ورود

View Full Version : سوال: در باب شناسایی گرافیک و مانیتور

Computer8086
دوشنبه 15 شهریور 1389, 17:20 عصر
با سلام خدمت همه ی بزرگواران

بنده هنگام نصب لینوکس زوزه ۱۱.۳وقتی مشخصات سخت افزاری شناخته شده روبررسی می کنم همه چیز درست شناخته می شود اما پس از اتمام نصب مانیتور من شناخته نمی شود و کلیه تصاویر با رنگ هایی عجیب نمایش داده می شود و توانایی تغییر ریزولوشن رو هم ندارم

در اوبنتو این مشکل رو نداشتم اما به یاد می آورم در ایام شباب با دبیان هم این مشکل رو داشتم البته جدیداً از دبیان خبر ندارم ،متشکر می شوم اگر نظری در این باب دارید بفرمایید

با تشکراز صرف وقت شما

Babak.Hassanpour
چهارشنبه 17 شهریور 1389, 14:06 عصر
آیا بطور دستی نیز نمی توانید محتوای فایل حاوی تنظیمات مانیتور را تغییر دهید؟
در این مسیر و با این دستور:

sudo nano /etc/X11/xorg.conf

و سپس به دنبال مواردی مشابه این باشید:

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "NVIDIA Corporation NV34 [GeForce FX 5200]"
Monitor "CM752ET"
DefaultDepth 16
SubSection "Display"
Depth 16
Modes "1024x768_75.00"
EndSubSection
EndSection

موارد مربوطه مانند رزولوشن - عمق رنگ و ... را تغییر داده و ذخیره کنید

گروه کاربران گنو/لینوکس گیلان www.gullug.org (http://gullug.org/news.php)

Computer8086
چهارشنبه 17 شهریور 1389, 17:24 عصر
بابک جان مرسی از اینکه توجه کردی از راهنمایی شما استفاده کردم اما حالا یک سری اطلاعات بیشتر می گزارم تا ببینید که مشکل کارم گذاشت
اول یک سری اطلاعات لینوکس نصب شده

:/etc/X11> ls
fs rstart xim Xmodmap xorg.conf.install
lbxproxy x11perfcomp xim.d Xmodmap.remote Xresources
proxymngr xdm xinit xorg.conf.d xsm

اینها فایل های موجود در x11
فایلی که شما فرمودید با یک d. اضافی به شکل فولدر موجود بود که اطلاعات داخل آن به شکل زیر است

:/etc/X11/xorg.conf.d> ls
10-evdev.conf 20-wacom.conf 50-screen.conf
11-mouse.conf 50-device.conf 50-vmmouse.conf
20-synaptics.conf 50-monitor.conf 90-keytable.conf
مشخصات سخت افزاری Displayسیستم من هم به این شکل نشان می ده

Display->P4M890[S3 UniChrome Pro]
. .
..
Device:P4M890[S3 UniChrome Pro]
Drivers:
-Active:No
-modprobe:Yes
modules
.
.
Model:VIA P4M890[S3 UniChrome Pro]
Monitor:
StudioWorks575E

من تو همین فایل موجود درxorg.conf.dیعنی
screen.conf
که البته یک 50 هم اول داشت ساختاری که فرموده بودید رو وارد کردم اما اثر نداشت
من از گنوم به عنوان ظاهر لینوکس استفاده می کنم و در پانل پایینی گنوم تصویر یک مانیتور هست که وقتی روی آن کلیک می کنم روی صفحه در یک مستطیل کوچک صورتی می نویسد
UNknown
در صورتی که وقتی از ابزارYaSTاستفاده می کنم و در HardWare Information
اطلاعات نمایشی سیستم من درست شناخته شده است حالا کجای قضیه باید دستی تغییر کند من تجربه کافی ندارم از شما بابک جان و سایر عزیزان مطلع متشکر می شوم اگر لطف کنید و وقت بگذارید و مرا راهنمایی کنید

file:///tmp/moz-screenshot.pngfile:///tmp/moz-screenshot-1.png

Computer8086
پنج شنبه 18 شهریور 1389, 04:03 صبح
با سلام
لازم به ذکره که من یک پکیچ rpmبرایunichromeپیدا کردم و الان کارت گرافیک من شناخته شده و به حالت اکتیو در اومده
البته هنوز در YaSTنمی توان به تنظیماتش دسترسی پیدا کرد
اما همچنان آن UnKownبرای مانیتور من موجود است
اما از چه طریقی می توانم ریزولوشن تصویر را تغییر دهم همچنان بر من پوشیده است اما اگر فهمیدم این جا می گزارم

Computer8086
جمعه 19 شهریور 1389, 01:56 صبح
مجدداُ،از آنجایی که فکر می کردم که ممکنه یه زمانی کسی بیاد و این مطالب رو بخونه دوست داشتم نتیجه تلاشم رو اینجا بزارم تا اگر اینطور شد شاید کار کسی راه بیفته
اولاُ که نصب اون rpmلازم بود دوم اینکه یک پوشه در مسیر/usr/lib/xorgبود که با استفاده از نکاتی که در اینترنت پیدا کردم و تغییری که در مسیر /etc/X11هم حادث شد نهایتاُ منجر به این شد که الان توانایی تغییر ریزولوشن را هم دارم البته همچنان نتوانستم آن مستطیل صورتی را حذف کنم
البته در این راه از یک دیسک زنده لینوکس هم استفاده کردم و به طرز نا جوانمردانه ای از ساختار فایل ها کپی برداری کردم!!البته فکر نمی کنم اشکالی داشته باشد به هر حال نرم افزار آزاد یعنی همین!
پاورقی:
ایجاد تغییرات نا صحیح در فایلهای این دو مسیر ممکن است منجر به روز عواقبی نظیر مشاهده صفحه سیاه یا بالا نیامدن با محیط گرافیکی یا تغییر ران لول شود لذا قبل از هرگونه دستکاری از آن فایل ها کپی تهیه کنید تا در صورت لزوم به حالت اولیه برگردانید