PDA

View Full Version : سوال: گزارشگیری از رکوردی که میتونه هم دریافت باشه و هم پرداخت!

mostafa_zainy
چهارشنبه 13 مرداد 1389, 07:59 صبح
سلام بر دوستان و اساتید

من در پروژه ای جدولی که فیلدهای « recid , infoid1,infoid2,actionType,mablagh,comment » را دارد، برای ذخیره تمام دریافتی یا پرداختی استفاده میکنم ؛بعنوان مثال اگر به کاربر پولی پرداخت میشه infoid1 = کد کاربر ، infoid2 = بلا استفاده ، actionType=1 و مبلغ و ... یا اگر از کاربر پولی دریافت میشه مثل قبل با این تفاوت که actionType=2 و همینطور هنگامی که در سیستم کاربر میخواهد مشخصات انتقال مبلغ از حسابی به حساب دیگر را وارد نماید info1=کد حساب اول ، info2=کد حساب دوم و actiontype=5 و مبلغ و... .

حالا میخوام از این جدول گزارشی بگیرم، گزارش من دارای فیلد های ش.سند ، تاریخ ، شرح ، بدهکار ، بستانکار ، باقیمانده است. (با توجه به اینکه هر رکورد بسته به actionType میتونه طرف حسابی خاص را بدهکار یا بستانکار بکنه) ، من سعی کردم یک sp بنویسم و در این sp با استفاده از cursor و جدول موقت این کار رو انجام بدم ولی دارای سرعت نسبتا پایینی هست.

از شما اساتید گرامی درخواست دارم تا اگر نظر بهتری نسبت به این موضوع دارند ، بر من منت بگذارند و راهنمایی کنند. در ضمن اصلا نمیدانم آیا این روش (ذخیره تمام دریافتی و پرداختی در یک جدول) درست هست یاخیر.

با تشکر

ahmad_eagle2002
چهارشنبه 13 مرداد 1389, 10:52 صبح
بهتره كه مبالغ بستانكار را منفي و مبالغ بدهكار را مثبت ذخيره كنيد تا با يك sum ساده مانده را بدست بياريد

pezhvakco
چهارشنبه 13 مرداد 1389, 12:00 عصر
درود :

ذخیره تمام دریافتی و پرداختی در یک جدول درست هست یاخیر.
ذخیره کردنش مشکل نداره ، فقط باید دو ستون جدا برای بدهکار و بستانکار داشته باشی تا عملیات بعدی قابل انجام و درست باشه .

مبالغ بستانكار را منفي و مبالغ بدهكار را مثبت ذخيره كنيد
در حسابداری ، منفی ندارن . همین که میگن بدهکار یا بستانکار برای همین است .
اگه حسابی مبلغی پرداخت کنه بستانکار و اگه دریافت کنه بدهکار. در نتیجه نمیشه منفی و مثبت تعریف کرد .

فکر خوش .

mostafa_zainy
چهارشنبه 13 مرداد 1389, 12:51 عصر
تشکر بابت پاسخ هاتون

در جدول اصلی فقط یک فیلد برای مبلغ داریم و یک فیلد داریم که نوع دریافت پرداخت رو نشون میده (actionType) ؛ بر روی این فیلد من تعاریف مختلفی را در نظر گرفتم که نشون دهنده اطلاعات رکورد هست
مثلا اگر ActionType=1 باشد یعنی اینکه این رکورد مربوط به پرداخت پول به یک طرف حساب است و .. (دربالا بیشتر توضیح دادم) ، من فقط در گزارشگیری میخوام یک جدول موقت برای ساختن گزارش و برگشت دادن بسازم که در آن فیلد بستانکار و بدهکار داره .

من سوالم این بود که آیا روشی بهتر وجود داره که با سرعت بالاتر بتونیم این گزارش رو با یک sp بسازیم.