PDA

View Full Version : چگونه دو کامپیوتر را شبکه کنیم که از برنامه ها واینترنت بتوان به طور مشترک استفاده کرد؟

web4web
سه شنبه 23 شهریور 1389, 17:16 عصر
با سلام.اگه دوستان لطف کنند تا جای امکان کامل توضیح بدند ممنون میشم.
1-ما دو تاسیستم داریم که می خواهیم شبکه کنیم و از برخی از برنامه ها به صورت مشترک استفاده بشه (یعنی share) بشه مثلا یک برنامه حسابداری است که وقتی سیستم A تغییرات رو داد روی سیستم B هم عمل کنه و سیستم B دوباره اون تغییرات رو انجام نده !!! یعنی عملا هر دو سیستم روی یک نرم افزار واحد کار کنند ! و تغییرات توی نرم افزار توی سیستم دیگه هم اجرا بشه (خود برنامه حسابداری شبکه فکر کنم نداره)... باید کابل کراس گرفت یا به صورت بیسیم هم میشه انجام داد؟(توی دو تا اتاق به هم چسبیده است) خودتون کامل راهنمایی کنید !

2-ما دو تا سیستم داریم(همان سیستم بالا) و می خواهیم اینها رو طوری شبکه کنیم که بشه اینترنت (وایمکس ایرانسل) رو بین دو سیستم تقسیم کرد یعنی مثلا وقتی 128kb می گیریم هر سیستم 64kb داشته باشه بعدش بشه مدیریت کرد که هر سیستم لازم نداشت سیستم مقابل تمام سرعت رو داشته باشه ؟ چطوری باید این کار رو کرد و با مودم های زرد رنگ ایرانسل هم میشه؟ و یا کابل و چیز دیگه ای لازمه ؟
در مورد قیمت تجهیزات شبکه بیسیم یا کابل ها(کراس) هم توضیح بدید ممنون میشم.

sabajamalian
سه شنبه 23 شهریور 1389, 17:45 عصر
سلام

سوال اول :
خود نرم افزار باید حتما شبکه رو پشتیبانی کنه. نرم افزار هایی مثل حسابداری از یک database استفاده می کنند. اگه می خواین که این نرم افزار رو از دو جا مدیریت کنین باید هر دو از یک database مشترک استفاده کنند. برای این کار نرم افزار رو با database روی یک کامپیوتر نصب می کنین و روی کامپیوتر دوم بعد از نصب نرم افزار آدرس database اون رو به database اولی میدین. اینجوری database بین اونا مشترک میشه و تغییراتشون با هم synch میشن.
شبکه کردن دو تا کامپیوتر هم که خیلی سادست، یه کابل برمیدارین از کارت شبکه یکی وصل می کنید به کارت شبکه اون یکی و بهشون IP می دین. اگه هم می خواین wireless وصلشون کنین باید کارت شبکه wireless داشته باشین (اگه توی شبکه کردن 2 تا pc مشکل داشتین بگین تا بیشتر توضیح بدم)

سوال دوم:
3 راه دارین :
1- یه دونه switch بخرین و 2 تا PC تون و مودم WiMax تون رو بهش وصل کنید.
2- اگه روی pc هاتون کارت شبکه wireless دارین می تونین اون مودم WiMax رو بخرین که همزمان Access Point هم هست. (100 هزار تومنیه ! ) اونوقت 2 تا کامپیوترتون می تونن wireless به WiMax وصل شن.
3- روی یکی از PC ها دو تا کارت شبکه بزارین. یکیشو وصل کنید به WiMax و اون یکی رو وصل کنید به اون یکی کامپیوتره ... بعد دو تا کارت شبکه روی کامپیوتر اولی رو Bridge کنین. (این راه رو اصلا پیشنهاد نمی کنم البته . . . )

web4web
سه شنبه 23 شهریور 1389, 18:07 عصر
خیلی ممنون از توضیحاتتون.
فکر کنم منظورتون از کارت شبکه همون Lan روی مادربرد است؟ درسته؟ اگر هر دو تا مادربرد این lan رو داشته باشند یک کابل باید وصل بشه و ip داد بشه؟(چه نوع کابلی باید استفاده کرد؟؟؟) اگر من اشتباه گفتم و کلا با lan متفاوت است چه نوع کارت شبکه ای باید تهیه کرد (مدل و برند)و اگر مقدوره قیمت رو هم بگید !
من بیشتر به خاطر این گفتم وایرلس که دیگه کابل نکشیم به اتاق دیگه و راحت بتونیم ارتباط بگیرم ولی اگه هزینه وایرلس گرون در میآد و کارت شبکه اش گرون هست به همون کابلی هم راضی هستیم و کفایت می کنه !.
در ضمن ویندوز یکیش ویستا هست یکیش xp است باید ویندوزها یکسان باشند ! درسته؟

در مورد اینترنت هم منظورم رو کاملا فهمیدم و خیلی ممنون.

sabajamalian
سه شنبه 23 شهریور 1389, 18:54 عصر
بله ، درست می فرمایید منظورم همون Lan روی Moteherboard هست. کارت شبکه هم همون کار رو میکنه که 6 7 هزار تومنه. به اون پرت Lan روی Motherboard میگن کارت شبکه OnBoard.

اگه بتونین کابل بکشین بهتره چون هم سرعتش بیشتره هم ارزون تره هم Reliable تر/

نه، لزومی نداره که 2 تا کامپیوتر از یک ورژن از windows استفاده کنند. ویستا و xp به هم متصل میشن.

web4web
سه شنبه 23 شهریور 1389, 19:13 عصر
خیلی ممنون .
در آخر یک سوال می مونه و اونم اینه که چه کابلی باید بگیرم ؟ اسم کابلش چیه؟ کراس؟
در ضمن مثلا 6 متر کابل می خواییم که مشکلی نداره؟ و همه جا موجوده ؟ این کابل ها متری چنده؟

sabajamalian
سه شنبه 23 شهریور 1389, 19:15 عصر
بله کراس برای شما مناسبه.
نه 6 متر مشکلی نداره.
قیمت دقیقشو نمیدونم ولی خیلی گرون نیست. فکر کنم 6 مترش زیر 10 هزار تومن میشه.
موفق باشین.

razeghi_loved
سه شنبه 23 شهریور 1389, 23:52 عصر
البته شما سعی کنین از کابل کراس پچ کورب استفاده کنید که سر سکوت هاش خیلی محکم هستند و به این راحتی ها خراب نمی شه و این کابل فقط یک متری ، دو متری ، سه متری، پنچ متری ، ده متری، پانزده متر داره البته شما می تونید برید یه مغازه و بهش بگین کابل براتون بزنه اما سکوتهاش هیچ وقت تظمین شده نیست و ممکنه حتی سیم از تو سکوت در بیاد. کابل هم یا Cate 5E بگیر یا Cate 6 البته شش بهتره