PDA

View Full Version : نگه داشت پذیری و تغییر پذیری (Maintainability & Updateability

alawiala
سه شنبه 23 شهریور 1389, 13:22 عصر
موضوعی که می خواهم در مورد آن بنویسم بیشتر به بحث خطایابی نزدیک است چند نکته خیلی ساده ولی کاربردی را عرض می کنم . همه برنامه نویسان با این مشکل روبرو هستند که هر نسخه از نرم افزار که ارایه می دهند ، ممکن است باگهایی داشته باشد ، که باید آنها را اصلاح کرد و نسخه جدیدی ارایه دهند .اما در فرآیند دیباگ نرم افزار و انتشار مجدد آن نکاتی وجود دارد که باید به آنها توجه کنیم . سعی می کنم به مهمترین این نکات اشاره کنم.

1-سعی کنید یک بانک اطلاعاتی از توابع برنامه خودتان داشته باشید . مثلا
نام تابع --پارامترهای ورودی ---اهداف تابع ---مقادیربازگشتی ---و از همه مهمتر نحوه ارتباط این تابع با توابع دیگر ،
فایده این کار در این است که اگر خواستید تابعی را تغییر دهید . متوجه خواهید شد که این تابع با چه توابع دیگری در ارتباط است . و در نتیجه عملکرد تغییر را کنترل می کنید .

2-نمودار کلاسها و ارتباطات بین آنها
علاوه بر توابع ، شما باید دقت کنید که ارتباط کلاسهای شما چگونه است . اگر کلاسی دچار تغییر شد ، کدام کلاسهای دیگر نیز باید تغییر کنند.

3-حفظ و نگه داری نسخه های قبلی
حتما قبل از هر تغییر در سورس نرم افزار حتما و حتما از آن پشتیبان بگیرید . همچنین اگر از ابزارهای کنترل سورس استفاده نمی کنید . می توانید یک راه حل ساده برای تمایز نسخه های برنامه استفاده کنید ، شما در عنوان صفحه اصلی برنامه می توانید شماره نسخه را وارد کنید

4-مدیریت خطاها
حتما با دستورات کنترل خطاها کار کرده اید . هر جا که خطایی در برنامه ایجاد شد یک پیغام نمایش می دهد. برای اینکار شما برای هر خطا یک کد یا شماره اختصاص دهید تا به هنگام مشاهده آن پیغام ، براحتی بتوانید محل وقوع خطا را پیدا کنید .

Asad.Safari
سه شنبه 23 شهریور 1389, 15:19 عصر
به نظر من , بهتر است به جای این همه کار اضافی و تقریبا بی اثر یا کم اثر از TDD و Automate Test استفاده کنیم . یعنی TDD کد بنویسیم و TDD کد اصلاح کنیم . من تضمین می کنم در این روش هیچ مشکلی برای هیچ کس حتی در جنگل های آمازون هم پیش نیاید .

موفق باشید

samaram
یک شنبه 02 آبان 1389, 17:08 عصر
به نظر من , بهتر است به جای این همه کار اضافی و تقریبا بی اثر یا کم اثر از TDD و Automate Test استفاده کنیم . یعنی TDD کد بنویسیم و TDD کد اصلاح کنیم . من تضمین می کنم در این روش هیچ مشکلی برای هیچ کس حتی در جنگل های آمازون هم پیش نیاید .

موفق باشید
TDD چی هست حالا؟!! سرچ زدم یه چیزایی فهمیدم ولی سر در گم هم شدم. لطفا یکی در یکی دو خط برام به زبون خودش توضیح بده

vcldeveloper
یک شنبه 02 آبان 1389, 17:35 عصر
TDD چی هست حالا؟!! سرچ زدم یه چیزایی فهمیدم ولی سر در گم هم شدم.Test Driven Development

http://www.agiledata.org/essays/tdd.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Test-driven_development

Asad.Safari
یک شنبه 02 آبان 1389, 22:38 عصر
TDD چی هست حالا؟!! سرچ زدم یه چیزایی فهمیدم ولی سر در گم هم شدم. لطفا یکی در یکی دو خط برام به زبون خودش توضیح بده

TDD عبارتست از ترکیب TFD یا همان Test First Design و Refactor . یعنی چه ؟ یعنی ما اول قبل از اینکه شروع به کدنویسی بکنیم اول تست ها رو طراحی می کنیم و بعد کد نویسی می کنیم و بعد رفاکتور می کنیم .

ادامه (http://sirasad.wordpress.com/2010/03/01/%d8%aa%d9%88%d8%b3%d8%b9%d9%87-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d9%85%d8%ad%d9%88%d8%b1/)

موفق باشید