PDA

View Full Version : ضرورت خواندن کتب مرجع و کنکوری

mammad_asir
پنج شنبه 24 تیر 1389, 16:10 عصر
به نام خدا
باسلام
من از بچه های فنی حرفه ای بودم و کاردانی را در دانشگاه آزاد بدون کنکور رفتم و برای کارشناسی ناپیوسته به لطف خدا و مشاوره هایی که از این سایت گرفتم تونستم با رتبه 650 در قوچان قبول شم حال برای ارشد خیلی دوست دارم بخونم و خیلی گیج شدم وقتی برای کاردانی میخوندم خیلی ها کتاب های مرجع را پیشنهاد کردند و در کنار آن کتابهای کنکوری را (با توجه به اینکه ما در 2 سال کاردانی الاف بودیم و مثلا برای درس مهمی مثل ساختمان در طول ترم دو جلسه نیم ساعته کلاس رفتیم و بقیه درسها هم همین طور) یعنی بنده قبل از اینکه برای کنکور شروع به خوندن کنم هیچ چیز نمی دانستم و فقط با خواندن کتاب مهندس مقسمی در تمام دروس توانستم خودم را خیلی بالا بکشم و جز کتاب دکتر فهیمی هیچ کتابی به دردم نخورد حال برای ارشد بعضی میگویند ارشد با ناپیوسته متفاوت است و باید حتما کتاب مرجع مطالعه شود و لی بنده در تردیدم که با این اطلاعاتی که بنده دارم آیا لازم است کتب مرجع را بخوانم مثلا کتاب هورویتز خیلی قطور و وقت گیر است یا مثلا کتاب مانو خواهشمندم بنده را به طور کامل راهنمایی فرمایید

mehr89
پنج شنبه 24 تیر 1389, 18:59 عصر
این سوال من هم هست .البته من هر جا از تجارب قبولی های ارشد خوندم همشون گفتند که مرجع باید خونده بشه.سوال من این هست آیا کافی نیست فقط قسمت ها و فصل هایی که کتاب های کنکوری نداره رو از مرجع بخونیم؟؟
.دوستان به خصوص کسانی که تجربه داشتند لطفا راهنمایی کنید.

armiya
پنج شنبه 24 تیر 1389, 19:09 عصر
سلام:
ببینید این سوال شما یه سری تکرار مکررات هستش با کمی جستجو تو همین بخش می تونید به جواب مورد نظر برسید اما من مختصری براتون توضییح می دهیم کنکور کارشناسی ارشد با کنکور کاردانی یا کاردانی به کارشناسی متفاوته دلیل هم اینکه شما باید حد بالایی از توانایی خودتون رو در تجزیه و تحلیل مسائل مختلف نشون بدید تا بتونید دانشگاه سراسری قبول بشید دلیل اینکه دوستان میگند کتاب مرجع اینه که اکثر کتاب ها در انها مطالب غلط به وفور یافت میشه و برای اینکه سر در گم نشید بهتره که مرجع بخونید و دلیل دومش هم اینه که اونطرفی که سوال طرح میکنه کتاب اقای مقسمی یا امثال این اقا رو نگاه نمیکنه و به مرجع نگاه می کنه و بر اون اساس سوال مطرح میکنه به هر حال اینکه الان هم حتی با خوندن یه کتاب مرجع هم نمی تونی اعتماد کنی که رو اون درس نسبتا مسلطی به خاطر اینکه ممکنه سوال از کتابی طرح بشه که هیچ کی نخونده باشه به هر حال من به شخصه توصییه به مر جع می کنم

mammad_asir
جمعه 25 تیر 1389, 10:47 صبح
ممنون دوست عزیز
ولی مثلا درسی مثل مدار منطقی یا معماری را کل فصل هایش باید خوانده بشه یه همون هایی که در کتاب کنکوری است را بخونیم

armiya
جمعه 25 تیر 1389, 15:36 عصر
باز هم توصییه می کنم مرجع بخونید مثلا در درس مدار منطقی من در هیچ کتاب کنکوری ندیدم که از بحث nmos و pmos بطور کامل مطلبی قرار داده باشند یا اصلا مطلبی قرار ندادند یا اگه قرار دادند اونم ناقص ولی عملا می بینیم که در کنکور از این بحث سوال طرح شده توصییه می کنم مرجع بخونید اگه می خواهید مفهومی یاد بگیرید

Hsn.Zare
جمعه 25 تیر 1389, 16:03 عصر
سلام .
من هم تقريبا همين مسير دوست عزيز رو رفتم يعني از فني و حرفه اي ... با اين تفاوت كه از ابتدا در همه كنكور هايي كه شركت كردم انتخاب اولم رو قبول شدم و امسال هم به لطف خدا ارشد دولتي رتبه خوبي آوردم .
اما به هيچ وجه با اين نظر كه كتاب مرجع رو بخونين موافق نيستم !
مثلا براي ارشد ما 14 تا درس بايد بخونيم واسه نرم افزار .
اگر هر كدوم فقط 2تا مرجع داشته باشن خوندن اونها چه زماني رو لازم داره ؟ و چه حجمي رو داره هر كدوم؟ تقريبا به نظر من غير ممكنه يكي بياد اين همه كتاب رو بخونه .
شما در كنكور ارشد اگر همه درس ها رو 50 درصد بزني رتبه يك رقمي مياري. آيا واقعا همين كتاب هاي تست 50 درصد مطلب رو نگفتن؟ اگر به جاي اينكه 4 تا كتاب مرجع روبخوني بهتر نيست يك كتاب تست رو بيشتر و مفهومي تر بخوني ؟
بعضي از درس ها مباحثي كه در كنكور مياد تقريبا مشخصه . آره اون مباحث خوندنش از روي كتاب مرجع كار خوبيه اما خوندن كتاب مرجع به وقتي كه مي گيرده نمي ارزه.
براي ارشد تا مي تونيد فقط تست بزنيد . براي همه كنكور ها بايد تست زد اما اينجا يه فرقي داره . اينكه شما توي اون وقتي كه دارين بايد به همه درس ها جواب بدين و مثه قبل نيست كه با زدن تخصصي تنها يا رياضي تنها قبول شين . و براي اينكه همه رو بتونين توي اون وقت كم بزنين بايد توي تست زدن حرفه اي باشين
جالبه بدونين كه توي كنكور اگه فقط همون سوالايي كه قبلا ديدينش و مبحثش و خوندين درست بزنيد تقريبا قبولين . شما كه نمي خواين همه سوالات رو جواب بدين همونايي كه آشنايين باهاش كافيه . فقط به شرطي درست بزنيد و زياد به شانس خودتون اعتماد نكنين!
پيشنهادم واسه داوطلبان ارشد اينه كه وقتشون رو توي كلاس هاي كنكور هدر ندن و دنبال كتاب مرجع و ايناها نرن . فقط همين كتاب هاي تست رو كاملا مفهومي بخونن و اگه يه واحد مي خونن ده واحد تست بزنن .

آرزوي موفقيت دارم براي همه عزيزان

Mamdos
جمعه 25 تیر 1389, 19:57 عصر
نظر من هم خوندن کتاب مرجع هست. البته بستگی به وقت هم داره، اگر از حالا دارید برای کنکور امسال شروع می‌کنید وقت دارید که همه‌ی کتاب‌های مرجع رو بخونید (منتها برنامه بریزید. مثلاً هر هفته دو فصل از هر درس رو بخونید). اگر فقط کمی تست‌ها مفهومی باشه، کسانی که از روی کتاب کنکور خوندند و در دانشگاه هم درس رو مفهومی یاد نگرفتند، به مشکل می‌خورند. خوندن از کتاب مرجع برای من که خیلی خوب جواب داد، با این که زیاد تست نزده بودم. البته شاید بستگی به آدم هم داشته باشه، من قضاوت قطعی نمی‌کنم.

البته خوندن نباید طوری باشه که در کتاب غرق بشید، چون اینطوری وقتتون تلف می‌شه و چیزی یادتون نمی‌مونه. بهترین روش خوندن اینه که هر کتاب رو یک دور سریع (در یک روز) مرور کنید تا دستتون بیاد چی به چیه. دفعه‌ی بعدی کمی عمیق‌تر بخونید (مثلاً طوری که کلش یک هفته وقت بگیره) و دفعه‌ی سوم جاهایی رو که نفهمیدید عمیق بخونید. هر وقت هم مبحثی رو خوندید هم بلافاصله و هم بعد از چند روز تمرین‌هاش رو تشریحی حل کنید. ضمن این که درس‌ها رو موازی بخونید، این طوری نباشه که اول یک درس رو تموم کنید و بعد برید سراغ درس دیگه. چون اینطوری درس اول بعد از مدتی فراموش می‌شه. طوری برنامه‌ریزی کنید که هر دو سه هفته حداقل یک بار از همه‌ی درس‌ها مقداری (مثلاً دو فصل) بخونید و تمرین حل کنید.

mammad_asir
شنبه 26 تیر 1389, 12:14 عصر
ممنون دوستان عزیز
من از مهر ترم دوم کارشناسی ناپیوسته را شروع میکنم آیا اگه الان بخوام دو کتاب مدار مانو و ساختمان علیخوانزاده را بخونم خوبه

masoud05
یک شنبه 03 مرداد 1389, 00:04 صبح
سلام به همه دوستان خوبم،این اولین حضور من در این بخشه.

به نظر من خوندن کتب مرجع برای کسی که یه پیش زمینه حتی کمی از دروس داره زیاد ضروری نیست البته درس تا درس هست، مثلا ریاضی مهندسی به نظرم اصلاٌ نیاز نیست اما ریاضی گسسته بعضی از بخشاش چرا.

در کل به نظر میرسه بهترین کار اینه که یه کتاب تستی خوب، رو با دقت بخونی و بعدش بر اساس اینکه یه چیزی رو نفهمیدی یا اینکه فلان مطلب مهمه، اونو از روی مرجع بخونی.

دروسی که بهتر حتماٌ بعضی از قسمتاش از روی مرجع باشه:

سیستم عامل(همزمانی و بن بست)

ساختمان داده وطراحی الگوریتم از روی کتاب" کرمن" مخصوصاٌ تمریناش که جون میده برای تست(فقط تمریناش و برخی از مطالبی که فکر می کنید خوندنش واجبه وگرنه باید تا فردای کنکور این کتاب رو بخونید تا تموم شه!!!)

ریاضی گسسته(روابط بازگشتی)

هوش مصنوعی(قسمت برنامه ریزی و شبکه های باور-بیزین-)

فراموش نشه که این فقط یه نظره و ممکنه درست نباشه