PDA

View Full Version : سوال: Ajax و ایندکس شدن صفحات در موتور جستجو

xoogle.ir
شنبه 03 مهر 1389, 21:36 عصر
هرچند این سوال هیچ ارتباطی به php نداره ولی جای بهتری برای مطرح کردنش پیدا نکردم.

من آدرس دهی منو هام به صورت کاملا معمولی هست مثلا page1.php , page2.php و اگر جاوا اسکریپت کاربر خاموش باشه سایت بدون هیچ اشکالی کار میکنه و کاربر میتونه تمام صفحات رو مرور کنه.

حالا اومدم به کمک jQuery کاری کردم که اگر کاربر روی لینک page2.php کلیک کرد قسمتی از صفحه page2.php انتخاب بشه و به جای محتوی صفحه جاری قرار بگیره گه این کار در صورتی اتفاق میفته که جاوا اسکریپت کاربر روشن باشه.

حالا میخام بدونم با توجه به اینکه صفحات سایت من در حالت غیر آژاکسی هم به خوبی کار میکنه آیا این صفحات در موتورهای جستجو ایندکس میشه ؟؟

آیا ربات های گوگل سایت ها رو در حالت خاموشی جاوااسکریپت مرور میکنن یا اون قدر هوشمند هستند که تفاوت این روش رو متوجه بشوند یا خیر ؟

binyaft
شنبه 03 مهر 1389, 22:23 عصر
مگه ربات های گوگل با مرورگر میان صفحات رو ایندکس میکنن که بخواد جاوا اسکریپت روشن باشه یا نه؟؟؟

امیـرحسین
یک شنبه 04 مهر 1389, 00:21 صبح
گوگل لینکها رو از روی سورس استاتیک صفحات پیدا می کنه و مسلما اطلاعات داینامیک قابل شناسایی نیست.
شما لینکها رو مشابه زیر ایجاد کنید:
<a href="page2.php" onclick="ajaxFn('page2');">Page 2</a>
به این ترتیب که آدرس page2.php در سورس قرار گرفته ولی وقتی کلیک بشه، تابع جاوااسکریپت AJAX یا هر کار دیگه ای می کنه.
سعی کنید طوری سایت رو بسازید که لینک بالا در زمان غیرفعال بودن جاوااسکریپت هم محتوای قابل قبولی رو برگردونه. این کار برای گوگل هم خوبه چون محتوای منطقی تری رو ایندکس می کنه.

xoogle.ir
یک شنبه 04 مهر 1389, 10:22 صبح
من دقیقا همین کاری که شما گفتی رو انجام دادم یعنی آدرس هر صفحه در href هست اما با این تفاوت که اگر جاوا اسکریپت کاربر فعال باشه وقتی کاربر روی لینک کلیک میکنه یه تابع jQuery اجرا میشه که محتوی صفحه page2 رو میگیره و توی همین صفحه جاری نمایش میده. اگر هم جاوا اسکریپت خاموش باشه که کاربر فرستاده میشه به صفحه page2.php

این جور که شما گفتید پس جای نگرانی نیست.

binyaft
یک شنبه 04 مهر 1389, 13:39 عصر
نه دیگه برای ایندکس کردن لینکها توسط موتور های جستجو جای هیچ نگرانی نیست