PDA

View Full Version : سوال: معماری چند لایه

hamhik
پنج شنبه 22 مهر 1389, 12:22 عصر
با سلام.
من دارم روی معماری چند لایه در سایتم کار می کنم اما سوال هایی برام پیش اومده

1-توی پیاده سازی سایت ها در asp.net صحبت از معماری 3 لایه هست آیا مثلا میشه معماری 4 لایه یا بیشتر داشت؟

2-آیا برای پیاده سازی معماری 3 لایه در سایت ها حتما باید از mvc استفاده کرد؟

3-آیا اگه جواب سوال قبل منفی است من می تونم برای پیاده سازی معماری چند لایه در سایتم خودم پوشه هایی مثل همون پوشه هایی که وقتی از mvc سایتمون رو درست می کنیم در یک سایتی که نوعش mvc نیست ایجاد کنم به عنوان مثال بیام و فایل های javascript رو در پوشه ی scripts قرار بدم. فایل های css رو در پوشه ی content دیتا بیس رو در app_dada و کلاس ها را در پو شه ی Models و فایل های aspx رو در خود ریشه مثل حالت همیشگی ایجاد کنم؟

raziee
پنج شنبه 22 مهر 1389, 12:31 عصر
1-توی پیاده سازی سایت ها در ASP.NET صحبت از معماری 3 لایه هست آیا مثلا میشه معماری 4 لایه یا بیشتر داشت؟
بله میشه.
شما میتونید کار هر لایه رو جزئی تر کرده و در یک لایه ی جدید بسازید مثلا لایه ی مجزایی برای کشینگ داشته باشید.

2-آیا برای پیاده سازی معماری 3 لایه در سایت ها حتما باید از mvc استفاده کرد؟
خیر

3-آیا اگه جواب سوال قبل منفی است من می تونم برای پیاده سازی معماری چند لایه در سایتم خودم پوشه هایی مثل همون پوشه هایی که وقتی از mvc سایتمون رو درست می کنیم در یک سایتی که نوعش mvc نیست ایجاد کنم به عنوان مثال بیام و فایل های javascript رو در پوشه ی scripts قرار بدم. فایل های css رو در پوشه ی content دیتا بیس رو در app_dada و کلاس ها را در پو شه ی Models و فایل های aspx رو در خود ریشه مثل حالت همیشگی ایجاد کنم؟
بله

برای نمونه خوب شما گرید ویو آقای راد (در این تاپیک (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=50594) ورژن 7) رو ملاحظه کنید.

hamhik
پنج شنبه 22 مهر 1389, 12:41 عصر
می دونید من خودم نمونه سایت دیدم که چند لایه نوشته شده .اما هنوز درکش نکردم.یعنی با ساختن پوشه ها و قرار دادن هر فایل در پوشه ی مخصوص به خودش ما معماری چند لایه رو تو سایتمون خواهیم داشت؟

raziee
پنج شنبه 22 مهر 1389, 12:55 عصر
مهم پوشه و فایل نیست(اصلا)
روند کار و تقسیم وظایف هست.
مثلا لایه ای رو تحت عنوان DAL میسازیم(لایه ی دسترسی به داده ها)
حالا وظیفه ی این لایه دسترسی به داده ها هست طبیعی هست که باید متد های کار با داده رو در این لایه بنویسیم.
و اشتباه هست که بیام در این لایه چک کنید که مثلا کاربر درخواست کننده مجاز هست یا نه.

majnun
پنج شنبه 22 مهر 1389, 14:05 عصر
اینترفیس - کدهای سمت سرور فرمها - کلاس ها - دیتابیس

اینترفیس - جاوااسکریپت - وب سرویس ها - کلاس ها - دیتابیس

sheipursheipur
پنج شنبه 22 مهر 1389, 22:15 عصر
سلام معماری سه لایه یابیشترکه فرقی نداره دوست عزیز فقط کمی جزیی تر میشه و دقت عمل بیشتر و کاربااون خیلی راحتتروبهترمیشه