PDA

View Full Version : انتقال یک تماس تلفنی به یک خط دیگه

مهدی رحیم زاده
چهارشنبه 28 مهر 1389, 08:35 صبح
با سلام
دوستان بنده یک سیستم تلفن گویا طراحی کردم توی این سیستم تا یک ساعت معینی سیستم پاسخگوی تماس گیرنده ها هست و بعد از اون باید تماس ها رو به یک شماره دیگه منتقل کنه اما من نمی دونم که چطور باید این کار رو انجام بدم . شما می تونید بنده رو راهنمایی کنید؟
با تشکر

Mohandes2009
چهارشنبه 28 مهر 1389, 09:23 صبح
نمیشه در اون تابعی که داره میزنگه یه شرط گذاشت اگه از اون زمان شما گذشت یعنی رفت به محدوده اون زمانی که باید انتقال یابه تماس ها به شماره دومی بزنگه نه اون اصلیه این فک کنم بد نباشه! شاید هم اصلا خوب نباشه!نیدونم این به ذهن من رسید فعلا!:متفکر:

مهدی رحیم زاده
چهارشنبه 28 مهر 1389, 11:19 صبح
انتقال یابه تماس ها
همین چطور این کار رو بکنم ؟

debugger
چهارشنبه 28 مهر 1389, 14:43 عصر
کد ها را اگر اینجا بزارین بهتر میشه کمک کرد

مهدی رحیم زاده
چهارشنبه 28 مهر 1389, 15:01 عصر
کد؟
کد خاصی نیست همون کد هایی که کامپوننت ها برای ساخت تلفن گویا دارن. فقط من می خوام که وقتی خواستم بتونم این تماسی که الان به سیستم من رسیده رو به یک خط دیگه منتقل کنم .
ممنون میشم راهنمایی کنید که برای انتقال تماس باید چکار کنم .
به عنوان مثال بعد از تماس بتونم تماس رو به داخلی مورد نظر انتقال بدم (وصل کنم).
با تشکر

Saeed_m_Farid
چهارشنبه 28 مهر 1389, 15:13 عصر
همونطورکه دوستان گفتن، شما نفرمودین تلفن گویا رو با چی نوشتین؟ KDTELE، Exceletel و ... یا کارتی که API های خودش رو داره و یا استریسک و ...
به هرصورت یک راهش اینه که شما تماس رو بگیرید، و بعد با یک خط دیگه شماره ای رو که میخواهید به اون انتقال بدید رو Dial کنید و منتظر برقراری ارتباط بشید؛ بعد ایندو رو به هم ارتباط بدین و خودتون بکشید کنار! که بهش میگن ارتباط Full duplex و نسبت به کامپوننت، مودم و تعداد خطوط کدش متفاوته. (معمولاً تو خطوط E1 و VoIP اینکار رو می کنن)

یه کلک رشتی هم اینطوری هست که شما بعد از اون "ساعت معینی" کد زیر رو Dial کنید :
*21*Number# (* بعد 21 بعد * بعد شماره موردنظر و در نهایت #)
از این به بعد، تماس ها به شماره مورد نظر انتقال پیدا می کنند و بازاء هر انتقال تماس (Divert یا Call Forward) مبلغی معادل تعرفه مکالمه از خط مزبور کسر میشود :

هزینه استفاده از سرویس دایورت (انتقال تماس ها) تلفن همراه به همراه و ثابت و یا از تلفن ثابت به ثابت و یا همراه به اندازه مکالمه است؛ یعنی به هر میزانی که از این سرویس استفاده شود، مانند تعرفه مکالمه محاسبه خواهد شد.
بعد از اتمام زمان عدم پاسخگویی IVR (تلفن گویا) شما می تونید کد #21# رو بگیرید و تماسها شروع به پاسخگویی توسط IVR شما میشوند.

موفق باشید.

مهدی رحیم زاده
چهارشنبه 28 مهر 1389, 17:02 عصر
دوست من خیلی ممنون که توضیح دادین.
آره درست میگید من شرمنده ، فعلا با Kdtele کار کردم.
میشه در مورد روش هایی که گفتید نمونه کد هم برام بزارید؟
هزینه کار برام مهم نیست که چقدر تعرفه کار بشه.
با تشکر

Mohandes2009
چهارشنبه 28 مهر 1389, 18:45 عصر
همین چطور این کار رو بکنم ؟
ببین میگم که تماس که می خوای بگیری بلاخره یه کدی داره

شما از کجا می فهمی چه محدوده زمانی هست ؟ مثلا ساعت 6 صب تا 14 به شماره 1 بزنگه بعد از 14 تا 6 صب شماره هایی که به 1 میزندن زنگ به 2 زنگ بزنن.

شما بیا یه if بزار و این دو محدوده زمانی را تعیین کن تو شرط های if بعد تو هر محدوده ای بود آی دی کالر زنگ خور را بزار تو اون تابع که می تونی بزنگی و بزنگ ی جوری میشه انتقال تماس!:لبخند:

مهدی رحیم زاده
چهارشنبه 28 مهر 1389, 21:11 عصر
ببین میگم که تماس که می خوای بگیری بلاخره یه کدی داره

شما از کجا می فهمی چه محدوده زمانی هست ؟ مثلا ساعت 6 صب تا 14 به شماره 1 بزنگه بعد از 14 تا 6 صب شماره هایی که به 1 میزندن زنگ به 2 زنگ بزنن.

شما بیا یه if بزار و این دو محدوده زمانی را تعیین کن تو شرط های if بعد تو هر محدوده ای بود آی دی کالر زنگ خور را بزار تو اون تابع که می تونی بزنگی و بزنگ ی جوری میشه انتقال تماس!:لبخند:
ممنون بابت جوابتون
دوست من این روش فک نمی کنم که جواب بده .
به فرمایشات دوستان در پست های بعدی نگاه کن. در اون حالتی که شما گفتید خط مشغوله ، پس نمیشه تماس رو برقرار کرد مگر این که از دوتا خط استفاده کنیم که اون هم مشکلات خاص خودش رو داره.
فک می کنم روش های دوستان دیکه اصولی تر باشه

مهدی رحیم زاده
پنج شنبه 29 مهر 1389, 06:38 صبح
یک راهش اینه که شما تماس رو بگیرید، و بعد با یک خط دیگه شماره ای رو که میخواهید به اون انتقال بدید رو Dial کنید و منتظر برقراری ارتباط بشید؛ بعد ایندو رو به هم ارتباط بدین و خودتون بکشید کنار!
دوست من سوال اول اینکه چطور این دو تا رو به هم ارتباط بدم؟

کد زیر رو Dial کنید :
*21*Number# (* بعد 21 بعد * بعد شماره موردنظر و در نهایت #)

سوال دوم : یعنی وقتی تماسی به من رسید این رو شماره گیری کنم؟ یانه وقتی رسیدم به یک ساعت خواص فقط یک بار که اینو شماره گیری کنم ، تمام تماس های من Divert میشه؟
با تشکر

Saeed_m_Farid
پنج شنبه 29 مهر 1389, 09:54 صبح
دوست من سوال اول اینکه چطور این دو تا رو به هم ارتباط بدم؟

سوال دوم : یعنی وقتی تماسی به من رسید این رو شماره گیری کنم؟ یانه وقتی رسیدم به یک ساعت خواص فقط یک بار که اینو شماره گیری کنم ، تمام تماس های من Divert میشه؟
با تشکر

با مودم معمولی نمی تونید سوئیچ کنید، یعنی برای Switch کردن باید دوتا خط روی یک کارت باشند؛ نمیگم با مودم معمولی نمیشه، ولی خیلی کار سختی هست و من که انجام ندادم؛ اگه اصرار به اینکار دارید، راهش اینه که Resource های دو مودم رو داشته باشید و بعد از گرفتن خط اول و شماره گیری خط دوم، Stream های مودم اول رو بفرستید روی مودم دوم و در یک Thread جداگانه منتظر اتمام مکالمه باشید و در نهایت Resource ها رو Free کنید. بنده این روش رو برای مودم های حرفه ای تر مثل Pika، Dialogic یا Donjin و ... پیشنهاد کردم که تو API هاشون تابع Switch دارن ...

نه فقط یکبار راس ساعت معین برای Divert و در ساعت شروع کاری Divert Cancel کافی هست.

از این به بعد، تماس ها به شماره مورد نظر انتقال پیدا می کنند

مهدی رحیم زاده
جمعه 30 مهر 1389, 07:51 صبح
دوستان عزیز خیلی ممنون
حالا یک سوال دیگه:
اگر بخوایم که تماس رو به یک خط داخلی وصل کنیم باید چکار کنیم؟
با تشکر

Saeed_m_Farid
شنبه 01 آبان 1389, 21:01 عصر
خط داخليِ چي؟ يعني PBX (سانترال) چي هست؟ شما چطور بهش دسترسي داريد و ...
در ضمن با مودم معمولي (يك خط RJ11) بعيد هست بتونيد همچين كاري بكنيد!
@ iranmsb : مي بخشيد ولي خيلي كلي سوال مي پرسيد (يعني بدون دادن اطلاعات در مورد كاري كه ميخواهيد بكنيد) و در ضمن اگه از من ميشنويد بريد سراغ Asterisk، FreePBX و نرم افزارهاي بازمتن منشعب از اونها؛ واقعاً خيلي از مواردي كه شما ميخواهيد و يا در آينده بهش برميخوريد رو پوشش دادن و از طرف ديگه نيازتون به داشتن دانش برنامه نويسي و مخابراتي خيلي كمتر ميشه ...

مهدی رحیم زاده
دوشنبه 03 آبان 1389, 22:34 عصر
دوست من سلام

*21*شماره #
که روی خط ثابت جواب نمی ده!!!!
روی موبایل جواب داد اما روی خط ثابت نه.
بنده الان توضیحات کاملی رو براتون اینجا میزارم که اگر امکان داشت شما بنده رو به درستی راهنمایی کنید. ببینید بنده باید یک سیستمی رو طراحی کنم که بتونه یک تماس رو در سطوح مختلف مدیریت کنه . به عنوان مثال وقتی که یک تماس بر قرار شد بتونه بر اساس خواسته تماس گیرنده اون رو هدایت کنه . براتون یک مثال میزنم که مشخص باشه . یک نفر با سیستم تماس میگیره ، سیستم از اون می خواد که یک عمل رو برای سیستم مشخص کنه که این عمل می تونه پخش یک پیام ، ضبط پیام ، ارتباط با یک خط داخلی و یا ارتباط با یک شماره خارج از سازمان باشه و این عمل به صورت درختواره ای و تکراری تا هر سطحی باید بتونه که پیش بره . بع عنوان مثال تو سطح یک یک پیام پخش بشه ، بعد از اون صداش ضبط بشه و الی آخر . این موارد از طریق خوندن کلید های تلفن تماس گیرنده مشخص میشه . بنده برای پخش پیام ، خواندن کلید ها و ضبط پیام تونستم مراحل کار رو انجام بدم اما در مورد انتقال تماس ها به شماره های داخلی سازمان و شماره های خارجی مثل 0555444444444 نتونستم کاری بکنم .
ممنون میشم راهنمایی کنید که من از چه سیستمی استفاده کنم بهتره ، هزینه هاش چقدر میشه و ....
خیلی این موضوع برام مهم و حیاتیه.
با تشکر

mahziar
سه شنبه 04 آبان 1389, 08:56 صبح
دوست من سلام

که روی خط ثابت جواب نمی ده!!!!
روی موبایل جواب داد اما روی خط ثابت نه.
بنده الان توضیحات کاملی رو براتون اینجا میزارم که اگر امکان داشت شما بنده رو به درستی راهنمایی کنید. ببینید بنده باید یک سیستمی رو طراحی کنم که بتونه یک تماس رو در سطوح مختلف مدیریت کنه . به عنوان مثال وقتی که یک تماس بر قرار شد بتونه بر اساس خواسته تماس گیرنده اون رو هدایت کنه . براتون یک مثال میزنم که مشخص باشه . یک نفر با سیستم تماس میگیره ، سیستم از اون می خواد که یک عمل رو برای سیستم مشخص کنه که این عمل می تونه پخش یک پیام ، ضبط پیام ، ارتباط با یک خط داخلی و یا ارتباط با یک شماره خارج از سازمان باشه و این عمل به صورت درختواره ای و تکراری تا هر سطحی باید بتونه که پیش بره . بع عنوان مثال تو سطح یک یک پیام پخش بشه ، بعد از اون صداش ضبط بشه و الی آخر . این موارد از طریق خوندن کلید های تلفن تماس گیرنده مشخص میشه . بنده برای پخش پیام ، خواندن کلید ها و ضبط پیام تونستم مراحل کار رو انجام بدم اما در مورد انتقال تماس ها به شماره های داخلی سازمان و شماره های خارجی مثل 0555444444444 نتونستم کاری بکنم .
ممنون میشم راهنمایی کنید که من از چه سیستمی استفاده کنم بهتره ، هزینه هاش چقدر میشه و ....
خیلی این موضوع برام مهم و حیاتیه.
با تشکر

با سلام

ترفند انتقال تماس با *21*شماره # وقتی جواب میده که سرویس انتقال تماس از طرف مخابرات فعال شده باشد و چون خط شما این سرویس براش فعال نیست ، نمیتونین انتقال تماس داشته باشین و اول باید از طریق دفاتر خدمات ارتباطی نسبت به فعال کردن اون اقدام کنین .البته سرویس های متنوع دیگه ای هم داره که انتقال تماس یکی از اونهاست 1- انتقال تماس فوری 2- امتقال تماس در صورت اشغال بودن 3- انتقال تماس در صورت عدم پاسخ بعد از سه بار بوق ازاد و...

برای خطوط داخلی هم که قبلا گفتم هیچ راهی بجز کارتهای IVR نیست . چون شما نمیتونی بین یک خط بیرونی و یه خط داخلی عمل سوئیچ رو انجام بدی ولی این کارتها با استفاده از روتین هایی که دارن میتونن عمل سوئیچ رو بین یک خط بیرونی و یه خط داخلی برقرار کنن .

Saeed_m_Farid
سه شنبه 04 آبان 1389, 09:54 صبح
روی خط ثابت جواب نمی ده!!!! روی موبایل جواب داد اما روی خط ثابت نه.
یک نفر با سیستم تماس میگیره ، سیستم از اون می خواد که یک عمل رو برای سیستم مشخص کنه که این عمل می تونه پخش یک پیام ، ضبط پیام ، ارتباط با یک خط داخلی و یا ارتباط با یک شماره خارج از سازمان باشه و این عمل به صورت درختواره ای و تکراری تا هر سطحی باید بتونه که پیش بره.
تو سطح یک یک پیام پخش بشه
بعد از اون صداش ضبط بشه
این موارد از طریق خوندن کلید های تلفن تماس گیرنده مشخص میشه.
بنده برای پخش پیام ، خواندن کلید ها و ضبط پیام تونستم مراحل کار رو انجام بدم اما در مورد انتقال تماس ها به شماره های داخلی سازمان و شماره های خارجی مثل 0555444444444 نتونستم کاری بکنم .

سلام
نمیدونم ادامه این بحث تو این تاپیک درست هست یا نه ولی شما خودتون یکی از صاحبخونه ها هستید :چشمک: و من جواب سوالات رو تا اونجایی که بتونم میدم :

فرقی نمیکنه، تو شبکه تلفن ثابت هم همین هست، فقط باید سرویس انتقال تماس از طرف مخابرات فعال شده باشه که پیش فرضش تو اکثر شهرها فعال هست، اگه برای شما نباشه کافیه یه تماس با مرکز مخابراتی مربوطه بگیرید تا بدون هزینه براتون فعالش کنند : ستاره > 21 > ستاره > شماره موردنظر > مربع : باید کار کنه.
زحمتی که شما کشیدید، خیلی وقت هست که یک کار روتین شده و همونطورکه گفتم سیستمهای کاملاً ساخت یافته VoIP و دارای قابلیت های پیمانه ای برای این منظور پیاده سازی شدند که هرچقدر شما به تنهایی در توسعه سیستم تلاش کنید احتمال دستیابی به کارآیی و قابلیت هاب اون سیستم ها نزدیک به صفر هست، ببخشید این رو میگم ولی چنین سیستم های گسترده ای حاصل تلاش هزاران توسعه دهنده با تخصصهای متفاوت هست و کوچکترین باگ سریعاً گزارش شده و مرتفع میشن؛ یگذریم زیاد حاشیه نریم، درخت IVR یا Digital Receptionist کاری هست که شما میخواهید بکنید و یکی از اولین و پیش پا افتاده ترین امکانات سیستم های مرکز تماس هست، فقط کافیه یک PC تهیه کنید، ISO یکی از این سیستم های متن باز رو تهیه کرده و روی CD رایت کنید! بعد مراحل رو به ترتیب ادامه بدین تا مرکز تماس کاملی بدون هیچ هزینه ای براتون فراهم بشه؛ به همین سادگی.
بهش میگن : Announcement
Call Recording
DTMF Detection و Destination after playback
مشکل زمانی هست که سیستم شما بخواهد به چندین تماس همزمان سرویس دهی کند و روالهای متفاوت Dial Plan برای خطوط مختلف جوابدهی کنند، ضمناً شما بازم در مورد شماره های داخلی سازمان موضوع رو روشن نکردید، سانترال چی هست؟ Inbound Call Control یا Outbound Route هم برای یک خط بی معنی هست؛ مطمئناً اگر یک طرح توجیهی مناسب برای سازمان تهیه کنید و سیستم های مشابه پیاده سازی شده رو براشون نمایش بدهید، هزینه در مرتبه دوم خواهد بود ...
اگه نظر بنده رو بخواهید، الان سیستمی که جوابگوی اکثر نیازهای ما باشه الستیکس هست که گروه VoIP-IRAN (http://voip-iran.com/) اون رو به فارسی برگردوندن که من هم بعنوان یکی از اعضاء کوچک این گروه افتخار همکاری دارم؛ سیستم فارسی الستیکس "واک" نام داره و می تونید نسخه جدیدش رو از (الستیکس فارسی) Sourceforge‌ (http://sourceforge.net/projects/vaak/) دریافت کنید و هر مشکلی هم داشتید به انجمن (http://voip-iran.com/forum/) مربوطه مراجعه کرده و بچه ها تا اونجایی که از دستشون بر بیاد جوابگوی ابهامات شما باشند، در مورد هزینه ها هم شما یک سیستم معمولی (یا قویتر متناسب با نیازتون)، یک CD نصب ISO، یک کارت متناسب با نیازتون که برندهای مختلف قیمتشون متفاوت هست، OpenVOX، Sangoma، Digium و ... برای ورودی خطوط آنالوگ کل هزینه ای هست که باید بکنید.

موفق باشید.