PDA

View Full Version : سوال: كاربردdirectx در winapp

mahboube
چهارشنبه 31 شهریور 1389, 11:30 صبح
سلام دوستان
ميخام بدونم دايركت ايكس توي برنامه ويندوزاپليكيشن كاربرد داره؟
مثلا از دايركت ايكس ميشه توي winapp براي دسترسي به حافظه كارت گرافيك و.. استفاده كرد؟
اين كار كاربرديه؟؟مثلا من بخام به پنجره هام يا تصويرشون توي كارت گرافيك دسترسي داشته باشم.مثلا فرم هايي كه hidden شدن؟
باعث ايجاد خلل توي اجراي بقيه قسمت هاي برنامه نميشه؟(مثلا زماني كه شي DIRECTDRAW رو ايجاد ميكنم يا دسترسي انحصاري صفحه نمايش ايجاد ميشه و...)
در واقع كار منطقيانه اي هست؟.....
ممنون.

mahboube
چهارشنبه 31 شهریور 1389, 13:30 عصر
مثلا ويندوز سون براي كاراي گرافيكيش مثل باز و بسته كردن پنجره(با افكت (شفافيت و...)،مينيمم كردن پنجره هاش،بزرگ و كوچيك كردن پنجره هاش(تغيير فونتا موقع اينكار !) زوم كردن و اينهمه قابلت گرافيكي داره از دايركت ايكس استفاده مي كنه ديگه؟؟
همون حالتي كه پنجره هارو كوچي نشون ميده تو تسك بار داره از كجا(ram ،حافظه كارت گرافيك؟؟)از كجا مي خونه؟چطوري؟؟؟
آقا كمك كنيد ديگه!!!نظر شما چيه؟!

mahboube
چهارشنبه 31 شهریور 1389, 14:01 عصر
آقا يعني هيشكي سوال براش پيش نيومده؟!!ويندوز چيكار داره مي كنه؟
يه سوال ديگه؟فرمي كه مينيمم شده يا hiden‌شده كجا نگه داري ميشه؟
چون handle شو داريم و ميتونيم موقعي كه بازه ازش عكس بگيريم ولي وقتي مينيمم شده يا hiden‌شده عكسه سياهه!
بنظرتون از كجا ميشه داشتش؟چون سون از يه جايي داره ميخوندش!
هلپ پليز!

sinashahab
چهارشنبه 31 شهریور 1389, 15:34 عصر
من فکر می کنم توی رم باشه(فکر می کنم و هیچ اطلاعاتی ازش ندارم!!)

خوب این سوال برای خیلی ها هست ولی از رازهای بیل گیسه :لبخند:.

flash118
چهارشنبه 31 شهریور 1389, 16:33 عصر
خوب با سلام من یه نمونه اطلاعات دارم چون خودم هم با دایرکتس کار کردم فکر کردم خدمتتون ارائه بدم البته ببخشید که میان شما اسانید بزرگوار بی ادبی کردم
خوب دوست عزیز سئوالتون کاربرد دایرکتیس تو ویندوز اپلیکشن هست خدمتتون باید عرض کنم بله کارایی داره و افکت هایی که شما دنبالش هستین هم میشه پیاده سازی کرد اما حجم برنامه تون رو می بره بالا ولی خوب زیبایی خاص خودش رو داره از طریق دایرتکس با انواع دوایس ها از قبیل کی برو ماوس جوی استیک می تونید ارتباط برقرار کنید و حتی وضعیت فریم کاری cpu با گرافیک رو هم که framerate هستش و قدرت باز سازی رو کنترل کنید خیلی دوست داشتم اون برنامه ای که برای پروژم کار کرده بودم در اختیارتون قرار می دادم ولی حجمش حدود 70 مگ هست و دیدم که پدرم در بیاد تا بتونم آپلودش کنم و در پایان هر سئوالی که در این حوزه باشه در خدممتم امیدوارم که ابهام رفع شده باشه البته سعی میکنم آموزش دایرکتیس تو c# رو آماده کنم و به افتخار شما دوستان گل و اساتید مجترم قرار بدم بشرطی که قول بدین تنهام نزارین اگه هستین تو همین تایپک نظر بدین منم بدونم ممنون

mahboube
پنج شنبه 01 مهر 1389, 07:47 صبح
ممنون دوست عزيز.
اولا اعلام آمادگي براي بودن مي كنم(از طرف يك مبتدي البته!).هركمكي بتونم ميكنم.
دوماچرا سرعت رو پايين مياره؟چون يكي از وي‍ژگيهاي خوب دايركت ايكس مثلا به دليل كار مستقيم و بي واسطه با كار كارت گرافيك و...پايين آوردن سرعته!؟چون تو winapp قراره استفاده شه سرعتو ميگيره؟
و سوما يه سوال درمورد دايركت ايكسم هست:تابعي هست كه آدرس فرمي كه توي حافظه رم هست ولي توي كارت گرافيك نشون داده نشده رو بتونه بده؟؟!!

توي مفهوم بليت كردن يا انتقال بلاك بيتي مي گه انتقال بلاك هاي داده قسمتي از حافظه به قسمت ديگر:
آيا اين قسمت اول رم و قسمت دوم حافظه كرات گرافيكه؟؟
و توي مفهوم فليپ كردن ميگه:
"شما بعد از اجراي پوسته اوليه كه در واقع فريم اول هست در بافر پس زمينه مي نويسيد ودرزماني كه پوسته اوليه رااجرا ميكنيد بافر پس زمينه نشون داده مي شود و همون موقع شما اطلاعات فريم بعدي را در بافر مي نويسيد..."
حالا من ميخام آدرس جاي كه اطلاعات توش نوشته شده ولي نمايش داده نميشه رو داشته باشم.

ببخشبد طولاني شد و ممنون.در ضمن از دوستاني كه در اين تاپيك شركت مي كنند پيشاپيش متشكرم.

mahboube
پنج شنبه 01 مهر 1389, 12:16 عصر
دوستان كسي ميدونه فرمي كه ساخته شده ولي show نشده يا مينيمم شده يا Hiddn شده كجاي حافظست؟
تابعي كه بتونه بهش دسترسي داشته باشه تو directx هست؟يا تابع api ؟

linux
پنج شنبه 01 مهر 1389, 19:38 عصر
سلام دوستان
ميخام بدونم دايركت ايكس توي برنامه ويندوزاپليكيشن كاربرد داره؟
مثلا از دايركت ايكس ميشه توي winapp براي دسترسي به حافظه كارت گرافيك و.. استفاده كرد؟
اين كار كاربرديه؟؟مثلا من بخام به پنجره هام يا تصويرشون توي كارت گرافيك دسترسي داشته باشم.مثلا فرم هايي كه hidden شدن؟
باعث ايجاد خلل توي اجراي بقيه قسمت هاي برنامه نميشه؟(مثلا زماني كه شي DIRECTDRAW رو ايجاد ميكنم يا دسترسي انحصاري صفحه نمايش ايجاد ميشه و...)
در واقع كار منطقيانه اي هست؟.....
ممنون.
بله کاربرد دارد، شما اگر بخواهید می توانید استفاده کنید. فرض کنید یک نرم افزار بازی می خواهید تولید کنید.
در ویژوال استیدو ار 2008 به بعد یک چیزی به اسم wpf هست که دقیقا از دایرکت ایکس استفاده می کند

flash118
پنج شنبه 01 مهر 1389, 19:50 عصر
با سلام
به به عجب استقبال گرمی فقط آقا سیروان و مجبوبه خانوم لطف کردن باشه مشکلی نیست بخاطر این دو عزیز هم که شده تلاشم میکنم برسونم
دوست عزیز شما سئوالتون کاملا واضح هست فرمی که hide میشه همان طور که می دونید البته تو دایرتکیس می گم ها من با پلت دیگه کاری ندارم دوستان سو تفاهم نشه خوب کارت گرافیکی همان طور که می دونید متشکل از بافر هایی هستن از جمله back buffre ,frontbouffre,zbuffre و عیره وقتی فرمی که مخفی می شه در zbuffre می ره و وقتی دوباره فراخوانی میشه دوباره در back بازسازی البته نه از نوع لود میشه و بعد به front منتقل میشه اونم با روش swapingکه به اطلاح خودمون تعویض زمانی قاب در زمانی 0 صورت می گیره
امیدوارم مشکلتون حل بشه موفق باشین

mahboube
دوشنبه 05 مهر 1389, 08:54 صبح
دوست عزیز شما سئوالتون کاملا واضح هست فرمی که hide میشه همان طور که می دونید البته تو دایرتکیس می گم ها من با پلت دیگه کاری ندارم دوستان سو تفاهم نشه خوب کارت گرافیکی همان طور که می دونید متشکل از بافر هایی هستن از جمله back buffre ,frontbouffre,zbuffre و عیره وقتی فرمی که مخفی می شه در zbuffre می ره و وقتی دوباره فراخوانی میشه دوباره در back بازسازی البته نه از نوع لود میشه و بعد به front منتقل میشه اونم با روش swapingکه به اطلاح خودمون تعویض زمانی قاب در زمانی 0 صورت می گیره

ممنون از توجهت.(من دوروزه نبودم اميدوارم هنوز هم مايل به ادامه اين بحث باشيد).
چطوري ميشه به اين فرمي كه الان توي zbuffer هست دسترسي داشت؟(فرمي كه مينيمم شده هم توي zbuffer هست؟)
مثلا ميشه فرم رو خوند و يك جاي ديگه نشون داد يا باتوابع api ازش عكس گرفت؟(براي عكس گرفتن handle فرم لازمه!!).
بعد ميخام چنتا مثال ساده از شكل استفاده از دايركت ايكس توي ويندوز اپليكيشن رو اينجا بزارم.اگر نمونه اي داريد ممنون مي شم بزاريد
ممنون و موفق باشيد.

mahboube
دوشنبه 05 مهر 1389, 10:09 صبح
خب اين يك برنامه خيلي كوچولو!از نحوه استفاده از دايركت ايكس تو C#‎‎‎.كه فقط بك گروند فرم رو عوض ميكنه!!:خجالت:
اينم لينكش:
http://www.codersource.net/asp-net/directx/directx-programming-in-c.aspx

فقط بايد روي سيستم directxsdk نصب شده باشه!
http://msdn.microsoft.com/fa-ir/directx/aa937788(en-us).aspx

mahboube
دوشنبه 05 مهر 1389, 10:39 صبح
اينم يك لينكه فارسي از همون مثال و توضيحات خوبي داده:
http://www.pcnetwork.ir/showthread.php/14350-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C-DirectX-%D8%A8%D8%A7-C

mahboube
دوشنبه 05 مهر 1389, 13:38 عصر
اينم مثال خوبيه:
http://gregs-blog.com/2008/02/29/managed-directx-c-graphics-tutorial-2-drawing-a-triangle/

mahboube
دوشنبه 05 مهر 1389, 13:40 عصر
آقا يكي يبمن بگه تابع هايي كه تو دايركت ايكس وجود دارند رو از كجا پيدا كنم؟(مثل تابع اي api مربوط به GUI! )

mahboube
دوشنبه 05 مهر 1389, 15:20 عصر
اينم يك لينك خيلي خوب ديگه:(از سايت pcnetwork)
http://www.pcnetwork.ir/showthread.php/17449-%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84-%D9%88-%D9%85%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C-DirectX

پ.و.رفقا همكاريييي!!!!! لطفا!!

mahboube
سه شنبه 06 مهر 1389, 09:14 صبح
ممنون از اينهمه همكاريي!!آقا يعني هيشكي اينجا مايل به استفاده از دايركت ايكس تو c# نيست؟؟
چيز باحاليه ها!!!

flash118
سه شنبه 06 مهر 1389, 23:20 عصر
با سلام محبوبه خانوم بابا ایول خوب پیشرفت فرمودین ها ایول عالی بود خوب شروع کردین مجبوبه خانوم شما بفرمایید من در خدمتم البته از اولم گفتم تا حد توان دوستان اون انجمن یه جاهایی رو اشتباه رفتن ولی یه کوچلو ولی عالی پیش رفتن تبریک میگم بخاطر این همه پشیکارتون
راستی من دیر می یام چون خونه نیستم و دانشگاهم و دسترسی به اینترنت ندارمولی آخر هفته ها سعی میکنم باشم اگر خدا بخواهد البته بازم ببخشید که میان دوستان حرفه ای بی ادبی کردیم

mahboube
چهارشنبه 07 مهر 1389, 09:20 صبح
آقا يكي بمن بگه تابع هايي كه تو دايركت ايكس وجود دارند رو از كجا پيدا كنم؟(مثل تابع اي api مربوط به GUI! )

فكر كنم اين يه چيزايي باشه تو همين مايه ها:
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=249741

mahboube
چهارشنبه 07 مهر 1389, 09:23 صبح
خب حالا يك برنامه توپم ميزارم ولي خودم هنوز كامل نفهميدمش ولي كلا چيز باحاليه.
screenshot با دايركت ايكس تو winapp
پ.و."فكر كنم از msdn گرفتم!!!"

flash118
چهارشنبه 07 مهر 1389, 09:56 صبح
محبوبه خانوم تشکر مثال خوبی بود اما اگه اجازه بدید قدم به قدم پیش بریم البته میل خودتون هست اگه دوست دارین می تونم این سورس رو براتون توضیح بدم سورس خوبی هست البته یه سری ایراداتی هم داره ولی خوب توسته با inter face فرم ها ارتباط برقرار کنه در واقع شما یهو دارین به سطح پیشرفته می رید بازم انتخاب با خودتون هست گام به گام یا یهو و بدون یادگیری قبلی البته اینی که میگم نه برای این که خودم کامل تسلط دارم ها نه ولی فکر کنم گام به گام بریم منم به چالش میکشه که آماده تر شم بازم هر جور که شما روالتون انتخاب میکنه ما هم اونجور هماهنگ میشیم اما سوس خوبی بود ایول

mahboube
چهارشنبه 07 مهر 1389, 10:22 صبح
خب من موافقم باهاتون و سعي ميكنيم تو اين تاپيك قدم به قدم جلو بريم به جز استثناهايي كه من فوري فوتي لازمشون دارم!اينم لازم دارم الان.چون دقيقا ميخوام اين استفاده رو بكنم.
سوال:من نيتونم اجراش كنم،بايد diurectx چه ور‍ني رو نصب كنم؟
يه برنامه ديگم هست كه فكر ميكنم مال ويستاس !ميزارم بهم بگين ميشه تو xp اجراش كرد؟
حجمش بالاست نميتونم uploadش كنم.لينك دانلودش اينه اسمشم:VistaDWMScreenCaptureExample.zip
لينك:
http://cid-da49be3d7591a40a.office.live.com/self.aspx/.Public/Spazzarama/Source/VistaDWMScreenCaptureExample.zip
ممنون ميشم يه نگاهي بهش بندازيد.

mahboube
چهارشنبه 07 مهر 1389, 10:31 صبح
اين برنامه دومي (VistaDWMScreenCaptureExample)كه گذاشتم اسم فرمي كه باز باشه رو ميگيره و ازش عكس ميگيره.
ولي برنامه قبلي( Direct3D9Hook_2010-03-29.2)رو نميدونم چطوري داره كار ميكنه؟يعني دقيقا چيكار ميكنه ميشه يه توضيح درمورد كاركردش بدين؟
من نفهميدم برنامه Direct3D9Hook_2010-03-29.2 داره چيكار ميكنه؟اصلا عكس ميگيره؟از كجا؟

mahboube
چهارشنبه 07 مهر 1389, 13:29 عصر
كسي ميدونه حتمابايد directx sdk روي سيستم نصب باشه ؟براي استفاده از دايركت ايكس؟
واينكه به جاي اين دستور كه فكر ميكنم مال ويستاس چي بايد بنويسم :

Direct3DEx _d3dEx = new Direct3DEx();
بايد نوشت:
Direct3D _d3dEx = new Direct3D();
ولي براي بقيه خط ها ارور ميده:(كه من شكل نوشتنشو نميدونم!!!)
_deviceEx = new DeviceEx(_d3dEx, adapterOrdinal, DeviceType.Hardware, _captureHwnd, SlimDX.Direct3D9.CreateFlags.Multithreaded | SlimDX.Direct3D9.CreateFlags.SoftwareVertexProcess ing, presentParams);

آيا Direct3DEx فقط مال ويستاس!!!؟؟؟!!!

flash118
چهارشنبه 07 مهر 1389, 14:48 عصر
با سلام ببخشیدکه دیر کردم خوب برنامه تون رو دارن دانلود می کنم اونو بعدا بررسی میکنم می گیم خدممتون در خصوصDirect3DEx
باید بگم که هم در ویندوز میتونید ازش استفاده کنید و هم در ویستا کاربردش هم براتون برخی از کلاس های کاربردی برای سایه و روشنایی ابتدایی فراهم میکنه مخصوصا در بهینه سازی بافرینگ و هر چه بروز باشه کاربردش نرم تر و نویز های تصویریش بالا میره موفق باشین

mahboube
چهارشنبه 07 مهر 1389, 15:08 عصر
آقا ممنون.خيلي لطف كردي.فقط اين برنامه رو اجراش كني بهم بگي ران ميشه روي xp يا نه خيلي خوبه.
يه سوال ديگه:من بخوام در مورد اين مفاهيم بخونم منبع خوبي سراغ نداريد؟
خودم از روي كتاب directx تاليف عليرضا علين‍اد يه چيزايي خوندم ولي براي بازيه بيشتر.من ميخام در مورد كابردش تو winapp‌باشه.
ممنون.
پ.و.لطفا برنامهVistaDWMScreenCaptureExample.zip رو اجراش كن اگر تونستي.

mahboube
پنج شنبه 08 مهر 1389, 08:23 صبح
بابا يكي اين برنامه (VistaDWMScreenCaptureExample)رو اجرا كنه ببينه اجرا ميشه؟چي ارور ميده؟

flash118
پنج شنبه 08 مهر 1389, 18:37 عصر
با سلام
وای وای بابا چرا این قدر اعصبانی نبینیم از بچه های برنامه نویس بی جواب باشه ها و ناراحت :خجالت:
خوب محبوبه خانوم من کد رو یه کوچلو بررسی کردم خوب من به یه جاهایی رسید حالا می خواهم شما اون خطایی که میده و کجاش مشکل داره رو برام بدید چون من تو یه سیستم فول جواب داد ولی تو یه سیستم دیگه با خطا مواجه شده به نتیجه هایی رسیدم اما فعلا دست نگه میدارم تا ببینم خطای که به ما داده مثل مال منه اگه بود بگم (فقط من جمعه هستم بعد میرم تا آخر هفته بعدا گلایه مند نشید) لطفا خطا رو زود سند کنید ببخشید که تاخیر داشتم معذرت

flash118
شنبه 10 مهر 1389, 05:27 صبح
با سلام
دوست عزیز من منتظر جواب شما و خطایی که داشتین شدم اما متاسفانه انگار حضور نداشتین خوب اونم نگه میدارم جوابشو برای وقتی که برگشتم یعنی آخر هفته و اما گفته بودید در مورئ ساخت پلیر یه نمونه براتون پیدا کردن AVI پلیر با دایرکتیس هست البته جا برای کار کردن داره بازم یه نگاهی کنید ببین سطحش چطوره ؟
اینم لینکش:
http://www.c-sharpcorner.com/UploadFile/mgold/PlayingVideo11242005002218AM/PlayingVideo.aspx

mahboube
چهارشنبه 14 مهر 1389, 15:17 عصر
كار قبلي كه مي خواستم با api ها انجام شدولينكشم گذاشتم.
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=251021
حالا مي خوام يكار ديگه كنم با دايركت ايكس!
براي باز شدن فرم ها به حالت طوماري!ايده اي چيزي دوستان دايركت ايكس كار(دوستان كه نه دوست!!!)
دارن ممنون ميشم بزارن.
ضمنا من قبلا فلش،wpf و تاحدودي توابع api رو بررسي كردم ولي به نتيجه نرسيدم.
ممنون.

mahboube
چهارشنبه 14 مهر 1389, 15:19 عصر
در ضمن
اين دوتا برنامه هم كه بالا گذاشتم يكيش براي ويستا بود ويكي براي xp كه مشكلشون اين بود كه از فرم مينيمايز شده عكس نمي گرفتن. چون فرم هاي مينيمايز چون تو حافظه وجود ندارند و براي عكس گرفتن ازشون بايد اول دوباره ساخته شن!
ممنون

Sirwan Afifi
جمعه 16 مهر 1389, 10:58 صبح
سلام دوستان
می خوام یه منبع خوب واسه کار با Direct-x تو سی شارپ معرفی کنم منبع خیلی خوبه الان خودمون هم تو دانشگاه(واسه این ترم) این کتابو می خونیم.

Sams - Managed DirectX 9 Kick Start

flash118
جمعه 16 مهر 1389, 11:12 صبح
سیروان جان سلام
آقا این نمونه که معرفی کردید خوبه ولی یه کمی سطح مبتدی ندارد قبلا خانوم محبوبه هم پیرو این قصیه بودن آقا فکر کنم دوستان می خواهند رو هسته اصلی بازی سازی و یا مالتی مدیا تو دایرکتیس فعالیت کنن البته ظاهر قضیه اینجور میگه سیروان جان تونستی استارت رو بزن این مبحث مبجث شیرینی هست منم تا حد توانم در خدمتتم فکر کنم بعضی از دوستان اونقده کش و قوس کرده این تایپک که دیگه منصرف شدن تونستی یه جونی به این تایپک بده منم در خدمتتم یا حق

Sirwan Afifi
جمعه 16 مهر 1389, 11:52 صبح
خوب دوستان بریم سراغ کار با دایرکت ایکس در سی شارپ.
برای کار با دایرکت ایکس تو سی شارپ بعد از نصب Visual Studio باید Direct-X رو روی سیستممون نصب کنیم البته فکر کنم ایکس پی نسخه 10 رو پشتیبانی نمی کنه می تونید از نسخه 9 اون استفاده کنید.
بعد از نصب دایرکت ایکس یه پروژه ی ویندوزی ایجاد کرده و Refrence های زیر رو به پروژه تون اضافه کنید :

Microsoft DirectX
Microsoft DirectX3D

حالا می تونیم از توابع DirectX توی پروژه مون استفاده کنیم.
دوستان من در حال ترجمه کتاب هستم اگه مایلید کتاب رو با هم ترجمه کنیم اگه خواستید تا بصورت پ.خ در ارتباط باشیم

mahboube
شنبه 17 مهر 1389, 08:55 صبح
Microsoft DirectX مجموعه ای از رابط های برنامه کاربردی (application programming interfaces (API است که برای اداره کردن وظایف مربوط به برنامه های چند رسانه ای، به ویژه برنامه ریزی بازی و ویدئو، در پایگاه مایکروسافت است. در اصل، اسم های این " رابط های برنامه کاربردی" (API's) تماما با Direct شروع می شوند، از قبیل Direct3D, DirectDraw، DirectMusic, DirectPlay, DirectSound و به همین منوال..
خب اولين چيزي كه بايد در مورد دايركت ايكس ياد بگيريم اشياء‌ دايركت ايكس يا component هاشه.
چون براي كار بادايركت ايكس اول بايد يك شي از اون رو ايجاد كنيم.
اجزاء تشکیل دهنده DirectX
DirectDraw : برای کشیدن تصاویر دو بعدی. بد دانسته می شود، اگرچه هنوز در تعدادی از بازی ها مورد استفاده قرار می گیرد.
(Direct3D (D3D : برای کشیدن تصاویر سه بعدی
DXGI : برای شمارش آداپتورها و نظارت و مدیریت زنجیره های مبادله ای برای Direct3D 10 و بالاتر
DirectInput : برای میانجی قرار دادن وسایل ورودی شامل صفحه کلیدها، موس ها، دسته های بازی یا دیگر کنترل گرهای بازی
DirectPlay : برای برقراری ارتباط بر یک شبکه محلی یا گسترده
DirectSound : برای پخش و رکورد کردن صداهای موجی شکل
DirectSound3D : برای پخش صداهای سه بعدی
DirectMusic : برای پخش آرم های برنامه ساخته شده در DirectMusic Producer
DirectX Media : شامل DirectAnimation برای فیلم های کارتونی (انیمیشن) دو بعدی شبکه; DirectShow برای پخش صوت و تصویر و فیلم و صدای زنده بر روی مرورگر (streaming media)،
DirectX Transform : برای برنامه های دو سویه شبکه (بین یک برنامه و یک کاربر) و Direct3D Retained Mode برای گرافیک های سه بعدی سطح بالاتر، DirectShow دارای DirectX plugins برای پردازش سیگنال صوتی میباشد و DirectX Video Acceleration برای پخش ویدئو شتاب داده شده
DirectShow : از تاریخ آپریل 2005 دیگر DirectShow بخشی از رابط برنامه کاربردی DirectX نیست. این همراه با پایگاه SDK موجود میباشد.
SDK = Software Development Kit : برنامه ای که برنامه نویسان از آن برای ساخت پروژه هایشان استفاده می کنند.
DirectX Media Objects : پشتیبانی از چیزهای جریانی مثل رمزگذارها، رمزگشاها و جلوه ها
DirectSetup : برای نصب اجزاء DirectX. نه برای رابط برنامه کاربردی یک بازی بخودی خود

كه معمولا اجزااصلي كه ما استفاده مي كنيم directdraw و Direct3d است.
ادامه دارد....