PDA

View Full Version : سوال: یکدوجین سوال تو مخم

reza_edu
یک شنبه 18 مهر 1389, 00:27 صبح
سلام
قبل از بیان سوال هام میخواستم شرایط خودم رو بگم تا متوجه بشید که اصلا برای چی این سوال هارو مطرح کردم من داشجوی رشته نرم افزار مقطع کاردانی هستم و علاقه مند برنامه نویسی و تابحال هیچ شرایطی برایم پیش نیامده که بعنوان برنامه نویس برای شرکتی یا مجموعه ای برنامه نویسی کرده باشم البته پروژه های نوشتم ولی آنها پرژه های دانشجوئی بوده اند نه برنامه های رسمی حالا که ترم آخرم هست استادم به من گفته که باید یه پرژه ای تحویل بدم(درس پرژه ام که موضوع اون برنامه ایه که با دیتابیس اسکیوال در ارتبات باشه)که مانند یک پرژه واقعی باشه و البته قول داده که اگه از پسش بر بیام برام کار جور کنه البته به حرفش نمیشه اعتماد کرد ولی خوب از اونجای که خودم علاقه داشتم تا با محیط و شرایط کار بصورت واقعی آشنا بشم تصمیم گرفتم تا این موضوع (سوالام)رو تو سایت بزارم تا دوستانی که برنامه نویس رسمی اونای که تو شرکت ها یا برای مجموعه ای کار می کنن اگه دوست داشتن تو این را بنده رو که تازه کارم راهنمائی کنن البته اگه دوست داشتن خوب سوال هام رو شروع میکنم البته فقط بخشی از سوالام رو اول می ذارم تا اگه کسی مایل بود جواب بده خسته نشه پشیمون شه.

1.اولیم موضوعی که ذهن منو به خودش مشغول کرده اینه که آیا برای یک شرکت مهم هست که من با چه زبونی برنامه ام رو مینویسم یا این موضوع فقط به خود برنامه نویس برمی گرده من خودم ویبی داتنت کار کردم ولی از دوستام که میپرسم همه میگن سیشارپ قوی تر با سیشارپ حتما باید بنویسی والا من تو چند تا پروژه ای که واسه دانشجوا نوشتم از ویبی استفاده کردم و واقعا راضی بودم هر کاریکه من بلدم و خوندم تو ویبی میشه انجام داد و اصلا سیشارپ مگه کداش رنگی تره(منظور عالی تر بودن است)که همه میگن سیشارپ اگه من رو روشن کنید ممنون میشم.

2.آیا تو شرکت های واقعی که کلی دمو دستگاه دارن از پایگاه داده ای مثل اسکیول سرور برای سیستماشون استفاده می کنن! (چون تا حالا تو هیچ شرکتی کار نکردم میپرسم) یا اینکه اصلا برنامه های مثل هلو که برای حسابداری شرکت ها نوشته شده اند اوناهم از اسکیول سرور یا مثلا مای اسکوال و ازین چیزا استفاده می کنن!یا اینکه خودشون پایگاه داده هاشون رو طراحی میکنن!

3.من زمانی که از اسکیول سرور تو پروژه هام استفاده میکردم( مثال دارم میزنم) ویقتی یه یوزر تو اسکیوال تعریف میکردم و برنامه ها با نام آن یوزر کانکت میشدن میتونستن داده هارو حذف ویرایش یا دلیت کنن اما کسی که پشت سیستم سرور نشسته بود بدون این جنگولک بازیا راحت میتونست با باز کردن برنامه اسکیول سرور و باز کردن جدولا اصلا جدول رو هم حذف کنه حالا اطلاعات که پیشکشش آیا تو برنامه های واقعی که برای شرکت ها هم مینویسن همینجوریه یا اینکه میشه محدودش کرد؟اصلا روش کارش این جوریه؟

4.آیا برای برنامه های که چند فرم در آنها وجود داره حتما باید از فرمهای(پرنت -چیلد)پدر و فرزند استفاده کرد یا میشه فقط از فرمهای فرزند استفاده کرد؟ کدوم اصولیتر است و شکل برنامه رو حرفه ای تر میکنه! آیا قانون نوشته شده یا نانوشته ای تو این زمینه وجود داره؟

5.من زمان اتصال به دیتابیس همیشه کتابخانه های ایجاد اتصال و ملزواتش رو بالای فرمم اعلان میکنم آیا این کار از نظر برنامه نویسی حرفه ای اصولی است یا خیر اگر خیر لطفا راهنمای کنید.

6.من هر زمانی که میخوام تعقیراتی تو دیتابیسم ایجاد کنم این ارتباط رو بازو بسته میکنم ایا این کار اصولی هست زمانی که کاربران دم به دیقه با زدن دکمه این کارو انجام بدن آیا مشکلی ایجاد نمیشه؟

7.چه جوری میشه بفهمیم کدی که نوشتیم از نظر اصولی صحیح است و با کمترین کد و بهینه بودن سرعت اجرای قابل قبولی داشته است پیچیدگی الگریتم طراحی شده چطور آیا آنهم مهم است.

8.من تاحالا احتیاج به نوشتن دالل برای برنامه هام نداشتم و اصلا اصولش رو بلد نیستم آیا برنامه بدون دالل مثل انسان بدون پا است؟ اگه نداشته باشه نشانه ضعف برنامه نویس و یا برنامه نوشته شده است؟

9.من تو ای دی ای ویژوال استدیو تا بحال خروجی های که گرفتم به صورت دیباگ بوده اگه بصورت ریلیز نباشه برنامه مشکل داره اصلا فرقشون چیه! اول و آخرش برنامه اپلیکیشنی که ما تو خروجی برنامه میگیریم تا داتنت فریم ورک مربوط به اون رو سیستم میزبان نصب نشده باشه که کار نمی کنه پس چه فرقی دارن!

10.چه جوری میشه یه لگو(نمیدونم اسم اصلیش چه اینو از خدم گفتم) مثل اونیکه زمانی که میخواید برنامه مثلا وردماکروسافت رو باز کنید اولش نشون میده!همون کادر که وسط صفحه ظاهر میشه آها همون چیجوری میشه به برنامه اضافه کرد؟

11.اگه من بخوام تو برنامم یه سری کارمند تعریف کنم و برای هر کدوم از کارمندام یه یوزرنیم و پسورد تعریف کنم که هرکدوم با یوزر نیم و پسورد خودشون وارد صفحه کار خودشون بشن آیا باید با استفاده از یه الگریتم رمز نگاری یوزرنیم و پسورد اونارو بشکل رمز در بیارم یا نه لازم نیست اصولی و عرفش چه جوریه؟ اگر هم باید رمز کنم یه راهنمای در مورد چونگی رمز کردن یا اینکه چه الگریتمی استفاه کنم بگید ممنون میشم.

12.تو ویبی کیریستال ریپورت رو میشه استفاده کرد؟

13.بعضی از دوستان که می گفتن که برای شرکت ها برنامه مینویسن همیشه از یه جدول کلی استفاده می کردن و داده هارو بستگی به موردی که می خواستن استفاده کنن اول بصورت نما یا دید یا ویو در میابردن بعد تعقیراتشون رو رو داده ها اعمال میکردن میخواستم بدونم آیا این کار اصولی هستش یا نه چرا؟ البته نا مردا نمیدونم چرا تا وارد این جزئیات میشدیم منورو میپیچوندن واسه همینم گفتم تو سایت بزارم شاید یه نفر جواب بده.

14.چه جوری میشه تو ویبی کدی نوشت کا با صدا زدن اون برنامه از کل اطلاعات دیتابیس فایل پشتیبان تهیه کنه اگه منبعی تو این زمینه میدونید معری کنید ممنون میشم.

سوالام تموم نشده ولی با خودم گفتم فعلا همین چند تارو مطرح کنم ببینم اصلا کسی جواب میده اگه داد بعدا باقیشم بگم البته اگه حتی جوابم ندید بازم از شما خواننده گرامی که تا اینجای متن رو خوندید تشکر میکنم امید وارم که باعث ناراحتی یا اعصاب خورد کنی نشده باشم بابت بدونه ترتیب بودن سوالام هم شرمنده چون هر سوالی همون لحظه تو ذهنم میومد منم تایپش میکردم این سوالا نتیجه موقعیت ها و ابهاماتیاست که به مرور زمان با کار کردن با برنامه برام پیش اومده .

xminxmin
یک شنبه 18 مهر 1389, 08:16 صبح
سلام. چقدر سوال !!!:گیج:

1- بستگی به اون شرکت داره. برای بعضی مهم و برای بعضی نیست. درکل بیخودی C#‎ رو بزرگ کردن. شما با VB هرچیزی رو در هر حدی می تونی بنویسی. فرقی با هم ندارن.:لبخندساده:

2- بله. بسته به نیاز پروژه (بزرگی و کوچکی - مقدار داده ها) از SQLServer یا Oracle یا Access و یا حتی از بانک های دیگه استفاده می کنن. اینها انقدر قدرتمند هستند که اون شرکت در شرایط معمولی خودش نره مثل اینا رو تولید کنه!:افسرده:

3- برای برنامه های خوب بانک ها رو ایمن می کنند. با گذاشتن رمز ادمین (همونی که می گی راحت وارد میشه! در اصل اون چون ادمین ویندوز هست به راحتی وارد میشه) روی بانک و در مراحل بعد کد کردن داده ها (رمزنگاری) و یه سری کار امنیتی دیگه مانع از دسترسی غیر مجاز میشن.:لبخندساده:

4- اساسا بستگی به نظر برنامه نویس داره. هیچ قانونی براش نیست. حتی برنامه های خیلی قوی هم ممکنه از پرنت-چایلد استفاده نکنن. مثل PhotoShop !!!:متعجب:

5- منظورتون رو نفهمیدم. ولی درکل نباید جزئیات ساختار جلو دید باشه.:چشمک:

6- کاملا اصولی هست و باید زمانی که نیاز به بانک هست ارتباط برقرار بشه. البته در بعضی شرایط خاص ممکنه اینطوری نباشه.:لبخندساده:

7- بله خیلی مهمه. بهترین و سریعترین الگوریتم همیشه اصولی و منطقی تره. باعث میشه برنامه شما کند نباشه و منابع زیادی مصرف نکنه. با تمرین و دیدن برنامه های خوب متوجه می شید و یاد می گیرید.:لبخندساده:

8- کاربرد DLL توی همه برنامه ها الزامی نیست و بودن یا نبودن اون دلیل بر خوب یا بد بودن برنامه نمیشه. منتها توی برنامه های بزرگ برای اینکه توسعه و به روزرسانی و خطایابی اون راحت تر باشه اجزای برنامه رو تو بخش بندب های جداگانه DLL می نویسن.
البته DLL نویسی فقط برای برنامه های بزرگ نیست. بعضی وقت ها شما یه کامپاننت می نویسی و می خوای بطور مستقل هر جایی خواستی استفاده کنی یا اصلا انتشارش بدی. اینطوری اصولی تره.
کاربردهای دیگه ای هم داره.:لبخندساده:

9- نمی دونم.:خجالت:

10- در قسمت Project_Properties یه قسمت برای انتخاب Splash_Screen داره (اسمش اینه :بامزه: ). می تونی مقدار اونو با فرم دلخواهت پر کنی.:لبخندساده:

11- در حالت حرفه ای باید هر موضوع امنیتی ای کد و رمز شود. در مورد رمز کردن مثال های زیادی وجود داره. با یه جستجو پیدا می کنید.:چشمک:

12- بله. با خودش نصب میشه اصلا !:لبخندساده:

13- بله اصولی هست. یکی از فایده هاش اینه که باعث میشه اگر داده ها به هم ریخت، اصل داده ها از بین نرن و مجبور به جبران نباشیم.:لبخندساده:

14- بستگی به دیتابیست داره. خود دیتا بیس ها امکان پشتیبان گیری و می دن. ساده ترین حالت اگر بخوای با VB این کار رو انجام بدی اینه که فایل بانک رو کپی بگیری در جای دیگه!

موفق باشی:لبخندساده: