PDA

View Full Version : حرفه ای: نتیجه جستجو های من در باره Caller ID و تلفن گویا

ostovarit
چهارشنبه 23 تیر 1389, 16:09 عصر
با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز
قسمت اول============================================ ====

آنچه گذشت:
با توجه به مطالبی که در این فروم و فروم های دیگر و دیگر سایتها مطالعه کردم و مشورت هایی که با دوستان انجام دادم به نتایج زیر در مورد ساخت یک Caller ID رسیدم که دوست دارم نظر شما رو هم در مورد اون بدونم و سوالاتی که هنوز به جوابش نرسیدم vرو مطرح کنم ...

هدف:
من قصد دارم تا به وسیله شماره تلفن تماس گیرنده اطلاعاتی را که از قبل در دیتابیس در رابطه با ان شماره وارد شده به کاربر نمایش دهم ... هدف من از این تاپیک جمع بندی بحث ها یی که تا کنون در این رابطه شده و انجام این پروژه و در نهایت ارائه سورس ان به دیگر دوستانی که نیاز دارند می باشد.

جمع بندی:
کامپوننت های زیادی برای این کار وجود دارند ولی خارج از بحث کرک هر کدوم مشکلات خاص خودشون رو دارند ...مودم ها ممکنه Caller ID رو ساپورت نکنند ... ممکنه مرکز مخابراتی ساپورت نکنه یا مشکل بدلیل تنوع خطوط باشه ... و نوع سیستم عامل ها هم موثر است ... و در نهایت هیچ تاپیکی در این فروم در رابطه با ID caller به نتیجه نرسیده است.

سوال:
- با وجود موارد ذکر شده آیا ساخت Caller ID منطقی و شدنی هست ( که بازده خوبی داشته باشه یعنی بیشتر مودم ها رو ساپورت کنه و جواب بده) ؟

- آیا استفاده از سخت افزار هایی که شماره رو در اختیار برنامه نویس قرار میدهند به صرفه تر و مطمئن تر نیست؟

- آیا نوشتن این برنامه به زبان های دیگر عملی تر نخواهد بود؟
من در این مورد یک نمونه کد پیدا کردم که توضیحاتش در لینک زیر هست و به زبان C++‎‎‎ هست:
http://www.codeproject.com/KB/cpp/IVR.aspx?msg=3534308#xx3534308xx

-آیا تا کنون کالر ایدی با C#‎‎‎ نوشته شده که با اکثر مودم ها جواب دهد و کاربر را اذیت نکند؟

قسمت دوم============================================ ====

با سلام و خسته نباشید خدمت تمامی دوستان عزیزی که این تاپیک رو دنبال میکنند ...
با کمک یکی از دوستان اقدام به ساخت ایدی کالر کردیم ...
- استفاده از USB برای بر قراری ارتباط سخت افزار های جانبی ( در اینجا ایدی کالر) با رایانه بهتر است یا Serial Port ؟

- اگر از usb استفاده شود نیازی به منبع تقضیه ( باطری ) نیست و ایدی کالر از خود usb تغذیه میکند... اما ایا در این روش نیاز به معرفی usb به سیستم کاربر هست ؟ یا پس از نصب (مثل هارد های اکسترنال) رایانه usb را میشناسد؟ آیا باید درایور مخصوصی برای این کار نصب کرد؟

پیشاپیش از عزیزانی که در این بحث شرکت میکنند و نظرات و تجربیاتشون رو بیان میکنند ممنونم

mmd2009
چهارشنبه 23 تیر 1389, 17:05 عصر
با سلام

به نظر شما نمیشه از چند کامپوننت در سخت یک ID Caller استفاده بشه و هر بار یگ کامپوننت جدا اون خط تماس گیرنده رو چکاپ کنه و اگر نتونست ساپورت کنه کامپوننت دیگه بتونه این کارو بکنه

البته من اطلاعاتی در این بار نداره ولی گفتم اینو بگم شاید حالا شد...

ostovarit
چهارشنبه 23 تیر 1389, 17:11 عصر
با سلام

به نظر شما نمیشه از چند کامپوننت در سخت یک ID Caller استفاده بشه و هر بار یگ کامپوننت جدا اون خط تماس گیرنده رو چکاپ کنه و اگر نتونست ساپورت کنه کامپوننت دیگه بتونه این کارو بکنه

البته من اطلاعاتی در این بار نداره ولی گفتم اینو بگم شاید حالا شد...

نه من دنبال یک کار تمیز هستم ... گمون نمیکنم شدنی باشه این روش...با این سیستم مخابراتی و برنامه نویسی در سی شارپ هزار عامل برای موفق نشدن وجود داره ... برای همین من پرسیدم که اصلا کسی موفق شده به نتیجه نسبتا مطلوب برسه ... اگر اره که منم ادامه بدم اگر نه یک راه حلی پیدا کنم اینحا بنویسم نفرای بعد از من که همچین نیازی داشتن وقتشون رو تلف نکنن و از یک جایگزین استفاده کنند

یکی از دوستان یک راه حلی پیشنهاد داد که ظاهرا عملی هست میگه یک dll با c با TAPI 2.1 ینویسم و از اون تو برنامم استفاده کنم بنظرم خیلی اوکی میرسه چون خودش با c جواب گرفته ولی بازم تا تست نشه مشخص نمیکنه ...

ostovarit
پنج شنبه 24 تیر 1389, 00:46 صبح
این موضوع رو در فروم DeveloperCenter هم مطرح کردم به آدرس زیر ....

http://www.developercenter.ir/forum/showthread.php?t=24302

یکی از دوستان در جواب گفتند :

مسئله اصلي پيدا كردن Voice Modem هست كه Caller ID رو ساپورت كنه و توي ايران هم چواب بده.(در واقع مسئله اصلي همينه ) اين زير ساخت بايد آماده باشه ،بعد ميتوني با هر زبان برنامه نويسي نتيجه دلخواه رو بگيري ...

ولی:
ما از نوع مودم کاربر خبر نداریم در صورتی که مودم کاربر ایدی کالر رو ساپورت نکنه مودم اکسترنالی با قیمت پایین هست که بشه با اون ایدی کالر رو فعال کرد و دردسری برای نصب و ... نداشته باشه؟؟؟

دوستان شرکت کنید

Afshin160
پنج شنبه 24 تیر 1389, 13:22 عصر
سلام .. دوستان زياد اين سوال را مطرح كردن و تقريبا " مسير و راه مشخص شده . با توجه به سيستم هاي مخابراتي متفاوت موجود در كشور استفاده از كامپوننت هايي KDTEL , TAPI ,... راه خوبي نيست و استفاده از سخت افزارهاي ديگر هم شايد بشه گفت زياد به صرفه نيست. لذا به نظر من بهترين راه اينه كه يه مشتري دست به نقد داشته باشيد و بعد با استفاده از سخت افزارها شروع به نوشتن برنامه كنيد .
من استفاده از كامپوننت را اصلا" توصيه نمي كنم.

ostovarit
پنج شنبه 24 تیر 1389, 13:27 عصر
سلام .. دوستان زياد اين سوال را مطرح كردن و تقريبا " مسير و راه مشخص شده . با توجه به سيستم هاي مخابراتي متفاوت موجود در كشور استفاده از كامپوننت هايي KDTEL , TAPI ,... راه خوبي نيست و استفاده از سخت افزارهاي ديگر هم شايد بشه گفت زياد به صرفه نيست. لذا به نظر من بهترين راه اينه كه يه مشتري دست به نقد داشته باشيد و بعد با استفاده از سخت افزارها اين برنامه نويسي .

ممنون از توجهت ... من میخوام یک روش کلی رو به مشتریم بگم یعنی برنامه بدون ایدی کالر انقدر قیمتشه با ایدی کالر انقدر واگر اون با ایدی کالر سفارش داد من یک روشی داشته باشم که بتونم 100% ایدی کالر رو براش پیاده سازی کنم ...

شما مودم اکسترنالی رو میشناسید که ایدی کالر رو ساپورت کنه و من برنامه ای برای اون بنویسم و اگر مشتری خواست مودم رو بهش بدم و به سادگی ازش بتونه استفاده کنه و درگیر مسائل نصب و اینا نشه ...؟

به نظر شما این راه عملیه ی یا راه بهتری هست؟

Afshin160
پنج شنبه 24 تیر 1389, 13:47 عصر
نگاه كنيد دوست خوب . يه دستگاه بود با تعداد پورت هاي متفاوت كه از طريق اون شما ميتونيد اين كار رو انجام داد. اسم اون دستگاه و شركت يادم نيست ولي قيمت هايي حدود 150 و 250 و400 بود كه براساس تعداد پورت هاش قيمت هاي متفاوتي داشت و جالب اين بود كه يكسري كلاي به زبان C#‎ هم در اين زمينه به شما ميداد.... اگه تونستم اسمشو براتون پيدا مي كنم .

Valadi
پنج شنبه 24 تیر 1389, 15:11 عصر
با سلام
KDTELE از همه بهتر و کالر آیدی (سازگاری کامل با خط های ایران) هم ساپورت می کنه همه زبانهای برنامه نویسی را هم ساپورت می کنه
دیگه اینقدر بحث و حاشیه پردازی نداره

ostovarit
پنج شنبه 24 تیر 1389, 16:30 عصر
با سلام
KDTELE از همه بهتر و کالر آیدی (سازگاری کامل با خط های ایران) هم ساپورت می کنه همه زبانهای برنامه نویسی را هم ساپورت می کنه

من درباره این کامپو ننت زیاد شنیدم ولی اقای Afshin160 (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=45528) با نظر شما موافق نیستند ... و در تاپیک های دیگه خیلی ها هم باز با این کامپوننت جواب نگرفتند!

و یک سوال دیگر سازگاری با خطهای ایران داره تا اینجا خیلی هم خوب اما اگر مودم کاربر ایدی کالر ساپورت نکنه اونوقت به درد میخوره؟!

من یک نرم افزار میخوام بنویسم که در 90% شرایط جواب بده 10% میزاریم پای مخابرات که البته الان همه جا ایدی کالرش فعاله ...

برای همین نوشتنش رو هم اگر با این کامپوننت انجام بدم نیاز دارم به یک مودم اکسترنال که اگر کاربر مودمش ساپورت نمیکرد اون مودم اکسترنال رو بهش بدم و راحت بتونه استفاده کنه

حالا مودم اکسترنالی (external) رو شما میشناسید که خصوصیت ایدی کالر رو ساپورت کنه ؟

مهدی رحیم زاده
پنج شنبه 24 تیر 1389, 17:29 عصر
دوست من سلام
در مورد مودم اکسترنال بهتره بدین برای این کار شما یک سخت افزار طراحی کنن اما اگر می خوایید حتما از مودم استفاده کنید مودم شما باید Voice رو پشتیبانی کنه.
معمولا مودم هایی که Voice رو پشتیبانی می کنن ورودی میکروفن رو دارن .
از نظر کامپوننت هم حتما نیازی نیست از اون استفاده کنید می تونید از At-Command ها هم استفاده کنید و در مورد فروش نرم افزار باید بگم که شما می تونید قبل از اجرای نرم افزار مودم کاربر رو با At-Command ها چک کنید و اگر کالر آیدی رو ساپورت نمی کرد بهش پیغام بدین.
کامپوننت ها برای ساده کردن کارها استفاده می شن و مشکلی چندانی هم نخواهند داشت
موفق و پیروز باشید

Afshin160
پنج شنبه 24 تیر 1389, 19:20 عصر
دوستان عزیز ...
اگر کسی با مودم و .net در ضمینه تلفن گویا یا Caller ID به نتیجه رسیده خوشحال میشیم به بقیه دوستان هم راهنمایی بدهند .
ولی اغلب دوستانی که در این ضمینه فعالیت کردن زیاد با دو مقوله مودم و .net موافق نیستند.
به لینهای زیر در این ضمینه توجه کنید :
http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=154201&highlight=%D8%AA%D9%84%D9%81%D9%86+%DA%AF%D9%88%DB %8C%D8%A7

http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=133933&highlight=%D8%AA%D9%84%D9%81%D9%86+%DA%AF%D9%88%DB %8C%D8%A7&page=2

من زیر کمی در این ضمینه تحقیق کردم و نتیجتا" با نظر دوستان هم عقیده شدم . به هر حال فکر اگه کسی تونسته با مودم و .net به یه نتیجه 70% برسه کار جالبی انجام داده و باید به همت بالایش تبریک گفت .

نظر شخصی :
(سیستم های قدیدی و مختلف مخابرات احتیاج به یک سخت افزار غیر مودم را ضروری میکند)

ostovarit
جمعه 25 تیر 1389, 14:35 عصر
طبق اخرین جستجو هایی که کردم و پاسخ هایی که در فروم های دیگر به سوالات من دادند و با توجه به توضیحاتی که جناب iranmsb (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=18292) گفتند :

بهترین گزینه استفاده از سخت افزار ها ی کالر ایدی هست که نمونه های زیادی در اینترنت موجوده ...

چون که یک مودم ممکنه در یک منطقه مخابراتی جواب بده و در منطقه ی دیگه ای نه ... برای همین استفاده از مودم توضیه نمیشه ...

لینکهای زیر نمونه ای از این سخت افزار ها هستند:
http://www.niazebartar.com/ads/fa/349/353/90982
http://www.ariadata.ir/item.aspx?code=15437
http://www.caspiansoftwares.com/hardware/alm/alm02.htm
http://www.niazpardaz.ir/%D8%B3%D8%AE%D8%AA-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%B1-%D8%A2%DB%8C-@196635

من فکر میکنم منظور اقای iranmsb (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=18292) از طراحی سخت افزار برای این منظور موارد بالا بوده باشه که ظاهرا درصد خطای پایینی هم دارند البته به گفته سازندش ...

دوستانی که آشنایی با این سخت افزار ها دارند یا تهیه کردند نظرشون رو لطفا درباره این سخت افزار ها بگن؟
و اگر سخت افزاری که این توانایی رو داره و قیمت پایینی هم داره میشناسن معرفی کنن ...؟
و برای ساخت و سفارش چنین سخت افزارهایی به کجا باید مراجعه کرد (در تهران)؟

Vahid.Shatery
جمعه 25 تیر 1389, 16:46 عصر
با سلام
در بازار نرم افزار به همراه سخت افزار های ویژه ای هست که این کار را انجام میده .
یعنی شما می تونین داخل برنامه دفترچه تلفن داشته باشین و به محض زنگ زدن شماره را به شما نشون بده .
قسمتی از کار ما در شرکت در این زمینه است .
سیستم های ALM و ASR(ضبط مکالمات تلفنی) و محاسبگر
قیمت این دستگاه ها هم زیاد نیست .
از 80 تومان شروع میشه تا 2000000 تومان.
البته خود دستگاه دارای پورت RS232 و USB هست که خود شما هم میتونین با اون برنامه نویسی انجام بدین.
دیگه نیازی به مودم هم ندارین .
کامپوننت هم نمی خواد .
http://www.nixanict.com/Download/Catalog.rar

Hamishebahar
جمعه 25 تیر 1389, 19:02 عصر
سلام.
کار بسیار آسانیه......
هیچی نداره...من تجربه کار بامودم کامپیوتر دارای کالر آی دی و مودم گوشی های همراه کار کردم....
اگه سوال دارید مطرح کنید....
اگه بتونم حتماً ان شاءالله کمکتون میکنم.
فقط خبرم کنید چون سرم خیلی شلوغ بید!:خجالت:
موفق باشید.

ostovarit
شنبه 26 تیر 1389, 01:02 صبح
سلام.
کار بسیار آسانیه......
هیچی نداره...من تجربه کار بامودم کامپیوتر دارای کالر آی دی و مودم گوشی های همراه کار کردم....
اگه سوال دارید مطرح کنید....
اگه بتونم حتماً ان شاءالله کمکتون میکنم.
فقط خبرم کنید چون سرم خیلی شلوغ بید!:خجالت:
موفق باشید.

دستتون درد نکنه پیشاپیش...
امیدوارم مطالب رو مروری کرده باشید و با قضیه مودمهایی که با اکثر سیستمهای مخابراتی جور در نمیاین مطلع باشید ...

من سر پا گوشم که راه حل شما رو در این مورد بشنوم؟

shahmahi
شنبه 26 تیر 1389, 11:31 صبح
سلام
من بحثتون رو تازه دنبال کردم . در همین رابطه یک راه حلی به ذهنم رسید که به نظرم اگرامکان پذیر باشه دیگه لازم نیست اینقد درباره مودم و کالرآیدی بحث بشه .
البته شاید بنظرتون بحثی که من کردم مسخره بیاد ولی اگه فکرشو بکنید میبینید که اگر همچین چیزی وجود داشت خیلی از مشکلات حل میشد.
من در تاپیک زیر منظورمو گفتم و به نتیجه ای هم نرسیدم و به نظر مدیر اون بخش همچین چیزی امکان نداره البته خودمم هیچ اطلاعاتی در این باره ندارم ولی با این وجود خوشحال میشم نظراتتون رو بدونم , شاید به بحثتون کمک کنه.

http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=186372

ostovarit
شنبه 26 تیر 1389, 11:55 صبح
سلام
من بحثتون رو تازه دنبال کردم . در همین رابطه یک راه حلی به ذهنم رسید که به نظرم اگرامکان پذیر باشه دیگه لازم نیست اینقد درباره مودم و کالرآیدی بحث بشه .

در جواب دوستمون:
دوست عزیز ما شماره تلفن رو میخوایم ... شماره تلفن رو هم کالر ایدی میده ....
به فرض شما میخوای با شماره تلفن که بدست میاری و با شماره تلفن داخل پایگاه داده مطابقت بدی و یک سری اطلاعات رو نمایش بدی ....
خوب یک عدد دیگه که یکتا هم باشه به چه دردت میخوره؟ ... منم با مدیر بخش موافقم و هیچ راهی جز کالر ایدی نیست.

ادامه تحقیقات:

همون طور که میدونید با لینکهایی که در پست های قبلی دادم نیاز به یک سخت افزاری داریم که در تمامی سیستم های مخابراتی جواب بده ( به جز مودم) و نمونه هایی رو براتون گذاشتم که قیمت های وافعا بالایی دارند ... دلیل قیمت بالا ی سخت افزار ها یک دسته ای الکی گرونه و دسته دیگه به دلیلی امکانات زیادی که سخت افزار داره ولی ما اینجا صرفا کالر ایدی میخوایم

حالا من میخوام خودم این سخت افزار رو سفارش بدم بسازن و به کمک یکی از دوستان با دو تا قطعه آشنا شدم به قیمت 1700 تومن و 5000 تومن که در زیر لینکش رو میزارم ( 5000 تومنیه دو نوع خطوط رو ساپورت میکنه):

5هزارتومنی»
یک نمونه مثال ها و توضیحات و .... :
http://iran-micro.com/product_info.php?products_id=1193
http://iran-micro.com/images/16pin.JPG

یا یک نمونه 1700تومنی :
http://iran-micro.com/product_info.php?products_id=200

کجا میتونم سفارش ساخت چنین سخت افزاری رو بدم؟؟؟ ( در تهران)

Hamishebahar
شنبه 26 تیر 1389, 16:29 عصر
سلام.
عصر بخیر...

نیاز به یک سخت افزاری
من نمیفهمم..... سخت افزار برای چی؟
با یک مودم معمولی که دارای کالر آی میباشد شما به راحتی میتوانید یک تلفن گویای کامل بسازید...
یه تلفن گویای مخابراتی که همراه گوشی هنزفری و .... که راحت میشه باهاش تماس ها رو کنترل کرد....
خوب من شروع میکنم:
سورس کد های زیادی برای نمونه کار با مودم های سیستم باید باشه...
البته همه چیز بستگی به مودم سیستم شما و البته برنامه نویسی هم داره.
برای مثال شما یک مودم رو خریداری میکنید...
شما باید دستورات مودم رو داشته باشید تا بتونید با استفاده از سریال پورت با اون ارتباط برقرار کنید.
که با سرچ توی گوگا و دادن اسم مودم میتونید دستورات AT مودم خودتونو پیدا کنید.

مثلاً بیشتر مودم ها از دستورات AT زیر برای ارسال دستور کالر ای دی استفاده میکنند.
که با ارسال این دستور شما میتونید کالر آی دی مودم رو فعال کنید و بلافاصه بعد زنگ خوردن تلفن شماره رو دریافت کنید.
مشکلات کالر آی از مخابرات نیست....از مودم سیستم است.
این دستورات برای یک سری مودم های کالر آی دی بوده که باعث فعال شدن کالر آی دی مودم میشه:

AT#CID=1
AT+VCID=1
AT#CID=2
AT%CCID=1
AT%CCID=2
AT#CC1
AT#CC1
AT*ID1
AT*ID1
سوال کنید ادامه میدیم.
بحث زیاده.
موفق باشید.

ostovarit
شنبه 26 تیر 1389, 16:36 عصر
سلام.
من نمیفهمم..... سخت افزار برای چی؟
البته همه چیز بستگی به مودم سیستم شما و البته برنامه نویسی هم داره.
مشکلات کالر آی از مخابرات نیست....از مودم سیستم است.
سوال کنید ادامه میدیم.
بحث زیاده.
موفق باشید.

سلام ممنون که در بحث شرکت کردید

شما خودت جواب سوال خودتون رو دادید پرسیدید سخت افزار برای چی؟
چون به قول خودتون همه چیز بستگی به مودم داره و این اصلا خوب نیست من جواب 100% میخوام بستگی کلمه بدیه ... با استفاده از یک سخت افزار کالر ایدی دیگه بستگی وجود نداره 100% شماره رو میگیرید.

اینکه مشکل از مخابرات نیست درسته ولی ما دو نوع سیستم داریم با توجه به گفته دوستان که همون مودمی که شما میفرمایید اگر کالر ایدی هم داشته باشه ممکنه با یکی از این دو سیستم مخابراتی سازگار نباشه و برای همین باز وجود یک سخت افزار توصیه میشه .

من سوالی ندارم جز یک نظر فکر میکنم شما بهترین شرایط رو در نظر گرفتید که اگر مودم کاربر کالر ایدی داشت خط مخابرات با مودم سازگار بود برنامه صحیح نوشته شده بود (سازگار با مودم و عوامل دیگه) بله اون وقت میشه تلفن گویا ساخت و هزار تا چیز دیگه ... ولی شما اگر یک سرچ کنی بچه ها برنامه کالر ایدی نوشتن تو یک شهر یک منطقه مخابراتی اوکی جواب میده تو همون شهر یک منطقه مخابراتی دیگه جواب نمیده

مطالبی که میگم برگرفته از مطالب دیگران هست و هنوز تجربه ای که به نتیجه رسیده باشه در این مورد ندارم

با این وجود از اطلاعات شما ممنونم و دوست دارم تا اخر بحث همراه ما باشید و از تجرابتون بگید

Hamishebahar
شنبه 26 تیر 1389, 16:44 عصر
برنامه کالر ایدی نوشتن تو یک شهر یک منطقه مخابراتی اوکی جواب میده تو همون شهر یک منطقه مخابراتی دیگه جواب نمیده خوب من تا حالا همچین چیزی توی پروژه هایی که انجام دادم ندیدم.
من یه مودم داشتم که کالر آی دی نداشت ولی خیلی کارا تونستم باهاش انجام بدم.
پیدا کردن یک مودم خوب دارای کالر آی دی و فیش هندزفری فکر نمیکنم کار زیاد سختی باشه.من چند سال پیش تبلیغات هایی در مورد مودم های دارای کالر آی دی بسیار قوی دیدم که به قیمت پایین حدود سی هزار فروخته می شد.
الان شما میخواین برنامه بنویسین یا دنبال مودم بگردین؟

ostovarit
شنبه 26 تیر 1389, 17:03 عصر
خوب من تا حالا همچین چیزی توی پروژه هایی که انجام دادم ندیدم.
من یه مودم داشتم که کالر آی دی نداشت ولی خیلی کارا تونستم باهاش انجام بدم.
پیدا کردن یک مودم خوب دارای کالر آی دی و فیش هندزفری فکر نمیکنم کار زیاد سختی باشه.من چند سال پیش تبلیغات هایی در مورد مودم های دارای کالر آی دی بسیار قوی دیدم که به قیمت پایین حدود سی هزار فروخته می شد.
الان شما میخواین برنامه بنویسین یا دنبال مودم بگردین؟

با توجه به توضیحاتی که دادم من نمیتونم با شک نرم افزار رو به کاربر بدم میخوام این کار رو با سخت افزار کالر ایدی انجام بدم .یک مطلب دیگه اینکه دوستان در تاپیک های دیگه گفتن در گذشته مودم های سه چیپ این خصوصیت ای دی کالر رو داشتن که الان اکثرا چینی و قلابی هست. در مرحله اول دنبال سخت افزارم بعد برنامش و به گفته خودتون نمونه زیاده با کامپوننت های مختلف ... مشکل فعلا سخت افزار هست ...
اگر در تهران جایی رو میشناسید که این سخت افزار رو بهش سفارش بدم تهیه میکنه بگید ممنون میشم؟

pirmard
پنج شنبه 07 مرداد 1389, 00:25 صبح
با توجه به توضیحاتی که دادم من نمیتونم با شک نرم افزار رو به کاربر بدم میخوام این کار رو با سخت افزار کالر ایدی انجام بدم .یک مطلب دیگه اینکه دوستان در تاپیک های دیگه گفتن در گذشته مودم های سه چیپ این خصوصیت ای دی کالر رو داشتن که الان اکثرا چینی و قلابی هست. در مرحله اول دنبال سخت افزارم بعد برنامش و به گفته خودتون نمونه زیاده با کامپوننت های مختلف ... مشکل فعلا سخت افزار هست ...
اگر در تهران جایی رو میشناسید که این سخت افزار رو بهش سفارش بدم تهیه میکنه بگید ممنون میشم؟

تهیه سخت افزار جدا در حالت خاصی توجیه داره . اونم اینکه شما بخواهید چند خط تلفن رو هندل کنین
مثلا یه شرکت 4 تا خط تلفن داره . شما نمی تونین برای هر کدوم یه مودم نصب کنین . در این حالت به سراغ کالر آیدی ها می روید . و یا سیستم های دیالوجیک / که در این مرحله هم باید مشخص کنید که چه نیازهایی دارید در نرم افزار . صرفا نمایش cid ? یا ضبط مکالمات و هندل کردن خط و ... هم موردنظره ؟
(نکته قابل توجه اینه که اگه دستگاه کالر آیدی به صورت سخت افزاری برای 4 خط بگیرین ممکنه بنا به شرکت ارائه دهنده به شما اکتیوکس کار با اون + سمپل بده که دیگه درگیر کامپوننتهای کرکی و ... نمیشین)

اگه بنا به مودم خریدن هم بود باید به یک چیز مهم توجه کرد . اینکه قصد استفاده در منطقه ی خاصی دارید ؟ یا قراره هر نقطه ای جواب بده ؟ چون مودم ها ممکنه یکی از دو استاندارد fsk / dtmf رو ساپورت کنن* .که دلیل اینکه دوستان میگن بعضی مودمها کالر آیدی رو بعضی جاها نشون نمیده همینه .
در مورد مودم هایی که هر دو استاندارد رو جواب بدن من قبلا از یه مدل مودم اینترنال ارنج استفاده می کردم که الان دیگه تو بازار گیر نمیاد . اما یه مدل نسبتا فراون اکسترنال الان هست که کاملا جوابگو ه . اگه لازم بود بگین دنبال اسمش بگردم .
در مورد این دو استاندارد cid هم جای دیگه توضیح داده بودم بازم اگه سوالی بود در خدمتم.

//
*- علاوه بر دو سیستم fsk و dtmf رایج یه استاندارد دیگه هم در کرج ظاهرا داره استفاده میشه . که اطلاع زیادی ازش ندارم . یعنی کلهم اگه ساکن کرج هستین ممکنه یه کم قضیه براتون فرق کنه .

ostovarit
پنج شنبه 07 مرداد 1389, 00:30 صبح
تهیه سخت افزار جدا در حالت خاصی توجیه داره . اونم اینکه شما بخواهید چند خط تلفن رو هندل کنین
.
.
.

*- علاوه بر دو سیستم fsk و dtmf رایج یه استاندارد دیگه هم در کرج ظاهرا داره استفاده میشه . که اطلاع زیادی ازش ندارم . یعنی کلهم اگه ساکن کرج هستین ممکنه یه کم قضیه براتون فرق کنه .

از پاسخ و شرکتتون در بحث ممنونم

چون چند خط رو میخوام ساپورت کنم یک سخت افزار نیاز هست و فقط هم خصوصیت ایدی کالر رو میخوام یعنی فقط شماره تماس نیازی به ضبط مکالمات و ... ندارم ...

کرج نیستم ولی ممکنه مشتریان کرج باشن برای همین نکته خوبی رو گفتید که بعد از نوشتن نرم افزار در اون منطقه هم جداگانه تست کنم ...

شرکتهایی که سخت افزار اماده میدن چون امکانات زیاید داره قیمت بالا میگن که برای کاربران من به صرفه نیست ... برای همین باید خودم دست به کار بشم

از توجهتون ممنونم

pirmard
پنج شنبه 07 مرداد 1389, 00:36 صبح
شرکتهایی که سخت افزار اماده میدن چون امکانات زیاید داره قیمت بالا میگن که برای کاربران من به صرفه نیست ... برای همین باید خودم دست به کار بشم

از توجهتون ممنونم

خوب در این صورت می تونین با هزینه نسبتا کم (مثلا کالرآیدی 4 پورت احتمالا دور و بر 70 تومن) تهیه کنین .که خیلی راحت از طریق usb به سیستم وصل میشه و هر دو استاندارد رو ساپورت می کنه.

اگه قصد ساخت سخت افزار رو هم دارین بگین تا راهنمایی ساده ای بکنم . هر چند برای این کار باس تجربه و اشنایی اولیه با الکترونیک رو داشته باشین.

ostovarit
پنج شنبه 07 مرداد 1389, 00:44 صبح
خوب در این صورت می تونین با هزینه نسبتا کم (مثلا کالرآیدی 4 پورت احتمالا دور و بر 70 تومن) تهیه کنین .که خیلی راحت از طریق usb به سیستم وصل میشه و هر دو استاندارد رو ساپورت می کنه.

اگه قصد ساخت سخت افزار رو هم دارین بگین تا راهنمایی ساده ای بکنم . هر چند برای این کار باس تجربه و اشنایی اولیه با الکترونیک رو داشته باشین.

70 تومن خیلی زیاده من میخوام پر پرش با 20 تومن جمعش کنم ... خودم هم اطلاعات کافی واسه ساختش ندارم ... ظاهرا تو جمهوری میتونم سفارش بدم بسازن برام هنوز فرصت نکردم برم از جستجو هایی که کردم دو تا ای سی برای ایدی کالر بهم معرفی شده که در پست های قبلی دربارشون توضیح دادم قیمتشون 5 تومن و 2 تومنه... فک کنم بشه با قیمتی پایین کل کالر ایدی رو درستش کرد نظر شما چیه؟
من سر پا گوشم راهنمایی شما رو بشنوم؟

pirmard
پنج شنبه 07 مرداد 1389, 00:58 صبح
70 تومن خیلی زیاده من میخوام پر پرش با 20 تومن جمعش کنم ... خودم هم اطلاعات کافی واسه ساختش ندارم ... ظاهرا تو جمهوری میتونم سفارش بدم بسازن برام هنوز فرصت نکردم برم از جستجو هایی که کردم دو تا ای سی برای ایدی کالر بهم معرفی شده که در پست های قبلی دربارشون توضیح دادم قیمتشون 5 تومن و 2 تومنه... فک کنم بشه با قیمتی پایین کل کالر ایدی رو درستش کرد نظر شما چیه؟
من سر پا گوشم راهنمایی شما رو بشنوم؟

با 20 تومن که یه 4 کانال نمیشه جمع کرد ! حداقل 4 تا آی سی نیاز دارین (مثل SM8223AP) بهعلاوه 5 تا میکرو که همینا میشه بالای 30 تومن ! الباقی قطعات و دردسر مونتاژ و ... به کنار !

من با این آی سی کار نکردم (SM8223AP) به جاش از MT88E43 به همراه MT8888 استفاده کردم .که برای هر خط یه جفت از اینا لازمه .
سمپل های هر کدوم رو توی سایتهایی مثل www.khazama.com می تونین پیدا کنین .

sin
شنبه 16 مرداد 1389, 14:55 عصر
سلام
آقا من به اینجا رسیدم که اگه یه گوشی تلفن که کالر آیدی را نشون بده به خطتون وصل کنید و با یک شماره دیگه به اون زنگ بزنید و گوشیتون قبل از زنگ اول، شماره انداخت یعنی خطتون DTMF ست و اگر بین زنگ اول و دوم نشون داد یعنی خطتونFSK ست که مودمی که میخواید برای نشون دادن callereID استفاده کنید باید مثل خطتتون باشه که این مورد رو روی جعبش نوشته و دیگه اینکه حتما" باید VOICE MODEM باشه
اگه برای خط FSK فکس مودمی که callerID داشته باشه و هم بشه با speaker ,mic با طرف مقابل صحبت کرد به ما هم بگید

ostovarit
شنبه 23 مرداد 1389, 21:30 عصر
آقایون اینکه سخت افزار دیگه ای باشه در بازده ای بهتر شکی نیست
بابا بیایدباهمین مودمای معمولی سورسارو قوی تر کنیم
:عصبانی++:

فک کنم باز تاپیک رو کامل نخوندی :لبخند:
سورس قوی تر چیه 2X2 =4 نه پنج میشه نه سه ...
یعنی اینکه سورس های موجود همه خوب وقوی مثلا شما شماره رو از سه روش میتونی بدست بیاری از طریق مودم و اون روشها مشخصه تو تناپیک هم صحبت شده واسش سورس هم هست قوی تر معنی نداره!

مشکل اینه که همون سورس به اصطلاح قوی شما با مودم شما هم صد در صد جواب بده با مودم کاربر 50% جواب میده ... حالا اگر واست مهمه پس با برنامه نویسی حل نمیشه و سخت افزار نیاز داری اگر نه که همین سورسهای موجود رو استفاده کن ...

اگر خیلی دوست داری با مودم کار کنی با یک مودم که تو بازار موجوده و مشخصاتش رو تو همین تاپیک گفتیم نمیدونم سه چیپ باشه و ویس داشته باشه و ... تست کن نتیجه گرفتی اگر مودم کاربر ساپورت نمیکرد مجبور یکی ازا ون مدلی که شما میگی بخره که این جوری معمولا کاربر باب طبعش نیست واسه یک ایدی کالر خرج تراشی کنی واسش ...
بازم بستگی به نرم افزارت و کارایی اون ایدی کالر داره ...
نمونه های ایدی کالر اماده تو بازارم گرونه از 80 شروع میشه اگر بصرفست واست بخر !

ostovarit
شنبه 23 مرداد 1389, 22:31 عصر
دکتر جون تاپیکتو خوندم ولی بدردم نخورد
وقتی نمی تونی بکسی کمک کنی الکی آدرس اشتباهی نده
گفته بودم سورس اون برنامه رو که واست ارسال کردم و میخوام همین نه بیشتر نه کمتر
که منو فرستادی اینجا
برگشتی میگی نوشتن کدش سه سوته! ولی وقتی نتونی کمکه کسی که اطلاعاتش ازخودت پایین تره بکنی هیچ ارزشی نداره
Linus Torvalds حرف قشنگی میزنه :صحبت کردن ساده است. کدت رو نشون بده!
موفق باشی

از صحبت کردن ساده تر جستجو در سایت کد پروجکته! و همین سایت! سه بار پیام خصوصی دادی به زورکه نگفتم بیاید اینجا تاپیک بزنید ... بدهکارم شدیم

sohrab o
پنج شنبه 28 مرداد 1389, 12:56 عصر
سلام .. دوستان زياد اين سوال را مطرح كردن و تقريبا " مسير و راه مشخص شده . با توجه به سيستم هاي مخابراتي متفاوت موجود در كشور استفاده از كامپوننت هايي KDTEL , TAPI ,... راه خوبي نيست و استفاده از سخت افزارهاي ديگر هم شايد بشه گفت زياد به صرفه نيست. لذا به نظر من بهترين راه اينه كه يه مشتري دست به نقد داشته باشيد و بعد با استفاده از سخت افزارها شروع به نوشتن برنامه كنيد .

فقط مشکل در قسمت Caller ID یا قسمت های دیگه هم مشکلی داره؟؟

sohrab o
پنج شنبه 28 مرداد 1389, 12:58 عصر
با سلام

نه دوستان من مشکل دارم

sohrab o
پنج شنبه 28 مرداد 1389, 12:59 عصر
من درباره این کامپو ننت زیاد شنیدم ولی اقای Afshin160 (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=45528) با نظر شما موافق نیستند ... و در تاپیک های دیگه خیلی ها هم باز با این کامپوننت جواب نگرفتند!

و یک سوال دیگر سازگاری با خطهای ایران داره تا اینجا خیلی هم خوب اما اگر مودم کاربر ایدی کالر ساپورت نکنه اونوقت به درد میخوره؟!

من یک نرم افزار میخوام بنویسم که در 90% شرایط جواب بده 10% میزاریم پای مخابرات که البته الان همه جا ایدی کالرش فعاله ...

برای همین نوشتنش رو هم اگر با این کامپوننت انجام بدم نیاز دارم به یک مودم اکسترنال که اگر کاربر مودمش ساپورت نمیکرد اون مودم اکسترنال رو بهش بدم و راحت بتونه استفاده کنه

حالا مودم اکسترنالی (external) رو شما میشناسید که خصوصیت ایدی کالر رو ساپورت کنه ؟

آره من هم مشکلی دارم
مثلا در کار با این کامپوننت و استفاده از کارت دیالوجیک Dialogic نمی تونم صدا ضبط کنم
یا بعضی وقتا تشخیص نمی ده که تماسی دریافت شده

SirMehdi
یک شنبه 31 مرداد 1389, 15:30 عصر
سلام دوستان من یه مشکل دارم تو استفاده از KDTele
برنامم تو XP به خوبی کار می کنه ولی تو ویستا یا سون که بازش می کنم پیغام های خطا میده مگر اینگه Run as admin کنم!!!!! فکر می کنید چرا اینجوریه؟
یه قسمت Registration هست تو کامپوننت که key و name میگیره و برای من خالیع جفتش، آیا برای اونه؟ با چی رجیسترس کنم؟
این قضیه run as admin kardan چیه آخه خیلی تو مخیه!!! خوده دلفی رو تو ویستا 64بیتی اگر اون جوری باز نکنی اجرا نمی شه!!!!!!!!!!!!!1

ostovarit
یک شنبه 31 مرداد 1389, 15:35 عصر
آره من هم مشکلی دارم
مثلا در کار با این کامپوننت و استفاده از کارت دیالوجیک Dialogic نمی تونم صدا ضبط کنم
یا بعضی وقتا تشخیص نمی ده که تماسی دریافت شده

اگر دنبال کالر ایدی هستید باید بسازیدش قطعاتشم که در همین تاپیک صحبت شده...
اگر دنبال تلفن گویا هستید ضبط و پاسخ دادن و ... از قطعات موجو در بازار استفاده کنید تو اینترنت سرچ کنید زیاده قیمتش از 80 شروع میشه.

برنامم تو XP به خوبی کار می کنه ولی تو ویستا یا سون که بازش می کنم پیغام های خطا میده مگر اینگه Run as admin کنم!!!!! فکر می کنید چرا اینجوریه؟
یه قسمت Registration هست تو کامپوننت که key و name میگیره و برای من خالیع جفتش، آیا برای اونه؟ با چی رجیسترس کنم؟
این قضیه run as admin kardan چیه آخه خیلی تو مخیه!!! خوده دلفی رو تو ویستا 64بیتی اگر اون جوری باز نکنی اجرا نمی شه!!!!!!!!!!!!!1

استفاده کردن از کامپوننت برای کار با تلفن (هر کاری) اصلا توصیه نمیشه ... اگر جواب صد در صد میخواهیم از سخت افزار های اماده در بازار استفاده کنید.

================================================== ====
دوستان عزیز قبل ار پرسیدن سوال تاپیک را کامل مطالعه فرمایید.

SirMehdi
دوشنبه 01 شهریور 1389, 15:18 عصر

بله ممنون از راه حلتون ولی فعلا که از این راه استفاده شده باید دنبال راه حل بود براش.
دوستان دیگه راه حلی ندارن؟

vcldeveloper
سه شنبه 02 شهریور 1389, 17:55 عصر
پروژه تون داره سعی میکنه در ویندوز به بخش هایی دسترسی پیدا کنه یا بخش هایی رو ویرایش کنه که فقط در اختیار برنامه هایی که با مجوز مدیر اجرا میشند، هست. چرا در ویندوز XP اجرا میشد ولی الان نمیشه؟ چون در ویندوز XP روی اینجور مسائل امنیتی سختگیری خاصی نمیشد، اما در ویستا و 7 به این مسائل امنیتی پرداخته شده.

dbdbdb
چهارشنبه 03 شهریور 1389, 02:46 صبح
سلام دوستان این مودم من آیا به نظر شما voice رو پشتیبانی میکنه تا منم دست به کار شم

HDAUDIO SoftV92 Data Fax Modem with SmartCP

SirMehdi
پنج شنبه 04 شهریور 1389, 00:51 صبح
پروژه تون داره سعی میکنه در ویندوز به بخش هایی دسترسی پیدا کنه یا بخش هایی رو ویرایش کنه که فقط در اختیار برنامه هایی که با مجوز مدیر اجرا میشند، هست. چرا در ویندوز XP اجرا میشد ولی الان نمیشه؟ چون در ویندوز XP روی اینجور مسائل امنیتی سختگیری خاصی نمیشد، اما در ویستا و 7 به این مسائل امنیتی پرداخته شده.

با سلام و تشکر
بله دقیقا همینه برنامه می خواد با مودم درگیر شه در واقع KDTele می خواد اطلاعاتش رو از مودم لود کنه!!
حالا هیچ راه حلی برای این قضیه وجود نداره؟ کاربر یر یه کلیک اضافه قرقر می کنه چه برسه به اینکه بخواد راست کلیک کنه و ران از ادمین بزنه؟!!!!!! چیکار می شه کرد که exe خودش run as admin بیاد بالا؟؟

ostovarit
شنبه 06 شهریور 1389, 19:54 عصر
با سلام و خسته نباشید خدمت تمامی دوستان عزیزی که این تاپیک رو دنبال میکنند ...
با کمک یکی از دوستان اقدام به ساخت ایدی کالر کردیم ... مشکلی در ساخت و طراحیش تا الان نیست ... فقط یک سوال دارم :

- استفاده از USB برای بر قراری ارتباط سخت افزار های جانبی ( در اینجا ایدی کالر) با رایانه بهتر است یا Serial Port ؟

- اگر از usb استفاده شود نیازی به منبع تقضیه ( باطری ) نیست و ایدی کالر از خود usb تغذیه میکند... اما ایا در این روش نیاز به معرفی usb به سیستم کاربر هست ؟ یا پس از نصب (مثل هارد های اکسترنال) رایانه usb را میشناسد؟ آیا باید درایور مخصوصی برای این کار نصب کرد؟

farzadsw
یک شنبه 07 شهریور 1389, 08:12 صبح
بهتر بودنشرو باید خودتون تشخیص بدید ، ولی این موارد رومیتونم بگم :
1. استفاده از پورت سریال ؛ هم در طرف سخت افزار(caller id ) و هم در طرف PC ساده تر هست .
2. بعضی از مادر بورد ها و لپتاپها پورت سریال ندارند ، همچنین usb از پورت سریال خوشگل تر و جمع و جور تره !
3. سرعت انتقال اطلاعات در پورت سریال پایینتر از usb هست ، که البته در این مورد پروژه شما، نه تنها کافی هست ، بلکه زیاد هم هست.
4. سخت افزار شما (caller id) به طور پیش فرض پورت usb رو ساپورت میکنه ؟ یعنی چیپهایی که استفاده شدند ، این قابلیت رو دارند؟
5. اگر جواب مورد بالا منفی هست ، میتونید از ic های تبدیل (و حتی کابلهای تبدیل) سریال به usb استفاده کنید . مثل چیپهای FTDI . طرف pc یه درایور نصب میشه که یه پورت سریال (com ) مجازی درست میکنه . عملکردش هم دقیقا مشابه وقتی هست که از پورت سریال واقعی استفاده میکنید.
6. اگر سخت افزار شما به طور پیش فرض پورت usb رو ساپورت میکنه ، بسته به پروفایلی از usb که استفاده میکنید به درایور و برنامه نویسی مختص اون در طرف pc نیاز دارید.

سوال دوم:
همونطور که اشاره کردم ، برای کار با پورت usb حتما به درایور احتیاج دارید . برنامه نویسی اون هم یه مقدار مشکل تر از پورت سریال هست.
با توجه به کار برد شما که به سرعت بالا و امکانات بالای usb نیازی نیست ، به نظر من بهتره از پورت سریال استفاده کنید .
اگر زیبایی کار و یا تغذیه سخت افزارتون براتون مهمه ، به نظر من بهتره از چیپهای تبدیل سریال به usb استفاده کنید . با این کار هم سادگی کار با پورت سریال وجود داره، هم زیبایی و تغذیه 5 ولت پورت usb .

ostovarit
یک شنبه 07 شهریور 1389, 09:38 صبح
اگر زیبایی کار و یا تغذیه سخت افزارتون براتون مهمه ، به نظر من بهتره از چیپهای تبدیل سریال به usb استفاده کنید . با این کار هم سادگی کار با پورت سریال وجود داره، هم زیبایی و تغذیه 5 ولت پورت usb .

با تشکر از توضیحات کاملی که نوشتید ... بله ظاهر و منبع تغذیه برام مهمه ...
- هزینه چیپهای تبدیل سریال به usb حدودا چقدر هست؟ خیلی تفاوت میکنه از نظر قیمت؟
- اگر درست متوجه شده باشم با استفاده از این چیپ من با کابل usb ایدی کالر رو به رایانه متصل میکنم و برنامه نویسی مربوط به سریال رو روش پیاده سازی میکنم؟ ..... باز هم اینجا به درایور نیاز هست یا نه؟ اگر نیاز هست درایورش از کجا باید گیر بیارم؟

- راهی وجود داره که از شر نصب درایور کاربر رو راحت کنیم؟ اگر راهی نیست میشه در زمان نصب برنامه درایور رو هم نصب کرد؟

با تشکر

farzadsw
دوشنبه 08 شهریور 1389, 07:03 صبح
چیپ ft232 رو میتونید تو تهران حدود 3-4 هزار تومن پیدا کنید. از یه طرف هم نیازی به max232 ، خازنهاش ، آداپتور ، جک اداپتور ندارید . بنابر این هزینه کلی اگه کمتر نشه ، بیشتر هم نمیشه.

کلا ویندوز بدون درایور هیچ وسیله ای رو روی پورت usb تشخیص نمیده ، برای این تبدیلها هم به درایور نیاز دارید . درایور و سایر اطلاعتش تو سایت شرکت سازندش موجوده:
http://www.ftdichip.com/Products/ICs/FT232R.htm

در مورد اتوماتیک کردن فرایند نصب درایور من اطلاعاتی ندارم . البته نرم افزار های همراه بعضی از وسایل رو دیدم این کار رومیکنه و مسلما شدنی هست.
ولی در کل نصب درایور کار پیچیده ای نیست ، اگه یه منوال کوچیک تصویری درست کنید (2 صفحه)، خود کاربر میتونه نصب کنه.

ostovarit
چهارشنبه 14 مهر 1389, 19:47 عصر
به یک مشکل جدیدی بر خوردم ...
با پورت سریال مشکلی نداریم ولی در مورد تبدیل usb قطعه ای که قیمت دادن حدود 12 تومن بود ...
قطعه ارزون میخوام واسه تبدیل....
این قطعه ft232 رو که معرفی کردی برای سوار کردنش باز حدود همین قیمت در میاد (به گفته دوستم که قرار پیاده سازیش کنه )...
اگر بخوام سریال کار رو در بیارم قیمت پایین میشه و منطقی هست اما مشکلی که پیش میاد مین بورد ها و لبتاپ هایی هست که usb ساپورت نمیکنن ...
چه قطعه ای رو توصیه میکنید؟؟؟
برای اینکه برق رو از usb بگیریم و نیازی به منبع تقضیه ( باتری) نباشه چه باید کرد؟؟؟ (شدنیه)

farzadsw
پنج شنبه 15 مهر 1389, 23:17 عصر
درمورد منبع تغذیه ، اگر مدار شما جریان مصرفی حدود 300 (حداکثر 500) میلی آمپر داره میتونید ازهمون Usb برق روبگیرید . ولی اگر بیشتره ؛ از یدونه پورت usb نمیتونید بیشتر از 500 میلی آمپر جریان بگیرید. دیگه باید ببینید مدارتون در عمل چه مقدار جریان مصرف میکنه.

کابلهای تبدیل قیمتشون حدود 10-12 تومن هست (جنس خوب) و همگی درست کار میکنن. یعنی یه کابل که یکطرف پورت سریال هست و یکطرف usb. برای همین دیگه نمیتونید 5 ولت رو ازش برای تغذیه بگیرید(البته شاید کابلی با این خاصیت هم باشه)
آی سی ft232 این مزیت رو داره که دیگه نیازی به استفاده از max232 نیست (کاهش هزینه) و 5 ولت پورت usb رو هم مستقیم از کامپیوتر میگیرید و کانکتور دستگاهتون هم usb میشه (برای کابل تبدیل کانکتور هم باید db9 یا سریال باشه + max232 )
خود ic طبق قیمتی که من 1 ماه پیش داشتم؛ حدود 5-4 هزار تومنه . اگه از مدل FT232RL استفاده کنید ، مدار جانبی ساده ای هم داره که شاید 500 تک تومنی هم هزینش نشه. یعنی با کانکتور کلا بیشتر از 7 تومن نمیشه .
برای ic های تبدیل سریال به usb ، ماژول آماده هم هست که قیمت حدود 6 تومن هم پیدا میشه (تو اینترنت بگردید) ولی خب شاید استفاده از اونا برای داخل یک محصول تجاری زیاد جالب نباشه.

در کل باید حدود 7 هزار تومن برای بخش ارتباط usb (تبدیلهای usb-serial)در نظر بگیرید که حدود 5000 تومان از حالت ارتباط سریال گرونتر میشه (البته اگر هزینه منبع تغذیه رو هم در نظر بگیریم ، شاید 1-2 هزار تومن بیشتر بشه)

ostovarit
جمعه 16 مهر 1389, 23:27 عصر
همون طور که در پست های قبلیم گفتم این آی سی یک دکودر FSK و گیرنده DTMF است که برای ساخت کالر آی دی از آن استفاده می شود .اما متاسفانه الان در بازار ایران موجود نیست :ناراحت: دوستان عزیز قطعه مشابه ای رو میشناسند که بتونم جایگزین این قطعه بکنم ...( حدود قیمتم اگر بدونید که عالی میشه)

با تشکر:تشویق:

http://iran-micro.com/product_info.php?products_id=1193
http://iran-micro.com/images/16pin.JPG