط شیکی هست ولی به نظرمن داره یه مقدار اعصاب خورد کننده میشه یعنی هی داره توی هر نسخه ای حجمشو بیشتر می کنند یعنی چی؟ خب توی شرکتا این همه مییان مگه هزینه ارتقا سیستمهاشون رو بکنند؟!

خیلی ممنون این روش به طرز اعجاب آوری کار کرد.
یعنی البته آخر داستان مشخص نشد چون هاردم وسط کار تموم شد :لبخند:
آخه نصف هاردم رو قبلا دادم به لینوکس (الان البته خود لینوکسه هم روی هاردم گم شده!)
ولی واقعا این دات نت میخواد نصب بشه بیچاره میکنه. کلی طول میکشه چند بار ریستارت میکنه و خورهء فضا داره. من با اینکه توی یه درایو دیگه نصب کردم اما اینقدر فایل موقت یا چیز دیگه میریزه توی درایو C که مال من چون همش ششصد هفتصد مگ بیشتر خالی نداشت دیگه هرچی هم پاک کردم فایده نداشت و کم اومد.
حالا وقت کنم روی سیستم دیگه ای نصب کنم ببینم چطوره.
تکلیف سیستم خودم رو بعدش اگر نصب و اجرا موفقیت آمیز بود روشن میکنم (پارتیشن بندی و فرمت و نصب مجدد ویندوز).
فقط اونطوری که برمیاد ظاهرا نسخهء سرویس پک روی سیستم رو دستکاری میکنیم؛ نه؟
بعدش این میترسم در حال یا آینده مشکلاتی ایجاد کنه.
البته من سعی میکنم بعد از نصب دوباره اون عدد اولی رو برگردونم اگر بشه.
بعد این پکیج های اینستالر که میگن دات نت رو خودش بصورت خودکار نصب میکنه چی اونوقت؟ حتما از نسخهء سرویس پک سیستم هدف ایراد میگره (مگر اینکه قبلش رجیستری رو دستکاری کرده باشیم).
اصلا ما موقع توزیع یه برنامهء دات نت، dll ها رو همراش میذاریم یا دات نت باید کاملا روی سیستم هدف نصب بشه اول؟

FastCode
جمعه 25 تیر 1389, 08:50 صبح
منظورت اینه اول باید حتما دات نت 4 رو بذاریم که ارور بده؟
دقیقا" باید ارور بده.

راستی اون سیستم عاملهایی که پرسیدید که حتما" سرویس پک 2 هستند,راجع به اونها باید بگم که خودم نصب کردم,نسخه 2005.

eshpilen
پنج شنبه 31 تیر 1389, 19:36 عصر
من از بروبچ خارجکی پرسیدم میگن بعضی چیزهای دات نت 4 روی سرویس پک 2 درست کار نمیکنه.
البته موارد زیاد و مهمی رو نمیشناختن و محض نمونه فقط به یکیش اشاره کردن.
چیزی که هست چون ساپورت رسمی سرویس پک 2 وجود نداره، معلوم نیست واقعا کجا چه محدودیتی وجود داره و آدم فقط در عمل ممکنه به مواردی بربخوره. مثلا ممکنه برنامتون تحت شرایط خاصی کرش کنه یا یک ویژگی خاصی بربخورید که کار نکنه. اما خوشبختانه بنظر میاد موارد زیاد و مهمی وجود ندارن.
میکروسافت هم که دیگه ساپورت XP SP2 رو خاتمه داده و بروبچ به من توصیه کردن به SP3 ارتقا بدم! البته اونا خبر ندارن نصف و شاید تعداد بیشتری از ملت ما حداقل تاچند سال دیگه از XP SP2 استفاده خواهند کرد :لبخند: