PDA

View Full Version : نقش سیلورلایت با ظهور HTML 5

sasansara
پنج شنبه 31 تیر 1389, 17:21 عصر
این ور اون ور! می خونم که بعد از اومدن html 5 نقش سیلورلایت و فلش در وب کاهش پیدا میکنه، چون همه مرور گرها و پلتفرم ها هم از html 5 پشتیبانی می کنند و ... می خواستم بدونم تا چه حدی درسته

ricky22
پنج شنبه 31 تیر 1389, 18:00 عصر
[U]http://visitmix.com/opinions/html5-vs-silverlight-which-will-win

sasansara
جمعه 01 مرداد 1389, 09:56 صبح
سلام. با تشکر از از توجه شما. البته من فقط تونستم از لینک دوم استفاده کنم.
درسته،مسلما هرکدوم واسه کاربردهای خاصی هستن. سئوال من هم این هستش که هرکدوم واسه چه کارهایی مناسب ترن. فکر کنم کسی که با هر دو زمینه آشنایی داشته باشه میتونه بهتر جواب بده

ricky22
جمعه 01 مرداد 1389, 11:07 صبح
Why HTML5 Won't Kill Silverlight Or flash (http://blog.iqinteractive.com/?p=338)

sasansara
جمعه 01 مرداد 1389, 14:35 عصر
جالب بود. ولی comment هایی که گذاشته شده بود هم نظرات جالب و متفاوتی داشت

ricky22
جمعه 01 مرداد 1389, 16:19 عصر
سیلورلایت فقط بحث گرافیک نیست
CLR
روی سیستم کاربر هست و این کم قدرتی نیست

reza_62
جمعه 01 مرداد 1389, 20:12 عصر
سلام من هم روی این مساله تو اینترنت جستجو کردم باید از چند منظر به این دو نگاه کرد
چون وقت ندارم برخی را در پست های بعدی قرار می دهم
یک منظر که باید بررسی قرار بگیرد کسانی است که با این تکنولوژی ها سر و کار دارند که شامل دو گروه کاربران و برنامه نویسان می شوند از دید برنامه ویسی اگر به silverlight نگاه کنیم همه جوره کامله محیط طراحی blend و محیط کد نویسی visual studio که واقعا عالین ولی مشکل گروه کاربران است که ما از کاربران لینوکسی تا کاربران موبایل و ipad و ipod و نیز ویندوز داریم فعلا سیلورلایت روی windows ، mac os، symbian ، windows mobile 7
ساپورت می شود ولی فعالیت هایی که بر روی html 5 در حال انجام است علاوه بر گوگل و اپل ، مایکروسافت هم به صورت جدی در حال کار بر روی ساپورت html 5 در ie 9 است به علاوه تمامی فریم ورک های معروف js نظیر jquery ، extjs و dojo در حال افزودن امکانات html5 به فریم ورکشان هستند
این ها را اگر کنار بگذاریم به زودی تمام مرورگرها بر روی تمامی device ها از html 5 ساپورت می کنند بدون دانلود چیزی در حالی که silverlight 4 حجمی حدود 6 مگ دارد دو مگ فقط کمتر از firefox که به نظر من برای کاربران ایرانی این مقدار زیاد است حالا در silverlight 5 این مقدار حتما افزایش پیدا خواهد کرد .

sia_2007
جمعه 01 مرداد 1389, 23:01 عصر
ببینید هیچ دلیلی نداره که HTML 5 رو با Silverlight مقایسه کنیم.
درسته که با هر دوشون میشه که کارهای گرافیکی انجام داد.
فیلم پخش کرد.
بازی ساخت و ...
اما توجه کنید که Silverlight کارهایی را انجام میدهد که در سایر گزینه ها نیست؛ هیچ کسی برای پخش چندتا عکس jQuery رو ول نمیکنه و بره سراغ Silverlight
چند وقت دیگه که HTML 5 هم فراگیر بشه که دیگه هیچی !
اما Local Database
Local File Access
Local Network Access
Local COM Access
Multi Threading
و ....
شما دارین Photoshop رو با 3D Max مقایسه میکنین.
بحث خوبی و بدی نیست؛ بحث بی ربط بودن مقایسست.

sasansara
جمعه 01 مرداد 1389, 23:50 عصر
فیلم پخش کرد.
بازی ساخت و ...
اما توجه کنید که Silverlight کارهایی را انجام میدهد که در سایر گزینه ها نیست؛ هیچ کسی برای پخش چندتا عکس jQuery رو ول نمیکنه و بره سراغ Silverlight
اما Local Database
Local File Access
Local Network Access
Local COM Access
Multi Threading
و ....

اتفاقا منم دنبال همین هستم. اصلا بحث خوب و بد نیست. من واقعا میخوام بدونم هرکدوم چه ویژگی هایی رو در اختیار میذارن و از هرکدوم باید در چه مواقعی استفاده کرد.

taghvajou
شنبه 02 مرداد 1389, 16:25 عصر
فیلم پخش کرد.
بازی ساخت و ...
اما Local Database
Local File Access
Local Network Access
Local COM Access
Multi Threading
و ....

احسنت به این جواب خوب! آخه کجا تو فلش یا حالا احیانا اچ 5 میشه به این قشنگی و جامعی با دیتا کار کرد و یه بیزنس اپلیکشن ارائه کرد؟
قیاس مع الفارقه ولی خوب با تفاصیلی که میشه اچ5 هم تکنولوژی بدی نیست. حالا بذار بیاد! فعلا که حتی واسش یه آی دی ای هم پیشنهاد نشده! حالا مقایسه کن سیلور چهار رو و ویژوال استودیوی 2010 رو؟!؟!؟!؟

taghvajou
شنبه 02 مرداد 1389, 16:28 عصر
اتفاقا منم دنبال همین هستم. اصلا بحث خوب و بد نیست. من واقعا میخوام بدونم هرکدوم چه ویژگی هایی رو در اختیار میذارن و از هرکدوم باید در چه مواقعی استفاده کرد.

خوب پس بهتر نبود عنوان تاپیک و سوالی که تو اولین پستتون نوشتین، یه کمی متفاوت تر می پرسیدیدین.

ویژگی OOB سیلورلایت (Out Of Browser)خودش به تنهایی همه اینها رو میذاره تو جیبش!

sia_2007
شنبه 02 مرداد 1389, 18:02 عصر
ببین برای این که دید بهتری پیدا کنی؛ این طور به قضیه نگاه کن؛
که Silverlight چیزی نیست که ما برای خوشگلی بذاریمش توی سایتهایی که بازدید کننده عمومی دارن و طرف برای دیدن Slide Show ؛ Runtime MB 6 نصب کنه !
بلکه برای سازمانهای خصوصیه.
مثلا فرض کن تموم کارهایی که برای انجام دادنشون؛ قبلا باید Active X مینوشتیم؛
رو حالا میتونیم با Silverlight انجام بدیم.
باید دید سازمانی به قضیه داشته باشی؛ نه عمومی
شما یه Sand Box قوی روی کلاینت داری؛ فقط تنها چیزی که احتیاج داری ایدست.
ویژگی ای که آقای تقواجو ذکر کردند؛ پیش نیاز اجرای کلیه امکاناتی است که من ذکر کردم.

taghvajou
شنبه 02 مرداد 1389, 18:42 عصر
بازم احسنت به داش سیا! یکی هست که حرفایه همو خوب میفهمیم. :تشویق:
قشنگی نکته دقیقا همون سندباکس و وجود BCL دات نته
که ما رو بی نیاز میکنه از یادگیری زبون و اسکریپ جدید و همون سی شارپ یا وی بی که سالهاست استفاده میکنیم رو بگیر بریم.