PDA

View Full Version : سوال: برنامه های پایگاه داده اکسس یا sqlserver

f.shahabadi
شنبه 01 آبان 1389, 18:49 عصر
سلام من مدتی است که با یک چالش در برنامه نویسی مواجه شدم و این است که نمی دونم کی از پایگاه داده اکسس استفاده کنم و کی از اس کیو ال سرور می خوام در این زمیبه کمکم کنید می دونم که اکسس امکانات ضعیفی داره ولی با توجه به اینکه اس کیو ال سرور سنگینه و منطقی نیست که برای برنامه های سبک خیلی گزینه مناسبی نسیت میشه از تجربیات و راهنمایی شما استفاده کنم با تشکر فراااااااااااااااون

dataking
شنبه 01 آبان 1389, 19:40 عصر
با سلام
دوست خوبم اکسس برنامه سبک اما ضعیفیه و فقط بدرد برنامه های تک کاربره میخوره یعنی در واقع desktop database ولی sql عزیز هم بدرد برنامه تک کاربره می خوره هم بدر برنامه server - client بنا براین سعی کنید اکسس مرحوم را بی خیال شوید و از ابتدا sql را یاد بگیرید ضمنا منظورتون از سنگین بودن چیه سرعت sql سرور خیلی خیلی از اکسس بالاتره به حر حال من که چند سالی عمرم را با اکسس حروم کردم شما نکن .
ضمنا بارها در این مورد توی سایت بحث شده و دوستان نظرات مختلفی داده اند ولی به نظر من سعی کن همیشه از sql server استفاده کنید .
یه سرچ کنی مطالب کاملی به دست میاری

reza_edu
شنبه 01 آبان 1389, 22:18 عصر
سلام دوستمون یه توضیحاتی دادن و درست گفتن اسکیوال سرور بهتره چرا؟ امنیت داده ها کلاینت ها اطلاع ندارن که دیتابیس شما کجا ذخیره شده ! فقط ازطریق پرورت مربوط به اسکیول سرور به داده ها دسترسی دارن و با دادن آی پی به برنامه ملحق میشن و دوم استفاده از روش دیس کانکتت همین دوقلم کافیه ولی دلایل زیاده بازم اگه قانع نشدی بگو تا بگم:لبخند:

farhadt
یک شنبه 02 آبان 1389, 07:04 صبح
بعععله، دوستان سر اکسس رو بریدن و گذاشتن رو سینش!:بوس:
یه مثال میزنم براتون: پیکان وانت و نیسان وانت هر دوشون وانتن درسته؟ (اگه شکی هست بگین :لبخند:)
واسه جا به جایی یه باری که نه خیلی حجیم و سنگینه، چرا باید نیسان اجاره کنید؟ (اگه خودتون نیسان دارید که هیچ، این موضوع واسه کساییه که باید زنگ بزنن باربری یا وایسن کنار خیابون :لبخند:)

راجع به این دو تا بانک اطلاعاتی هم موضوع همینه:
- یه برنامه اشعار حافظ رو در نظر بگیرید. مخاطبش کیه؟ چقدر امنیت اطلاعات مهمه؟ چند کاربره ست؟ و...
یه معلم ادبیاتی که این نرم افزار رو خریده و میخواد نهایتا با زدن به دکمه نرم افزارش شروع به نشون دادن شعر ها و خوندن متن ها کنه، چرا باید SQL-Server نصب کنه (تازه اگه بتونه نصب کنه!)

- حالا یه برنامه مدیریت اسناد رو توی یه شرکت درنظر بگیرین. نرم افزار باید تحت شبکه باشه و همه کارمندای مجموعه باهاش کار خواهند کرد و مسلما" امنیت اطلاعات اسناد خیلی درجه اهمیت بالایی داره. حالا واسه یه همچین نرم افزاری شما بخواین با اکسس کار کنین چطور خواهد بود؟؟؟

هر چی جای خودش رو داره و در جایگاه خودش باید مورد استفاده قرار بگیره. اما اینکه استفاده از اکسس بخواد جلوی یادگیری SQL-Server رو بگیره خیلی ضرر خواهی کرد.:چشمک:

Mani_rf
یک شنبه 02 آبان 1389, 08:56 صبح
سلام دوستمون یه توضیحاتی دادن و درست گفتن اسکیوال سرور بهتره چرا؟ امنیت داده ها کلاینت ها اطلاع ندارن که دیتابیس شما کجا ذخیره شده ! فقط ازطریق پرورت مربوط به اسکیول سرور به داده ها دسترسی دارن و با دادن آی پی به برنامه ملحق میشن و دوم استفاده از روش دیس کانکتت همین دوقلم کافیه ولی دلایل زیاده بازم اگه قانع نشدی بگو تا بگم:لبخند:

دوست عزیز بهتر بودن یک مسئله نصبی است نه مطلق. هیچ بانک اطلاعاتی از بانک دیگر بهتر نیست، شما باید بدانید که از کدام یک کجا باید استفاده کنید.
این حرف مثل این میمونه که شما بگید انبر دست از دم باریک بهتره چون زورش بیشتره. کاربرد ها متفاوت است دوست من.

همونطوری که farhadt گفت؛ انتخاب بانک اطلاعاتی باید بسته به نوع برنامه باشد. شکی نیست که SQL Server در بیشتر موارد از اکسس برتر است اما چرا مایکروسافت هر دو این بانک های اطلاعاتی را باهم ارائه میکنه و هر دوی آنها پشتیبانی می کنه؟
خیلی ساده است، هر کدوم از آن ها برای کار خاصی ساخته شده اند، اگر برنامه شما :
1- تحت شبکه نیست؛
2- امنیت در آن خیلی اهمیت ندارد. (نه این که اصلا اهمیت ندارد.)
3- حجم اطلاعات ذخیره شده در آن قرار است کم باشد.(مثلا روزانه 100 یا 200 رکورد ثبت می شود.)
4- راحتی نصب و راه اندازی برنامه برایتان مهم است.
و...
اکسس را انتخاب کنید نه SQL Server.

اصولا بیشتر افراد دلیلشان برای استفاده از SQL Server چند چیز ساده است.
1- امنیت بالا تر،
2- سرعت بالا تر،
3- قابلیت بیشتر ذخیره اطلاعات،
و...
قابل توجه این افراد؛ Oracle در همه این موارد از SQL Server قوی تر است.علاوه بر اینکه امکانات غیر قابل تصوری را دارد که در SQL Server نیست. اما دلیل اینکه از SQL Server بیشتر استفاده می شود فقط یک چیز است. نصب و راه اندازی Oracle بسیار زمان بر و دشوار است.
SQL Server هم در برابر اکسس چنین وضعیتی دارد، راه اندازی یک برنامه با بانک اکسس بسیار راحت تر از SQL Server است. علاوه بر اینکه با راه اندازی SQL Server یک سرور برروی سیستم کاربر شما استار می خورد که حافظه و پردازشگر دستگاه را اشغال میکند و برروی سرعت عملکرد سیستم کاملا تاثیر گذار است.

برنامه نویس خوب برنامه نویسی است که برای انجام یک کار بهترین و کم هزینه ترین روش را انتخاب کند.
بانک اطلاعاتی مورد نظرتان را به نسبت برنامه تان انتخاب کنید. این را هم در نظر داشته باشید که همیشه لازم نیست که از یک بانک اطلاعاتی در برنامه استفاده کنید. گاهی اوقات نیاز است که از هر دو تکنولوژی بهره بگیرید.

موفق باشید...

dataking
یک شنبه 02 آبان 1389, 19:35 عصر
سلام
فرمایشات بزرگواران کامل صحیح است .بنده هم موافقم ولی این دوستمون بهتر نیست اول sql را یاد بگیره؟

Mani_rf
دوشنبه 03 آبان 1389, 09:55 صبح
سلام
فرمایشات بزرگواران کامل صحیح است .بنده هم موافقم ولی این دوستمون بهتر نیست اول sql را یاد بگیره؟

اشتباه نکن، SQL با SQL Server خیلی فرق داره.
SQL یک زبان استاندارد است که بیشتر بانک های اطلاعاتی از اون به عنوان زبان ارتباط کاربر و بانک استفاده میکنن. از جمله برنامه هایی که با این زبان کار میکنند : SQL Server , Oracle , My SQL و Access هستند که شما برای برقرار ارتباط با اونها باید زبان SQL را بدانید.

در نتیجه چه Access و چه SQL Server بانک اطلاعاتی شما باشد شما باید از همان قوانین پیروی کنید. بنابراین اگر این دوستمان Access را هم برگزیند و روزی بخواهد از SQL Server استفاده کند، چیز زیادی را از دست نداده.

(من خودم برنامه ای داشتم که بانک اون Access و نسخه تحت شبکه اون را با SQL Server ساختم. تنها کاری که کردم این بود که بانک را تو SQL Server ایجاد کردم و بعضی جاها که با بانک ارتباط داشت را از OLEDBConnection به SQLConnection تغییر داد. در کد های SQL هیچ تغییری ایجاد نشد.)

dataking
دوشنبه 03 آبان 1389, 10:37 صبح
سلام
متوجه هستم وقتی مثلا دستور select * from xx را اجرا کنیم توی sql server و اکسس یک نتیجه دارند ولی منظور بنده همین یادگیری دستورات sql بود اگه بد بیان کردم ببخشید .
تازه شما مدیر بخشی و حقیر یک کاربر ساده خب چرا میزنی
بنده تو پستهای اینجوری عرض می کنم به نظر من به حر حال کاملا با شما موافقم

Mani_rf
دوشنبه 03 آبان 1389, 12:14 عصر
سخت نگیر، من هم یک کاربر سادم، مدیریت فقط یک عنوانه که چیزی را عوض نمی کنه ، خیلی جاها من هم اشتباه می کنم. بحث ما درباره نوع بانک اطلاعاتی بود برای همین با نوشته شما فکر کردم که لازمه تفاوت SQL و SQL Server را توضیح بدم.