PDA

View Full Version : خرید لایسنس برنامه ها

سالومه
سه شنبه 07 تیر 1384, 12:44 عصر
سلام

من تا به حال به عنوان یک کارمند در یک شرکت کار می کردم و هیچ وقت درگیر مسائل خریدی لایسنس ( اجازه نامه ) استفاده از ابزار مختلف نشدم. می خواستم تا از دوستانی که اطلاع دارند یک سوال کنم.

من یک برنامه نویس آزاد هستم و می خواهم یک برنامه بنویسم و آن را به یک شرکت بفروشم. اون شرکت هم بعد از خرید از من نرم افزار را منتشر خواهد کرد. خوب حالا سوال من اینه:

در تمامی قسمت های خرید کامپوننت و لایسنس من دیدم که قیمت اون برای استفاده ( تک کاربره ) و استفاده ( شرکتی ) خیلی فرق داره. معنی این دو حالت چیه ؟

و آیا من که می خواهم به عنوان تک نفر این برنامه رو بنویسم و بعداً به یک شرکت بفروشم ( و اونها هم منتشر خواهد کرد ) آیا باید اجازه نامه تک نفره را بخرم یا اجازه نامه شرکتی؟

این هم یک مثال که منظور من رو بهتر متوجه بشین:
http://www.link-rank.com/order.htm

قیمت تک کاربره بدون سورس : 90 دلار
قیمت شرکتی با سوس : 1000 دلار !

Inprise
سه شنبه 07 تیر 1384, 13:22 عصر
در تمامی قسمت های خرید کامپوننت و لایسنس من دیدم که قیمت اون برای استفاده ( تک کاربره ) و استفاده ( شرکتی ) خیلی فرق داره. معنی این دو حالت چیه ؟

منظور تعداد "توسعه گران" کاربر کامپوننت است ؛ اگر یک نفر نرم افزار رو مینویسه ، و همیشه و همواره ، توسعهء برنامه توسط یکنفر انجام میشه ، لیسانس تک کاربر کافی است . اما عموما" کامپوننتها غیر از لیسانس توسعه ، شرایطی هم برای انتشار دارن که ممکنه نحوهء انتشار کدت رو تحت تاثیر قرار بده .

آیا من که می خواهم به عنوان تک نفر این برنامه رو بنویسم و بعداً به یک شرکت بفروشم ( و اونها هم منتشر خواهد کرد ) آیا باید اجازه نامه تک نفره را بخرم یا اجازه نامه شرکتی؟

تا وقتی برنامه رو تو مینویسی و توسعه اش بر عهده تو است لیسانس توسعه تک کاربره کافی است . لازمه دقت کنی نحوهء انتشار و لیسانس های مربوط به اون بعد از توسعه مطرح میشه ؛ و به نظر میاد سوال تو فقط به مرحلهء توسعه مربوط میشه .

سالومه
سه شنبه 07 تیر 1384, 15:10 عصر
[quote="Inprise"تا وقتی برنامه رو تو مینویسی و توسعه اش بر عهده تو است لیسانس توسعه تک کاربره کافی است . لازمه دقت کنی نحوهء انتشار و لیسانس های مربوط به اون بعد از توسعه مطرح میشه ؛ و به نظر میاد سوال تو فقط به مرحلهء توسعه مربوط میشه .[/quote]

دقیقاً فقط من روی این نرم افزار کار می کنم. ولی از اونجایی که یک شرکت داره اون رو منتشر می کنه گفتم باشد مشکلی بعد ها پیش بیاد که مثلاً بگن چرا لایسنس شرکتی نخریده بودین!

به هر حال در زمان نشر نرم افزار در قسمت About برنامه من باید اسم خودم و اجازه نشری رو که خریدم بنویسم تا مشکلی پیش نیاد.

ممنون

Kamyar.Kimiyabeigi
سه شنبه 07 تیر 1384, 15:36 عصر
برای حالتی که شما گفتین تک کاربره که ارزونترم هست کافی ولی برای اطمینان بیشتر به اون شرکت mail بزن و ازشون بپرس . منم در مورد یک activex سوال شما رو داشتم به اون شرکت mail زدم و کامل برام توضیح داد که برای من تک کاریرش کافیه

:موفق:

سالومه
چهارشنبه 08 تیر 1384, 18:27 عصر
برای حالتی که شما گفتین تک کاربره که ارزونترم هست کافی ولی برای اطمینان بیشتر به اون شرکت mail بزن و ازشون بپرس . منم در مورد یک activex سوال شما رو داشتم به اون شرکت mail زدم و کامل برام توضیح داد که برای من تک کاریرش کافیه

ممنون. البته موضوع فقط ارزونی نیست. بلکه باید قانونی باشه تا محصول دچار مشکلی نشه. فکر کنم بهترین راه همین هست که شما گفتی. از خودشون تک تک باید سوال کنم.

از آقای Inprise هم ممنون که راهنمایی کردن

Kamyar.Kimiyabeigi
شنبه 11 تیر 1384, 07:47 صبح
درود

ولی چون فقط شما روی source کار می کنین احتمال قوی باید تک کاربرشو بخرین
موفق باشین

دنیای دلفی
شنبه 11 تیر 1384, 10:29 صبح
اگر شما یک کامپوننت را با سورس بخرید دیگر نیاز به اجاز ه توسعه و استفاده نیست .

Inprise
شنبه 11 تیر 1384, 10:51 صبح
اگر شما یک کامپوننت را با سورس بخرید دیگر نیاز به اجاز ه توسعه و استفاده نیست

لزوما" اینطوری نیست . در مورد موضوعی که درباره اش اطلاع نداری اظهار نظر نکن .

دنیای دلفی
شنبه 11 تیر 1384, 11:49 صبح
:sorry: