PDA

View Full Version : ساخت یک دیتابیس ساده

ali190
جمعه 16 مهر 1389, 16:57 عصر
با سلام
دوستان من تازه میخوام با vb.net کا رکنم
میخوام ازتون خواهش کنم برای درک مفاهیم اولیه کمکم کنید تایک بانک ساده درست کنم
جدولِِ مورد نظرم رو در پیوست قرار دادم
ابتدا میخوام یک دیتا گرید به فرمم اضافه کنم
اگر میشه روش باند کردن دیتا گرید رو به حدول هم از طریق ویزارد و هم از طریق کدنویسی توضیح دهید
اگر امکانش هست ابتدا شما لطف بفرمائید و با این دیتابیس پیوستی دو تا نمونه پروژه از هر کدوم از روشهای بالا برام بسازید تا بنده بقیه سئالها رو از خدمتتون بپرسم
یک دنیا ممنون
یاعلی

ali190
جمعه 16 مهر 1389, 19:26 عصر
سلام
بچه ها بخدا سئوالم سخت نیست
اگر میشه کمکم کنید

mmd2009
شنبه 17 مهر 1389, 05:36 صبح
با سلام

دوست عزیز نمونه سورس رو بی خیال من برات توضیح میدم خودت بری بکنیش نمونه سورس خیلی بهتره

ابتدا روش غیر ویزاردی )>

کدهای زیر رو ببین :

Dim strConstring As String = "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=D:\DATABASE1.mdb"

Dim con As New OleDbConnection(strConstring)

Dim strquery As String = " select * from table1"

Dim dba As New OleDbDataAdapter(strquery, con)

Dim ds As New DataSet()

dba.Fill(ds, "table1")

DataGridView1.DataBindings.Add(New Binding("datasource", ds, "table1"))

همه ی کدهای که بین هر دو زبان سی شارپ و vb یکسانه و هیچ فرقی نداره جز شیوه نوشتنش

خط اخر رو فقط توضیح میدم که ابتدا وقتی میخواهیم یک دیتاست رو به یک گرید بایند بکنیم ما نیاز داریم به پراپریتی مورد نظر همونطور که میدونید پراپریتی مورد نظر ما datasource می باشد که بعد توضیح میدم چرا اینو میخواهیم، سپس دیتاست مربوطه رو از ما میخواد که ما به وسیله کلاس OleDbDataAdapter اونو پر کردیم و سپس میگه چه چیزی رو نمایش بدم که اون چیزی رو که ما می خواهیم نمایش بدهیم جدول table1 هست که اسمش رو می نویسم، توجه که که مقدار اولی و سومی As string می باشد.

خب مثلا چرا پراپریتی datasource )> چون برای نمایش داده ها ما از این پراپریتی استفاده میکنیم حالا مثلا خط اخر کد بالا رو عوض میکنیم با کدهای زیر و اونوقت میفهمم که فرقی برای نمایش داده ها نداره :

Dim strConstring As String = "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=D:\DATABASE1.mdb"

Dim con As New OleDbConnection(strConstring)

Dim strquery As String = " select * from table1"

Dim dba As New OleDbDataAdapter(strquery, con)

Dim ds As New DataSet()

dba.Fill(ds, "table1")

DataGridView1.DataSource = ds

DataGridView1.DataMember = "table1"
امتحان کنید میفهمید هیچ فرقی نداره.

خب حالا روش ویزاردی )>

باید بگم یک فایل ضمیمه کردم حاوی تعدادی عکس که مراحل رو به ترتیب برای شما نمایش میده و نیازی به توضیح نداره چون دیگه توضیح رو خودتون متوجه میشید چون مطمئنا مبتدی نیستید که بخوام این رو هم توضیح بدم ولی اگر خواستید مشکلی نیست و من توضیح میدم.

موفق باشید