PDA

View Full Version : سوال: برنامه حسابداری

Masoome_das
پنج شنبه 24 تیر 1389, 10:11 صبح
من دارم یک برنامه حسابداری می نویسم دوست دارم برنامه ام استاندارد باشه
برای همین می خواستم سوال کنم که آیا دفاتر حسابداری مثل دفتر کل و معین ...
در نرم افزار ظاهری کاملا شبیه به خود دفتر دارد
اکر کسی اطلاعاتی دارد یا در این زمینه کار کرده است لطفا من را راهنمایی کند
اگر نمونه برنامه ای هم وجود داشته باشد حتی در حد طراحی فرم عالی می شود.

csharpprogramer88
پنج شنبه 24 تیر 1389, 10:31 صبح
دوست من سلام
خيلي خوشحال شدم كه ميخواهيد يك پروژه را به دست بگيريد و شروع به كار كنيد اميد وارم موفق باشيد
دوست عزيز در مورد دفاتر اطلاعي ندارم ولي اگر بتونيد با يك حسابدار آشنابشيد و بعضي از روال هاي روتين حسابداري و اصطلاحات را از آن بپرسيد خيلي عالي ميشه من نميدونم اين نرم افزار كجا قراره نصب بشه ولي اگر بعضي از اصطلاحات را بلد نباشيد ذهنيت بدي براي مشتري ايجاد مي كنه
ولي به نظر بنده شما اگر بتونيد در همين اول كاري يك رابط كاربري قوي طراحي كنيد خيلي خوبه در نرم افزار حسابداري چون زياد اطلاعات بالا و پايين ميشه بهتره كه كاربر بتونه راحت با اون كار كنه وگرنه ممكنه بگه نرم افزار بدرد نميخوره
يك جستجو بزني توي همين سايت نرم افزار طراحي شده را دوستان زحمت كشيدند
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=209069&highlight=%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D8% B1%D9%8A

http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=228824&highlight=%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D8% B1%D9%8A

http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=227500&highlight=%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D8% B1%D9%8A

ostovarit
پنج شنبه 24 تیر 1389, 11:03 صبح

یک کم سوالت سلیقه ای هستش ... منم الان در حال نوشتن پروژه حسابداری و انبار داری هستم

من نظرم اینه که نیازی نیست همه فرم ها عین دفاتر حسابداری باشه چون عملا هم زیبا در نمیاد ... مثلا برای ورود اطلاعات برای هر موضوع فیلدهای جدا لازمه و بعضی فیلد ها هم در دفاتر نیست که اگر شما بگذارید نرم افزار کامل و بهتر میشه ...

اما یک مطلبی هم در نظر بگیری بعضی از صفحات رو باید در یک استاندارد و چارچوب خاص طراحی کنی مثل صفحات فاکتور تغییر دادن زیاد این جور صفحات به نظر کاربر جالب نمیاد ....

حتما از حسابدار کمک بگیر .... نمونه های اماده رو ببین ... کپی برداری نکن و لی ازشون ایده بگیر ... و هر فرمی که طراحی میکنی خودت رو جای کاربر بزار ببین میتونی فرم رو درک کنی فرم های تخیلی و سخت که کاربر بخواد دو روز روش وقت بزاره و یاد بگیره تا باهاش کار کنه اصلا جواب نمیده ... اینجاست که باید فرمها نزدیک به دفاتر طراحی بشن ولی در همه موارد الزامی نیست

ahrimaneahurai
پنج شنبه 24 تیر 1389, 11:32 صبح
قبلا توی یه شرکت بودم که نرم افزار حسابداریشو یکی از بچه ها می نوشت.واسه نمونه سازی دفاتر از listbox استفاده میکرد.بد نشده بود.اما بازم نمونه ببین. فقط اگه تداعی کننده خود دفاتر باشه کاربر راحت تر کنار میاد

Masoome_das
پنج شنبه 24 تیر 1389, 12:05 عصر
l
یک کم سوالت سلیقه ای هستش ... منم الان در حال نوشتن پروژه حسابداری و انبار داری هستم
مشکل همینه که من نمی خوام سلیقه ای کارکنم وگرنه در طراحی چیزهای عجیب خیلی ماهرم
ولی می خوام یک کار بر اساس استاندارهای متعارف در طراحی برنامه های حسابداری داشته باشم
تلاش کردم نرم افزارهای موجود در بازار را تهیه کنم ولی هزینه اش زیاد بود ارزش یک تماشا را نداشت
به هرحال از راهنماییتون ممنون

ostovarit
پنج شنبه 24 تیر 1389, 12:31 عصر
l
مشکل همینه که من نمی خوام سلیقه ای کارکنم
....
تلاش کردم نرم افزارهای موجود در بازار را تهیه کنم ولی هزینه اش زیاد بود ارزش یک تماشا را نداشت
به هرحال از راهنماییتون ممنون

معمولا تو هر پروژه یک تیم طراحی هست که طراح تجربه اینکه کجا باید سلیقه ای کار بشه کجا رو رو استاندارد پیش بره رو داره ...

حالا اگر شما به هر دلیلی میخوای تنها کار کنی نیاز داره این دید رو بدست بیاری بهترین راهشم که سریع جواب میده مشورت با حسابدار ها و دیدن نمونه ها هست

نیاز به خریداری همه نمونه ها نیست خیلیاش تو اینترنت میشه دانلود کرد (نسخه آزمایشی) اگرم نشه تو سایت سازنده عکسهای زیادی از فرم هاشون هست ...

ahrimaneahurai
پنج شنبه 24 تیر 1389, 12:32 عصر
قرار نیست شما برنامه رو تهیه کنی. می تونی نسخه های دمو رو از سایتاشون بگیری یا pdf های آموزشی شون یا از کسی که برنامه رو داره بخوای فقط بذاره فرم های برنامه رو ببینی. شما می خوای فقط کارهارو ببینی. با این کار می تونی یه استانداردی داشته باشی.مثلا همکاران سیستم تمام سیستماشو با عکس توضیح داده.شما از روی اون عکس ها نمی تونی طراحی رو ببینی ؟

csharpprogramer88
پنج شنبه 24 تیر 1389, 12:37 عصر
دوست عزيز نگفتيد اين نرم افزار قراره در چه نوع فروشگاهي كار كنه يعني فروشگاهه يا شركت و يا اداره اينو حتما بگيد تا دوستان به شما راهنمايي كنن كه چه نوع گزارش هايي را بايد يك برنامه حسابداري داشته باشد به اينم دقت كنيد كه اين برنامه حسابداري بايد چه واحدهايي را داشته باشد مثلا در فروشگاه آهن آلات متر مهمه در فروشگاه مواد غذايي بسته مهمه در بعضي جاها هم متر مربع و عدل و ... تازه در فروشگاه مواد غذايي صاحبش يك كارتن 40 تايي پفك ميخره و به يكي يكي ميفروشه كه زير واحد داره
دوست من چيزهايي را كه گفتم زياد هم جدي نگير چون ممكنه اين ذهنيت براي ايجاد بشه كه خيلي سخته چون من حسابداري وارد نيستم فقط چيزهايي كه از اين ور و اون ور شنيدم را ميفرستم تا از حسابدار بپرسي بعدا كه پروژه آماده شد توي اينجاها گير نكني
موفق باشيد

Masoome_das
پنج شنبه 24 تیر 1389, 16:45 عصر
از همه دوستان تشکر می کنم من تلاش خودم و می کنم و در نهایت حتما کارم را ارائه می کنم و نظراتتون را جویا می شوم

معمولا تو هر پروژه یک تیم طراحی هست که طراح تجربه اینکه کجا باید سلیقه ای کار بشه کجا رو رو استاندارد پیش بره رو داره
این پروژه من یک کار خانوادگیه یک کار سخت و بدون دستمزد فقط من صرفا برای کسب تجربه انجام می دهم برای همین ناچارا انفرادی است.

daeiali
پنج شنبه 24 تیر 1389, 21:01 عصر
سلام
کارت قابل تقدیره ، ولی اگه می خواهی اینکار و بکنی که سیستم طراحی شدت قابل ارائه باشه باید حتما با چند تا حسابدار در زمینه های مختلف مشورت کنی
خودم مدیریت می خونم و چند واحد حسابداری پاس کردم اگه اگه دوست داری با اصول اولیه و اسناد حسابداری آشنا شی کتاب اصول حسابداری 1 پیام نور و بخون
پیام نور چون نسبت به بقیه کتاب ها بیشتر توضیح میدن تا جبران نبود استاد بکنه
موفق باشی
راستی تا اونجایی که من میدونم رافع تنها نرم افزار حسابداری تایید شده اداره مالیات و هلو هم خیلی افتضاح و رابط کاربری حسما قشنگ و راحته

Arash_janusV3
جمعه 25 تیر 1389, 04:32 صبح
سلام

من سابقه بیش از 6 سال در زمینه حسابداری دارم ولی الان فقط برنامه نویسی کار می کنم و حاضرم در زمینه حسابداری هم در خدمت شما باشم

این را توجه داشته باشید از سخت ترین برنامه ها نرم افزارهای حسابداری هستش مخصوصا حسابداری که هم خرید و فروش باشه هم دریافت و پرداخت باشه هم چاپ هم گزارش هم آمار و همینطور صحت اطلاعاتش به طور ساده و یکنواخت کامل باشه

حالا چرا سخت ترین؟
چون کلیه اطلاعات وارد شده و تعریف شده در نرم افزار به هم ارتباط دارند یعنی مثال : اگر شما در یک فرم ,صندوقدار را معرفی می کنید باید در کلیه گردش خزانه اون را دخیل کنید و اون رو با عددهایی که می گیرد ذخیره کنید و در گزارشات پیاده سازی کنید و ...

بهترین راه برای به بن بست نرسیدن برنامه می بایست اول طرح ظاهری رو تکمیل کنید یعنی برخلاف سایر نرم افزارها که اول دیتابیس طراحی میشه بعد ظاهر برنامه شما اول در سی شارپ طراحی رو انجام بده و این نکته از کلیدی ترین راه برای استارت برنامه می باشد دوستان در نظر بگیرند نرم افزار حسابداری به هیچ عنوان کامل نمیشه یعنی هر لحظه با کم و کسری مواجه می شید

پس شما اول بررسی کنید از چه چیزهایی می خواهید در حسابداری پیاده سازی کنید
مثال تعریف صندوقدار بانک تنخواه هزینه ها درآمدها اشخاص و ....
خرید فروش برگشتی ها دریافت و پرداخت نقدی چک و ...
گزارشات و ...

و اما در مورد سوالتون برای معین و کل . باید بگم که در خصوص مطرح کردن این سوال خیلی عجله کرده اید ولی میگم
معین یعنی سطح دوم (بعد از کل) یا زیر شاخه حساب کل
کل یعنی سطح اول
مثال صندوقدار میشه حساب کل
وقتی ما میاییم صندوقدار را تعریف می کنیم صندوقدار 1 صندوقدار 2 صندوقدار 3 اینها می شه معین
حالا ما 2تا گزارش داریم کل و معین در این گزارش ما 4 تا ستون داریم
1شرح حساب
2 مبلغ افزایش (بدهکار)
3 مبلغ کاهش (بستانکار)
4 مانده (اختلاف بین 2 و 3)

وحالا اگر گزارش ما کل بود می بایست در شرح حساب بنویسیم صندوقدار و جمع 3 صندوقدار را در یک ستون و ردیف نمایش دهیم
ولی اگر معین بود هر 3 صندوقدار را در سه ردیف با گردشی که دارد را نمایش میدهیم

حسابداری پیچیدست ولی اگر کسی بتونه طراحی کنه به عقیده من هشتاد درصد راه برنامه نویسی رو طی کرده
اگر سوالی بود هستم در کنار شما

hamid.shekasteh
شنبه 26 تیر 1389, 06:03 صبح
من(با همکاری دوستانم) یه برنامه توی این زمینه نوشتم که می تونید امکانات و قیمتش رو ببینید.
http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=199296

خب همون طور که دوستان اشاره کردند ابتدا بهتره محدوده کار مشخص بشه و اینکه شما دقیقا پی می خوهید؟
تعاریف برنامه پیه و برای کجا می خواهید برنامه رو بنویسید. به نظر من بهتره به 1 ماه (برای مثال) روی تجزیه و تحلیل وقت بذارید و بعد شروع به طراحی و پیاده سازی کنید.به جای اینکه شروع به کد نویسی کنید و بعد به مشکل بخورید و مجبور بشید 2 ماه(برای مثال) برای تصحیح وقت بذارید.

مثلا در فروشگاه آهن آلات متر مهمه در فروشگاه مواد غذايي بسته مهمه در بعضي جاها هم متر مربع و عدل و ... تازه در فروشگاه مواد غذايي صاحبش يك كارتن 40 تايي پفك ميخره و به يكي يكي ميفروشه كه زير واحد داره

در حالت استاندارد باید امکان تعریف واحد های جدید برای سیستم وجود داشته باشد و یک کالا تا چند سطح واحد را بتواند پشتیبانی کند.(برای عمده فروشی و خرده فروشی) و قیمت ها هم باید قابل تغییر باشند به گونه ای که ضریبی از هم نباشند.مثلا کالای1 در واحد الف تعداد 10 تا و قیمت 10 دارد و همین کالا در واحد ب تعداد 100 و قیمت 90 دارد.

این پروژه من یک کار خانوادگیه یک کار سخت و بدون دستمزد فقط من صرفا برای کسب تجربه انجام می دهم برای همین ناچارا انفرادی است.

من این تجربه رو داشتم که برای آشناهام مجانی برنامه بنویسم خب حالا که می خواهید این پروژه رو انجام بدید و تصمیم دارید که استاندارد کار کنید چرا با یک دید عمومی برنامه نویسی نکنید تا بعد از انجام پروژه هم تجربه ای کسب کرده باشید و هم از برنامه تان استفاده تجاری کرده باشید؟

راستی تا اونجایی که من میدونم رافع تنها نرم افزار حسابداری تایید شده اداره مالیات و هلو هم خیلی افتضاح و رابط کاربری حسما قشنگ و راحته

میشه مشکلاتی رو که توی برنامه هلو دیدید ذکر کنید.

ostovarit
شنبه 26 تیر 1389, 11:43 صبح
میشه مشکلاتی رو که توی برنامه هلو دیدید ذکر کنید.

عدم توانایی حذف چکی که مشتری پس میاره و به جاش چک و پول میبره در ورژن 45 در ورژن های بعدی ظاهرا درست شده من ندیدم و شنیدم ...

هولو رو باید بشینی اول اموزش بببینی همه کاربر های ما باهاش راحت نیستند ...حتی در سطح های پایینش زیاید سخته!

من خیلی ها رو دیدم که برای شروع کار هفته ها وقتشون تلف شده حالا اگرم بی تجربه یا کم هوش هستند ولی من باز هم ایراد رو به نرم افزار میدونم ... ( اگر محیطها به فرض فاکتور طوری طراحی بشه که به واقعیت نزدیک باشه هر کس در دنیای واقعی اون فورم به فرض فاکتور زدن رو تجربه داشته باشه در نرم افزار هم میتونه و اموزش نمیخواد)

یک دفترچه صد و بیست صفحه ای رو کی میخونه برای اموزش!!!!!!!!!!! خیلی از کاربر ها تو خوندن هم کندن! یا حوصله خوندن ندارند ...

در کل به نظر من دلیل موفقیت هلو این بود که در زمان خودش از بقیه کامل تر بود و تحت ویندوز بود و از همه مهمتر بازاریابی وسیع و خوبی داشت

وگرنه نرم افزار جامع بازار تحت داس بود به مراتب از هلو بهتر بود ... من حسابدار نیستم ولی خیلی از حسابدار ها هستند که اصلا هلو رو قبول ندارند و با رافع راحت تر هستند ...

hamid.shekasteh
شنبه 26 تیر 1389, 12:52 عصر
هدف من دفاع از این برنامه نیست اما
من خیلی ها رو توی بازار دیدم که با این نرم افزار کار میکنن و راضین.البته قضیه حسابداران از بازاریان جداست.این شاید به علت قیمت و شاید به قول شما به خاطر بازاریابی خوبش باشه.

یک دفترچه صد و بیست صفحه ای رو کی میخونه برای اموزش!!!!!!!!!!! خیلی از کاربر ها تو خوندن هم کندن! یا حوصله خوندن ندارند ...

اکثر نرم افزار های حسابداری همین جوری هستن و راستی هلو فیلم آموزشی هم داره .
در هر صورت امید وارم که این پست حالت تبلیغ نگیره چون وافعا هدفم این نبود.

ostovarit
شنبه 26 تیر 1389, 13:02 عصر
من خیلی ها رو توی بازار دیدم که با این نرم افزار کار میکنن و راضین.البته قضیه حسابداران از بازاریان جداست

من حرفت رو قبول دارم و هیچ نرم افزاری نیست که صد در صد کامل باشه همه نقصهایی دارند حالا یکی بیشتر یکی کمتر ...

بازاری ها نه برنامه نویس هستند نه حسابدار ... برای همین توقع زیادی از نرم افزار ندارند ... نظر یک برنامه نویس هم از یک نرم افزار بیشتر سمت کیفیت برنامه هست تا کارایی برای همین به نظر من باید بیشتر به نظر خود حسابداران توجه کرد ...

و در نهایت چون قرار نیست فقط برنامه نویس فقط حسابدار و یا فقط بازاری با نرم افزار کار کند و قرار مجموع این افراد راضی نگه داشته بشن حتما باید یک نرم افزار متعادل که نیاز و توقعات همه رو در نظر بگیره نوشته بشه...

یعنی اصول حسابداری که باید رعایت بشه حسابدارا راضی باشن ...
دست کاربر در ورود و ویرایش و ... اطلاعات بسته نشه فرم ها تخیلی طراحی نشن که بازاریه باهاش راحت باشه ...
استاندارد نوشته بشه که برنامه نویس هم خودش بفهمه چه کرده و قابل ارتقا و رفع مشکلات باشه همچنین کاربرانی که به برنامه نویسی اشنا هستند قبولش بکنن ...

ولی هلو و خیلی از نرم افزار های موجود در بازار این خصوصیات رو ندارند. (نظر شخصی)

beh_develop
شنبه 26 تیر 1389, 13:58 عصر
سلام دوستان عزیز ،

من کمی دیر وارد بحثتون شدم ، خواستم نظرمو بگم ،

به نظر من همه مهمتر اینکه باید سیستمی ( منظورم شرکت ، کارخانه ، مغازه ، کارگاه و...) که می خواین نرم افزار اونجا کار کنه باید مد نظر باشه ، مثلا تو یه مغازه عملا شخص حسابداری وجود نداره ، به این خاطر توی نرم افزار میان منوهای مختلف از جمله ثبت هزینه ها ، ثبت حقوق ، ثبت قبوض و .. که آیتم های ثابت و مورد استفاده در این گونه مکانهاست، استفاده می کنند. و کاربران این نرم افزار اصلا از سند حسابداری و سایر مطالب مربوط به حسابداری اطلاعاتی ندارند. ( مثلا نرم افزار پشت پرده برای پرداخت قبض برق به صورت اتوماتیک سند حسابداری صادر می کند ولی کاربر اصولا از ثبت سند پشت پرده بی خبر است )

ولی برای یک کارخانه یا شرکت بزرگ عملا نرم افزارهایی مثل هلو و ... کاربردی نداره ، چون خیلی ساده و ضعیف هستند. و نرم افزار حسابداری به چند نرم افزار دیگر تقسیم می شود : حسابداری مالی - حقوق و دستمزد - خزانه - حسابداری فروش - حسابداری انبار و ...

و در کنار این نرم افزار ها نرم افزار سیستم فروش ، سیستم انبار ، سیستم کارگزینی که با نرم افزاری های حسابداریی که در بالا ذکر شد ارتباط دارند نیز استفاده می گردد.

یا مثلا نرم افار حسابداری صنعتی ( که یک بخش از آن قیمت تمام شده می باشد) از سیستم های حسابداری مالی ، حسابداری انبار ، حسابداری حقوق و دستمزد و حسابداری فروش اطلاات مورد نیازش را گرفته و پردازش می کند . و از اطلاعات خیلی مهم سندهای مالی است که در نرم افاز مالی ثبت شده است و اصولا اطلاعت ذخیره شده با این اسناد خیلی جامع تر از اسناد نرم افزار هایی مثل هلو می باشد. به عنوان مثال در اسناد مالی در هر ردیف از سند علاوه بر کد سرفصل حساب، کد مرکز پروژه و کد مرکز هزینه را نیز ذخیره می کند کا این کد ها در نرم افزار قیمت تمام شده دخیل می باشد.

این همه داستانی که برتون گفتم ( احتمالا هم که خسته شدین چون طولانی بود ) منظورم فقط اینه که اگه می خواین یه نرم افزار حسابداری بنویسین ، اول باید گروه مشتریانتون انتخاب کنید چون نیاز های هر گروه خیلی متفاوت می باشد.

اگه بخواین برا شرکتها و کارخانجات بزرگ بنویسین ، باید چند تا نرم افزار جامع بنویسین ، ولی برای مغازه ها و فروشگاهها و کارگاهها باید یه نرم افزار بنویسین که کاربران بتونن خیلی راحت باهاش کارکنن و در ضمن شاما تمامی قسمت ها( فروش ، انبار ، خزانه ، و... ) باشه.

Arash_janusV3
شنبه 26 تیر 1389, 14:08 عصر
هدف من دفاع از این برنامه نیست اما
من خیلی ها رو توی بازار دیدم که با این نرم افزار کار میکنن و راضین.البته قضیه حسابداران از بازاریان جداست.این شاید به علت قیمت و شاید به قول شما به خاطر بازاریابی خوبش باشه.

اکثر نرم افزار های حسابداری همین جوری هستن و راستی هلو فیلم آموزشی هم داره .
در هر صورت امید وارم که این پست حالت تبلیغ نگیره چون وافعا هدفم این نبود.
سلام

این حرف شما به من این رو می رسونه که یا تا حالا تو بازار نبودید یا نرم افزار نوشتید که از اونها کمتر بوده
در بازار وقتی کسی از نرم افزاری استفاده می کنه به خیالش بهتر از این وجود نداره ولی وقتی یه برنامه بهتر براش می بری احساس می کنه این وسط یه معجزه اتفاق افتاده و باورش نمی شه که برنامه ای بهتر از اون هم وجود داشته
شما شاید در حین کار کردن باهاش مشکلی نبینید ولی علاوه بر کم و کسری هاش خیلی هاش اصولی ندارند یعنی برپایه سلیقه نوشته شده من اینا رو کلی گفتم و بر این باورم که هیچ نرم افزار حسابداری کاملی وجود نداره
شما در اینترنت بگردبد accounting microsoft office رو دمو این برنامه را دانلود کنید البته این به زبان لاتین ولی حسابداری خرید و فروش , اموال , انبارر , حقوق و دستمزد , آمار و ...
در یک نرم افزار و به نحو بهترین شکل طراحی و پیاده سازی شده و طبق آماری که گرفته شده محبوب ترین نرم افزار دنیا لقب گرفته ولی باز هم می گم این کامل نیست چون اتفاقی در حین وارد کردن حسابها و اطلاعات می افته که خیلی استثنایی هستند مثال در یک نرم افزار شما عملیات خزانه رو دارید حالا من یکی از چکهایی که از دسته چکم پرداخت می کنم ابطال می شه یعنی امضاء اون رو در می یارم و می خوام این رو در برنامه ام اعمال کنم چطوری ؟ من این رو در نرم افزارهای 2 میلیونی هم ندیدم
و اشکال ایراد زیاد هست از این قبیل
برنامه حسابداری از سخت ترین پروژه هاست چون علاوه بر اصولش موارد سلیقه ای هم وجود داره مثال کاربر می گه من می خوام در یک لحظه هم موجودی انبار هم موجودی چکهام رو ببینم بدون اینکه بخوام گزارشات زیادی رو باز و بست کنم حالا شما چی می گید ؟

hamid.shekasteh
یک شنبه 27 تیر 1389, 06:32 صبح
این همه داستانی که برتون گفتم ( احتمالا هم که خسته شدین چون طولانی بود ) منظورم فقط اینه که اگه می خواین یه نرم افزار حسابداری بنویسین ، اول باید گروه مشتریانتون انتخاب کنید چون نیاز های هر گروه خیلی متفاوت می باشد.

درسته مشخص کردن طیف مشتریان و نیازهاشون خیلی مهمه.

این حرف شما به من این رو می رسونه که یا تا حالا تو بازار نبودید یا نرم افزار نوشتید که از اونها کمتر بوده

دقیقا کدوم جمله باعث این برداشت شد؟

در بازار وقتی کسی از نرم افزاری استفاده می کنه به خیالش بهتر از این وجود نداره ولی وقتی یه برنامه بهتر براش می بری احساس می کنه این وسط یه معجزه اتفاق افتاده و باورش نمی شه که برنامه ای بهتر از اون هم وجود داشته

قبول دارم اما قبول کنید همیشه صادق نیست.

من اینا رو کلی گفتم و بر این باورم که هیچ نرم افزار حسابداری کاملی وجود نداره

بر منکرش لعنت تا حالا چندین بار به این نتیجه رسیده شده (در خیلی از تاپیک های سایت)

در آخر هم بگم من خودم از هلو هیچ خاطره خوبی ندارم، یه نفر که می خواست از برنامه من استفاده کنه و بین برنامه من و هلو شک داشت هلو رو انتخاب کرد.

beh_develop
یک شنبه 27 تیر 1389, 06:43 صبح
خودتون میدونین که تو ایران تو خیلی از جاها چیزی به اسم استاندارد معنی نداره ، خیلی از شرکتهای بزرگ هستن که 2 تا دفتر برای حساب کتاباشون دارن ، یکی اصلی که همه هزینه هاشون و درآمداشون می نویسن ، و اون یکی دفتر هم که عنوان های کمتری نوشته می شه رو هنگامی که حسابرسان دارایی میان نشون می دن، که مالیات کمتری پرداخت کنن.

یا مثلا یه کارفرما یه سلیقه خاصی داره و می خواد با روش خودش کارخونه یا شرکت و بچرخونه و روششم به هیچ صراطی مستقیم نیست، اگه شما بیاین استاندارد بنویسین ، احتمالا آخر کار یا پولتونو ندن یا هم که یه دعوای درستو خسابی بشه ، اگه هم خیلی از استاندارد فاصله بگیرین ، کنترلش و نوشتن خیلی سخته.
اینجا فقط مهارت طراح سیستم که بیاد کمی کارفرما رو راضی کنه که به سمت استاندارد بیاد ، کمی هم تو طراحی نرم افزار، خواسته های کارفرما رو راضی کنه

خلاصه باید نه سیخ بسوزه نه کباب

مهارت طراح تو این باید باشه که یه طوری تعادل و بین خواسته کارفرما و اصول و استاندارد های حسابداری حفظ کنه

Arash_janusV3
یک شنبه 27 تیر 1389, 09:02 صبح
خودتون میدونین که تو ایران تو خیلی از جاها چیزی به اسم استاندارد معنی نداره ، خیلی از شرکتهای بزرگ هستن که 2 تا دفتر برای حساب کتاباشون دارن ، یکی اصلی که همه هزینه هاشون و درآمداشون می نویسن ، و اون یکی دفتر هم که عنوان های کمتری نوشته می شه رو هنگامی که حسابرسان دارایی میان نشون می دن، که مایات کمتری پرداخت کنن.

یا مثلا یه کارفرما یه سلیقه خاصی داره و می خواد با روش خودش کارخونه یا شرکت و بچرخونه و روششم به هیچ صراطی مستقیم نیست، اگه شما بیاین استاندارد بنویسین ، احتمالا آخر کار یا پولتونو ندن یا هم که یه دعوای درستو خسابی بشه ، اگه هم خیلی از استاندارد فاصله بگیرین ، کنترلش و نوشتن خیلی سخته.
اینجا فقط مهارت طراح سیستم که بیاد کمی کارفرما رو راضی کنه که به سمت استاندارد بیاد ، کمی هم تو طراحی نرم افزار، خواسته های کارفرما رو راضی کنه

خلاصه باید نه سیخ بسوزه نه کباب

مهارت طراح تو این باید باشه که یه طوری تعادل و بین خواسته کارفرما و اصول و استاندارد های حسابداری حفظ کنه

سلام
با حرفهای شما موافقم مشخصه شما در بازار ضرر هم می دید البته جمع آوری تجربه در بازار خودش باعث می شه یه بازار راه اندازی بشه حتی اگر در شروع ضرر هم داشته باشه
به نظر من اگر کسی می خواد در نرم افزارهای عمومی و کاربردی موفق باشه هر چی مشتری می گه باید در سیستم پیاده سازی بشه ولی فقط از نظر ظاهری
من همیشه معتقد بودم و هستم و خواهم بود اگر توانستیم اولین مشتری رو بارضایت کامل هم از نظر اعتماد هم برنامه هم پشتیبانی و هم خدمات رو جلب کنیم یعنی می تونی یه بازار بزرگی رو راه اندازی کنیم و از پسش هم بر بیایی حتی به نظرم اولین مشتری باید هر چیزی که از ما دریافت می کنه رایگان باشه حتی برنامه

Masoome_das
یک شنبه 27 تیر 1389, 12:59 عصر
دوستان
کاربر برنامه از من میخواد که در هنگام صدور فاکتور اطلاعات مربوط به بعضی از مثل اسناد دریافتی و دفتر معین و ... پر شود به نظر شما انجام چنین کاری درست و منطقی است ؟

beh_develop
یک شنبه 27 تیر 1389, 14:10 عصر
دوستان
کاربر برنامه از من میخواد که در هنگام صدور فاکتور اطلاعات مربوط به بعضی از مثل اسناد دریافتی و دفتر معین و ... پر شود به نظر شما انجام چنین کاری درست و منطقی است ؟

تو پست قبلیم بهش اشاره کرده بودم که بستگی به کاربران سیستم می تونه بعضی از کارها رو اتوماتیک انجام بده.

مثلا تو ی فروش کالا نرم افزار باید به صورت :
1- ابتدا حواله فروش از انبار صادر می شود
2- سند مالی انبار صادر می گردد
3- فاکتور ثبت شده و
4- سند مالی مربوط به فاکتور و تخفیفات فاکتور زده می شود.

عمل کنیم، اگه برای یک کارخانه و یا شرکت بزرگ بنویسیم اصولا برای کنترل بیشتر و رفع اشتباه ها ( و دزد بری ها) هر عمل به صورت جداگانه انجام می شود ( توسط کاربران مختلف: به ترتیب : مسئول انبار - حسابدار انبار - فروشنده - حسابداری فروش) ولی در یک فروشگاه اصولا بهتره که تمامی این اعمال بایک ثبت انجام شوند و کاربر درگیر مسائل اضافی نشوند ( چون نیاز به کنترل اضافی ندارندو تعداد افرادی که در یک فروشگاه کار می کنندخیلی کمتر از افراد یک کارخانه می باشند ، به همین علت خطا و شاید دزدی کمتر باشد)

بازم میگم اگه برای یک فروشگاه برنامه می نویسین ؛ چه چقدر نرم افزارتون کارهارو اتوماتیک انجام بده ، به همون نسبت ازش بیشتر استقبال می شه.

csharpprogramer88
شنبه 02 مرداد 1389, 09:25 صبح
سلام دوست عزيز لطفا در مورد مهارت طراح بيشتر توضيح بديد اگر مثال عملي داريد بيان كنيد دوستان استفاده كنن
چيزي كه گفتيد به نظرمن خواسته كارفرما با اصول حسابداري جداي از هم است يعني شايد كارفرما الان از اصول حسابداري چيزي ندونه ولي زماني كه از نرم افزار گزارش ميخواد اگر روي اصول حسابداري نباشه و بره به يه حسابدار نشون بده مطمئنا كارفرما در مورد نرم افزار شك مي كنه طبق گفته شما به نظر من ما بايد در تمام بخش هاي مختلف برنامه بيايم اول اصول را رعايت كنيم تا براي بعد به مشكل نخوريم و سپس نظر كارفرما را با اصول تركيب كنيم و يك چيزي در بياد كه هم نظر كارفرما باشه و هم اصول در آن رعايت بشه . البته اگر روي حرف كارفرما حرف بزنيم ممكنه در حال حاضر پروژه را از دست بديم و اگر هم با اصول كار نكنيم ممكنه براي بعد كار فرما طور ديگري فكر كنه چون شرايط با زمان طراحي كاملا فرق ميكنه

daivid_ d31r1
شنبه 02 مرداد 1389, 15:06 عصر
سلام دوستان
همونطوری که دوستای دیگه هم گفتن صحبت با یک مشاور حسابدار مناسبترین راه حل است وبه نظر من حتی کسی که رشته حسابداری خونده هم میتونه کارساز باشهو همینطور فراموش نکنیم ما میخایم برنامه ای جدید با کار جدید و شرایط جدید بنویسیم به خاطر همه اینها استفاده کننده از برنامه مثلا کاربر باید با اون کار کنه تا اینکه بتونه با اون راه بیاد و باهاش کار کنه که هر چه به برنامه های معمول حسابداری نزدیک باشه امر یادگیری و استفاده از اون سریع تر میشه اما باز این نزدیک بودن بسته به شرایط برنامه و در واقع مسیولیت برنامه داره اینکه برنامه ما میخاد چه کاری انجام بده حتی از خود کابر هم میشه در مورد طراحی فرم ها نظر خاهی کرد!
تلفن زنگ میزنه گوشی که برداشته میشه بعد از سلام ... میگه ویندوز چطوره؟!بهش میگن شما ؟ میگه من بیل گیتس هستم میخام نظرتونو در مورد ویندوز بدونم؟!میگم نظر ما به چه درد میخوره میگه من برای این کار کارشناسای زیادی رو استخدام کردم!!...

Arash_janusV3
شنبه 02 مرداد 1389, 20:15 عصر
سلام

من می خواستم یه عرضی خدمت شما بگم

متاسفانه مشکلات برنامه نویس برای شروع کار برنامه نویسی زیاد هستش
وقتی ما به دانش کافی برای برنامه نویسی می رسیم و احساس می کنیم می تونیم از پس یه پروژه بر باییم اولی طرحی که برای خودمون پیاده می کنیم یک برنامه حسابداری کامل هستش و مثل خیلی از پروژه ها اون رو تا یه جایی می رسونیم و بعد هم رهاش می کنیم یا بعد از 2 3 سال وقت اون رو رایگان همراه با سورس می دیم به افراد پایه

به نظر من اولین چیزی که باید در نظر بگیرید اینکه آیا مشتری دارید یا نه
دوم از نظر پیاده سازی و طراحی مشکلی دارید یا نه
سوم تجربه در بازار و روابط عمومی
چهارم دانش کافی از معایب و مزایای کامپوننت ها
و ...

به نظرم در همین ایران به قدری پروژه هست که در دنیای کامپیوتر نیست
مثال
پروژه های دبیرخانه مدرسه مطب داروخانه آمار و اطلاعات
نامه نگاری بایگانی پرسنلی و ...

شما مطمئن باشید هنوز 80 درصد نرم افزارهای کاربردی در ایران تحت dos هستش پس خیلی ضرورت نداره اولین پروژه حسابداری باشه این قدرهام ساده نیست جدایی از قدرت طراحی باید برنامه نویس هم قدرت داشته باشه

نمی خوام ناامیدتون کنم من قصدم اینکه با شروع یک پروژه و ناقص موندن اون ناامید نشین نرم افزار حسابداری از آخرین قدم هاست و قطعآ کمترین زمان ممکن برای اتمام پروژه حسابداری 1سال هست که اونم خیلی ساده باشه
مهم نیست پروژه چی هست مهم اینکه بدون error و ساده و مشتری پسند باشه
من دوست دارم تمام ایرانیها برنامه نویس باشن این آرزوی قلبی منه :قلب:

ostovarit
شنبه 02 مرداد 1389, 20:46 عصر
شما مطمئن باشید هنوز 80 درصد نرم افزارهای کاربردی در ایران تحت dos هستش پس خیلی ضرورت نداره اولین پروژه حسابداری باشه این قدرهام ساده نیست جدایی از قدرت طراحی باید برنامه نویس هم قدرت داشته باشه

نمی خوام ناامیدتون کنم من قصدم اینکه با شروع یک پروژه و ناقص موندن اون ناامید نشین نرم افزار حسابداری از آخرین قدم هاست و قطعآ کمترین زمان ممکن برای اتمام پروژه حسابداری 1سال هست که اونم خیلی ساده باشه
مهم نیست پروژه چی هست مهم اینکه بدون error و ساده و مشتری پسند باشه
من دوست دارم تمام ایرانیها برنامه نویس باشن این آرزوی قلبی منه :قلب:

من کاملا با حرف شما موافقم ...
به نظر من بهترین انتخاب برای پروژه اول یک پروژه حسابداری هست ... سوای بحث فروش و پول دراوردن ... شما رو برنامه نویس میکنه ... دوستانی که میخوان شروع به کار کنند روش کار رو میتونی از مطالبی که خودم و بقیه دوستان تو پست های قبلی گفتن پیدا کنید ... و این نکته که دوستمون گفتن رو هم مد نظر داشته باشی حداقل یک سال زمان میبره چون شما همراه با برنامه نویسی باید یاد هم بگیری و چون برنامه نویس کاملی نیستی این امر خسته کننده و زمان بر هست پس بهتره اول با خودت اتمام حجت کنی که تا ته خط هستی ...

برنامه ای رو بنویس که به دل بشینه نه برنامه ای که راحت نوشته بشه

rayangostar_co
پنج شنبه 14 مرداد 1389, 14:54 عصر
سلام دوست عزیز

اتفاقا بنده هم دارم رو یه پروژه انبارداری و حسابداری کار می کنم.
مهمترین چیز تو انجام یه همچین پروژه ای تجزیه و تحلیل درست از سیستم و همچنین ایجاد بانک اطلاعاتی کامله . بنده خوشحال می شم تو تجزیه تحلیلش با هم همکاری داشته باشیم.

ostovarit
پنج شنبه 14 مرداد 1389, 15:31 عصر
سلام دوست عزیز

اتفاقا بنده هم دارم رو یه پروژه انبارداری و حسابداری کار می کنم.
مهمترین چیز تو انجام یه همچین پروژه ای تجزیه و تحلیل درست از سیستم و همچنین ایجاد بانک اطلاعاتی کامله . بنده خوشحال می شم تو تجزیه تحلیلش با هم همکاری داشته باشیم.

دوست عزیز نمونه های موجود در بازار معمولا حسابداری و انبار داری حرفه ای نیستند و اکثرا فروشگاهی هستند لطفا به نوع برنامه ای که میخوای بنویسی توجه کن که مثل من ننویسی بعد بفهمی بیشتر مخاطبهات فروشگاه ها هستند تا شرکت ها ... البته اون هم خوبه و لی حسابداری دیگه نیست ... صرفا جهت اطلاعت بهت گفتم امیدوارم موفق باشی

Masoome_das
پنج شنبه 14 مرداد 1389, 16:42 عصر
دوست عزیز نمونه های موجود در بازار معمولا حسابداری و انبار داری حرفه ای نیستند و اکثرا فروشگاهی هستند لطفا به نوع برنامه ای که میخوای بنویسی توجه کن که مثل من ننویسی بعد بفهمی بیشتر مخاطبهات فروشگاه ها هستند تا شرکت ها ... البته اون هم خوبه و لی حسابداری دیگه نیست ... صرفا جهت اطلاعت بهت گفتم امیدوارم موفق باشی

من با تجربه ای که تا حالا از این کار پیدا کردم به این نتیجه رسیدم برای فروشگاه ها (اصناف) بیشتر از اینکه از یک نرم افزار انتظار حسابداری خوب داشته باشند توقع انبارگردانی خوب دارند چون کنترل روی کالاهاشون براشون سخته فهمیدن اینکه چه تعداد کالا در چه تاریخی خریدند چه تعداد فروختند و موجودی انبارشون الان باید چقدر باشه؟ همه اینا احتیاج بررسی کل انبارشون و کالاهاشون و همه حسابهاشون داره ولی نرم افزار این کار را براشون در عرض چند ثانیه انجام میده
ولی اغلب خودشون از پس حساب های مالیشون بدون نرم افزار برمی آیند
برنامه من هم بیشتر توجهش به این قضیه انبارگردانی چون صاحب نرم افزار این و از من می خواد

ostovarit
پنج شنبه 14 مرداد 1389, 17:08 عصر
من با تجربه ای که تا حالا از این کار پیدا کردم به این نتیجه رسیدم برای فروشگاه ها (اصناف) بیشتر از اینکه از یک نرم افزار انتظار حسابداری خوب داشته باشند توقع انبارگردانی خوب دارند چون کنترل روی کالاهاشون براشون سخته فهمیدن اینکه چه تعداد کالا در چه تاریخی خریدند چه تعداد فروختند و موجودی انبارشون الان باید چقدر باشه؟ همه اینا احتیاج بررسی کل انبارشون و کالاهاشون و همه حسابهاشون داره ولی نرم افزار این کار را براشون در عرض چند ثانیه انجام میده
ولی اغلب خودشون از پس حساب های مالیشون بدون نرم افزار برمی آیند
برنامه من هم بیشتر توجهش به این قضیه انبارگردانی چون صاحب نرم افزار این و از من می خواد

درسته منم منظورم همین هست که ما باید ابتدا مخاطبامون رو مشخص کنیم حسابداری یک رشته وسیع هست و نوشتن نرم افزار در این مورد هم حالت های مختلفی داره ...

الان نرم افزار های زیادی موجود هست حالتی که شما بهش اشاره کردی بهش میگن نرم افزار حسابداری ولی در اصل انبار گردانی وفروشگاهی هست که اکثر کاربر ها هم همین رو میخوان ولی برای شرکت ها بحث حسابرسی مطرح هست که اون حالت دیگه ای از یک نرم افزار حسابداری هستش و حسابدار ها با اون کار میکنند اما کاربران معمولی در اصناف مختلف همون حالت فروشگاهی براشون کفایت میکنه چون اصلا از حسابداری پیشرفته اطلاعی ندارند نیاز هم ندارند ...

اما نکته دیگه اینکه شما باید توجیه مالی نوشتن نرم افزار رو هم در نظر بگیری یک نرم افزار حسابداری در سح فروشگاه خوب حدود سیصد و چهار صد تو بازار هست ( خوب)
همجنین نرم افزار های رده پایین تر مثل ( هلو های سی تونی ) هم پیدا میشه

اما نرم افزار حسابداری حرفه ای که بیشتر بکار حسابرس ها می آد قیمت های چند میلیونی داره (مثل پایا که بیست میلیون قیمتش هست)

اولین کار برنامه نویس اینه که تکلیفش رو با نرم افزاری که میخواد بنویسه روشن کنه و توقع مناسبی ازش داشته باشه ... و در اخر مخاطبینش رو بشناسه ...

Masoome_das
پنج شنبه 14 مرداد 1389, 17:29 عصر
اما نکته دیگه اینکه شما باید توجیه مالی نوشتن نرم افزار رو هم در نظر بگیری یک نرم افزار حسابداری در سح فروشگاه خوب حدود سیصد و چهار صد تو بازار هست ( خوب)

از راهنماییتون ممنون
ولی من این نرم افزار را به امید کسب درآمد ازش نمی نویسم فقط کسب تجربه و بدست آوردن یک رزمه خوب
چون بنظر من اگه چند تا کار خوب انجام بدی در حالتی که هیچی عواید مالی هم برات نداشته باشه یک سرمایه گذاری بزرگ روی خودت بوده که به تو جرات و فرصت انجام کاهای مهم و جدی را میده . پس زیاد ناراحت فروش نرم افزاراتون نباشید پشت کار و کسب تجربه بزرگ ترین پل برای رسیدن به موفقیت و پیشرفته مطمئن باشید وقتتون به هدر نرفته :چشمک:
حالا شما می دونید چی کار و چطوری بکنید.
موفق باشید.

sunn789
پنج شنبه 03 فروردین 1391, 21:52 عصر
سلام دوستان
خیلی خوشحالم که این همه پست رو خوندم و کلی ایده گرفتم تخرین پست یک یال قبل بود
الالن با وجود گذشت این یک سال ایا نوشتن یک برنامه حسابداری مقرون به صرفه است
اینکه ایت تاپیک رو پیدا کردن در صدد بودم یه برنامه حسابداری کوچیک برایسور مارکتها بنویسم اما با این اوصاف ایا من که تفریباً 9 سال مدام برنامه نویسی کردم و الان میخوام یه شرکت راه اندازی کنم توی جنوب کشور ایا بهتر نیست نمایندگی شرکتهای مثل هلو رو بگیرم تا اینکه خودم یه نرم افزار بنویسم البته دلیلی که میخواستم بنویسم این بود که از دوستان نرم افزارفروش (مغازه ای فروش سی دی های رایج بازار)پرسیدم میگن به تازگی خیلی از فروشگاهها رو اوردن به نرم افزار های حسابداری -یا به قول بازار همون انبار گردونی- گفتم بیام تبلیغ کنم یه نرم افزار نشتم که مثلاً توی این منطقه پشتیسبانی میشه و امکان تغیر هم چون در خود منقه هستیم وجود داره اما:
با این تاپیک به این نتیجه رسیدم که نوشتنش مقرون به صرفه نیست
با این توضیحات نظر شما بزرگان چیه؟

علی فتحی
چهارشنبه 29 خرداد 1392, 22:19 عصر
من رشته ام حسابداریه و بنامه نویسی سی شارپ هم بلدم .میتونیم تبادل سرس کرده و با هم همکاری کنیم یاهو ایدی hh9159@yahoo.com

davidrobert
چهارشنبه 29 خرداد 1392, 22:24 عصر
بله برنامه ای هستش از این برنامه به عنوان فایل کمکی استفاده کن برای ساختن برنامه حسابدارید.
این برنامه حسابداری رایگان هستش ولی حداقل 50 تا اطلاعات درون خودش میگیره اگه بخواهی اطلاعات بیشتر بدی باید بخریش.
ولی برای اینکه بدونی برنامه حسابداری چی داره خیلی خوب هستش.http://www.asman7.com/asman_software_download.aspx

gholami146
چهارشنبه 29 خرداد 1392, 22:55 عصر
بهترین راه برای به بن بست نرسیدن برنامه می بایست اول طرح ظاهری رو تکمیل کنید یعنی برخلاف سایر نرم افزارها که اول دیتابیس طراحی میشه بعد ظاهر برنامه شما اول در سی شارپ طراحی رو انجام بده و این نکته از کلیدی ترین راه برای استارت برنامه می باشد دوستان در نظر بگیرند نرم افزار حسابداری به هیچ عنوان کامل نمیشه یعنی هر لحظه با کم و کسری مواجه می شیدبنظر من این یک کار بسیار اشتباه هست ، چرا ؟
شما باید قبل از هرچیز برای نوشتن یک برنامه به تجزیه و تحلیل در مورد اون بپردازید
مثلا باید بدونید که نیاز های مشتری/مشتریان شما چیست ؟
هدف از طراحی سیستم چیست ؟
آیا در برنامه کاربر نیاز به استفاده اطلاعات بطور همزمان دارد یا خیر ؟
آیا اطلاعات مندرج در برنامه بصورت لوکال است یا خیر ؟
آیا نحوه دسترسی به اطلاعات فقط از طریق برنامه است یا مشتری میتواند اطلاعاتی جزئی را در سیستم بصورت اینترنتی مشاهده کند ؟
آیا برنامه دارای سرور اینترنتی است یا خیر ؟
و .....
شما تا زمانی که ندانید نیاز های برنامه چیست هرگز نمی توانید برنامه ای را بنویسید که موفق باشد
یک نگاه به این همه برنامه داخل بازار بیندازید فقط تعداد محدودی ماندگار شدند
یک برنامه باید بصورت پابلیک(عمومی)طاحی شود اگر قصد تجاری سازی دارید مثلا :
اگر شخصی با اصول اولیه حسابداری آشنایی نداشت هم بطونه از برنامه استفاده کنه.
در مورد رافع به دو دلیل مورد تایید قرار گرفته
1: آسانی و روانی برنامه در ارتباط با کاربر
2:شکسته شدن قفل این برنامه (تو ایران کسی برای برنامه حسابداری خوب پول نمیده مگر مجبور باشه :قهقهه:)
و در مورد برنامه های شرکت همکاران سیستم باید عرض کنم که برنامهاش قشنگه ولی اگه کامپوننت های شرکت دیو اکسپرس نبود چی میشد ؟
و در مورد راهنمایی باید عرض کنم رابط گرافیکی رو ساده طراحی کنید و بیشتر به روابط در بانک و کم کردن باگ در رابطه ها بپردازید و برنامه رو در ورژن های بعدی شکیل کنید و به زیبایش بپردازید
من خودم برنامه حسابداری رو دیدم بنام شاهکار البته نمی خوام تبلیغ کنم ولی برای اینکه بفهمید جالبی این برنامه چیه براتون یک عکس ازش میزارم
برسی کنید و نتیجه بگیرید

hessam2003
چهارشنبه 29 خرداد 1392, 23:24 عصر
سلام.
دقیقا شما باید همان چیزهای که یک حسابدار مثل دفاتر کل ، معین و تفضیلی یا روزنامه را طراحی کنید با همان قوانین.
موفق باشید.