PDA

View Full Version : مقایسه دوسیستم عامل win7 32bit و win7 64bit روی سخت افزار یکسان

Shabani.Mojtaba
دوشنبه 18 مرداد 1389, 19:15 عصر
سلام خدمت همه دوستان.
فکر کردم بهتر باشه این مبحث رو در این تالار مطرح کنم.
میدونیم که خیلی از سخت افزارهای موجود برای ساپورت کردن هر دو os 64 و 32 بیتی در بازار هستند.
دلیل اصلی را برای استفاده از ویندوز 64 بیتی ، پشتیبانی از حافظه رم بیشتر بدلیل آدرس دهی وسیع تر حافظه می شود.
حالا من می خوام بگم اگه ما این نکته مثبت ویندوز 64 بیتی رو در نظر نگیریم، یعنی بطور مثال یک سخت افزار با رم 2 گیگ و سی پی یو (کور 2 دو) داشته باشیم بازدهی کدام os بیشتر خواهد بود.
البته سوال اصلی این است که در این شرایط مثلا اگر از دات نت برای کامپایل یک برنامه خاص به دو حالت 64bit و x86 و اجرای آنها در دو نوع متفاوت os از لحاض performance و سرعت چه تفاوتهایی را باید متصور بود.؟

blue_lotus
سه شنبه 19 مرداد 1389, 00:45 صبح
سلام دوست عزیز

طبعا ۶۴ بیتی عملکرد بهتری داره. هرچند برای کاربر زیاد محسوس نیست. چون توان cpu و مقدار دیتا هایی که میتونه ردوبدل و پردازش کنه دوبرابر هست. حالا اگر سیستم عامل ما ۶۴ بیتی باشه و برنامه امون هم ۶۴ بیت، پس بهترین استفاده از سخت افزار میشه و سرعت بالاتر هست. ضمن اینکه فضای آدرس دهی و bus ها و cache هم ۲ برابر سرعتش بیشتر معماری ۳۲ بیتی هست.

گمان میکنم register های cpu هم در ۶۴ بیتی بیشتر باشه. و cpu 64bit رجیسترهای با بیت های با گنجایش بیشتر داره.