PDA

View Full Version : مبتدی: رویداد دریافت فوکوس textbox

ahmad14.h
پنج شنبه 18 شهریور 1389, 00:23 صبح
سلام.
میخوام وقتی textbox فوکوس رو دریافت کرد رنگش عوض بشه .؟؟؟
وقتی فوکوس از دست داد چطور؟
تو event رویدادش نیست؟

Rejnev
پنج شنبه 18 شهریور 1389, 00:30 صبح
با css فکر نکنم بشه ولی استفاده از جاوا اسکریپت و فریم ورک jQuery تضمینیه. باید از رویدادهای Focus و blur اشیا استفاده کنی.
این کار باید سمت کلاینت انجام میشه. یعنی بازخوردی به سرور نداره و توسط خود مرورگر با استفاده از کدهای جاوا اسکریپت انجام میشه.
فایل jQuery رو بگیر.
برای تمامی text box ها کدی بنویس که تنظیمات دلخواهت روشون اعمال بشن

ahmad14.h
پنج شنبه 18 شهریور 1389, 00:34 صبح
با css فکر نکنم بشه ولی استفاده از جاوا اسکریپت و فریم ورک jQuery تضمینیه. باید از رویدادهای Focus و blur اشیا استفاده کنی.
این کار باید سمت کلاینت انجام میشه. یعنی بازخوردی به سرور نداره و توسط خود مرورگر با استفاده از کدهای جاوا اسکریپت انجام میشه.
فایل jQuery رو بگیر.
برای تمامی text box ها کدی بنویس که تنظیمات دلخواهت روشون اعمال بشن

ببخشید ولی اینا چی هستن؟
تازه کارم ...

Rejnev
پنج شنبه 18 شهریور 1389, 00:40 صبح
ببخشید ولی اینا چی هستن؟
تازه کارم ...

<html>
<head>
<script src="j.js">
</script>
<script>
$(document).ready(function(){
$('input[type=text]').focus(function(){$(this).css('background-color','yellow');}).blur(function(){$(this).css('b ackground-

color','white');})
})
</script>
</head>
<body>
<input type='text'/>
<input type='text'/>
<input type='text'/>
</body>
</html>

در ضمیمه یک کتابخونه جی کوئری رو قرار دادم(اسمش رو خودم به j.js تغییر دادم) با یک فایل html که یک مثال ازش هست(کد بالا)
----------------و اما اینا چی هستن:
به زبان ساده جاوا اسکریپت یک زبانه که ما سورس کد جاوا اسکریپتی مون رو به همراه صفحه به کلاینت میفرستیم و توسط مرورگر اجرا خواهد شد.
کارای متداولی که با این زبون انجام میشه رو میشه مواردی مثل دسترسی و کنترل روی عناصر صفحه(تگ ها) نام برد.
مثلا با یک کد جاوا اسکریپت میشه برای یک عنصر انیمیشن ایجاد کرد(با حرکت دادن اون)، یا محتویاتش رو تغییر داد. یا برای اونها رویداد نوشت که مثلا فوکاس روشون رفت فلان style روش اعمال بشه و ....
و اما jquery:
یک کتابخونه است(یک فایل جاوا اسکریپت) که ده ها(صد ها) تابع رو برای ما محیا کرده که به ساده ترین شکل ممکن میشه عملیات مذکور در بند قبل رو انجام داد. کارها رو آسون کرده و کد نویسی رو خیلی کم کرده و انعطاف رو بالا برده.
این فایل رو به ضمیمه اتچ میکنیم و ازش استفاده میکنیم.
مثلا در این مثال من گفتم که:برای تمامی تگ های input Text یک رویداد بساز و فلان تابع رو برای اون در نظر بگیر(همونی که رنگ رو زرد میکنه). تابع focus جی کوئری این زحمت رو برای ما میکشه.
نکته(در جاوا اسکریپت میشه توابع رو در جا تعریف کرد) مثلا من توی ورودی focus یک تابع نوشتم. میشد اسم یک تابع رو هم داد.
و اما خروجی این تابع یک نوع از jquery هست که باز ازون هم میشه برای نوشتن یک تابع در دنبالش استفاده کرد(blur).
$ تابع جی کوئری محسوب میشه که خروجی از نوع خودش(جی کوئری) رو برمیگردونه و به دنبال اونها میشه از توابع این کتابخونه استفاده کرد

Rejnev
پنج شنبه 18 شهریور 1389, 20:18 عصر
اینم از css همون:
بطور اتفاقی پیداش کردم:

<html>
<head>
<style type='text/css'>
input[type="text"]:focus
{background: #ffff00;}
</style>
</head>
<body>