PDA

View Full Version : گفتگو: آیجکس خوب است؟

tecnocomputer2
پنج شنبه 18 شهریور 1389, 20:51 عصر
با سلام
از عزیزان حرفه ای در مورد برنامه نویسی مبتنی بر وب سوال داشتم.
ایجکس خوبه؟
ایا ارسال دریافت به صورت ایجکس باعث میشه به سرور فشار کمتری بیاد؟

xoogle.ir
پنج شنبه 18 شهریور 1389, 21:15 عصر
بله خوبه :لبخند:
فکر نمیکنم تفاوتی داشته باشه یا اگر داره باید خیلی ناچیز باشه.

tecnocomputer2
پنج شنبه 18 شهریور 1389, 21:20 عصر
من فکر کنم تفاوت داره. برای مثال همین "پاسخ فوری" تو همین انجمن.
کاربر با وارد کردن پست جدید اینجا و با زدن دکمه فقط محتوای متنی که اینجا مینویسیم به سرور ارسال میشه و تو بانک ذخیره میشه و یه جواب کوچیک در حد "ok" دریافت میکنیم. ولی که بخوایم گزینه "ارسال ارسال پاسخ" رو بزنیم باید صفحه جدید باز بشه تو صفحه جدید کلی اطلاعات دوباره از سرور و بانک گرفته بشه و موقع ذخیره هم باید کلی اطلاعات دوباره گرفته بشه تا برگردیم اینجا.

تو ارسال ایجکس نیازی به دریافت اطلاعات کاربرانی که به این تایپیک ارسال پست ارسال کردن نیست ولی تو ارسال معمولی سرور دوباره باید تمام پستهای تایپیک رو از بانک بخونه و نمایش بده

ممنون میشم بقیه شرکت کنن

Hell Lord
پنج شنبه 18 شهریور 1389, 21:30 عصر
مطمعنا" تاثیر دارد!...بیشترین مزیتش فشار کمتر به سرور و حالت دسکتاپ دادن به وب است.
البته بیشترین مشکلاتش در رابطه با موتور های جستجو و دکمه های مرور گر ها و همچنین پیچیدگی کد نویسی است.
نباید در استفاده از آن افراط کرد.

sama01
پنج شنبه 18 شهریور 1389, 22:18 عصر
مسلما خوبه.
اگر نبود که روز به روز استفاده از آن بیش‌تر نمی‌شد.

شما در ajax فقط همان اطلاعاتی را که لازم است ارسال و دریافت می‌کنید. بنابر این حجم تبادل اطلاعات و به طبع سرعت افزایش پیدا می‌کنه.

ولی مسلما استفاده نادرست و نا به جا از ajax فقط فشار اضافه به سرور وارد می‌کنه.

tecnocomputer2
جمعه 19 شهریور 1389, 00:55 صبح
sama01 عزیز میشه در مورد "استفاده نادرست و نا به جا از ajax فقط فشار اضافه به سرور وارد می‌کنه" یه ذره توضیح بدید؟

sama01
جمعه 19 شهریور 1389, 02:28 صبح
مثلا فرض کنید شما یک سایتی دارید که روزی 20 پست جدید در آن ارسال می‌شود. یعنی تقریبا به طور میانگین هر ساعت یک پست.
حالا اگر شما بیایید و یک قسمت از صفحه‌ی سایت‌تان را به آخرین اخبار اختصاص بدید و در آن با استفاده از ajax آخرین اخبار را نشان دهید (به طوری که اگر در حین نمایش صفحه، خبر جدیدی آمد، وارد صفحه شود) امکان خوبی است. ولی عملا شما در هر یک ثانیه، از هر سیستم یک در خواست را به سرور می‌فرستید. در حالی‌که احتمال تغییر در آخرین اخبار خیلی خیلی کمه.
این یک مثال اغراق آمیز بود.

یا شما فرض کنید برای صفحه‌ی سایت خود، یک نمایش دهنده افراد آنلاین دارید که با استفاده از ajax هر 5 ثانیه فعال شده و همواره آخرین اطلاعات را نمایش می‌دهد. خوب این سیستم هم فقط بار اضافی روی سرور خواهد داشت. در حالی که هیچ سیستمی در جهان وجود ندارد که آمار 100درصد واقعی بازدیدکنندگان را اعلام کند.

توجه داشته باشید که من روی بار اضافه تاکید دارم. نه بار بیش‌تر.
منظورم هم باری است که به سیستم تحمیل می‌شود بدون این‌که خروجی قابل استفاده‌ای داشته باشد.

Bahram0110
جمعه 19 شهریور 1389, 13:59 عصر
sama01 عزیز میشه در مورد "استفاده نادرست و نا به جا از ajax فقط فشار اضافه به سرور وارد می‌کنه" یه ذره توضیح بدید؟

با اجازه sama01 عزیز
بعضی برنامه نویس ها کل صفحه رو با ajax لود می کنند، حتی صفحه اصلی رو؛ که گاهی بیش از 100 ثانیه وب سرور رو درگیر می کنه. اگه همین کار رو بصورت عادی انجام بدن شاید 20% زمان لود با ajax هم نباشه.