PDA

View Full Version : سوال: فارسی سازی پرينتر سوزنی

hamid67fathi
سه شنبه 04 آبان 1389, 16:06 عصر
سلام
کسی ميدونه چطور ميشه پرينتر های سوزنی رو فارسی کرد ؟
من يه برنامه تو C# نوشتم که مستقيم به پرينتر وصل ميشه و چاپ ميگيره ، ولی تو چاپ فارسی مشکل پيدا کردم.
چند تا pan فايل هم پيدا کردم و بار گذاری کردم روش اما توفيقی نکرد.
کسی ايده اي ، تجربه اي .... در اين ضمينه نداره ؟؟

(البته سخت ترين قسمتش که چاپ بارکد بوده ،حل کردم ، فقط مونده فارسی سازيش)

علیرضا حسن زاده
سه شنبه 04 آبان 1389, 17:56 عصر
شما با چه مدلی کار می کنید؟
تو ویندوز معمولا مشکل فارسی نویسی نداره(با توجه به ایجاد برنامه تو #C)
ولی اگه برنامتون کنسولی باشه فرق میکنه

hamid67fathi
سه شنبه 04 آبان 1389, 22:43 عصر
سلام
دوست من ، برنامه من نهايت يه فايل تکست ميسازه که اون فايل به پرينتر ارسال ميشه.
مدل پرينتر هم Epson LQ2180 هست .
من همه ESC Command های اين پرينتر رو مطالعه کردم دستورت تغييره character set Table رو هم پيدا کردم.
اما با اجرای اون ها هيچ تغييری در خروجی حاصل نشيد.
اگه راهی داريد ممنون ميشم..

علیرضا حسن زاده
چهارشنبه 05 آبان 1389, 08:29 صبح
شما نگفتین برنامتون در چه محیطی اجرا میشه؟ ولی نهایتا می تونید با استفاده از یونیکد مشکل رو حل کنید وکاری به character set Table نداشته باشین چون تو ویندوز شما معمولا نباید با سخت افزار به صورت مستقیم ارتباط داشته باشید و همه کارها با سرویس های مربوطه انجام میشه

hamid67fathi
چهارشنبه 05 آبان 1389, 10:02 صبح
برنامه ام تحت windows هست م ولی سره آخر بايد يه فايل تکست بسازه،مشک دقيقاً همينه

علیرضا حسن زاده
چهارشنبه 05 آبان 1389, 11:26 صبح
می تونی محتوای فایل Text رو با PrintDocument چاپ بگیری خیلی هم راحته

hamid67fathi
چهارشنبه 05 آبان 1389, 11:45 صبح
دوست عزيز ، شايد من سؤالم رو بد مطرح کردم.
اگه يادتون باشه برای فارسی سازی برنامه هايی که تحت داس پرينت ميگرفتن از يک سری فارسی ساز استفاده ميشد.
حالا من هم يک سری بايت رو (که محتويات اون مت فارسی و بارکد ) هست رو به صورت مستقيم به پرينتر در پورت LPT هست بفرستم.
که بيشتره اين مراحل انجام شده،فقط يک مرحله مونده:
اونم اينه که به پرينتر بفهمونم اين متن ها که به صورت بايت دارن بهش ارسال ميشن فارسی هستند،همين

علیرضا حسن زاده
چهارشنبه 05 آبان 1389, 18:44 عصر
فارسی سازهای داس در ویندوز فقط در همون برنامه ای که اون رو اجرامیکنه می تونه استفاده بشه(یعنی وقتی برنامه رو ببندید معمولا کار نمیکنه یا به عبارت دیگه تو همون پرامتی که باز کردین کار میکنه)
من شرایط کار شما رو نمی دونم ولی ممکنه بتونید برنامه تون رو در حالت کنسول ایجاد کنید و هنگام ارسال به چاپگر فایل فارسی ساز تحت داس رو هم قبل از چاپ فراخوانی کنید ممکنه مشکلتون حل بشه

hamid67fathi
چهارشنبه 05 آبان 1389, 20:49 عصر
دقيقاً تنها رهی که دارم همين هست ،
به همين خاطر هست که دنبال سورس برنامه های فارسی ساز هستم ، تا بتونم معادلش رو در برنامه خودم بنويسم.

flash118
چهارشنبه 05 آبان 1389, 21:00 عصر
دوست عزیز تا جایی که من حافظم یاری میکنه ما اون زمان که شرکت کار میکردیم من برای شرکت با چاپگر سوزنی تونستم فارسی پرینت بگیرم البته از فارسی سازه فکر کنم اسمش زرین و یکی هم پروین بود استفاده کردیم البته من براش از یه کد گذاری مخصوص با استفاده از همین کدینک یونی کد با کمی تغییرات در بیسش تونستم برقرار کنم متاسفانه نتونستم برنامه رو پیدا کنم براتون قرار بدم ولی گفتم بگم شاید مفید باشه

hamid67fathi
چهارشنبه 05 آبان 1389, 21:16 عصر
ممنون ، من چن نمونه پيدا کردم،اما در موقع اجرا با خطا دسترسی به حافظه همراه هستن

flash118
چهارشنبه 05 آبان 1389, 21:19 عصر
دوست عزیز متاسفانه بله قابل پیشبینی هست که اجازه نده چون تغییرات به صورت مستقیم اعمال میشه برای همین حساس هست و باید گام به گام مراجل رو بررسی کنید

علیرضا حسن زاده
پنج شنبه 06 آبان 1389, 16:43 عصر
دقيقاً تنها رهی که دارم همين هست ،
به همين خاطر هست که دنبال سورس برنامه های فارسی ساز هستم ، تا بتونم معادلش رو در برنامه خودم بنويسم.

شما نیازی به نوشتن برنامه فارسی ساز ندارید اگه با این روش مشکلتون حل بشه تنها کاری که باید بکنید اینه که مثل برنامه های تحت داس برنامه فارسی ساز رو فراخوانی کنید(اجرا کنید) و بعد اطلاعات رو چاپگر بفرستید

علیرضا حسن زاده
پنج شنبه 06 آبان 1389, 16:45 عصر
اگر برنامه فارسی ساز چاپگر رو هم بخواین من دارم و می تونم براتون ارسال کنم (البته خو برنامه نه سورسش)
یه سورس هم داشتم که با Foxpro بود

شری یاکوزا
دوشنبه 18 دی 1402, 09:07 صبح
با سلام . یه لطفی میکنید این برنامه رو بهمراه اون سورس که تو فاکس پرو داشتید برای بنده ایمیل کنید . shahryarmiri251@gmail.com با سپاس از مهربانی شما

ROSTAM2
دوشنبه 18 دی 1402, 20:39 عصر
سلام.
فارسی ساز دیگه چیه. اگه فارسی چاپ نمی کنه ممکنه مشکل از درایورش باشه....

شری یاکوزا
دوشنبه 18 دی 1402, 23:21 عصر
سلام.
فارسی ساز دیگه چیه. اگه فارسی چاپ نمی کنه ممکنه مشکل از درایورش باشه....

با درود فراوان . ممنون از کمک و همفکری شما . متاسفانه بنده بابت یه برنامه قدیمی یه پرینتر سوزنی LQ-300 اپسون دارم که وقتی در محیط DN با یکی از فارسی ساز ها مثلا LQLSET یا ... اجرا میکنم متاسفانه فارسی نمیشه و هرفایلی رو میفرستم اصلا چاپ نمیکنه ، حتی با یه برنامه حسابداری تحت داس هم میرم پرینتر رو معرفی میکنم و بهش دستور میدم که چاپگر رو فارسی کن بازم فارسی نمیشه .
کابل پارالل رو هم عوض کردم بازم نمیشه ، احتمال داره مشکل از خود پرینتر باشه
البته خدمت شما دوست عزیز بگم تو ویندوز چاپ گرفت از یه NOTPAD که متن فارسی داشت ولی الان بازم چاپ نمیگیره متاسفانه ، احتمال داره که مشکل از خود پرینتر یا برد پرینتر باشه ، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید . باسپاس از شما دوستان گرامی

شری یاکوزا
سه شنبه 19 دی 1402, 01:34 صبح
با درود بی پایان خدمت مدیر گروه و تمامی دوستان عزیز و گرامی .... :خجالت:
بنده مدتی هست که بصورت خود جوش و با گرفتن راهنمایی از کتب قدیمی دروس فاکس پرو 2.6 درام برنامه نویسی در این محید رو یاد میگیرم ، ممنون میشم اگر دوستان نسبت به بنده لطفی کرده و قابل بدونن درصورت همیاری اینجانب سورس کدها و پروژههای رو که میتونن و دوست دارن در اختیار بنده قرار بدن تا بنده بتونم نسبت به یادگیری در این زمینه فعالیت بیشتری داشته و از تجربیات و معلومات شما عزیزان کسب علم کنم . ممنون میشم اگه دوست داشتید در همین جا فایل خودتون رو برای بنده ارسال کنید البته درصورت امکان بذای شما عزیزان . با سپاس از شما بزرگواران :قلب:

ROSTAM2
سه شنبه 19 دی 1402, 10:12 صبح
با درود فراوان . ممنون از کمک و همفکری شما . متاسفانه بنده بابت یه برنامه قدیمی یه پرینتر سوزنی LQ-300 اپسون دارم که وقتی در محیط DN با یکی از فارسی ساز ها مثلا LQLSET یا ... اجرا میکنم متاسفانه فارسی نمیشه و هرفایلی رو میفرستم اصلا چاپ نمیکنه ، حتی با یه برنامه حسابداری تحت داس هم میرم پرینتر رو معرفی میکنم و بهش دستور میدم که چاپگر رو فارسی کن بازم فارسی نمیشه .
کابل پارالل رو هم عوض کردم بازم نمیشه ، احتمال داره مشکل از خود پرینتر باشه
البته خدمت شما دوست عزیز بگم تو ویندوز چاپ گرفت از یه NOTPAD که متن فارسی داشت ولی الان بازم چاپ نمیگیره متاسفانه ، احتمال داره که مشکل از خود پرینتر یا برد پرینتر باشه ، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید . باسپاس از شما دوستان گرامی
سلام مگه پورت USB نداره؟!
پرینتری که من دارم همین مدل هست با علامت II که درایورشون یکی هست و بدون هیچ مشکلی فارسی پرینت می کنه حالا اگه مشکل از نرم افزاری که شما استفاده می کنید باشه من اطلاعاتی در این زمینه ندارم.
ولی اگر مشکل از سمت پرینتر باشه با تعویض درایور و نصب درایور صحیح مشکل رفع می شه

شری یاکوزا
سه شنبه 19 دی 1402, 23:53 عصر
سلام مگه پورت USB نداره؟!
پرینتری که من دارم همین مدل هست با علامت II که درایورشون یکی هست و بدون هیچ مشکلی فارسی پرینت می کنه حالا اگه مشکل از نرم افزاری که شما استفاده می کنید باشه من اطلاعاتی در این زمینه ندارم.
ولی اگر مشکل از سمت پرینتر باشه با تعویض درایور و نصب درایور صحیح مشکل رفع می شه

با درود بی پایان خدمت شما دوست عزیز جناب رستمی عزیز
پرینتر سوزنی بنده مدل LQ-300 معمولی بدون II یا +II هستش . بنده این پرینتر رو چند روزی به رسم امانت از دوستان امانت گرفتم و به لپ تاب خودم ازطریق پورت پارالل و کابلش وصل کرده و بعدش هم از طریق CD - WIN روی ویندوز خودم که XP هستش درایوش نصب کردم ، ولی متاسفانه در محیط DN و FOXPRO و همون برنامه حسابداری تحت داس نتونستم چاپگر رو فارسی کنم ولی فقط و فقط یکبار در محیط
ویندوز یه چاپ از یه NOTPAD فارسی گرفتم ، ولی دیگه نتونستم چاپ دیگه ای بگیرم ، حتی برنامه داس پرینت رو هم نصب کردم و تو تنظیماتش فونت رو فارسی کردم ولی بازم نشد که نشد فارسی چاپ کنه .....
با یکی از دوستان که صحبت میکردم ایشون راهنمایی کردن که یا کابل رو عوض کنم یا کلا با یه سیستم دیگه ای امتحان و آزمون کنم شاید ایراد از ویندوز لپ تاب بنده باشه .... ولی هنوز انجام ندادم ، نظر شما بزرگوار در این مورد چیه ، اینکار رو هم امتحان کنیم یا کلا ویندوز لپ تاب رو عوض کنم و از نو نصب کنم ؟
با سپاس از محبت و همیاری و همفکری شما بزرگوارم

ROSTAM2
چهارشنبه 20 دی 1402, 07:05 صبح
با درود بی پایان خدمت شما دوست عزیز جناب رستمی عزیز
پرینتر سوزنی بنده مدل LQ-300 معمولی بدون II یا +II هستش . بنده این پرینتر رو چند روزی به رسم امانت از دوستان امانت گرفتم و به لپ تاب خودم ازطریق پورت پارالل و کابلش وصل کرده و بعدش هم از طریق CD - WIN روی ویندوز خودم که XP هستش درایوش نصب کردم ، ولی متاسفانه در محیط DN و FOXPRO و همون برنامه حسابداری تحت داس نتونستم چاپگر رو فارسی کنم ولی فقط و فقط یکبار در محیط
ویندوز یه چاپ از یه NOTPAD فارسی گرفتم ، ولی دیگه نتونستم چاپ دیگه ای بگیرم ، حتی برنامه داس پرینت رو هم نصب کردم و تو تنظیماتش فونت رو فارسی کردم ولی بازم نشد که نشد فارسی چاپ کنه .....
با یکی از دوستان که صحبت میکردم ایشون راهنمایی کردن که یا کابل رو عوض کنم یا کلا با یه سیستم دیگه ای امتحان و آزمون کنم شاید ایراد از ویندوز لپ تاب بنده باشه .... ولی هنوز انجام ندادم ، نظر شما بزرگوار در این مورد چیه ، اینکار رو هم امتحان کنیم یا کلا ویندوز لپ تاب رو عوض کنم و از نو نصب کنم ؟
با سپاس از محبت و همیاری و همفکری شما بزرگوارم

این اتفاق برای یک پرینتر لیزری هم می افته و وتجربه ای از ویندوز 7 بود و پرینتر HP Lazerjet اگ درست یادم مونده باشه.
من همه فونت های فارسی رو اضافه کردم و تنظیمات پرینتر رو هم تغییر دادم درست شد اما ازونجایی ک زمان زیادی ازش می گذره درست یادم نیست چه بخشی از تنظیمات بود.
چون واقعا کم اتفاق می افته مگر اینه کاربر تنظیمات پرینتر رو دستکاری کنه
بنظر من شما فونت های فارسی رو اضافه کن می تونی درایور رو هم دو باره نصب کنی

شری یاکوزا
چهارشنبه 20 دی 1402, 22:44 عصر
بنظر من شما فونت های فارسی رو اضافه کن می تونی درایور رو هم دو باره نصب کنی

با درود مجدد خدمت شما عزیز گرامی ، خوشبختانه امروز تونستم یه سیستم پیداکنم و پرینتر رو روش نصب کردم ، هم در محیط ویندوز چاپ درست گرفت و هم در محیط داس از طریق فاکس ، با سپاس از محبت و همدلی شما عزیز گرامی
جناب رستمی ، من یه برنامه حسابداری تحت داس در محیط فاکس پرو دارم که از اول طبق درخواست های بنده نسبت به نیاز کاری کدنویسی شده توسط مهندس مربوطه .
چند وقتی خبری از ایشون نداشتیم و وقتی خبردار شدیم که دیر شده بود و ایشون در زمان اواسط کرونا دار فانی رو وداع گفته بود متاسفانه ( خدابیامرزه همه اسیران خاک رو و ایشون رو ) ، بازم متاسف تر هستم که سورس این برنامه رو هم نداریم که بتونیم نسبت به نیازهای کاری این برنامه رو به روزرسانی کنم .با ریفاکس هم نتونستم سورس برنامه رو در بیارم . گویا برنامه ای بنام PFP که مربوط به شرکت ماموت رایانه هستش و میتونه قفل شده توسط ریفاکس رو هم برگردونه ، ایا شما و یا دیگر دوستان در آرشیوهای خودتون دارید به بنده بدید تا بتونم این کار رو انجام بدم ، چندسالیه که دارم با این برنامه کار میکنم و نمیتونم برنامه رو تغییر بدم متاسفانه از هر نظر ....
ممنون میشم دیگر دوستان هم این پیام و تاپیک رو دیدن بنده رو یاری کنن ، از جناب اقای کیا هم درخواست دارم که یکی از پیشکسوتان این حیطه کاری هستن بنده رو یاری کنن به همچنین از دیگر دوستان عزیز خواهشمندم که لطفی کرده و فابل PFP رو همیجا برای بنده ضمیمه کنن .... ، با سپاس از همه شما عزیزان

شری یاکوزا
چهارشنبه 20 دی 1402, 22:52 عصر
جناب رستمی عزیز ممنون میشم یه راهنمایی بفرمایید ، اگه درایو رو کامل پاک کنم و دوباره نصب کنم بهتره یا اینکه ویندوز xp رو کامل عوض کنم ؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید . با سپاس از شما

شری یاکوزا
چهارشنبه 20 دی 1402, 22:58 عصر
اگر برنامه فارسی ساز چاپگر رو هم بخواین من دارم و می تونم براتون ارسال کنم (البته خو برنامه نه سورسش)
یه سورس هم داشتم که با Foxpro بود

با درود بی پایان خدمت شما دوست گرامی ، ممنون میشم اگه فارسی ساز هایی که مربوط به داس و فاکسپرو که سورس اون هم باشه که چه بهتر برای بنده همینجا ضمیمه بفرماید . با سپاس از شما

ROSTAM2
پنج شنبه 21 دی 1402, 08:26 صبح
جناب رستمی عزیز ممنون میشم یه راهنمایی بفرمایید ، اگه درایو رو کامل پاک کنم و دوباره نصب کنم بهتره یا اینکه ویندوز xp رو کامل عوض کنم ؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید . با سپاس از شما

با سلام مجدد
تا اونجایی ک من یادمه ویندوز xp باگ زیاد داشت
می تونید از system restore استفاده کنید برگردونید ب زمانی ک درست پرینت می گرفته

اگر براتون مقدور باشه ویندوز 7 یا 10 بکار بگیرید و از نرم افزار DOS BOX هم می تونید برای اجرای نرم افزارهای محیط داس کمک بگیرید
یک نمونه اجرای نرم افزار محیط داس با Dos Box
آموزش نصب و راه اندازی Turbo CPP از طریق DOS Box در ویندوز (aparat.com) (https://www.aparat.com/v/DRku7)

ROSTAM2
شنبه 30 دی 1402, 10:31 صبح
نحوه نصب و اشتراک گذاری پرینتر در شبکه
EPSON LQ-300 +II
https://aparat.com/v/Owu8n

شری یاکوزا
پنج شنبه 09 فروردین 1403, 21:24 عصر
با عرض درود و احترام و تبریک سال نو بر شما و خانواده محترم ، ممنون از لطف و بزرگواری شما استاد عزیز