PDA

View Full Version : سوال: مشکل در برنامه نویسی سه لایه

na3er-faraji
سه شنبه 23 شهریور 1389, 10:39 صبح
سلام . من میخاستم یکی از ستون های دیتاریدر رو داخل یک آرایه کپی کنم ؟ میخاستم ببینم این کار باید در لایه DAL انجام بشه یا BLL ؟؟؟

fjm11100
سه شنبه 23 شهریور 1389, 10:46 صبح
کلا تهیه داده با dal است. کارهای پردازشی هم در bll انجام میشه. کار شما چون یک جورایی فراوری داده میشه باید بره توی dal مگر اینکه خود داده های آن ستون بصورت تکی و خارج از اون آرایه جایی استفاده مجدد بشوند.

اَرژنگ
سه شنبه 23 شهریور 1389, 11:04 صبح
سلام . من میخاستم یکی از ستون های دیتاریدر رو داخل یک آرایه کپی کنم ؟ میخاستم ببینم این کار باید در لایه DAL انجام بشه یا BLL ؟؟؟
از Entity Frameworkاستفاده کنید اصلاً این مشکل را متوجه نمیشید.

na3er-faraji
سه شنبه 23 شهریور 1389, 11:11 صبح
از Entity Frameworkاستفاده کنید اصلاً این مشکل را متوجه نمیشید.

هیچ آشنایی با این مفهوم ندارم

na3er-faraji
سه شنبه 23 شهریور 1389, 12:03 عصر
یه مشکل دیگه . هنگام استفاده از دیتاریدر چون کانکشن بسته شده دیگه نمیتونم ازش استفاده کنم. یعنی فرض کنید یه تابع داریم تو لایه DAL که خروجیش یه DataReader هستش وقتی توی فرم (البته بعد لایه BLL) این لایه رو فراخوانی میکنم دیگه نمیتونم به مفادیر دیتاریدر دسترسی داشته باشم چون خطا میده و میگه کانکشن بسته شده؟؟؟

اَرژنگ
سه شنبه 23 شهریور 1389, 12:25 عصر
یه مشکل دیگه . هنگام استفاده از دیتاریدر چون کانکشن بسته شده دیگه نمیتونم ازش استفاده کنم. یعنی فرض کنید یه تابع داریم تو لایه DAL که خروجیش یه DataReader هستش وقتی توی فرم (البته بعد لایه BLL) این لایه رو فراخوانی میکنم دیگه نمیتونم به مفادیر دیتاریدر دسترسی داشته باشم چون خطا میده و میگه کانکشن بسته شده؟؟؟
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=81952

ولی همانطوری که گفتم به استفاده از Entity Framwork , Linq To Sql نگاهی بندازید، دیگر لازم نمیشه دستی این کارها را انجام داد.

amir-yeketaz
سه شنبه 23 شهریور 1389, 12:28 عصر
سلام خدمت دوستان ...
من میخوام یه پروژه فروشگاه رو به این سبک معماری سه لایه که در اینجا (http://www.codeproject.com/KB/cs/Three_Layer_Architecture.aspx) توضیح داده شده انجام بدم ... آیا این سبکی که تو این مقاله توضیح داده شده درسته ؟؟! چون من بعضی جاها یه سبک دیگه میبینم از معماری سه لایه رو ...
از اونجا که هنوز برنامه نویسی سه لایه رو انجام ندادم از دوستان عزیز میخوام که منو کمک کنن ...

ممنون

na3er-faraji
سه شنبه 23 شهریور 1389, 12:49 عصر

من جوابم رو نگرفتم

اَرژنگ
سه شنبه 23 شهریور 1389, 12:49 عصر
سلام خدمت دوستان ...
من میخوام یه پروژه فروشگاه رو به این سبک معماری سه لایه که در اینجا (http://www.codeproject.com/KB/cs/Three_Layer_Architecture.aspx) توضیح داده شده انجام بدم ... آیا این سبکی که تو این مقاله توضیح داده شده درسته ؟؟! چون من بعضی جاها یه سبک دیگه میبینم از معماری سه لایه رو ...
از اونجا که هنوز برنامه نویسی سه لایه رو انجام ندادم از دوستان عزیز میخوام که منو کمک کنن ...

ممنون
اگرچه سبکی که بکار رفته از سبک معمول کد در اینجا زیاد به چشم میخوره (استفاده بیرویه اسکیو ال در فرمها)، بهتره ولی از حداقل روش که میشه توصیه کرد (استفاده از داتاست دیزاینر ) ابتدائیتره، همه چه را دستی انجام داده و در یک پروژه.
من یک مثال ساده برایه شروع از معماری ۳ لایه در همین تالار گذاشتم که از مثالی که در لینکی که فرستادید بهتره.

na3er-faraji
سه شنبه 23 شهریور 1389, 12:52 عصر
ببخشید اشتباه رفته بودم الان لینکتونو دیدم . ببخشید شما از دیتاریدر استفاده نکرده بودید تو برنامتون؟؟؟ من فقط با دیتاریدر مشکل دارم و الا مثلا دیتاست حتی اگه کانکشن بسته باشه مشکلی پیش نمیاد

amir-yeketaz
سه شنبه 23 شهریور 1389, 12:57 عصر
اگرچه سبکی که بکار رفته از سبک معمول کد در اینجا زیاد به چشم میخوره (استفاده بیرویه اسکیو ال در فرمها)، بهتره ولی از حداقل روش که میشه توصیه کرد (استفاده از داتاست دیزاینر ) ابتدائیتره، همه چه را دستی انجام داده و در یک پروژه.
من یک مثال ساده برایه شروع از معماری ۳ لایه در همین تالار گذاشتم که از مثالی که در لینکی که فرستادید بهتره.
میشه لینک مثالتون رو بدین؟!!

اَرژنگ
سه شنبه 23 شهریور 1389, 12:59 عصر

من جوابم رو نگرفتم
موضوع توپیک : طراحی دیتا ریدر در سیستم سه لایه
روشی که با در اونجا استفاده شده بود از روشی که به دنبالش هستید بهتره، ولی اگر هنوز میخواهید همان روشی که در پست اول را پرسیدید پی گیری کنید لطفاً بگید.

اَرژنگ
سه شنبه 23 شهریور 1389, 13:04 عصر
میشه لینک مثالتون رو بدین؟!!
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?p=952137#post952137

na3er-faraji
سه شنبه 23 شهریور 1389, 13:46 عصر
موضوع توپیک : طراحی دیتا ریدر در سیستم سه لایه
روشی که با در اونجا استفاده شده بود از روشی که به دنبالش هستید بهتره، ولی اگر هنوز میخواهید همان روشی که در پست اول را پرسیدید پی گیری کنید لطفاً بگید.

بله.اگه لطف کنید و راهنماییم کنید ممنون میشم

اَرژنگ
سه شنبه 23 شهریور 1389, 16:37 عصر
بله.اگه لطف کنید و راهنماییم کنید ممنون میشم
ببخشید، سعی کردم یک چیزی که درخاسهتایی که در پست اولتان را ارضا کند و از لحاض حرفه‌ای درست باشد درست کنم ولی هر جوری پیچ و تابش دادم نتونستم به یک چیزی که بشه به عنوان یک حداقل معیار آموزشی جور دربیاد ربطش بدم. آخرش دیدم که کد ندادن بهتر از کدی که شما را به بیراهه ببره.
اگر ممکن است دلیلی برایه اینکه حتماً از داتاریدر و آرایه استفاده بشد هست، لطفاً بفرستید. ولی چرا اینکه به چنین روشی نیاز هست را هم بفرستید شاید یک روش اصولی تونستم اراعه بدم.
در لینک به توپیکی که فرستاده بودم استفاده از داتاریدر به شکلی که در لایه بیزینس از داده‌هاش استفاده بشد را با یک مثال نشان داده بودم. ولی دیگر استفاده از چنین روشهایی قدیمی شدند.

na3er-faraji
سه شنبه 23 شهریور 1389, 17:19 عصر
راستش بخواید من تا الان رو 2005 بودم و همش با همین روش کار میکردم . واسه همین با برنامه شما خصوصا قسمت <>list و همچنین LINQ مشکل دارم و درک درستی ازش ندارم . فک میکنم به خاطر این باشه که تا الان با این روش کار نکردم . من همین الان میتونم برناممو بنویسم اما غیر اصولی. دوست دارم کدنویسیم استاندارد باشه؟؟؟

اَرژنگ
چهارشنبه 24 شهریور 1389, 00:44 صبح
راستش بخواید من تا الان رو 2005 بودم و همش با همین روش کار میکردم . واسه همین با برنامه شما خصوصا قسمت <>list و همچنین LINQ مشکل دارم و درک درستی ازش ندارم . فک میکنم به خاطر این باشه که تا الان با این روش کار نکردم . من همین الان میتونم برناممو بنویسم اما غیر اصولی. دوست دارم کدنویسیم استاندارد باشه؟؟؟
مثل اینکه ما جوره دیگره یاد گرفتیم؟ البته که اول همه چی یکمی مشکل ولی ۱ یا ۲ روز راه میافتی. باور کن بهش میارزه، روشهایه معمول ینا هستند:
۱.روشهاییی که دستی کد مینویسند : رشته‌های اس‌کیو‌ال را با فرمها و با همه چی قاطی پاطیه، برایه تازه کارها راحت است ولی فقط در یک سطح ابتدائی.
۲.استفاده از داتاست دیزاینر ، لااقل کدها را لایه بندی میکنه، که وسط کار با یک فرم یکهویی کد داتابیس دیده نمیشه، برایه بیشتر کارها از همین روشهایی که مداوم در اینجا میبینید تمام کدها را ریختن بهم خیلی بهتره. حداقل میشه ازش استفاده کرد. مثالی هم که فرستادم سعی کردم از این حد پائینتر نباشد، حالا میتونم ساده‌اش کنم که بیشتر بکار بیاد، بگید کجاش اشکال دارید چی لازم دارید بر حسب نیاز شما عوضش میکنم.