PDA

View Full Version : سوال: چه وقت شروع کنیم به نوشتن یک پروژه

hesam67_b
شنبه 09 مرداد 1389, 17:34 عصر
با سلام به همه دوستان و اساتید سی شارپ.

شاید یکم این سوال عجیب به نظر برسه ولی هر روز میشه گفت دارم دربارش فکر میکنم که انجامش بدم یا نه؟!!

میخوام بدونم از اونجایی که مبتدی هستم، برای شروع یک پروژه چه وقت مناسبه؟

یعنی چه چیزهایی رو حداقل باید بدونم تا شروع کنم به نوشتن؟

حقیقتش میخوام برای تمرین این پروژه رو شروع کنم. میخوام یه دفتر کل مدرسه بنویسم که شامل : نام دانش آموزان و چه درسهایی رو دارن و سال چندم هستن و اسم معلم هاشون چیه و ... خیلی چیزهای دیگه که اطلاعات یک دانش آموز مدرسه ای رو نشون میده.

در ضمن من هنوز اصلا در مورد پایگاه داده هیچی بلد نیستم.

ممنون میشم دوستان نظراتشون رو بگن تا کسب تجربه کنم :قلب:

mahdi_7610
شنبه 09 مرداد 1389, 17:52 عصر
سلام

هر چه زودتر بهتر .

بهتره مطالعاتی هم در مورد ADO.NET داشته باشید . اگه هم داشته اید که هیچی دیگه باید بتونید پروژه ای که مدنظرتون هست را بنویسید .

موفق باشید :)

mmd2009
شنبه 09 مرداد 1389, 18:05 عصر
با سلام.

در مورد قسمت اول سوالت پیشنهاد میکنم حداقل یک کتاب اموزشی سی شارپ رو بلد باشی و دستورات رو بدونی چی هستند در همین حد کافیه.

در مورد قسمت دوم که پرسیدید از پایگاه داده هیچی نمیدونید اینم بهتره با خوندن یک کتاب تکمیلش کنید.

حالا یک پیشنهاد :

سعی کنید در این پروژه که براش روع میخواهید درست کنید بار کج رو به مقصد نرسونید و سعی کنید سر راست کارتون رو انجام بدید

از این بهونه به شدت دوری کنید : واسه شروع اینو نوشتم بعدا بهترش میکنم.

ببین دوست عزیز این بهونه رو من خودمم اوردم که پیشنهاد دوستانه ای به شما میکنم که این بهونه رو شما حداقل نگید

سعی کنید خیلی اصولی کد نویسی کنید و از کد بافی ( به قول یکی از دوستان ) دوری کنید.

پیشنهاد میکنم پست های اقای مداح و اقای موسوی رو بخونید.

MSN_Issue
شنبه 09 مرداد 1389, 18:33 عصر
دوست عزیز به نظر من آدم اگه میخواد یه زبانی رو یاد بگیره ، بهتره با انجام یک پروژه این کار رو بکنه .
در طور مسیر انجام پروژه خیلی چیز ها میتونید یاد بگیرید این رو هم بدونید که آدم هیچ وقت نباید از کمبود اطلاعاتش بترسه بلکه بهتره برو دو دل مشکلات و با این همه امکانات که داره (اینترنت و EBook ها و ... ) از سدشون بگذره .

موفق باشید .

hesam67_b
شنبه 09 مرداد 1389, 19:18 عصر
ممنونم دوستان خوبم.

به نظر شما برای شروع یک پروژه (اون هم پروژه ای که بالا گفتم و یکم هم بزرگ به نظر میرسه) باید از کجا شروع کرد.

آخه این کتاب هایی که میخونیم فقط میگن : متغیر تعریفش اینه و کلاس رو اینجوری بنویس و ...

ولی هیچ کدوم نمیگن برای شروع یک پروژه باید چیکار کرد.

حقیقتش یکم ترس تو دلم هست چون میترسم الکی وقتم رو بزارم و آخرش هم هیچی نشه.:افسرده:
به قول دوستمون میخوام حداقل اصولی بنویسم.

حالا به نظر شما باید از کجا شروع کرد؟ اول بیام رو کاغذ بنویسم چی میخواد؟ اول باید الگوریتم کلی رو نوشت؟

یا کارهای دیگه

#aliyari_C
شنبه 09 مرداد 1389, 19:44 عصر
سلام
یکی از ابزار های جدید حال حاضر برنامه نویسان هم شی گرا Object Oriented می باشد

فقط یا تمرین کردنه که درکش می کنی(مثل ریاضی)

موفق باشی
__________________________________________________ __________________________________________________
چون به دریا می توانی راه یافت
سوی یک قطره چرا باید شتافـت

نتایج آماری,مقایسه ای بین String و StringBuildr (http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=233987)

Salar Ashgi
شنبه 09 مرداد 1389, 19:45 عصر
ببینید اینطور هم فک نکنید که باید صبرکنید تا سواد #C تون به حدی برسه ، تا مثلا همون اول یه برنامه

دیتابیس ، پروژه های کاربردی و ... بنویسید ؛ چون تو این حالت همیشه یه کمبود اعتماد به نفس بوجود

میاد و با خودتون میگید که من که به این حد نرسیدم ، پس فعلا بیکار بشینیم ! نه ولی اینطور برخورد نکنید ،

از همون اول هر بحث رو اصولی و دقیق روش وقت بذارین و راجبش هر برنامه درستی که به ذهنتون میرسه

رو بنویسید ، قرار نیست همه برنامه های نوشته شده تون ، پروژه های بزرگی باشند .

موفق و پیروز باشید ./

web4web
شنبه 09 مرداد 1389, 19:45 عصر
با سلام.
اگر شما برنامه نویسی رو به صورت گام به گام و صحیح یادگرفته باشید هر بخشی رو که یاد گرفته باشید مثال همون بخش رو هم حل می کند مثلا وقتی متغییر int رو یاد میگیرد یک برنامه کوچیک هم در مورد همین متغییر می نویسید تا مطالب رو کامل درک کنید و میشه مثل تیکه های پازل و هر قسمتی رو که یاد میگیرد یک تکیه پازل اضافه می شه و در کنارش ebook می خونید و از خودتون خلاقیت به خرج می دید و یک برنامه جدید می سازید و همه اینا بستگی به خودتون داره بستگی داره که به یادگیری و دانش خودتون اعتقاد داشته باشید و بتونید از عهده کار بر بیاد . شما وقتی می خوایید چنین برنامه ای بنویسید باید ببینید به چه چیزهایی نیاز دارید و آیا دانشی که برای ساخت چنین برنامه ای لازمه شما دارید؟ اگر که می تونید بسم الله ولی اگر می دونید ساخت چنین برنامه ای مستلزم فرامینی مثل دیتابیس هست و شما هیچ شناختی هست بهتر است اطلاعات خودتون رو تکمیل کنید و سپس شروع به ساخت برنامه مورد نظر کنید.

موفق باشید.

mmd2009
شنبه 09 مرداد 1389, 19:47 عصر
اگر ندونی به کجا میخوای بری مطمئنا هزار راه جلوت سر میرسه و مطمئنا 10 به 100 امکانش هست اشتباه کنی

پس حتما باید بدونی میخوای چیکار کنی

شما هم مثل من سناریو بنویس

منظور از سناریو روند کلی کار از ابتدا تا انتها است (معادل برنامه نویسی اون میشه مهندسی نرم افزار )

برای شروع مهم نیست میخوای چیکار کنی مهم اینه کاری که شروع میکنی به نحو احسنت بنویسی

اگر تا العا هیچ کاری رو انجام ندادی به نظر من برای شروع مثل خییلی از برنامه نویس ها بیا یک دفتترچه تلفن بنویس یا یک کتابخونه

بعدش برنامتو بذار تو سایت و یک نظرخواهی تشکیل بده تا دوستان در مورد برنامه است نظر بدن و ونقاط ضعفتو بگن

البته این نظر من بود و میتونی خیلی راحت مهر وتو بهش بخوره

hesam67_b
شنبه 09 مرداد 1389, 19:57 عصر
ممنونم از همه دوستان به خصوص دوست خوبم mmd2009 که راهنمایی های جالبی کردی.

من قبل از اون پروژه دفتر کل 1 یا 2 تا پروژه کوچیک تر مینویسم تا یکم با مراحل کار بیشتر آشنا بشم و بعدش به امید خدا میرم سراغ اون کار.

الان دارم یه بازی جمع اعداد مینویسم برای سرگرمی :لبخند:

انشاالله وقتی کامل شد میزارم تا شما نظرتون رو درموردش بهم بگین.

بازم تشکر.

خوشحالم که با این سایت آشنا شدم که دوستان انقدر خالصاله راهنمایی میکنن :قلب::قلب:

eshpilen
شنبه 09 مرداد 1389, 20:23 عصر
نحن مخلصین فی سبیل ا... :لبخند:

بطور کلی آخر خوندن رفرنس هر زبان برنامه نویسی، انجام یه پروژه که بیش از حد بزرگ نباشه خیلی مفیده.
البته من خودم وقت نکردم درمورد هر زبانی که یاد گرفتم اینکار رو انجام بدم. بخصوص که خیلی برام مهمه که پروژه تکراری و غیرکاربردی نباشه. الانم که به سلامتی تقریبا در هر زمینه ای بخوای کلی برنامهء آماده مجانی و اوپن سورس پیدا میشه.
ولی خدایی تمام این برنامه ها هیچوقت به پای کاربردی که برنامه نویسی واسه خود آدم داره نمیرسن.
بخصوص برنامه های ابتکاری و خاص که آدم مینویسه خیلی حال میده. با اینکه این برنامه ها میتونن خیلی ساده و کوچیک باشن، اما لذت و کارایی زیادی میتونن داشته باشن. آدم باید واقعا برنامه نویسی رو بلد باشه تا بتونه همون برنامه های کوچیک رو هم بنویسه. اتفاقا خاص بودن و ابتکاری و موردی و سفارشی بودن اونا باعث میشه کسی نتونه با کپی پیست و کد و ماجول و برنامهء آماده چنین برنامه هایی بسازه.

seven7777777
شنبه 09 مرداد 1389, 21:14 عصر
حسام جان سلام ( اگه اسمت همینه )
بنظرم mmd به نکات خوبی اشار کرد . در کل چندتا مورد هست که من خودم تو کارام بهش برخوردم :

1. اولا اصلا در مورد کدنویسی نترس ، مایوس هم نباش که هم این سایت و هم گوگل ( که خدا خیرشان دهاد ) تقریبا نقطه مبهمی برات باقی نمیزارن .

2. من اوایل کد کشکی ( با امید درست کردنش در آینده ) زیاد می نوشتم اما متاسفانه به علت زیاد شدن کدها در طول کار و اغلب نداشتن یک پلان مناسب ، براثر همون کشکی نویسی به بن بست می خوردم و مجبور میشدم هزارتا راه ماست مالی برای درست کردنش برم . پس همیشه برای هر قسمت که مطمئن نبودی ، یه سرچ تو اینترنت بزن تا از راه اصولیش جلو بری .

3. البته قرار نیست که هر کدی می نویسی اصولی و بهترین کد باشه اما سعی کن راه حل های اصولی رو انتخاب کنی .

4. پیشنهاد دوستان مبنی بر خواندن کتاب ، دیدن سورس ها ، نوشتن برنامه های کوچک و ... خیلی مفیدن اما یه جوری نشه که گیجت بشی . مثلا نوشتن کلاس ها ، برنامه نویسی چند لایه و ... ممکنه توسط برنامه نویس ها یکم سلیقه ای انجام بشه که احتمالا شمارو دچار تناقض میکنه !!!

5. حتما برای شروع کار از مسئلت یه پلان تهیه کن ( خیییییییییییلیییییییییییی ی مهمه ) تا مثل من وسط کار به بن بست های الکی به خاطر در نظر نگرفتن جوانب مختلف کار برنخوری . همینطور حتما جداول دیتابیست رو روی کاغذ بیار و اونارو بهینه کن . این کارا تو کدنویسی و طراحی کوئری ها خیلی مهمه .

6. سرآخرم اول امیدت به خدا و ائمه و بعدشم به بچه های این سایت باشه . بدون تا آخرین لحظه کمکت می کنند .

موفق باشی ...

sia_2007
شنبه 09 مرداد 1389, 21:25 عصر
بد نیست کد دو سورس کد رو نگاه بندازی
از همین الآن وقتت رو بذار روی امکانات جدید

hesam67_b
شنبه 09 مرداد 1389, 23:25 عصر
حسام جان سلام ( اگه اسمت همینه )
بنظرم mmd به نکات خوبی اشار کرد . در کل چندتا مورد هست که من خودم تو کارام بهش برخوردم :

1. اولا اصلا در مورد کدنویسی نترس ، مایوس هم نباش که هم این سایت و هم گوگل ( که خدا خیرشان دهاد ) تقریبا نقطه مبهمی برات باقی نمیزارن .

2. من اوایل کد کشکی ( با امید درست کردنش در آینده ) زیاد می نوشتم اما متاسفانه به علت زیاد شدن کدها در طول کار و اغلب نداشتن یک پلان مناسب ، براثر همون کشکی نویسی به بن بست می خوردم و مجبور میشدم هزارتا راه ماست مالی برای درست کردنش برم . پس همیشه برای هر قسمت که مطمئن نبودی ، یه سرچ تو اینترنت بزن تا از راه اصولیش جلو بری .

3. البته قرار نیست که هر کدی می نویسی اصولی و بهترین کد باشه اما سعی کن راه حل های اصولی رو انتخاب کنی .

4. پیشنهاد دوستان مبنی بر خواندن کتاب ، دیدن سورس ها ، نوشتن برنامه های کوچک و ... خیلی مفیدن اما یه جوری نشه که گیجت بشی . مثلا نوشتن کلاس ها ، برنامه نویسی چند لایه و ... ممکنه توسط برنامه نویس ها یکم سلیقه ای انجام بشه که احتمالا شمارو دچار تناقض میکنه !!!

5. حتما برای شروع کار از مسئلت یه پلان تهیه کن ( خیییییییییییلیییییییییییی ی مهمه ) تا مثل من وسط کار به بن بست های الکی به خاطر در نظر نگرفتن جوانب مختلف کار برنخوری . همینطور حتما جداول دیتابیست رو روی کاغذ بیار و اونارو بهینه کن . این کارا تو کدنویسی و طراحی کوئری ها خیلی مهمه .

6. سرآخرم اول امیدت به خدا و ائمه و بعدشم به بچه های این سایت باشه . بدون تا آخرین لحظه کمکت می کنند .

موفق باشی ...

دمت خیلی گرم داداشم. کلی با نوشته هات حال کردم. مرسی :تشویق::تشویق::تشویق:

rezamand
دوشنبه 11 مرداد 1389, 00:35 صبح
دوست عزیز من خودم 4 ماهه که کد نویسی c# رو شروع کردم . البتع من رشته تحصیلی ام نرم افزار بوده ولی زمان ما محیط visual نبود . همیشه هم از کد نویسی فراری بودم و بیشتر کار multimedia می کردم . ولی الان که دارم کد می نویسم میگم بهت که واقعا لذت بخش و باید حتما تو یک پروژه برنامه نویسی رو یاد بگیری . من کتاب جعفرنژاد قمی رو خوندم به همراه این فایل pdf که تو اینترنت هست واسه آموزش C# 2005 . . که واقعا اسه شروع کافیه . بقیه اش دیگه باید از تو فرم ها و msdn پیش بری . واسه sql هم اینو ببینی بد نیست
http://patoghu.com/forum/thread26663-2.html

|Smyty|
دوشنبه 11 مرداد 1389, 13:19 عصر
سلام
یکی از ابزار های جدید حال حاضر برنامه نویسان هم شی گرا Object Oriented می باشد

فقط یا تمرین کردنه که درکش می کنی(مثل ریاضی)

موفق باشی
__________________________________________________ __________________________________________________
چون به دریا می توانی راه یافت
سوی یک قطره چرا باید شتافـت

نتایج آماری,مقایسه ای بین String و StringBuildr (http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=233987)
دقیقا ! من این تجربه رو در پایتون بدست آوردم.

دوست من ! شما همین حالا شروع کن این پروژه رو. هرجا به مشکل برخوردی بیا بپرس تا پروژت کامل شه. من این روش رو بکار گرفتم و فففففوق العاده جواب داد.

ایمان مدائنی
دوشنبه 11 مرداد 1389, 13:40 عصر
بايد وارد عمل بشي تا ياد بگيري !
ماهي رو هروقت از آب بگيري ميميره !

hesam67_b
دوشنبه 11 مرداد 1389, 16:19 عصر
با تشکر از همه دوستان و نظراتشون.

میخوام قبل از اون پروژه که به نظرم یکم بزرگ میاد و هنوز زوده برای شروع( چون ممکنه برای چیزهای ساده گرفتار بشم) پروژه تکراری دفترچه تلفن رو بنویسم تا بیشتر با جنبه های مختلف برنامه نویسی و به خصوص دیتابیس آشنا بشم.

البته در کنار دفترچه تلفن دارم اون پروژه رو هم به صورت دستی رو کاغذ مواد لازمش رو پیاده سازی میکنم تا بدونم چی میخوام از برنامه.

بازم از راهنمایی های شما ممنونم دوستان :قلب::قلب:

eshpilen
سه شنبه 12 مرداد 1389, 09:05 صبح
آره اول یه پروژه ای که بزرگ نباشه بهتره. چون باید بتونی زود به نتیجه برسونیش و مهارت عملیت رو بالا ببری و اعتماد بنفس پیدا کنی.
مورد دیگه اینکه بهتره پروژه ای که انتخاب میکنی بعدا توسط خودت قابل استفاده در کارهای جدی باشه؛ یا حداقل بتونی از اجزاش در پروژه های دیگه استفاده کنی.
بطور مثال من خودم در PHP یک پروژهء رجیستر و لاگین رو انتخاب کردم که هم زیاد بزرگ نیست و در عرض مدت کوتاهی تمومش کردم، و هم کاملا کاربردی هست و خیلی جاها ممکنه نیازم بشه و ازش استفاده کنم. یا مثلا از کلاسهایی که برای ارتباط با دیتابیس نوشته بودم در یک پروژهء دیگه هم که یک فروشگاه الکترونیک کوچک بود استفاده کردم.
من از کارهای خیلی تکراری که ده ها و صدها برنامهء مجانی یا اپن سورس براش هست و کارهایی که فقط نمایشی هست اصلا خوشم نمیاد. چون احساس میکنم هدر دادن وقت و انرژی هست. اما بهرحال اگر آدم پروژهء مناسبتری پیدا نکنه ممکنه مجبور بشه همینطور کارها رو انجام بده (هرچند میتونه در یک مقیاس خیلی محدودتر باشه تا وقت و انرژی بیش از حد تلف نشه).