PDA

View Full Version : یه سوال مبتدی لطفا کمک کنید

u.2u.4u
پنج شنبه 07 مرداد 1389, 19:20 عصر
سلام من تازه دارم پی اچ پی را یاد می گیرم. یه کتاب آموزش در 24 ساعت گیرآوردم که ورژن 4 را آموزش می ده. منتها روی کامپیوتر آخرین نسخه xamp را نصب کردم. مشکلم از تفاوتهای اساسی دو تا نسخه php شروع شد. مثلا متغیرهایی که از فرم به php فرستاده می شوند در نسخه قدیمی فقط با ذکر نام قابل دسترسی اند ولی در نسخه جدید درون آرایه _Post قرار می گیرند. همین کلی وقتم را تلف کرد.
خلاصه می خواستم ببینم از کجا می شه این تفاوتها را فهمید. از سایت php هم چیزی سر در نمیارم انگلیسیم خوب نیست. اگه میشه یه منبع فارسی بگید.

SAMAN_PHP
پنج شنبه 07 مرداد 1389, 19:50 عصر
در مورد مرجع فارسی باید یک کتاب تهیه کنید .فک کنم php5 اقای مصدری جلد 1 برای شما خوب باشه.منم سایتی که مرجع باشه اونم فارسی نمیشناسم.
و درمورد متغیر های فرم (register_globals) توی نسخه 5 هم میتونی فعالش کنی از طریق php.ini ولی از نظر امنیتی مشکل داره.
موفق باشی

bestirani2
پنج شنبه 07 مرداد 1389, 20:52 عصر
بهتر اصلاً سراغ آموزش ورژن های قبل نری
اگه زبانت خوبه بهترین جا خود پی اچ پی هست
http://www.php.net/manual/en/
اگر نیست کتابهای قمی برای مقدمات خوبه

u.2u.4u
جمعه 08 مرداد 1389, 20:49 عصر
خیلی از پاسخ های دوستان عزیزم متشکرم. ولی میشه بیشتر توضیح بدید؟ آیا نسخه 5 با نسخه های قبلی تفاوت های کلیدی مثل این داره یا نه؟ یعنی من با خواندن کتاب نسخه های قبلی در حالی که با نسخه جدید کار می کنم تا چه حد ممکنه به مشکل بربخورم. چون این کتاب sams واقعا کتاب عالیه و نمی خوام سراغ منبع دیگه ای برم.

binyaft
جمعه 08 مرداد 1389, 20:59 عصر
به نظر من کتاب اقای بشیری رو بخونید

bestirani2
جمعه 08 مرداد 1389, 22:15 عصر
خیلی از پاسخ های دوستان عزیزم متشکرم. ولی میشه بیشتر توضیح بدید؟ آیا نسخه 5 با نسخه های قبلی تفاوت های کلیدی مثل این داره یا نه؟ یعنی من با خواندن کتاب نسخه های قبلی در حالی که با نسخه جدید کار می کنم تا چه حد ممکنه به مشکل بربخورم. چون این کتاب sams واقعا کتاب عالیه و نمی خوام سراغ منبع دیگه ای برم.
خیلی از چیزها هست که در نسخه جدید بد دانسته شده هست و دیگه استفاده نمیشه

u.2u.4u
جمعه 08 مرداد 1389, 22:59 عصر
جالبه. این را باید یه نقطه ضعف اساسی php به شمار آورد که اینطور تغییرات اساسی می کنه(البته از یک لحاظ هم نقطه قوت اساسی). تو زبانهایی که قبلا کار کردم همچین موردی ندید بودم و اکثرا ساختار اصلیشون را با وجود تغییرات اساسی حفظ می کردند. مثلا Qbasic با VB و حتی با VB.net تفاوت های کمی دارند. یا پاسکال و نسخه های مختلف دلفی و ... .

bestirani2
جمعه 08 مرداد 1389, 23:57 عصر
جالبه. این را باید یه نقطه ضعف اساسی php به شمار آورد که اینطور تغییرات اساسی می کنه(البته از یک لحاظ هم نقطه قوت اساسی). تو زبانهایی که قبلا کار کردم همچین موردی ندید بودم و اکثرا ساختار اصلیشون را با وجود تغییرات اساسی حفظ می کردند. مثلا Qbasic با VB و حتی با VB.net تفاوت های کمی دارند. یا پاسکال و نسخه های مختلف دلفی و ... .

اینجا هم ساختار زبان حفظ شده و این توابع هستند که تغییر کردند
مثلاً تابع ereg از نسخه 5.3 به بعد بد دانسته شده است ولی برای حفظ سازگاری حذف نشده و فقط یک اخطار مربوط به بد بودن میدهد.
یا در نسخه 5 پی اچ پی در کلاس ها میتونیم public ، protected و private داشته باشیم که در نسخه 4 از var استفاده میکردیم که معادل public در نظر گرفته شده ولی بد دانسته میشه
یا در رشته ها اگر شماره ایندکس یک حرف مربوط به رشته را [] قرار میدادیم میتوانستیم به آن دستیابی داشته باشیم ولی هم این برای تفاوت قائل شدن بین آرایه و رشته باید از {} استفاده کرد و استفاده از [] هم مشکلی ایجاد نمیکنه و میشه مانند نسخه های قبل برنامه را نوشته و اخطار ها را خفه کرد ولی باید در نظر داشت که سرعت، کارایی و ... رو از دست میدهیم