PDA

View Full Version : درخواست کامپوننتی برای OCR فارسی

saeedkheiri
سه شنبه 16 شهریور 1389, 10:30 صبح
سلام دوستان
نماز روزتون قبول باشه
من نیاز به یه کامپوننتی برای OCR فارسی دارم اگه میشه اسمشم بگین یا اگه دارین لینک برای دانلود بدین ممنن میشم
خیلی ممنون

saeedkheiri
سه شنبه 16 شهریور 1389, 10:41 صبح
تمام پست های توی سایت ناتموم موندن در باره OCR
چرا یه تاپیک کامل برای این مبحث خیلی خوب و لازم نمی زنیم
بسم الله
دوستان شروع کنین تا ما هم یاد بگیریم

vandermond
سه شنبه 16 شهریور 1389, 10:50 صبح
دوست عزيز
نرم افزار هاي OCR فارسي داره با قيمت n تومن خريد و فروش ميشه. بعد شما دنبال يه كامپوننت (احتمالا مجاني) هستي:متفکر:. البته اگه باشه من هم لازمم ميشه. ولي تا اونجايي كه من ميدونم گيرآوردن يه كامپوننت مجاني يا سورس و .. به اين راحتيا نيست.

من هم اميدوارم با كمك اساتيد اين تاپيك به نتيجه برسه...

saeedkheiri
سه شنبه 16 شهریور 1389, 11:12 صبح
حرف شما درست
ولی راه حلی نداریم برای استفاده از این تکنولوژی در نرم افزار هامون؟

fjm11100
سه شنبه 16 شهریور 1389, 11:17 صبح
الان نرم افزارهای خارجی هست که عربی و فارسی را میخونه اما کامپوننت نمیدونم. فکر نکنم برای حروف چاپی مشکلی وجود داشته باشه مهم تشخیص حروف دستی است که با توجه به انواع جورواجور دستخط ساختش خیلی سخته و با خطا همراه است.

vandermond
سه شنبه 16 شهریور 1389, 11:40 صبح
الان نرم افزارهای خارجی هست که عربی و فارسی را میخونه اما کامپوننت نمیدونم. فکر نکنم برای حروف چاپی مشکلی وجود داشته باشه مهم تشخیص حروف دستی است که با توجه به انواع جورواجور دستخط ساختش خیلی سخته و با خطا همراه است.
دوست عزيز شما براي همون حروف چاپي هم پيدا كردي بزار. در حدي كه از توي مثلا ورد پرينت بگيري بعد اسكن كني دوباره بتونه بخونه. ممنون ميشم اگه پيدا كردي بزاري ، ببينيمش.

مثل اينكه خودمون بايد بريم بنويسيمش:شیطان:

fjm11100
سه شنبه 16 شهریور 1389, 11:46 صبح
Readiris pro 11 Me
خودش این ادعا را داره توجه کن باید نسخه me باشه یعنی خاورمیانه

saeedkheiri
چهارشنبه 17 شهریور 1389, 08:34 صبح
سلام
ممنون از دوستان که به این پست وقت میذارن
دوست من این Readiris pro 11 Me واسه ارتباط OCX یا DLL داره ؟

fjm11100
چهارشنبه 17 شهریور 1389, 10:23 صبح
نمیدونم عزیز ولی فکر نمیکنم یک برنامه تجاری بیاد قسمت اصلی برنامه اش را در یک dll بزاره و تو راحت بتونی اون Dll را بدون برنامه اصلی بکار ببری. این نرم افزاره نه کامپوننت

saeedkheiri
چهارشنبه 17 شهریور 1389, 17:21 عصر
نمیدونم عزیز ولی فکر نمیکنم یک برنامه تجاری بیاد قسمت اصلی برنامه اش را در یک dll بزاره و تو راحت بتونی اون Dll را بدون برنامه اصلی بکار ببری. این نرم افزاره نه کامپوننت
مهندس جان خوب شما گفتی که با حروف چاپی ما مشکلی نداریم مشکل در دست نوشته هاست پس این اگه تجاری باشه که هیچ
من و ما دنباله یه چیزی هستیم که بتونیم تو برنامه هامون استفاده کنیم

fjm11100
یک شنبه 21 شهریور 1389, 10:26 صبح
پس باید زحمتش را خودمان بکشیم! فکر نکنم گیر بیاد! اما برای نوشتنش:
یک راه ساده اش اینه که بیای برای هر فونتی یک الگو تعریف کنی بعد میمونه سایز که همان الگو میتونه scale بپذیره. اما چطور؟ حتما دیدی وقتی یک فونت true type را در ادیتور فونت باز می کنیم یک شکل برداری از خطهای صاف و منحنی است. می تونی این خطها را بررسی کنی ببینی تعداد، شکل و مختصاتشون با کدام یک از حروفی که در نرم افزارت تعریف کردی مطابقت داره. البته نیازی نیست تمام خطوط یک حرف را بررسی کنی مثلااگر سه تا دندانه "س" را الگو قرار بدی دیگه نیازی به بررسی نیم دایره بزرگ آخر نیس و خب اگر تنها یک نقطه هم بالاش چک کنی و باشه خوب معلومه "ش" است!( ما که س یک نقطه و دو نقطه نداریم!!!)
در واقع الگو باید بیانگر مشخصاتی از حرف باشه که وجودشون برای تشخیص حرف کافی باشه. برای سایز هم اجزا را باید در مقیاس سایز بررسی کنی.
البته همه اینا حرفه در مرحله عمل خیلی آسون نیست