PDA

View Full Version : نظر دهی درباره UI برنامه

kh2003
دوشنبه 10 آبان 1389, 22:50 عصر
با سلام خدمت تمامی مهندسین
در دانشگاه به من یک پروژه خیلی ساده داده شده که باید توسط C#‎ در wpf طراحی و کدنویسی بشه . و از آنجایی که منم سلیقه خیلی بدی دارم میخواستم که درباره این برنامه که البته وقط UI برنامه هستش نظر بدین.

اینم لینک :
http://www.mediafire.com/?bhq31kzs484k6xp

مهدی فرزاد
سه شنبه 11 آبان 1389, 08:44 صبح
سلام
من برنامه شما رو ديدم
رنگي رو كه بعنوان رنگ زمينه به كار برديد خيلي خوب بود
ولي رنگ ابي براي GroupBox ها اصلا مناسب نيست نوشته ها رو نامشخص كرده
براي اين زمينه استفاده از رنگ سفيد يا شيري برا فونتها مناسب تر هست
رنگ هاي آبي (روشن) و صورتي و يا نا رنجي در اين گونه زمينه ها به عنوان رنگ دكمه و يا منو و تب كنترل بيشتر استفاده ميشه

در مورد چيدمان ظاهر برنامه سليقه ها فرق ميكنه ميشد از دكمه استفاده نكرد ولي اين به خودتون بستگي داره

رنگ نوشته هاي منو رو هم تغيير بديد خيلي تيرست

افكت منو خوب بود اما يك مقدار كند هست بايد زودتر منوها ظاهر شوند

رنگ نور دكمه ها رو هم عوض كن زياد به چشم نمياد و هم چنيد زياد توي دكمه پخش ميشه به سمت پايين دكمه متمركزش كن

فضاي پرت زيادي بين منو و دكمه ها هست يه فكري براي محل قرار گيري دكمه ها بكن

از طراحي برنامه بگذريم شما نياز نبود اين همه استايل براي دكمه ها تعريف كنيد!!! علت چي بود؟؟؟
دكمه ها كه همه مشابه هستن شما يك استايل تعريف ميكرديد و براي بقيه دكمه ها هم از اون استفاده ميكرديد
بهتر استايل هاتون رو در يك ResourceDictionery ذخيره كنيد تا به راحتي در دسترس و ويرايش باشه

اما سليقه رنگ بندي زمينه رو پسنديدم

موفق باشيد

kh2003
سه شنبه 11 آبان 1389, 19:08 عصر
سلام
ممنونم از توجهتون
پس اگر ممکنه من تغییرات را اعمال کنم و دوباره لینکشو قرار بدم تا که اگر دوباره مشکلی بود دوباره لطف کنید و بهم گوش زد کنین

با تشکر

kh2003
سه شنبه 11 آبان 1389, 23:33 عصر
از طراحي برنامه بگذريم شما نياز نبود اين همه استايل براي دكمه ها تعريف كنيد!!! علت چي بود؟؟؟
دكمه ها كه همه مشابه هستن شما يك استايل تعريف ميكرديد و براي بقيه دكمه ها هم از اون استفاده ميكرديد
بهتر استايل هاتون رو در يك ResourceDictionery ذخيره كنيد تا به راحتي در دسترس و ويرايش باشه

علت اینهم که برای هر دکمه یک استایل جداتعریف شد اینه که زمانی که میخواستم ContentPresenter یا همان متن هر دکمه را تغییر بدم متن تمامی دکمه ها تغییر میکرد . چونکه همه دکمه ها از منبع GlassButton استفاده میکردن و فکر کردم که بیام برای هر دکمه یک استایل جداگانه تعریف کنم.
حالا چطوری میتونم استایلها رو در یک ResourceDictionery ذخیره کنم؟؟؟؟؟؟؟؟ آیا باید در تب Resource ابتدا بک ResourceDictionery ایجاد کنم و بعد بر روی دکمه راست کلیک کنم و بعد بر روی Link to Resource Dictionery کلیک کنم ؟؟؟؟ چطوری میتونم ویرایش کنم؟؟؟؟ اگر بهم بگید کمک خیلی بزرگی کردید.

مهدی فرزاد
چهارشنبه 12 آبان 1389, 09:27 صبح
سلام
اگه شما با vs اقدام به ساخت استايل ميكنيد در محيط vs ابتدا Add New Item رو انتخاب ميكنيد و يك فايل Resource Dictionery به پروژه اضافه ميكنيد و اسم دلخواه براي اون ميگذاريد
استايل مورد دلخواه خودتون رو درون اون تعريف ميكنيد (من در نمونه كه براتون پيوست كردم اين فايل با نام GlassButton.Xaml قرار داره و نام استايلي كه توش تعريف كردم GlassButtonStyle1 هست)
حالا در فايل App.Xaml بايد كد زير رو بنويسيد (اين كد طبق مثال من هست )

نكته : اگر از نرم افزار Blend استفاده ميكنيد كد زير به طور خود كار ايجاد خواهد شد

<Application.Resources>
<!-- Resources scoped at the Application level should be defined here. -->
<ResourceDictionary>
<ResourceDictionary.MergedDictionaries>
<ResourceDictionary Source="GlassButton.xaml"/>
</ResourceDictionary.MergedDictionaries>
</ResourceDictionary>
</Application.Resources>

بعد در هر كجا از برنامه كه ميخوايد از اين استايل براي دكمه هاتون استفاده كنيد كافي در تگ مربوط به اون دكمه بنويسيد

Style="{DynamicResource GlassButtonStyle1}"

به نظر من براي طراحي ظاهر برنامه هاتون از Blend استفاده كنيد من در لينك زير يك سري آموزش گذاشتم ببينيد
آموزش اول و دوم به همين بحث مربوط ميشه
http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=251604

فايل ضميمه را ملاحظه فرماييد

kh2003
چهارشنبه 12 آبان 1389, 15:30 عصر
سلام مهندس
آقا من چیکار کنم که متن دکمه ها همه با هم تغییر نکنه؟

اینکارم کردم ولی وقتی که متن روی یه دکمه رو تغییر میدم متن همه دکمه هایی که دارن از یک ResourceDictionary یا از یک استیل استفاده میکنن با هم تغییر میکنن.
توروخدا بدادم برس. :عصبانی++::گریه:

مهدی فرزاد
چهارشنبه 12 آبان 1389, 15:38 عصر
سلام
شما برای تغییر نوشته روی دکمه ها نباید این نوشته رو از توی استایل تغییر بدید
باید خاصیت Content دکمه رو عوض کنید

Content = "ثبت"