PDA

View Full Version : سوال: دستورات Environ ؟؟؟

sajjad_india
یک شنبه 02 آبان 1389, 08:39 صبح
سلام به همه :لبخندساده:

میخواستم بدونم دستور Environ چیه و کتابخانه دستوراتش چیه ؟

مرسی از همه شما دوستان :لبخندساده:

mmssoft
یک شنبه 02 آبان 1389, 12:27 عصر
با کمی جستجو میتونید جواب را پیدا کنید :

http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=168087 (پست 2)

xxxxx_xxxxx
یک شنبه 02 آبان 1389, 20:07 عصر
سلام،
Environ یک تابع هست که یک پارامتر داره. این پارامتر میتونه هم مقدار عددی داشته باشه و هم رشته ای باشه.

این تابع، مقادیر Environment Variable ها رو نشون میده. این متغیرها در هر سیستم ممکنه متفاوت باشه، ممکن هست سیستم شما یک متغیری داشته باشه که یک سیستم دیگه نداشته باشه. موقع استفاده از این تابع باید همیشه مراقب بود تا اون متغیری که استفاده می کنیم روی همه سیستم ها وجود داشته باشه و یا اگر احتمال میدیم که ممکنه وجود نداشته باشه، توی دستورات، خالی بودن خروجی تابع رو بررسی کنیم.

متغیرهایی که زیاد استفاده میشن windir و username و userprofile و temp و ... هستند. اگر میخواید کل متغیر های سیستم خودتون رو ببینید، میتونید از همین تابع در یک حلقه استفاده کنید. در ابتدا گفتیم پارامتر این تابع میتونه مقدار عددی هم داشته باشه. اگر عدد ارسال کنید به تابع، اون عدد به منزله اندیس اون متغیر هست. پس با یک حلقه میشه کل متغیرها رو در آورد:

s = Environ(1)
While s <> ""
MsgBox s
i = i + 1
s = Environ(i)
Wend
اولین مقداری که تابع برمیگردونه برای من این هست:

ALLUSERSPROFILE=C:\Documents and Settings\All Usersکه قسمت قرمز رنگ، همون متغیر هست و عبارت مقابل علامت مساوی، مقدار متغیر هست، در نتیجه اگر من بنویسم:

Environ("AllUsersProfile")مقداری که تابع بهم میده این خواهد بود:

C:\Documents and Settings\All Users
حالا این متغیر ها کجا هستند؟
به System Properties برید، بعد روی تب Advanced و بعد دکمه Environment Variables رو کلیک کنید. تو پنجره ای که باز میشه، همون متغیرها با مقدارشون رو می بینید. همونطور که میبینید متغیر ها به دو قسمت تقسیم شدند، یک سری متغیرهایی هستند که برای User فعلی ویندوز تعریف شده اند و یک سری هم برای کل سیستم هستند.(یعنی در همه User ها یکسان هستند)
میتونید متغیر جدید تعریف کنید، یا قبلی ها رو حذف و ویرایش کنید.

به هر حال، باز دوباره به این نکته اشاره می کنم که برخی متغیرها ممکن هست روی سیستم شما بشه و روی سیستم دیگری نباشه. مثلاً روی سیستم من متغیری با نام "RATL_RTHOME" وجود داره که با نصب برنامه Rational Rose اضافه شده و طبیعتاً اگر روی یکی سیستم دیگه این برنامه نصب نباشه، این متغیر هم وجود نداره.

لیست تاپیک های مرتبط:
http://barnamenevis.org/forum/tags.php?tag=Environ

موفق باشید/

sajjad_india
سه شنبه 04 آبان 1389, 08:52 صبح
سلام

آقایxxxxx_xxxxx نمیدونم چی بگم فقط میگم خدا مادرتو نگه داره اولین کسی هستی که به همه پاسح ها خوب و عالی جوری که همه متوجه بشن جواب میدی
مرسی خیلی خیلی ممنون از شما

:قلب::قلب::قلب::قلب::قلب::قلب:: لب::قلب::قلب::قلب::قلب: