PDA

View Full Version : می خوام یک شرکت نرم افزاری راه اندازی کنم

mohamad_is_man
سه شنبه 09 شهریور 1389, 18:57 عصر
با سلام خدمت شما دوستان عزیز
من الان دانشجوی کارشناسی ناپیوسته نرم افزار هستم.
می خوام یکی از مهارت های برنامه نویسی تحت وب یا شبکه را یاد بگیرم.
در ضمن بنده یک مکان 70 متری در تهران برای راه اندازی شرکت دارم.
با توجه به اطلاعات فوق اگر من برنامه نویسی وب را یاد بگیرم بیشتر به دردم می خوره یا سراغ یادگیری مباحث شبکه برم.
به طور ساده بگم می خوام مبحثی رو یاد بگیرم که وقتی شرکتم رو زدم واسم درآمد زا باشه .

با تشکر منتظر جوابتون هستم

حمید محمودی
سه شنبه 09 شهریور 1389, 19:04 عصر
http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=185555

mohamad_is_man
سه شنبه 09 شهریور 1389, 19:20 عصر
http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=185555
دوست عزیز من سوالم در رابطه با طریقه ثبت شرکت نیست که . من می گم اگه برنامه نویسی تحت وب رو یاد بگیرم بهتره یا مباحث شبکه رو . چون می خوام طی سال آینده یه شرکت بزنم که مکانشم دارم .
خواهشا پاسخ هایتان با دلیل منطقی باشه

حمید محمودی
سه شنبه 09 شهریور 1389, 20:07 عصر
به نظر من بستگی به خودتون داره.برای هر کاری اگه وقت بزارید و تلاش کنید موفق میشید.

نظر شخصی من اینه که اگه وقتشو داری برو دنبال هر دوتا. برنامه نویسی رو میشه هر جایی انجام داد و یاد گرفت و خود را ارتقا داد. شبکه هم سود مالی خوبی داره....

mohamad_is_man
سه شنبه 09 شهریور 1389, 20:47 عصر
با تشکر از dcamera عزیز
می خوام نظر دوستان دیگرم بدونم
لطفا بازم راهنماییم کنید

میلاد قاضی پور
سه شنبه 09 شهریور 1389, 21:35 عصر
به نظر من از سایت سود زیادی کسب نمیکنی چون الان سی ام اس های آماده همه جا هست طرف به جای اینکه منتظر بمونه دو ماه تا براش سایت طراحی کنین میره همون پول رو میده یه سی ام اس میخره مگه چند نفر هستن که سایت خیلی خاص سفارش میدن که سی ام اس جوابگو نباشه ؟
بعدش الان شما تو تهران راحت میتونی بری تو کار نرم افزار . نظر شخصی خود من اینه که اکثر جاهایی که احتیاج به شبکه و امور مربوطه هست یه متخصص شبکه هم خودشون دارن پس اونجا هم شاید بازاری نتونی راه بندازی .
اما تو تهران شما راحت میتونی نرم افزار تولید و بفروش برسونی . البته من هیچ تجربه ای ندارم تحلیلهای خودمه .

Felony
سه شنبه 09 شهریور 1389, 23:26 عصر
اگر میتونی یه گروه جوون و پر جنب و جوش و علاقه مند و خلاق گیر بیاری برو سراغ Native در غیر این صورت Managed بیشتر برات سودآوری مالی داره ...

* به هر کدوم از موارد بالا خیلی دقت کنید ( جوون و پر جنب و جوش و علاقه مند و خلاق گیر ) نقض هر کدوم از اینها میتونه سودآوری شرکت رو تو بحث Native پائین بیاره چون در این حیطه فقط باید ایده جدید و خلاقانه داشته باشید .

behnam-s
چهارشنبه 10 شهریور 1389, 02:22 صبح
کار تو زمینه شبکه اولا یه تیم متخصص احتیاج داره و پارتی بسیار زیاد!! برای اینکه بتونین کار بگیرین.
برای عقد قرارداد شبکه به مجوز شورای عالی انفورماتیک احتیاج دارین و برای گرفتن مجوز به حسن انجام کار در چند پروژه و 2 سال پر کردن اظهار نامه مالیاتی و ریختن بیمه ی کارمندان به مدت 2 سال !! که تازه رتبه ی 7 بهتون می دن . تا بخواین به رتبه 3،4 که مورد قبول اداراته برسین یه چند سالی طول می کشه. و اینم بگم برای شروع کار سرمایه زیادی هم می خواد.
یه قسمتی از اینا که گفتم تجربیات شخصیه خودمه و بقیه هم درس عبرت! البته نمی خوام نا امیدتون کنم ولی باید بدونین چقدر سخته.

mohamad_is_man
چهارشنبه 10 شهریور 1389, 10:23 صبح
ممنون از تک تک دوستان که جواب های خوب و شفافی دادند
من بازم مشتاقانه منتظرم تا نظرشو بدونم چون این مسائله به امنیت شغلیم بستگی داره
بازم راهنماایم کنید
با تشکر

Saeed_m_Farid
چهارشنبه 10 شهریور 1389, 16:33 عصر
تشکیل گروه یا شرکت برنامه نویسی تو ایران، فقط زمانی معنی داره که منافع مادی و داشتن آینده از این راه، در مقام دوم باشه و از راه دیگه ای تامین باشید و برید سراغ عشق تون یعنی توسعه سیستم های نرم افزاری/برنامه نویسی، اگه عاشق این کار نیستید و از طرف دیگه این شغل دوم شما نخواهد بود، حداکثر 2-3 سال پس از شروع جدی کار در این زمیه هیچ دلیلی برای ادامه اینکار وجود نخواهد داشت و به احتمال قریب به یقین مجبور به انجام کارهای جانبی خواهید شد و کم کم می بینید که برنامه های شرکت شما درجهت برآورده کردن نیازهای همون کارهای جانبی دارن توسعه پیدا می کنن و بتدریج کار جانبی (عمدتاً زیرمجموعه دلالی) میشه هدف شرکت و برنامه نویسی وسیله اون و در نهایت محو میشه!
این توصیه جدی من به شما هست که اگه جوون هستید (پایین 25 سال) و دنبال منافع مالی، آینده تجاری و ... این مبحث رو در رده دوم اهمیت قرار بدین؛ دلایلش هم از دید من:

اینجا، کپی رایت که مولفه اصلی فعالیت در زمینه برنامه نویسی هست بیمعنی است، میدونم یه قانون هایی هست ولی اکثرشون بدون تضمین هستند و در معرض تغییر روزانه.
قانون مدون یا عرف قابل قبولی برای برنامه نویسی و قیمت مصوب محصول وجود نداره، به فرض شما ده سال دیگه که با 20-30 تا کارمند که صدها هزینه جانبی و مشکلات مدیریتی و مالیات بر درآمد و ... دارید یه محصول تولید می کنید ولی مثلاً بند 43/1 مالیات بر درآمد میگه اگه طرف انجام دهنده پروژه خودش به تنهایی پروژه رو انجام بده و ... نیازی به بینه 7/8 درصدی نیست و موارد مشابه که هر روز عوض میشن؛ خیلی مونده تا ما به بلوغ قانونی در این زمینه برسیم.
تنوع بازار برنامه نویسی تو اینجا، قابل مقایسه با تنوع بازار شبکه نیست.
دردهایی دست به گریبان مدیریت پروژه ها و مناقصه های برنامه نویسی هست که تمومی نداره و احتمال اینکه شما هم تو این روش های غلط بیافتید بسیار زیاد هست؛ اینها فقط به ماهیت کار توسعه و برنامه نویسی مربوط هستند، منظورم دردهای فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و... جامعه نیست، مثلاً مدیریت منابع انسانی برنامه نویس/توسعه دهنده قابل قیاس با سایر منابع انسانی نیست، باید خیلی سواد مدیریتی متفاوتی از سایر کسب و کارهای بازار IT مثل شبکه داشت.

و ...

اگر میتونی یه گروه جوون و پر جنب و جوش و علاقه مند و خلاق گیر بیاری برو سراغ Native در غیر این صورت Managed بیشتر برات سودآوری مالی داره
با احترام به نظر شما جناب تاجیک، بالشخصه کجا رو سراغ دارید که یک رضایت کامل (یا حداقل ارضاکننده) کاری برای شما فراهم کنن؟ "گروه جوون و پر جنب و جوش و علاقه مند و خلاق" حتماً نیاز به مدیریتی قوی و آگاه به روش های روز، مایه دار، آشنایی کامل با روند حرکتی دنیای IT و مهمتر از همه حرکت با سیاست های متغیر کشورمون داره که برای داشتن اینها شما باید رشته تحصیلی، مطالعات و روش های فکری متفاوتی با برنامه نویسی و توسعه سیستم داشته باشید؛ بعبارت دیگه همچین کسی باید به سِمَت ها و تعاریفی مثل CEO (http://en.wikipedia.org/wiki/Chief_Executive_Officer) , CFO (http://en.wikipedia.org/wiki/CFO) , CIO (http://en.wikipedia.org/wiki/Chief_information_officer) , COO (http://en.wikipedia.org/wiki/Chief_operating_officer) فکر کنه تا توسعه سیستم و Native یا Managed و ... (درحقیقت حتی روزنامه های درست رو خوندن کاراتر از داشتن دانش برنامه نویسی در این زمینه خواهد بود) برای اینکه میزان رضایت کارمندا، فروش محصول، آینده کاری، درآمدزائی بلندمدت و کوتاه مدت و ... بیشتر در گرو آشنایی با اینها هست تا مفاهیم برنامه نویسی؛ مثلاً دونستن نیاز/مشکلات دو سه تا مغازه دار و نوشتن یکعدد هلو، فرستادن به بازار جهت برو تو گلو! حالا CD برنامه یه دات نت یا JRE و GTK هم نصب بکنه یا نه، مهم اینه که هزاران نسخه از CD های برنامه فروش بره و چقدر قیمت پایین باشه و به دلال چقدر برسه و الی ماشا ا....

کار تو زمینه شبکه اولا یه تیم متخصص احتیاج داره و پارتی بسیار زیاد!! برای اینکه بتونین کار بگیرین.
برای عقد قرارداد شبکه به مجوز شورای عالی انفورماتیک احتیاج دارین و برای گرفتن مجوز به حسن انجام کار در چند پروژه و 2 سال پر کردن اظهار نامه مالیاتی و ریختن بیمه ی کارمندان به مدت 2 سال !! که تازه رتبه ی 7 بهتون می دن . تا بخواین به رتبه 3،4 که مورد قبول اداراته برسین یه چند سالی طول می کشه. و اینم بگم برای شروع کار سرمایه زیادی هم می خواد.
یه قسمتی از اینا که گفتم تجربیات شخصیه خودمه و بقیه هم درس عبرت! البته نمی خوام نا امیدتون کنم ولی باید بدونین چقدر سخته.
تمام موارد بالا و شاید هم بسیار بیشترش شامل شرکت های برنامه نویسی و توسعه سیستم هم میشه؛ مجوز شورای عالی انفورماتیک، اظهار نامه مالیاتی، ریختن بیمه ی کارمندان، رتبه و ... برای شرکت برنامه نویسی لازم نیست؟ در مقام مقایسه و در کوچکترین مقیاس، بستن یه شبکه معمولی یا VPN و ... بیشتر دنگ و فنگ داره یا برنامه ای مثل حسابداری با پشتیبانی، تطابق با نیازهای مشتری، تنوع محصولات مشابه، بازار افتضاح و بی در وپیکر نرم افزار، نبودن قوانینی کپی رایت و ...؟
در مورد سرمایه هم باید بگم کارهای شبکه معمولاً پیمانکاری هستند و کاملاً مشخص هست که چقدر سود و زیان توش هست و بازگشت سرمایه و ... هم معلومه، واسه همین هم معمولاً میشه ریسک کرد و شراکت و سرمایه گذاری بانکی یا شخصی گرفت ولی در یک کار متوسط تا بزرگ توسعه نرم افزار صدها روش پیچیده و بدون درنظر گرفتن شرایط کشورهای باقانونی مثل ایران تدوین شدند و حتی اگه بکار گیرنده این روشها مثلاً RUP یا Business Model ها و یا Agile و ... کاملاً مسلط به نحوه فرآیندها و پیاده سازی مراحلش باشه، بازهم تضمینی نیست که این روش برای کشور و شرایط ما جواب بده! حتی اگه شما نظر مخالف دارید و میگید اینها وحی منزل هست، یک سرمایه گذار پیدا کنید که بفهمه شما چی میگین و مهمتر اینکه بدون درنظر گرفتن رضایت خداوند و روابط سببی و نسبی و زیرمیز و روی میز های جانبی، فقط به امید بازگش سرمایه (و نه بیشتر!) با شما همکاری کنه؛ بگذریم ...

در نهایت دوست عزیز mohamad_is_man، با توجه به سیر خصوصی شدن صنعت های بزرگی مثل مخابرات و در آینده نزدیک کوچک تر شدن ناگزیر دولت و واگذاری نهادها به بخش خصوصی، و از طرف دیگه اینترانت ملی، جستجوگر ملی، پیاده سازی NGN، عوض شده نیازهای کاربران اینترنت در ایران و طیف کاربران شبکه ها و ... مطمئن باشید نیازی که در آینده (اگه آینده ای وجود داشته باشه!) به تخصص های شرکت های کوچک و بزرگ شبکه خواهد بود، قابل قیاس با نیازهای جامعه به برنامه های توسعه داده شده برای اقشار خاص نیست؛ البته همین الانش هم همینطوری هست، قرار نیست تمام شرکت های درگیر شبکه با دولت قرارداد ببندن که نیاز به رتبه بندی و ... داشته باشند، اونقدر کمبود متخصص واقعی شبکه در زمینه هایی مثل RRAS , Accounting, Routing, VPN, VLAN, NAT, VoIP, NGN و امنیت و ... هست که روز به روز هم زیاد میشه ولی تضمینی نیست که اینهمه شرکت و نهاد عرق ملی داشته باشند و بخوان واسه تمام یا گوشه ای از این موارد از نرم افزارهای داخلی استفاده کنند و ریسک Unstable بودن، عدم پشتیبانی صحیح، عدم درک نیازهای آتی، عدم وجود قابلیت های توسعه پذیری و هزاران مورد مشابه رو به جون بخرن؛ بفرض شما هم تمام این موارد رو درنظر بگیرید، تعداد صفرهای قیمت محصول نهایی قابل شمارش نخواهد بود!
خیلی نوشتم واقعاً امیدوارم زیاد مزخرف نگفته باشم! موفق باشید.

mohamad_is_man
چهارشنبه 10 شهریور 1389, 17:04 عصر
Saeed_m_Farid (http://www.barnamenevis.org/forum/member.php?u=41415) توضیح کاملی دادید و خیلی با دلیل و استدلال بود
خیلی تو خط فکریم دارید کمک می کنید
اگر دوستان دیگه هم نظرات و تجربیاتشونو در اختیارم بزارن ممنون می شم
با تشکر مجدد از همه دوستان

aminghaderi
چهارشنبه 10 شهریور 1389, 18:12 عصر
با سلام خدمت شما دوستان عزیز
من الان دانشجوی کارشناسی ناپیوسته نرم افزار هستم.
می خوام یکی از مهارت های برنامه نویسی تحت وب یا شبکه را یاد بگیرم.
در ضمن بنده یک مکان 70 متری در تهران برای راه اندازی شرکت دارم.
با توجه به اطلاعات فوق اگر من برنامه نویسی وب را یاد بگیرم بیشتر به دردم می خوره یا سراغ یادگیری مباحث شبکه برم.
به طور ساده بگم می خوام مبحثی رو یاد بگیرم که وقتی شرکتم رو زدم واسم درآمد زا باشه .

با تشکر منتظر جوابتون هستم
دوست عزیز از حرفی که می زنم نارحت نشی ولی تا راه اندازی یه شرکت شما یه 4 تا 5 سالی دیگه راه در پیش داری ؟!
منظورم کار دفتری و مخارج شرکت نیست ؟! منظورم رشد فکری و علمی شما به عنوان یه مدیر عامل شرکت هست که به نظر من شرکت هایی تاحالا موفق بودند که مدیر اون شرکت اطلاعات فنی اش در حد بالا بوده به تعبیر من در ضمینه کاریش استاد بوده.
شرکت هایی هم هستند که ثبت می شوند و 4 نفر دیگه شرکت رو می چرخانند ولی رشد این شرکت ها محدوده و اون 4 نفر ، 2 سال بعد هر کدوم یه مدیر شرکت می شوند و باید فکر 4 نفر دیگه بود .

موفق باشی.

Nima NT
چهارشنبه 10 شهریور 1389, 18:34 عصر
من هم تا حدی با این نظر موافقم برای شرکت زدن و اداره کردن یک شرکت بیشتر از کسب اطلاعات فنی باید اطلاعات اجتماعی داشت ، چون نهایت امر این هست که فردی اگر خودش اطلاعات کافی در زمینه کاری مورد نظر نداشته باشه میتونه چند نفر رو استخدام کنه تا برای اون کار کنن ولی مساله مهمی که میتونه در پایداری یک شرکت موثر باشه نحوه مدیریت امور کاری اون هست در ایران عموما" فضای دیکتاتوری بر شرکتها حاکم هست و فقط یک نفر حرف میزنه و بقیه باید اطلاعت کنن و حق اظهار نظر ندارن و در صورت اعتراض اخراج میشن از این رو این موضوع به شرکتهای نو پا هم رخنه میکنه و باعث حاکم شدن همچین فضایی میشه ، این گونه فضا و نحوه برخورد اولا" در کارمند ایجاد استرس میکنه که باعث میشه امنیت شغلی برای خودش نبینه و منجر به مسائلی از جمله عدم اطمینان به آینده ، کم کاری ، ایجاد مشکل برای ضربه زدن به شرکت ( در صدد احقاق حق از دست رفته ) و .... میشه که همشون برای شرکت ضرر خواهند داشت ، پس در نظر داشته باشید که اگر توانایی اداره یک شرکت رو از لحاظ علمی دارید آیا از لحاظ بلوغ اجتماعی نیز همچین توانایی رو دارید یا خیر.