PDA

View Full Version : سوال: ایجاد یک فیلد جدید در دیتا بیس از دو فیلد موجود

f.shahabadi
چهارشنبه 05 آبان 1389, 18:14 عصر
سلام اگر بخواهیم یک فیلد جدید در دیتا بیس از دو فیلد موجود تشکیل بشه مثلا sh_paziresh=sh_pruz+tarikh یا یک فیلد max فیلد دیگر باشد
2- من در تحلیل و طراحی دیتا بیس ضعیف هستم میشه دوستان کتاب خوب درباره این موضوع و همچنین آموزش sqlserver2000 و همچنین راهکار هایی برای قئی شدن در این موضوع ارائه بدید

Reza_Yarahmadi
چهارشنبه 05 آبان 1389, 22:15 عصر
سلام اگر بخواهیم یک فیلد جدید در دیتا بیس از دو فیلد موجود تشکیل بشه مثلا sh_paziresh=sh_pruz+tarikh یا یک فیلد max فیلد دیگر باشد
معمولا اینطور فیلدها رو توی بانک ذخیره نمیکنند ، از طریق دستور SQL اون رو محاسبه و نمایش میدن.(البته استثنا هم داره). شما میتونید یک View درست کنید(بسته به نوع محاسبات دستورات لازم رو بنویسید) و جستجو ها رو روی View انجام بدید. فرضا برای حالت جمع دستوری مثل دستور زیر

Select sh_pruz, tarikh, sh_pruz+tarikh as sh_paziresh From TableName
و یا برای حالت Max

Declare @Max bigint
Select @Max = Max(ID) From TableName
Select ID, @Max as MaxID From TableName

2- من در تحلیل و طراحی دیتا بیس ضعیف هستم میشه دوستان کتاب خوب درباره این موضوع و همچنین آموزش sqlserver2000 و همچنین راهکار هایی برای قئی شدن در این موضوع ارائه بدید
توی همین سایت جستجو کنید مقالات و کتابهای کاملی پیدا میشه. در مورد قوی شده هم بهترین کار تمرین کردن. کتاب و استاد و ... تاثیر داره ولی هیچ کدوم به اندازه تمرین کردن موثر نیست.
موفق باشید.

حمیدرضاصادقیان
چهارشنبه 05 آبان 1389, 22:40 عصر
سلام.پیشنهاد میکنم کتاب lsq server 2008 implementation and design رو مطالعه بفرمائید.