PDA

View Full Version : مبتدی: اجرا نشدن برنامه در سیستم مقصد، در صورت استفاده از BDE

ayubtanha
چهارشنبه 07 مهر 1389, 16:47 عصر
دوستان سلام من برنامه ای نوشتم وقتی روی یه سیستم دیگه نصب میکنم دو تا پیام خطا میده که تصویرشو ضمیمه کردم لطف کنید هر چه سریعتر جواب بدید فایل نصبی هم براش درست کردم . ممنون

esmit61
چهارشنبه 07 مهر 1389, 16:54 عصر
دوست عزیز ورودتون به سایت مبارک باشه
برای پستتون عنوان مناسب انتخاب کنید
این خطا رو همینجوری نمیشه گفت چه دلیلی داره.در لود کردن دیتابیس مشکل وجود داره. بهتره کدتون رو اینجا قرار بدید تا بررسی بشه

Pascal
چهارشنبه 07 مهر 1389, 16:54 عصر
دوستان سلام من برنامه ای نوشتم وقتی روی یه سیستم دیگه نصب میکنم دو تا پیام خطا میده که تصویرشو ضمیمه کردم لطف کنید هر چه سریعتر جواب بدید فایل نصبی هم براش درست کردم . ممنون
احتمالا شما از BDE استفاده كردي و BDE روي سيستم مقصد نصب نيست.

ayubtanha
چهارشنبه 07 مهر 1389, 19:12 عصر
دوستان ممنون از جوابتون به جای bde از چی استفاده کنم خوبه ؟ چون میخوام برنامه ای باشه که به آفیس وابسته نباشه

Felony
چهارشنبه 07 مهر 1389, 19:45 عصر
بستگی به حجم داده هاتون و کار مورد نظرتون داره ، اگر کار سنگینی نیست میتونید از Access یا SQLite استفاده کنید .

ayubtanha
چهارشنبه 07 مهر 1389, 20:54 عصر
حجمش که کم نیست ولی گفتم نمیخوام وابسته به آفیس باشه

hossein_h62
چهارشنبه 07 مهر 1389, 22:48 عصر
سلام
برای دیزاین نمیخواین وابسته به آفیس باشه یا برای اجرا تو سیستم کاربر ؟؟
اگر منظورتون دومی فکر میکنم اکسس برای کارتون مناسب باشه دوست عزیز.

ayubtanha
پنج شنبه 08 مهر 1389, 16:48 عصر
آخه دویت عزیز مگه اکسس جزو آفیس نیست ؟ بله در سیستم کاربر

vcldeveloper
پنج شنبه 08 مهر 1389, 17:31 عصر
من برنامه ای نوشتم وقتی روی یه سیستم دیگه نصب میکنم دو تا پیام خطا میده
علتش همون BDE هست؛ از BDE در برنامه برای اتصال به بانک اطلاعاتی استفاده کردید، ولی BDE را در سیستم مقصد نصب نکردید.

به جای bde از چی استفاده کنم خوبه ؟ چون میخوام برنامه ای باشه که به آفیس وابسته نباشه
BDE یک رابط برنامه نویسی برای اتصال به بانک های اطلاعاتی مختلف هست، ارتباطی به آفیس نداره. البته BDE ی تکنولوژی منسوخ شده محسوب میشه.

برای جایگزین کردنش، ابزارهای مختلفی وجود دارند، در دلفی به طور استاندارد، در کنار BDE، شما ADO و DBX هم دارید. برای کار شما، بخصوص که میخواید از BDE مهاجرت کنید، ADO گزینه مناسبی هست.

نمیخوام وابسته به آفیس باشه
استفاده از اکسس به عنوان بانک اطلاعاتی برنامه تون، نیاز به نصب نرم افزار MS Access نداره، بلکه نیاز به درایور MS Jet Engine داره، که اون هم از ویندوز 98 تا ویندوز 7، در همه ویندوزها نصب هست، و نیازی نیست که خودتون چیزی براش نصب کنید.

حمید محمودی
جمعه 09 مهر 1389, 00:28 صبح
البته BDE ی تکنولوژی منسوخ شده محسوب میشه.

سوالم اینه که توی BDE دیگه چیزی بنام Table نداریم؟ یعنی هر فایلش فقط حاوی یه جدول هست با فیلدهای مختلف درسته؟؟ (اون چند وقت پیشا فقط یکبار از BDE استفاده کردم. دیگه هم اونو بکار نگرفتم؛ این قسمتشو دقیقا متوجه نشدم)

استفاده از اکسس به عنوان بانک اطلاعاتی برنامه تون، نیاز به نصب نرم افزار MS Access نداره، بلکه نیاز به درایور MS Jet Engine داره، که اون هم از ویندوز 98 تا ویندوز 7، در همه ویندوزها نصب هست، و نیازی نیست که خودتون چیزی براش نصب کنید.

سوال:(چون یکمی با نصب درایور DB Engine مرتبط بود توی همین تاپیک پرسیدم)

1- بانک اطلاعاتی accdb (نه mdb ) درایورش بطور پیش فرض روی همه ویندوز ها نصبه؟ (تا جایی که یادمه نصب نیست درسته؟؟)

اگه نصب نیست درایور شو به چه شکل هایی میشه روی سیستم های دیگه نصب کرد؟ (زبان قبلی که کارمیکردم اینطور بود که میشد توسط نرم افزار هایی که ست آپ میشه ساخت، فایل اصلی پروژه رو انتخاب کرده و تمام فایل هایی که این پروژه نیاز داشت رو در پک ست آپ جا میداد.
آیا این حالت برای دلفی هم هست؟ (اگه هست چه نرم افزاری خوبه؟ -- من خودم با InnoSetup کار کردم و باهاش راحترم, توی این برنامه میشه اینکارو بصورت اتوماتیک کرد؟؟ --نه اینکه دستی بیایم فایل ها رو اد کنیم-- )

2- برای بانک اطلاعاتی MS SQL Server 2008 چه فایلی( شایدم ست آپ DB ENGINE ) رو باید در سیستم کاربر نصب کرد(لینک دانلود!) و اینکه برنامه های setupساز میتونن بصورت خودکار فایل های این بانک رو هم لود کنن؟؟

برای کار شما، بخصوص که میخواید از BDE مهاجرت کنید، ADO گزینه مناسبی هست.

سیستمی رو فرض کنید که حالت های زیر را داراست (به نظر شما چه بانک اطلاعاتی بهتره که استفاده بشه)

A: چند سرور(کمتر از 50تا) و چند میلیون (حدود یه میلیارد) کلاینت که بصورت Wireless به سرورها متصل میشن. امنیت و سرعت خیلی مهمه و سرور باید realtime به کلاینت ها پاسخ بده و کلاینت ها هم داده ها رو باید روی سرور ذخیره و بازیابی کنن. (خودم اوراکل نظرمه)

B:چند کلاینت که بصورت ساده و تحت شبکه Lan والبته بعضی وقت ها بصورت تکی (غیر شبکه ای) بکار گرفته میشن. (خودم MS SQL SERVER نظرمه)

Felony
جمعه 09 مهر 1389, 06:54 صبح
1- بانک اطلاعاتی accdb (نه mdb ) درایورش بطور پیش فرض روی همه ویندوز ها نصبه؟ (تا جایی که یادمه نصب نیست درسته؟؟)
وقتی این پسوند تازه توسط مایکروسافت ارائه شده چه طور توقع دارید که در همه نسخه های ویندوز درایورش موجود باشه ؟

رو همه نسخه ها نیست و باید خودتون نصبش کنید .

اگه نصب نیست درایور شو به چه شکل هایی میشه روی سیستم های دیگه نصب کرد؟ (زبان قبلی که کارمیکردم اینطور بود که میشد توسط نرم افزار هایی که ست آپ میشه ساخت، فایل اصلی پروژه رو انتخاب کرده و تمام فایل هایی که این پروژه نیاز داشت رو در پک ست آپ جا میداد.
آیا این حالت برای دلفی هم هست؟ (اگه هست چه نرم افزاری خوبه؟ -- من خودم با InnoSetup کار کردم و باهاش راحترم, توی این برنامه میشه اینکارو بصورت اتوماتیک کرد؟؟ --نه اینکه دستی بیایم فایل ها رو اد کنیم-- )
دقیقا از InnoSetup خبری ندارم ولی فکر میکنم بشه ، فقط مشکل اینجاست که حجم این موتور 25 مگابایت هست .

2- برای بانک اطلاعاتی MS SQL Server 2008 چه فایلی( شایدم ست آپ DB ENGINE ) رو باید در سیستم کاربر نصب کرد(لینک دانلود!) و اینکه برنامه های setupساز میتونن بصورت خودکار فایل های این بانک رو هم لود کنن؟؟
در این مورد که بارها و در همه بخش ها صحبت شده ، بله میتونن این کار رو انجام بدن .

A: چند سرور(کمتر از 50تا) و چند میلیون (حدود یه میلیارد) کلاینت که بصورت Wireless به سرورها متصل میشن. امنیت و سرعت خیلی مهمه و سرور باید realtime به کلاینت ها پاسخ بده و کلاینت ها هم داده ها رو باید روی سرور ذخیره و بازیابی کنن. (خودم اوراکل نظرمه)

B:چند کلاینت که بصورت ساده و تحت شبکه Lan والبته بعضی وقت ها بصورت تکی (غیر شبکه ای) بکار گرفته میشن. (خودم MS SQL SERVER نظرمه)
این گونه موارد دیگه بستگی به آشنایی شما با نحوه طراحی بهینه جداول و گزارش ها و در کل طراحی بانکتون داره و در این سطح ( Oracle , SQL Server , MySQL و ... ) تقریبا نمیشه یه بانک رو به دیگری برتری داد .

FiACKER
جمعه 09 مهر 1389, 23:07 عصر
سلام
واقعا براي منم سواله!
موتور BDE رو چطور ميشه رويه سيستم هاي مقصد نصب كرد ؟

كسي setup ي براي اين كار داره ؟
من براي نصب برنامه هام اول دلفي رو نصب مي كنم كه مشكلي پيش نياد...چون ستاپي از BDE ندارم كه نصب كنم.

vcldeveloper
شنبه 10 مهر 1389, 08:44 صبح
در فایل Deploy.txt که همراه دلفی هست، توضیح داده شده.

من براي نصب برنامه هام اول دلفي رو نصب مي كنم كه مشكلي پيش نياد...چون ستاپي از BDE ندارم كه نصب كنم. :متعجب:

babakmomeni
شنبه 10 مهر 1389, 14:22 عصر
نقل قول:
در فایل Deploy.txt که همراه دلفی هست، توضیح داده شده.

در تکمیل فرمایشات استاد، فایل راهنمای مربوطه به نام bdedeploy.txt که در فایل سابق الذکر به آن ارجاع شده در مسیر program files\common files\borland shared\bde\bdedeploy.txt موجود هست.
غیر از اون، ورژنی از برنامه installshield که همراه با دلفی ارائه می شد امکان گنجاندن نصب BDE به همراه نصب برنامه را داشت. تصور می کنم این ورژن شماره 5 بود که توی سیستم خودم به خاطر نصب ورژن 2009، ورژن قدیم پاک شد و در حال حاضر نمی تونم مرحله به مرحله این گنجاندن رو به صورت مستند خدمتتون ارائه بدم ولی به هر حال امکان انجامش هست.