PDA

View Full Version : استاندارد های تصویر 4:3 یا 16:9

M.T.P
دوشنبه 21 تیر 1389, 13:06 عصر
با تقدیم احترام :قلب:

با توجه به تولید مانیتورها و تلوزیون های جدید در دنیا و استقبال مصرف کنندگان این محصولات ، یکی از مهمترین سوال های خریداران این است که کدوم یک رو تهیه کنند استاندارد 4:3 یا 16:9 Wide
از عزیزانی که در خصوص این موضوع اطلاعات مفید و ارزشمندی دارند خواهشمندم ارائه کنید تا این موضوع بدرستی تفهیم و بتونیم با دیدگاه بهتری به آینده این استاندارد ها بنگریم.
. کدام یک بهتر است؟
. در عرصه فیلم سازی کدام یک رایج تر است؟ و اینکه در تصاویر ویدئویی بیشتر به طول تصویر نیاز هست یا عرض تصویر.
. آیا تولید TV ها با استاندارد 16:9 حاکی از اتمام عمر 4:3 است! :متفکر:

شما هنگامی که از یک مرورگر برای کاوش در اینترنت استفاده میکنید بیشتر به پهنای افقی تصویر نیاز دارید یا ارتفاع اون؟
پخش فیلم هایی با استاندارد 4:3 در مانیتورها و یا tv های Wide و در نتیجه کشیده شدن تصویر و غیر طبیعی جلوه دادن آن (علی رغم وجود امکان Standard برای این دسته از فیلم ها و تصاویر) چه تاثیری میتونه در روند توسعه و تولید این نمایشگرهای Wide Screen با استاندارد 16:9 داشته باشه؟ :متفکر:

با تشکر.

eshpilen
دوشنبه 21 تیر 1389, 14:16 عصر
زیاد مهم نیست. فعلا که 4:3 هنوزم زیاده.
چطور مگه حالا؟
فقط آدم باید حواسش باشه بعضی جاها مانیتورهای واید رو هم باید درنظر بگیره و تست کنه.
اگر هم خودتون مانیتور واید دارید باید رزولیشن متناسب با واید بهش بدید تا تصویر کشیده نشه.
مثلا در نرم افزار اتوکد دیده میشه که دایره ها به شکل بیضی درمیان و خیلی افراد نمیدونن اشکال از انتخاب رزولیشن نادرست هست.

vcldeveloper
سه شنبه 22 تیر 1389, 01:49 صبح
در عرصه فیلم سازی کدام یک رایج تر است؟
16:9. استاندارد رایج در سینما و دیسک های DVD استاندارد 16:9 هست؛ ولی استاندارد رایج در تلویزیون 4:3 هست.

پخش فیلم هایی با استاندارد 4:3 در مانیتورها و یا tv های Wide و در نتیجه کشیده شدن تصویر و غیر طبیعی جلوه دادن آن (علی رغم وجود امکان Standard برای این دسته از فیلم ها و تصاویر) چه تاثیری میتونه در روند توسعه و تولید این نمایشگرهای Wide Screen با استاندارد 16:9 داشته باشه؟
همانطور که گفتم، استاندارد رایج در سینما 16:9 هست، و بیشتر DVDهای تصویری که تهیه می کنید (حداقل خارجی ها، از داخلی خبر ندارم) به صورت 16:9 هستند.
اگر فیلمی به صورت 4:3 بود، می تونید نرم افزار پخش فیلم تان را تنظیم کنید که نسبت تصویر را حفظ کنه؛ در اون صورت، در یک مانیتور واید، فیلم های 4:3 با حاشیه ایی سیاه در دو طرف تصویر نمایش داده میشند و تصویر کشیده نمیشه. اگر مانیتور 4:3 باشه، و فیلم 16:9، در بالا و پایین تصویر حاشیه های سیاهی مشاهده می کنید، و تصویر کشیده نمیشه.

شما هنگامی که از یک مرورگر برای کاوش در اینترنت استفاده میکنید بیشتر به پهنای افقی تصویر نیاز دارید یا ارتفاع اون؟
بستگی به طراحی وب سایت مربوطه داره، ولی معمولا در سایت های اینترنتی ارتفاع نقش موثرتری داره (البته این نظر شخصی هست).

اگر هم خودتون مانیتور واید دارید باید رزولیشن متناسب با واید بهش بدید تا تصویر کشیده نشه.
در مانیتورهای LCD دست تان برای تغییر Resolution چندان باز نیست، چون این مانیتورها یک Resolution پیش فرض دارند، که تغییر مقدار Resolution به هر چیزی غیر از اون مقدار پیش فرض، باعث کاهش کیفیت تصویر میشه.
برای مانیتورهای LCD، تا جایی که من دیدم، Resolution پیش فرض بالاترین Resolution قابل پشتیبانی در اون مانیتور هست؛ پس بعد از نصب مانیتور، باید چک کنید که Resolution بر روی آخرین حد مجاز مانیتور تنظیم شده باشه.

gbg
سه شنبه 22 تیر 1389, 09:10 صبح
من که شخصا از LCD های wide خوشم نمیاد چون فکر می کنم چشم های برنامه نویس رو خسته کنه
تو مانیتورهای معمولی با یک نگاه از نزدیک کل صفحه رو میشه دید ولی برای wide نیاز به حرکت چشم هستش
البته از کمی دورتر و برای دیدن فیلم خوبه
ولی بعضی وقت ها که به پهنای بیشتری نیاز داشتم بکارم اومده

M.T.P
سه شنبه 22 تیر 1389, 09:57 صبح
با تشکر از توجه شما عزیزان.

16:9. استاندارد رایج در سینما و دیسک های DVD استاندارد 16:9 هست؛ ولی استاندارد رایج در تلویزیون 4:3 هست.
یعنی ارسال تصاویر تلوزیونی به گیرنده ها از طرف صدا و سیما با استاندارد 4:3 به خاطر استفاده اکثر مردم از تلوزیون های قدیمی با این استاندارده ؟!
چون از وقتی تلوزیون های LCD و LED وارد بازار شده ، همشون Wide هستن و من تلوزیون جدید با استاندارد 4:3 دیگه ندیدم! آیا تولید tv های جدید Wide میتونه در آینده صدا و سیما رو مجبور به ارسال تصاویری با این استاندارد بکنه؟! چون تمامی سریال های جدید و فیلم ها همه Wide هستن.

vcldeveloper
سه شنبه 22 تیر 1389, 13:18 عصر
یعنی ارسال تصاویر تلوزیونی به گیرنده ها از طرف صدا و سیما با استاندارد 4:3 به خاطر استفاده اکثر مردم از تلوزیون های قدیمی با این استاندارده ؟!
گیرنده ها بر اساس فرستنده ها شکل گرفتند، نه فرستنده ها بر اساس گیرنده ها. شرکت های پخش کننده تلویزیونی از استاندارد 4:3 استفاده می کردند، دستگاه های پخش تلویزیون هم برای پخش تصاویر با همون ابعاد تصویر ساخته می شدند.

آیا تولید tv های جدید Wide میتونه در آینده صدا و سیما رو مجبور به ارسال تصاویری با این استاندارد بکنه؟! چون تمامی سریال های جدید و فیلم ها همه Wide هستن.
شاید در آینده همچین اتفاقی بیافته، من اطلاعی ندارم.

تو مانیتورهای معمولی با یک نگاه از نزدیک کل صفحه رو میشه دید ولی برای wide نیاز به حرکت چشم هستش
در هر دو حالت نیاز به حرکت چشم هست، فقط در یکی شما چشم تان بیشتر افقی حرکت میکنه، و در آن یکی بیشتر عمودی. البته ظاهرا حرکت عمودی چشم خستگی کمتری میاره؛ ولی اینها به نوع کار شما بستگی داره؛ همیشه نیاز نیست که شما پیمایش افقی داشته باشید. گاهی اوقات شما از پهنای تصویر برای چند کار مختلف استفاده می کنید، و در هر مقطعی روی یکی از این کارها تمرکز دارید و چشم شما روی همان منطقه پیمایش عمودی انجام میده؛ مثلا دو پنجره مرورگر دارید که به در کنار هم قرار دارند، و شما هر بار متن یکی از آنها را مطالعه می کنید، و اگر مانیتور شما واید نبود، باید دائما بین این پنجره ها سوئیچ می کردید. پس نوع کارکرد شما مشخص میکنه که هر کدام از این مدل ها چقدر می تونند برای شما مفید باشند.

saeed-esfandi
سه شنبه 22 تیر 1389, 14:12 عصر
من که با مانیتورهای wide بیشتر حال میکنم بهتر میشه پنجره هارو توش جا داد به نظرم بقیه هم همین طور باشن چون تا حالا کسیو که بخواد از دو مانیتور استفاده کنه و یکی رو بزاره رو او یکی ندیدم
پس اگه مانیتور های wide گسترش پیداکنه که کرده برای استفاده بهینه از آن باید فیلم ها هم 16:9 باشن