PDA

View Full Version : گفتگو: سردرگمی در انتخاب راه

maktab
چهارشنبه 24 شهریور 1389, 01:45 صبح
سلام
قصد نداشتم اینجا تاپیک بزنم (چون بچه ها نسبت به این قسمت کم لطفی می کنند و کمتر سر می زنند) ولی چه کنم که جای این تاپیک اینجاست!!

من ترم بعد مهندس نرم افزار می شم! با زبان سی شارپ آشنا هستم / تا حدودی طراحی وب کردم / با زبان هایی همچون asp.net، css، html تا حدودی آشنا هستم / دنبال هک هم رفتم (بنا به دلایلی زده شدم) / با سی و پاسکال هم تا حدودی (دانشگاهی) آشنایی دارم / کار شبکه را دوست دارم (ولی اصلا نمی دونم چی هست!!) و الاماشاا...

با این وجود از برنامه نویسی خسته شدم یا بهتر بگم از سردرگمی خسته شدم!! یک روز سمت برنامه نویسی می رم زده می شم بعدش می رم دنبال هک! از آنجا که زده می شم باز بر می گردم سر خونه اول! (البته برای هر کدام دلیل دارم یعنی مرض ندارم!).
برای همین تصمیم گرفتم قبل از ناامید شدن از زندگی که برام همون کامپیوتره این تاپیک را بزنم و من را راهنمایی کنید.
باید قبل از همه چیز بتونم راهم را انتخاب کنم! که برام مشکله کدام زمینه از کامپیوتر که خیلی خیلی خیلی... گسترده است را انتخاب کنم و بتونم توش موفق باشم.

alifatehi
چهارشنبه 24 شهریور 1389, 13:27 عصر
سلام
قصد نداشتم اینجا تاپیک بزنم (چون بچه ها نسبت به این قسمت کم لطفی می کنند و کمتر سر می زنند) ولی چه کنم که جای این تاپیک اینجاست!!

من ترم بعد مهندس نرم افزار می شم! با زبان سی شارپ آشنا هستم / تا حدودی طراحی وب کردم / با زبان هایی همچون ASP.NET، css، html تا حدودی آشنا هستم / دنبال هک هم رفتم (بنا به دلایلی زده شدم) / با سی و پاسکال هم تا حدودی (دانشگاهی) آشنایی دارم / کار شبکه را دوست دارم (ولی اصلا نمی دونم چی هست!!) و الاماشاا...

با این وجود از برنامه نویسی خسته شدم یا بهتر بگم از سردرگمی خسته شدم!! یک روز سمت برنامه نویسی می رم زده می شم بعدش می رم دنبال هک! از آنجا که زده می شم باز بر می گردم سر خونه اول! (البته برای هر کدام دلیل دارم یعنی مرض ندارم!).
برای همین تصمیم گرفتم قبل از ناامید شدن از زندگی که برام همون کامپیوتره این تاپیک را بزنم و من را راهنمایی کنید.
باید قبل از همه چیز بتونم راهم را انتخاب کنم! که برام مشکله کدام زمینه از کامپیوتر که خیلی خیلی خیلی... گسترده است را انتخاب کنم و بتونم توش موفق باشم.

سلام

دوست عزیز این موضوع چندین بار در انجمن مطرح شده است.

این به خودت بستگی داره توی کدام زمینه تخصص پیدا کنی . مطمئن باش در هر زمینه ای که واقعا تخصص داشته باشی موفق هستی.

شبکه خیلی خوبه اما خیلی هزینه بر هستش اگر بخواهیی مدارک معتبر جهانی را بگیری . برای مثال برای گرفتن مدارک سیسکو یه زمانی باید می رفتی دبی .( البته این شرکت که به کاربران ایرانی مدرک می داد کاربران ایرانی را تحریم کرده است)

برای هک کردن شما نیاز دارید به طیف وسیعی از اطلاعات پایه ای کامپیوتر برای مثال : زبان اسمبلی یا زبان ماشین را باید به خوبی بلد باشی . تا بتونی واقعا موفق باشی .
درسته اگر هکر قابلی باشی شرکتهای معتبر شما را جذب می کنند حتی اگر در ایران زندگی کنی.

به نظر من صبر کن تا مهندسی تو بگیر . در همین راستا الان بازار طراحی وب به صورت حرفه داغه . سعی خوب روش مسلط بشی در کنارش به یادگیری HTML5 به پرداز خیلی دور نیست زمانی که به طور سمی این زبان تحت وب ارائه بشه برای خودش دنیایی هستش.

Keramatifar
پنج شنبه 25 شهریور 1389, 20:56 عصر
درود بر شما دوست و همکار عزیز
پیشنهاد من اینه که شما قبل از هر چیز ببین توی چه رشته ای از نرم افزار استعداد و علاقه ی بیشتری داری؛
بعد از اون سعی کن مطالعه و تحقیق رو در اون زمینه بیشتر کنی تا به جایی برسی که جزء بهترین ها توی اون رشته بشی و بعد اون موقع است که هم اعتبار داری هم موقعیت اجتماعی و هم از همه مهمتر پول ...
با آرزوی موفقیت برای شما

saeed.5570
پنج شنبه 25 شهریور 1389, 22:08 عصر
سلام دوستان !!
گفتم منم یه نظر بدم!!
با اجازه بزرگترا !!ببین دوست گل من اول باید دلیل زده شدنتو بفهمی.گاهی اوقاتاین قدر فکرت مشغوله که جایی واسه خلاقیت نمی ذاره.اول یه ذهن اروم جور کن !!حالا فکر کن ببین زده شدنت دلیلش چیه؟ C# خودش یه دنیاست.تو اگه سال ها هم وقت بذاری بازم کلی مطلب یاد نداری.وقتی به صورت حرفه ای یاد گرفتی چون طیف مطالبی که یاد داری خیلی زیادن خلاقیته همینطوری میریزه!!!!!!اون وقته که پول میاد در خونتون !!ولی اگه کلا با برنامه نویسی حال نمیکنی خیلی بده !!!چون حتی سوییچ های سیسکو هم نیاز به برنامه نویسی دارن.هوش مصنوعی برنامه نویسی داره.رباتیک داره.وقتی خوب نگاه کنی میبینی برنامه نویسی واقعا تمام گرایش مهندسی کامپیوتر رو احاطه کرده.کامپیوتر یه دنیاست ....واقعا قشنگو پول دراره.دلیل سردرگمیت اینه که یه هدفو کامل دنبال نکردی.طبیعیه که نتیجه هم نگرفتی.من یه نسخه واست میپیچم.اول c# و asp.net رو در حد حرفه ای یاد بگیر.بعد برو سمت php بعد برو تو کار MCSE یا همون مهندسی شبکه و اتوماسیون اداری.اگه هم که نه واقعا حسشو نداری ارشد شرکت کنو درسا رو پاس کنو برو تو کار تدریس if و for واسه ترم اولیا !!!ولی باور کن این کار خسته کننده ترین کاره!!! بازم خود دانی و من فقط نظرمو گفتم

mansour01
یک شنبه 04 مهر 1389, 21:55 عصر
سلام

من ترم بعد مهندس نرم افزار می شم! با زبان سی شارپ آشنا هستم / تا حدودی طراحی وب کردم / با زبان هایی همچون ASP.NET، css، html تا حدودی آشنا هستم / دنبال هک هم رفتم (بنا به دلایلی زده شدم) / با سی و پاسکال هم تا حدودی (دانشگاهی) آشنایی دارم / کار شبکه را دوست دارم (ولی اصلا نمی دونم چی هست!!) و الاماشاا...
...
دوست عزیز این موضوعی که شما مطرح می کنی مشکل بسیاری از عزیزانی هست که به دلیل عدم فوکوس روی یک گرایش از این شاخه به اون شاخه میپرن و وقتی هم که پول در نمیارن و به آرزوهاشون نمیرسن ( استخدام در یک شرکت بزرگ و بروز خلاقیت ) کلا مدتی از برنامه نویسی زده میشن .
راستش خود من هم همینطور بودم تا این اواخر ، از Vb به C بعد بلافاصله نیمه کاره c++ و بعد جاوا و بعد دات نت و بعد php و بعد ...
مشکل اصلی هم رک و پوست کنده بگم "پول" هست . اول پول و امنیت مالی ( سلسه نیازهای مازلو ) و بعد خلاقیت و سایر المانهای زندگی !

در مورد هک اگر جسارت نباشه ، مواردی کمتر از انگشتان دست تو این کشور شاید باشن که بشه بهشون گفت هکر ! وگرنه ip اسکن کردن ، exploit دیگری رو استفاده کردن و شل گرفتن و یا دیباگ ضعف های web base application ها و از روی اونها Shell گرفتن و یا حتی با xss روی آنها Cookie دزدیدن و باز هم Shell script ران کردن چیزی نیست جز Script Kiddin' و به قول خودمون بچه بازی از نوع پیشرفته . بله ! اگر شما به درجه ای رسیدی که تونستی باگ پیدا کنی ، اکسپلویت بنویسی و اونهم برای نرم افزارهای بزرگ و یا ویندوز و لینوکس ! شاید شمارو به عنوان یک متخصص امنیتی استخدام کنند که این خودش نیازمند اینه که شما اول برنامه نویس باشی و بعد جویای امنیت !!!
پس هک رو میشه صرفا دور زدن محدودیت ها با روش هایی که دیگران به ما یاد میدن و حتی براش برنامه مینویسن تعریف کنیم .

در مورد شبکه دوستان توضیحات کامل رو دادن ، ولی باز هم مشکل اینه که شما تا شبکه ندونی نمیتونی برنامه نویس خوبی باشی ! و تا برنامه نویسی ندونی نمی تونی متخصص شبکه خوبی باشی ! . در صورت علاقه می تونی با سیمولیتور ها روتر های سیسکو رو شبیه سازی کنی و یا با VMWare چند Virtual Machine رو به دلخواه خودت به هم شبکه کنی و با استفاده از مطالب آموزشی دانش خودت رو ارتقاء بدی و بعد بری دنبال مدارک لازمه که زیاد هم پول خرج نکرده باشی .

اما باز هم خونه اول ، یعنی همون برنامه نویسی !
شما می تونی برنامه نویسی رو تو شاخه های گیم دنبال کنی !
می تونی با پروژه های دانشجویی کوچیک پولسازی کنی تا از کار خودت هم لذت ببری و هم شناخته شده تر بشی و آروم آروم وارد پروژه های بزرگ بشی !
می تونی وارد بخش دیباگ کردن ، مهندسی معکوس و غیره بشی !
می تونی CMS توسعه بدی !
می تونی سیستم عامل Develope کنی !
می تونی تز بدی ! مقاله بدی و از دانشگاه های خارج از کشور Application بگیری !
و ...

تنها چیزی که مهمه اینه که یک شاخه رو باید بیشتر از همه دنبال کنی ، همونی که واست از همه پولساز تره ! اون مهمتره !

ضمن اینکه شما می تونی رو رشته هایی مثل MBA یا مدیریت بازرگانی گرایش های بازاریابی هم تمرکز داشته باشی که با توجه به اینکه مهندس نرم افزار هم هستی ، پوئن بزرگی در استخدام توی سازمانهای تولید نرم افزار خواهی داشت .

این جمله رو یادم نیست کا خوندم ، شاید همین فروم و شاید یک کتاب یا مقاله ، اما جالب بود :
بیل گیتس بخاطر اینکه برنامه نویس بود پولدار نشد ، بلکه بخاطر اینکه مدیر خوبی بود پولدار شد

ایشالله موفق باشی

MIDOSE
شنبه 20 آذر 1389, 19:13 عصر
برنامه نویسی دنیای بزرگیه که شما با این چیزهایی که بلد هستید تازه مثل بچه می مانید که راه افتاده بهتره کمی صبر پیشه کنید. و سعی کنید در زمینه های مختلف برنامه نویسی کنید مثل برنامه نویسی برای وب، شبکه، بازی های شبکه ای، بازی های وب و خیلی خیلی چیزهای دیگر و خدمت به دیگران را هم از یاد نبرید.

JaguarXF
شنبه 20 آذر 1389, 21:11 عصر
خب بنابراین درست داره تمام میشه. بنابراین این چهارسال باید راهت رو انتخاب میکردی.

internetcastle
چهارشنبه 23 آذر 1390, 10:37 صبح
سلام
من دانشجوی رشته مدیریت هستم . به کامپیوتر و برنامه نویسی خیلی علاقه دارم الان دارم کنار رشته خودم در مجتمع فنی تهران دوره های برنامه نویسی می بینم . می خواستم بدونم به نظر شما ایا بازار کار به کسی که رشته تخصصی خودش نرم افزار نیست بها می دهد می تونم امید داشته باشم تو این رشته کاری گیر بیارم

spinelruby
سه شنبه 20 دی 1390, 11:40 صبح
سلام. اگر تحصیلات دانشگاهیت مرتبط بود، راه رو با سرعت بیشتری می تونستی طی کنی. ولی حالا یکم کارت سخت تر میشه چون باید خیلی از مفاهیم رو خودت یاد بگیری.
ولی در هر صورت بازار متخصص می خواهد . اهمیت نداره مدرکت چیه!