PDA

View Full Version : اطلاعات راه اندازی وایرالس در سطح شهر

sabair
پنج شنبه 24 تیر 1389, 14:06 عصر
سلام خسته نباشید
چگونه می توان در سطح شهر محیط دایره 50 کیلومتر را اینترانت وایرالس یا wimax راه اندازی کرد که کاربر در هر نقطه که میباشد به اینترانت وصل شود
مثل در پارک ،خیابان و...
بعضی جا که پرس وجو کردم گفتن این امکان وجود ندارد!
کسی می تواند راهنمایی کند
درضمن هزینه مهم نیست
به چه روشی کاربران می توانند به اینترانت وصل باسرعت بسیار بالا ؟

longlive1365
پنج شنبه 24 تیر 1389, 15:38 عصر
روشهای مختلفی وجود داره دوست عزیز
با شرایط موجود در کشور به نظر من استفاده از یه رادیوی میکروتیک با سه خروجی آنتن و استفاده از سه آنتن سکتور(ممنوع!) 120 درجه ی برند کنبوتونگ بهترین راه هست، چون شما میخواهید 360 درجه را پوشش دهید باید آنتن ها رو روی رئوس یک مثلث متساوی الاضلاع قرار دهید
در مورد اینم که میفرمایید شعاع دایره 50 کیلومتر باشد تجهیزاتتون اولا خیلی گران و دوما غیر قانونی خواهد بود و با ممانعت ومخالفت سازمان تنظیم مقررات مواجه خواهید شد. مگر اینکه از 5 یا 6 تا آنتن مجاز استفاده کنید که اونوقت هم باید از حداقل دو رادیو استفاده کنید و...

sabair
جمعه 25 تیر 1389, 20:08 عصر
عزیز مجوز آن مشکلی نیست در ضمن هزینه آن هم مهم نیست خواهشمند است
راهنمایی کنید
کل شهر را از مرکز شهر به طول 5 کیلومتر پشتیبانی نماید.اشتباه کردم
چه تجهیزاتی می خواهد که اینترانت راه اندازی شود با سرعت بسیار بالا
برای انجام اینکار تقریبا چه مقدار هزینه می شود؟
شما فکر کنیدهمه امکانات وجود دارد (مجوز - پول و...)
سرعت هر کاربر برای اتصال چه مقدار می باشد (اینجور بگم سرعت دانلود فیلم در ثانیه چه مقدار هست در هر کجا که باشد.)
وآخرین سئوال
خیلی مهم در هر کجا شهر باشد (در منزل - پارک - رستوران-و... )پشتنبانی کند
درضمن کاربر به چه تجهیزاتی نیاز دارند
با تشکر ازشما

longlive1365
شنبه 02 مرداد 1389, 00:45 صبح
اینکه میفرمائید سرعت چقدره؟ خوب این یه سوال ساده و کاملا معلومیه که بستگی به پهنای باند شما خواهد داشت یعنی شما هر چقدر که پولتون برسه ماهیانه به پهنای باند اختصاص می دهید. توی تهران اگه دنبال سرویس خوب باشید هر یگ مگابیت پهنای باند با یک کلاس آی پی ولید (معتبر) حدودا 390 هزار تومان ماهیانه آب موخوره.
وتجهیزات شما هم در دور ترین نقطه دیگه یک مگ رو خواهند داشت البته این موضوع بسیار وابسته ی به ایستگاه های کاری شما دارد .
و اگه شما میتونید مشکل مجوز آنتن های سکتور رو حل کنید(عمرا) اونا بسیار آنتن های خوبی هستند و با سه عدد از اونها میشه 360 درجه را کاملا پوشش داد

و اینکه میفرمائید داخل محیط های بسته را پوشش بدهد و شما اینتر نت داشته باشید این موضوع تا حدود زیادی به دشواری کار بخصوص در فواصل دور می افزاید چرا که بهترین فرکانس آزاد برای این کار که عموم تجهیزات وایرلس را هم پشتیبانی کند باند 2.4 GH می باشد که در فواصل خیلی دور نفوذ پذیری چندانی ندارد وباید داخل ساختمان ها نقاط دسترسی دیگری تعریف شود در غیر اینصورت باید وارد فرکانسهای زیر 2.0 شد که در تصرف اپراتورهای تلفن همراه و ... میباشد در ضمن یک ایستگاه مثل لپ تاپ این فرکانس را در حالت عمومی و با رادیو های پیشفرض داخل آن پشتیبانی نمی کند

در مورد این درخواست جنابعالی که اینترنت با سرعت بالا می خواهید باید بگم که اول باید تعداد یوزرهای خودتون رو در بیشترین حالت حساب کنید و به نسبت اونها و با در نظر گرفتن حداقل سرعت لازم یه نسبت مثلا یک به هشت در نظر گرفته و پهنای لازم را تهیه کنید
که این امر مستلزم داشتن اطلاعات نسبتا دقیقی میباشد.و اینرا شما تعیین میکنید که سرعت هر کاربر چقدر باشد .

درمورد کاربران اگر امکان استفاده از رادیو های خارجی(Outdoor) برایشان وجود داشته باشد خیلی خوب خواهد شد یعنی کار راحتتر خواهد شد.
اینها همه مربوط به بحث wi-fi بود.
اگر شما تصمیم به راه اندازی این پروژه با بستر وای مکس هستید بحث کاملا فرق خواهد کرد
درمورد هزینه های لازم هم باید خدمتون عرض کنم که این مدل پروژه ها رو تا تموم نکنی قیمت دقیقش رو نمیتونی در بیاری ولی فکر نمیکنم با هزینه ی دکل و نصب و تیونینگ و راه اندازی و لینک های پخش و لینک پوینت تو پوینت و رک و سویچ و اگه دوست داشتید روتر و کابل و غیره وذالک چیزی کمتر از 17-18 میلیون در بیاد با توجه به اینکه دهها برند مختلف وجود دارد که قیمت ها را بالا و پایین میکند من به طور میانگین عرض کردم .

mehrzad007
شنبه 02 مرداد 1389, 19:26 عصر
کل شهر را از مرکز شهر به طول 5 کیلومتر پشتیبانی نماید چه تجهیزاتی می خواهد

خوشبختانه امروزه 5 كيلومتر چندان مسافت زيادي نيست . اگر ميخواهيد شروع به ارائه اينترنت وايرلس كنيد ابتدا خوب فكر كنيد ! اين كار چندان كه به نظر مي آيد هم ساده نيست !!! بعضا آنتن دهي و دريافت سرويس درست احتياج به توسل به نيروهاي آسماني دارد ! باور كنيد ! من يه مدته دارم اين كار رو انجام مي دم . باور كنيد خسته شدم !
ابتدا خوب تحقيق كنيد . مخصوصا در اين موارد :
1- در قسمتي كه ميخواهيد كار كنيد نويز محيطي وجود دارد ؟ اگر فكر مي كنيد براي اين كار دستگاه خاصي وجود دارد يا روش خاصي سخت در اشتباهيد . فقط بايد چك كنيد ببينيد چه مقدار سيگنال بيسيم و سيگنال هاي مزاحم در محيط شما موجود است . چطور ؟ نمي دانم !
2- يك برآورد داشته باشيد كه بلند ترين ارتفاع موجود در شهرتان چند است ؟ ( ساختمان - درخت - و.... )
3- دوست داريد كاربرتان چقدر هزينه كند ؟
4 - دوست داريد از فركانس 2.4 يا 5.8 استفاده كنيد ؟ ( معايب و مزاياي هر كدام رو در نظر بگيريد . )
5- خيلي هم به فكر سازمان و قوانين هم نباشيد كه سرويس ميشيد ! مخصوصا اگر شهر شما كوچك است و كسي كاري به كارتان ندارد !
و آنگاه به فكر مدل و مارك تجهيزاتتان باشيد .

***‌ تاكيد ميكنم هيچ نظر مشورتي و تئوري آنقدر كه لازم است منطبق با شرايط شما نيست!!!!!!!!
يعني اين كار فقط و فقط در عمل بايد سنجيده شود . توصيه مي كنم مقداري لوازم ارزان قيمت بخريد و براي مدتي خودتان يك سري تست رو انجام بديد ! تا دقيقا شرايط كار دستتان بيايد .